micul constructor

4
PROIECT DIDACTIC DATA: 27.03.2013 GRUPA: MARE PROPUNǍTOR: Pesclevei Anamaria TEMA ACTIVITǍŢII : „ Micul constructor de Simona Bodea DOMENIUL EXPERENŢI AL: Domeniul Limbă şi Comunicare  DOMENIUL DE ACTIVITATE: Educarea limbajului MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare TIPUL ACTIVITǍŢII: Predare-nvă!are SCOPUL: "ormarea de#rinderii de a memora şi a re#roduce lo$ic #oezia% mbo$ă!indu-şi ast&el vocabularul cu cuvinte şi e'#resii noi( OIECTIVE OPERAŢIONALE! co#ii vor &i ca#abili) *+) să #recizeze titlul şi autorul #oeziei, *) să # ronun e corect to ate cuvin tele, ț *.) să recite #oezia corect şi e'#resiv% res#ect/nd al$oritmul te'tului, *0) să alcătuiască #ro#ozi ii cu cuvintele) 1beretă2% 1roabă2 i 1cără midă2( ț ș STRATEGII DIDACTICE :  METODE ŞI PROCE DEE : conversa !ia% #roblematizarea% recitarea model% e'#lica!ia% recitarea(  MATERIALE DIDACTICE ) 1siluetă2 Bob% constructorul, o coală de 3/rtie #e care e notată #oezia% ima$ini re#rezentative #entru te'tul #oeziei, recom#ense 4buline cu Bob constructorul5( FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITǍŢII: &rontal% individua l(  DURATA ACTIV ITĂŢII:  .6 minute  LOCUL DESFĂŞUR ĂRII:  sala de $ru#ă  BIBLIOGRAFIE : +( Ce r$ 3it% 7(%  Metode de Învăţământ % Ed( Polirom% 7aşi% 889, ( :o bj il ă % A(%  Elemente de didactică a activităţilor de educare a limbajului % Ed( 7nstitul euro#ean% 7aşi% 88;(

Upload: annuk-pesclevei

Post on 16-Oct-2015

69 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Proiect didactic - memorizare

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MARE PROPUNTOR: Pesclevei AnamariaTEMA ACTIVITII : Micul constructor de Simona BodeaDOMENIUL EXPERENIAL: Domeniul Limb i Comunicare

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Educarea limbajului

MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare

TIPUL ACTIVITII: Predare-nvare

SCOPUL: Formarea deprinderii de a memora i a reproduce logic poezia, mbogindu-i astfel vocabularul cu cuvinte i expresii noi.OBIECTIVE OPERAIONALE, copii vor fi capabili: O1: s precizeze titlul i autorul poeziei;

O2: s pronune corect toate cuvintele;

O3: s recite poezia corect i expresiv, respectnd algoritmul textului;

O4: s alctuiasc propoziii cu cuvintele: beret, roab i crmid.STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE: conversaia, problematizarea, recitarea model, explicaia, recitarea.MATERIALE DIDACTICE: siluet Bob, constructorul; o coal de hrtie pe care e notat poezia, imagini reprezentative pentru textul poeziei; recompense (buline cu Bob constructorul). FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII: frontal, individual.DURATA ACTIVITII: 35 minuteLOCUL DESFURRII: sala de grup

1. BIBLIOGRAFIE:2. Cerghit, I., Metode de nvmnt, Ed. Polirom, Iai, 2006;

3. Hobjil, A., Elemente de didactic a activitilor de educare a limbajului, Ed. Institul european, Iai, 2008.

DESFURAREA ACTIVITIINr.

Crt.Secvenele activitiiOb.

Op.Coninut instructiv-educativStrategii didacticeEvaluare

Metode i procedeeMateriale didacticeForme de organizareTimp

1.Moment organizatoricPregtirea celor necesare pentru o bun desfurare a activitii.1 min

2.Rectualizarea cunotinelor asimilate anteriorVoi adresa cteva ntrebri:

- Ce meserii cunoatei?

-Care sunt meseriile specifice femeilor? Dar brbailor?

- Ce meserii au prinii votri?

- Ce meserii v-ar plcea s avei?

Conversa-iafrontal2 minRspunsul corect la ntrebri

3.Captarea atenieiLe voi prezenta copiilor silueta Bob, care a venit n vizit la noi i care ne roag s-l primim.

Pornind de la Bob, voi iniia o conversaie:

- Ce meserie credei c are Bob?- De unde v-ai dat seama?

-Cunoatei persoane care sunt constructori?

- Ce fac constructorii?

Conversa-ia

Problemati-zareasilueta constructo-rului BobFrontal 2 minComportamentul verbal al copiilor

4.Anunarea temei i a obiectivelorDup aceea le voi spune precolarilor ca prietenul nostru, Bob, constructorul, nu a venit cu mna goal; voi arta copiilor coala de hrtie, mpturit, i voi ntreba: Ia s vedem... Ce surpriz are Bob pentru noi? Voi desface hrtia i le voi arta poezia Micul constructor de Simona Bodea. Ia uitai-v! Constructorul Bob ne-a adus o poezie! Haidei s nvm poezia mpreun cu el.Conversa-iaCoala de hrtieFrontal 3 min

5. Dirijarea nvrii

a)Recitarea model

b)nvarea propriu-zisO2O1

O4-familiarizarea copiilor cu coninutul poeziei:Se va afce cu ajutorul unor plane, care redau semnificativ coninutul poeziei.

Le voi arta planele pe rnd i le voi adresa ntrebri:

Plana I

- Ce observai n imagine?

- Ce car Bob? (crmizi)

- n ce car Bob crmizile? (roab)

- De ce car el crmizile? (pentru a construi)

Plana II- Dar n aceast plan ce observai?

- Ce credei c face Bob?

- Ce vrea s construiasc el?

Voi recita de 2-3 ori, respectnd semnele de punctuaie, intonaia i mimica specifice poeziei.A treia oar voi recita mai rar pentru nelegerea exact a cuvintelor.

Dup ce am recitat poezia i voi ntreba:

- Copii care este titlul poeziei? Dar autorul?

- Copii ce ne-a adus Bob?

Le voi spune copiilor s alcatuiasc propoziii cu cuvintele: beret (apc marinreasc), roab (utilaj cu care transportm materiale pentru construcii sau alte materiale), crmid (materialul cu care construim case). -nvarea textului:

nvarea poeziei se va realiza astfel:

a) voi recita iar prima strof, dup aceea o voi recita mpreun cu copiii, apoi voi numi 2-3 copii care vor recita prima strof; b) voi trece la strofa a doua, procednd la fel ca la strofa precedent. Dup aceea, voi numi 2-3 copii care vor relua prima i a doua strof; c) voi trece la strofa a treia i voi proceda la fel ca la strofele precedente, numind apoi 2-3 copii care s recite ntreaga poezie.(strofa unu, doi, trei). Conversa-ia

Recitarea modelPlana I

Plana II

Frontal

Frontal

Individual 20 minCapacitatea copiilor de a numi principalele elementele elemente ale planelor.

Capacitatea copiilor de a reine titlul i autorul.

Capacitatea copiilor de a formula propoziii cu cuvintele cerute.

6.Fixarea cunotinelorO3Copii vor recita individual strofele poeziei conform schemei, voi urmri nvarea corect a poeziei de ctre copii i pronunarea corect a fiecrui cuvnt.Conversa-iaIndividual 5 minCapacitatea copiilor de a pronuna corect cuvintele.

7.ncheierea activitiiVoi urmri fixarea titlului poeziei i voi numi un copil care s recite expresiv poezia.Copii care au fost cei mai activi pe durata activitii vor fi recompensai cu buline.Conversa-iaFrontal 2 minCapacitatea copiilor de a reproduce textul poeziei