model pdsd

of 13/13
PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE realizat în clasa a 10-a, profil real Data __________ Tema: Fotosinteza – metabolism plastic Tipul lecţiei: Lecţie mixtă Durata lecţiei: 90 minute Metodologia formării competenţelor Competenţe de comunicare în limba maternă/limba de stat Competenţe de a comunica într-un limbaj ştiinţific coerent Competenţa de a utiliza cunoştinţe de bază din domeniul biologiei în diverse situaţii de comunicare referitoare la procese vitale Interpretarea datelor referitoare la însuşirile generale ale organismelor Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil: 1 - să definească pe baza informaţiei din text noţiunea de fotosinteză; 2 - să descrie pe baza informaţiei din text particularităţile fazei de lumină şi a fazei de întuneric a fotosintezei; 3 - să stabilească corelaţii între factorii de mediu 1

Post on 15-Dec-2015

37 views

Category:

Documents

0 download

Embed Size (px)

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC DE SCURT DURAT la BIOLOGIErealizat n clasa a 10-a, profil realData __________Tema: Fotosinteza metabolism plasticTipul leciei: Lecie mixt Durata leciei: 90 minute Metodologia formrii competenelor

Interpretarea datelor referitoare la nsuirile generale ale organismelorCompetena de a utiliza cunotine de baz din domeniul biologiei n diverse situaii de comunicare referitoare la procese vitaleCompetene de a comunica ntr-un limbaj tiinific coerentCompetene de comunicare n limba matern/limba de statObiective operaionale: Elevul va fi capabil:1 - s defineasc pe baza informaiei din text noiunea de fotosintez; 2 - s descrie pe baza informaiei din text particularitile fazei de lumin i a fazei de ntuneric a fotosintezei;3 - s stabileasc corelaii ntre factorii de mediu i intensitatea fotosintezei; 4 - s argumenteze, pe baza surselor informaionale, rolul fotosintezei n diverse domenii.

Bibliografie:1. N. Bernaz- Sicorschi, V. Copil, T. Larionov et al, Biologie, manual pentru clasa a 10-a, Chiinu, Editura Prut Internaional, 2001.2. http://www.google.com/#hl=ro&source=hp&q=fotosinteza&aq=0&aqi=g1g-s1g1g-s1g4g-s2&aql=&oq=fotos&gs_rfai=&fp=aa21e4353445b6ba3. http://www.google.com/#hl=ro&q=fotosinteza+artificiala&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=aa21e4353445b6ba

8

Etapele lecieiObiective ope-raionaleConinuturiTehnologie didacticEvaluare

Momentul organizatoric Am determinat deja, c orice organism viu este un sistem energetic. Organismul nostru este, la fel, un sistem energetic; funcionarea acestui sistem depinde de cultura alimentaiei.

Activitate frontal Expunere

Verificarea cunotinelor

Rspundei la ntrebrile din chestionar (Anexa 1).Anexai la chestionar:a) referatul, pe care l-ai scris acas;b) raia alimentar pe care ai elaborat-o. Activitate individual Chestionar

Apreciem achiziiile elevilor la tema Metabolismul prin verificarea chestionarului.

Comunicarea cunoinelor noi

O 1

O 2

SD 1Completai careul pe baza urmtoarei expuneri: Plantele verzi prezint o proprietate unic, de care este dependent viaa tututror animalelor, inclusiv i a omului.

FOTOSINTEZA

Tema: Fotosinteza metabolism plastic- Citii textul Fotosinteza, alineat 1, pag. 109. - Rezolvai urmtoarele sarcini: SD1 ncercuii varianta care indic rspunsul corect:n procesul de fotosintez energia solar este transfornat n:

A energie electric,B energie chimic,C energie mecanic,D energie termic. SD2 - Scriei definiia noiunii de fotosintez.

Din definiia expus rezult c fotosinteza prezint dou faze: faza de lumin i faza de ntuneric.SD 3- Citii textele: Faza de lumin i Faza de ntuneric, pag. 109-110.- Descriei particularitile acestor faze, utiliznd urmtoarea schem-reper.

Activitate frontal Conversaie

Activitate n perechi Lucru cu textul Conversaie

Activitate n perechi Interviul pe trei trepte Lucru cu schema Lucru cu imagini Conversaie

Identificm tema nou prin completarea careului.

Verificm corectitudinea formulrii definiiei prin evaluare frontal.

Evideniem particularitile fazei de lumin i a fazei de ntuneric a fotosintezei prin expunerea acestora, utiliznd plana Fotosinteza.

Fixarea cunotinelor noi

O 3

Influena factorilor de mediu asupra fotosintezei

Intensitatea fotosintezei este influenat de un complex de factori precum: lumina, concentraia CO2, temperatura, apa, srurile minerale etc. SD 3 Citii textele: Influena luminii asupra fotosintezei (Anexa 2A)Influena CO2 asupra fotosintezei (Anexa 2B)Influena temperaturii asupra fotosintezei (Anexa 2C)Influena apei asupra fotosintezei (Anexa 2D)Influena srurilor minerale asupra fotosintezei (Anexa 2E)Influena polurii asupra fotosintezei(Anexa 2F) Influena oxigenului asupra fotosintezei(Anexa 2G) Completai tabelul:Influena factorilor de mediu asupra fotosintezeiFactori de mediuIndicin normComentarii

Lumin

CO2

Temperatur

H2O

Sruri minerale

Factori poluani

O2

Activitate n grup (7 grupe) Lucru cu textul Lucru cu tabelul Conversaie

Evideniem aciunea factorilor de mediu asupra fotosintezei prin completarea tabelului.

Formarea priceperilor i deprinderilor

O 4

Pornind de la cele expuse, rezult c fotosinteza este un proces complex, n care se produc anumite substane att intermediare, ct i finale. Acest aspect a cointeresat mai muli savani care incearc s utilizeze fotosinteza n diverse domenii.SD 4- Citii textele din Anexa 3. ntitulai textele.Argumentai rspunsul.

Activitate n perechi Analiz Lucru cu textul Sintez Conversaie

Menionm importana fotosintezei artificiale prin calitatea rspunsurilor.

Concluzii. Realizarea feedback-ului

n concluzie putem spune, c:fotosinteza este procesul de care depinde existena tuturor organismelor vii de pe Terra. n urma acestui proces rezult: substane constituente ale celulelor, precum i rezervele energetice ale plantelor; substane nutritive de baz pentru toate organismele heterotrofe; O2 eliminat n mediu.Fotosinteza asigur compoziia constant a aerului n atmosfer. Prin fotosintez se realizeaz i circulaia n natur a elementelor: C, N, P, S. Fotosinteza are importan practic deoarece determin direct producia agricol, silvic i indirect pe cea zootehnic; iar fotosinteza artificial creaz noi perspective n diverse domenii ale economiei.

Activitate frontal Expunere

Evideniem importana fotosintezei prin generalizarea materiei studiate.

Tema pentru acas

Studierea temei:.Fotosinteza.Rezolvarea SD 2 i 3 din manual, pag. 110.

Anexa 1Chestionar1. - Prezint esena de metabolism ntr-o diagram.2. - Noteaz exemple de procese electrice, mecanice, termice, care au loc n organismul tu la moment. - Indic sursa care genereaz aceste procese.3. - Selecteaz expresia care corespunde organismului tu: As > Ds; As < Ds; As = Ds. - Argumenteaz rspunsul.4. Noteaz norma zilnic de proteine, glucide i lipide pentru tine. - Scrie ntr-o fraz cantitatea de facto pe care o consumi, de obicei, ntr-o zi. - Formuleaz concluzii referitor la un astfel de regim alimentar.

Anexa 2 AInfluena luminii asupra fotosintezeiLumina reprezint sursa de energie care determin n mare msur desfurarea fotosintezei. Fotosinteza ncepe la o lumin slab, dar este mascat de respiraie i abia la o iluminare de 100 500 luci ea depete acest stadiu i devine aparent. Ca factor extern, lumina, influeneaz fotosinteza prin intensitate i compoziie. n natur intensitatea luminii se schimb n limite foarte largi. La mijlocul zilelor de var ea ajunge la 100000 luci:n timpul nopii scade la 0 sau cteva zecimi de luci.Grosimea stratului de aer i de nori influeneaz intensitatea luminii. Fotosinteza crete n intensitate pn la 50000 luci i rmne constant pn la 100000 luci, dup care scade datorit vtmrii protoplasmei celulare.La plantele verzi intensitatea fotosintezei e mare la razele roii din spectrul luminii.

Anexa 2 BInfluena CO2 asupra fotosintezein compoziia aerului, CO2 particip numai cu 0,03 %. CO2 din aer provine din: respiraia plantelor i animalelor, fenomene vulcanice i arderea combustibililor.Concentraia CO2 se menine constant datorit fotosintezei. n decursul a 24 ore, concentraia CO2 n aer scade puin peste zi din cauza fotosintezei, iar noaptea crete uor din cauza respiraiei organismelor.n decursul anului concentraia CO2 n aer crete puin la nceputul primverii i toamnei din cauza respiraiei intense a microorganismelor din sol i a reducerii n intensitate a fotosintezei. Vara are loc o scdere a concentraiei CO2 din cauza intensitii mari a fotosintezei.Din aerul inconjurtor, CO2 ptrunde n funze prin epiderm i ostiolele stomatice i ajunge n camerele stomatice. De aici prin spaiile intercelulare ajunge la celulele palisadice ale frunzei i apoi la cloroplaste unde este utilizat n fotosintez.Plantele submerse iau CO2 din ap n care se gsete dizolvat sub form de acid carbonic: CO2 + H2O H2CO3Din ap moleculele de CO2 i H2CO3 strbat epiderma, spaiile mari intracelulare, membranele celulelor i ajung n citoplasm la cloroplaste.Creterea concentraiei de CO2 de la 0,03 % la 10 15 % determin creterea intensitii fotosintezei cu 2 5 % dup care scade datorit aciunii toxice a acestuia asupra citoplasmei.Limita inferioar a concentraiei CO2 din aer la care are loc fotosinteza e cuprins ntre 0,08 0,11 %.

Anexa 2 CInfluena temperaturii asupra fotosintezeiTemperatura influeneaz n special faza de ntuneric, iar optimul termic caracterizeaz fiecare specie de plante. Temperatura optim a fotosintezei variaz ntre 25- 300 C.La plantele de origine nordic (cartoful), temperatura optim a fotosintezei variaz ntre 25 300 C, iar la cele de origine sudic (roii, castravei), temperatura este de 35 400 C.Limita inferioar a temperaturii la care are loc fotosinteza este situat la cele mai multe plante n jurul valorii de 00 C, iar la conifere, fotosinteza poate avea loc i la temperaturi mai joase precum -60 C.

Anexa 2 DInfluena apei asupra fotosintezeiApa este absolut necesar ca materie prim pentru sinteza zaharurilor, n meninerea activitii normale a celulelor, organelor asimilatoare, citoplasmei i enzimelor.Fotosinteza crete proporional cu coninutul de ap pn la 70 % din greutatea proaspt; peste aceast cantitate de ap, intensitatea fotosintezei scade progresiv din cauza greutii de difuziune a gazelor n urma micorrii spaiilor intercelulare.La deficite mari de ap are loc o cretere a vscozitii citoplasmei celulare, enzimele acioneaz n sens hidrolizant, intensitatea respiraiei crete, iar gradul de deschiderea stomatelor se micoreaz.Dac cantitatea de ap scade foarte mult, atunci se va reduce i intensitatea fotosintezei.

Anexa 2 EInfluena srurilor minerale asupra fotosintezei Srurile de amoniu, sulfat, azotat, fosfat, au o influen pozitiv asupra fotosintezei, dar numai n concentraii optime. La concentraii mai mari dect optimul, are loc scderea n intensitate a fotosintezei, cu att mai accentuat cu ct concentraia este mai mare. Aciunea de inhibare se datoreaz n special deshidratrii citoplasmei.Srurile minerale acioneaz att asupra fotosintezei n general, i a sintezei unor aminoacizi n special, ct i asupra mririi suprafeei foliare.

Anexa 2 FInfluena polurii asupra fotosintezeiFotosinteza este diminuat sau chiar ntrerupt de efectele polurii precum:ploile acide modific aciditatea natural a solului;concentraiile mari de fosfai;gazele industriale;smogul blocheaz stomatele i reduce fotosinteza.

Anexa 2 GInfluena oxigenului asupra fotosintezei Concentraia de peste 21 % a O2, scade intensitatea fotosintezei, iar reducerea concentraiei O2 la 0,5 % intensific fotosinteza.

Anexa 3.................................................................................Centrul de cercetri Juelich din Germania, membru al Asociaiei Helmholtz, mpreun cu Universitatea Emory din Atlanta, SUA, au anunat sintetizarea unui catalizator stabil pentru oxidarea apei i formarea oxigenului molecular. Este un pas esenial pentru realizarea de fapt - a fotosintezei artificiale. In acest proces, apa este oxidat, n prezena unui catalizator, cu ajutorul energiei solare, pn la hidrogen i oxigen. In acest proces, apa este descompus n elemente cu ajutorul energiei solare. Este probabil una din cele mai curate ci de obinere a hidrogenului combustibilul viitorului. Industria automobilistic lucreaz deja avnd ca int un automobil folosind celulele de combustie cu hidrogen care s poata circula pe osele din 2010.(http://www.fabricadebani.ro/print.aspx?iid=11183).................................................................................Un grup de cercettori japonezi de la Universitatea din Kyoto au inventat un material care poate fi utilizat pentru a reproduce procesul fotosintezei. Totul cu un cost extrem de scazut, spun oamenii de tiin. Descoperirea va permite utilizarea acestor sisteme ieftine i eficace pentru sintetizarea zahrului si a etanolului cu ajutorul luminii si al dioxidului de carbon (pornind de la modul n care plantele fac fotosinteza - transform dioxidul de carbon n biomas folosind lumina solar). (http://stiri.acasa.ro/articole/stiinta/fotosinteza-artificiala-a-fost-produsa-in-laborator)