metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

18
Proiect de activitate integrată (DOS, DS, DLC) realizată prin intermediul metodelor de dezvoltare a gândirii critice . Propunător : institutor Ciceu Adriana Claudia Grădiniţa Ocna-Dej Grupa “Fluturaşilor”(mijlocie)-nivel I Data: 12.03.2009 Motivaţia: Tipul activităţii este valoros prin aceea că îi determină pe copii să-şi exploreze propriile gânduri şi sentimente, îi invită la reflecţie. Sunt activate procese specifice gândiriii superioare: analiza, sinteza, comparaţia, categorizarea. Tematica abordată creează contexte pentru schimbul liber de idei, iar din punct de vedere didactic permite o abordare interdisciplinară – ştiinţă, comunicare, om şi societate . Activitatea este importantă deoarece copiii au posibilitatea de a conştientiza aspecte specifice anotimpului primăvara în comparaţie cu cele specifice anotimpului iarna. Această activitate dezvoltă gândirea critică a copiilor antrenaţi în ea deoarece le solicită identificarea unor aspecte specifice celor două anotimpuri, asumarea răspunderii de a participa la o competiţie în echipe, de a contribui prin efortul şi cunoştinţele proprii la succesul colectiv. Copiii sunt puşi în situaţia de a apela la cunoştinţele deţinute deja despre cele două anotimpuri, reprezentându-şi-le mental, pentru ca în final să răspundă

Upload: buidang

Post on 01-Feb-2017

269 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

Proiect de activitate integrată(DOS, DS, DLC) realizată prin intermediul metodelor

de dezvoltare a gândirii critice .

Propunător : institutor Ciceu Adriana Claudia

Grădiniţa Ocna-Dej

Grupa “Fluturaşilor”(mijlocie)-nivel I

Data: 12.03.2009

Motivaţia:

Tipul activităţii este valoros prin aceea că îi determină pe copii să-şi exploreze

propriile gânduri şi sentimente, îi invită la reflecţie. Sunt activate procese specifice

gândiriii superioare: analiza, sinteza, comparaţia, categorizarea.

Tematica abordată creează contexte pentru schimbul liber de idei, iar din punct

de vedere didactic permite o abordare interdisciplinară – ştiinţă, comunicare, om şi

societate .

Activitatea este importantă deoarece copiii au posibilitatea de a conştientiza

aspecte specifice anotimpului primăvara în comparaţie cu cele specifice anotimpului

iarna.

Această activitate dezvoltă gândirea critică a copiilor antrenaţi în ea deoarece le

solicită identificarea unor aspecte specifice celor două anotimpuri, asumarea

răspunderii de a participa la o competiţie în echipe, de a contribui prin efortul şi

cunoştinţele proprii la succesul colectiv. Copiii sunt puşi în situaţia de a apela la

cunoştinţele deţinute deja despre cele două anotimpuri, reprezentându-şi-le mental,

pentru ca în final să răspundă sarcinilor de a selecta, compara, categoriza aspecte

(cu suport intuitiv-jetoane cu imagini) specifice acestora. În selecţia de informaţii la

care vor face apel preşcolarii pentru tema cerută, este necesar să utilizeze doar

unele aspecte, definitorii ale anotimpului iarna şi primăvara, esenţializând astfel

toate cunoştinţele lor pe această temă.

Tema de studiu : „Când, cum şi de ce se întâmplă ?”

Tema activităţii :  „Roata anotimpurilor” – joc didactic

Obiective specifice :

Să prezinte ideile, atitudinile şi sentimentele proprii utilizând un

limbaj logic, coerent, fluent, corect din punct de vedere gramatical;

Page 2: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

Să utilizeze adecvat materiale puse la dispoziţie pentru rezolvarea

sarcinilor de lucru;

Să coopereze în sarcinile de grup respectând etapele desfăşurării

acestora;

Obiective demonstrabile:

Să manifeste iniţiativă în rezolvarea sarcinilor de grup;

Să comunice în cadrul grupului puncte de vedere, decizii, soluţii;

Să dea dovadă de fair-play în procesul de interevaluare din cadrul

grupurilor din turnir;

Să-şi asume responsabilitatea pentru partea de competiţie care îi

revine spre execuţie;

Obective care necesită operaţii de gândire superioară :

Să realizeze o sinteză a cunoştinţelor despre cele două anotimpuri

demonstrând înţelegerea globală şi specifică a transformărilor din

natură datorate acestora;

Să analizeze critic realizările personale şi pe ale colegilor, analizând

atât punctajul final cât şi efortul depus;

Condiţii prealabile:

Preşcolarii au cunoştinţele necesare desfăşurării jocului „Roata

anotimpurilor” dar nu l-au mai jucat sub forma „Echipe-Jocuri-Turniruri”. De

asemenea au deprinderi de a lucra în grupuri mici, sunt capabili să sintetizeze,

să analizeze, să selecteze esenţialul pentru tema dată.

Managementul resurselor   şi al timpului  :

Resurse materiale: planşe care ilustrează povestirea „Soarele şi omuleţii

de zăpadă” de Herta Wilk şi Mioara Cremene, planşele şi jetoanele

pentru anotimpurile iarna şi primăvara din jocul „Roata anotimpurilor”,

ecusoane, fişe de punctaj individual şi colectiv, diplome, imagini de

colorat cu elemente specifice celor două anotimpuri, carton, lipici,

creioane colorate.

Page 3: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

Resurse procedurale: exerciţiul, demonstraţia, metoda „Echipe-Jocuri-

Turniruri”, explicaţia, competiţia, metoda „Masa Rotundă”

Resurse temporale: 30-35 min

Evaluare:

Se observă şi se apreciază felul în care preşcolarii colaborează şi se

evaluează reciproc;

Se evaluează rezultatele individuale ale copiilor precum şi cele finale ale

grupurilor şi acordă dilplome;

Se evaluează şi se apreciază toate eforturile depuse de preşcolari pe tot

parcursul activităţii precum şi modul în care participă la competiţie,

respectând regulile şi dovedind fair-play.

Desfăşurarea procesului de învăţare :

Evenimentul didactic

Conţinut esenţializat Strategii didactice (metode, procedee, material)

Evaluare (instrumente şi indicatori)

EVOCARE

REALIZAREA SENSULUI

Mini-dramatizare „Soarele şi omuleţii de zăpadă” de Herta Wilk şi Mioara Cremene.

- sunt evidenţiate aspecte specifice trecerii de la anotimpul iarna la primăvara.

Desfăşurarea jocului „Roata anotimpurilor” utilizând metoda „Echipe-Jocuri-Turniruri”.- se constituie echipe de câte 3 jucători (să fie numărul echipelor multiplu de 3, dacă sunt mai mult de 9, 18, 27 de copii se dau sarcini celor care depăşesc numărul sarcini de ajutor pentru educatoare sau se constituie echipă din care să facă parte şi educatoarea), echipe care îşi aleg nume(personaje din povestea „Soarele şi omuleţii de zăpadă”);- se împart fişele de punctaj colectiv pe care educatoarea completează numele echipei şi numele concurenţilor;- se discută, pe baza unui suport intuitiv, în

ExerciţiulDemonstraţiaPlanşe care ilustrează povestea

Metoda „Echipe-Jocuri-Turniruri”ExplicaţiaExerciţiulDemonstraţia planşe şi jetoane din jocul „Roata anotimpurilor”fişe de punctaj colectiv

Observaţia directă a modului ăn care preşcolarii se implică în activitate

Se observă şi apreciază felul în care preşcolarii colaborează

Interevaluare

Page 4: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

REFLECŢIA

grupurile casă pe tema celor două anotimpuri (iarna şi primăvara);- jucătorii din fiecare grup casă primesc câte un ecuson în piept cu imaginea echipei la care se adaugă o bulină roşie, galbenă, verde (exemplu: ciocănitoare cu bulină roşie), astfel încât în fiecare echipă să fie câte unul din fiecare culoare;- jucătorii din echipele casă pleacă în turnir astfel: toţi jucătorii roşii la un loc, cei galbeni la alt loc şi cei verzi la alt loc, formând echipe omogene de câte 3 copii;- în echipele de turnir încep întrecerile astfel: copiii primesc roluri (ex: soarele întreabă, veveriţa răspunde şi ciocănitoarea consemnează pe fişa individuală a soarelui), se rezolvă câte 5 sarcini de copil, educatoarea cronometrează şi apoi rolurile se rotesc până se evaluează reciproc toţi copiii din turnir- educatoarea şi eventualele ei ajutoare cronometrează, observă, îndrumă şi oferă ajutor la nevoie (fiind în continuă mişcare);- cele 5 sarcini pentru fiecare copil constau în identificarea anotimpului prezentat pe jeton cu o scurtă argumentare din partea concurentului (ex: jetonul cu băieţelul care se dă pe sanie îl voi adăuga planşei cu anotimpul iarna deoarece pentru a te da pe sanie ai nevoie de zăpadă şi zăpadă este iarna, etc.)- fiecare concurent va avea de identificat locul a 5 jetoane- rolurile şi materialele se schimbă după fiecare tură;- se calculează cu ajutorul educatoarei scorul personal al fiecărui concurent;- concurenţii se întorc în echipele casă unde, tot cu ajutorul educatoarei calculează scorurile colective (ale fiecărei echipe casă) prin însumarea scorurilor individuale;- se anunţă echipele câştigătoare şi se acordă diplomele:„ CEI MAI MARI OAMENI DE ŞTIINŢA”„OAMENII DE ŞTIINŢ A” „MICII OAMENI DE ŞTIINŢA”„OAMENI DE ŞTIINŢA ÎN DEVENIRE”Tranziţii- dansuri, jocuri de mişcare cu text şi cân.tRutine- servirea gustării.

Masa rotundă:- se constituie 2 echipe - fiecare echipă primeşte câte un carton duplex şi mai multe imagini de colorat specifice unuia dintre anotimpurile iarna sau primăvara- copiii unei echipe trebuie să selecteze şi să lipească numai cele specifice primăverii iar

Fişe de punctaj individualExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

ExerciţiulCompetiţiaJetoanePlanşe

Diplome

2 cartoane duplexImagini de coloratLipiciCreioane

Se observă modul în care preşcolarii reuşesc să se organizezeSe observă modul în care copiii se evaluează reciproc.

Se evaluează corectitudinea răspunsurilor precum şi felul în care preşcolarii îşi argumentează răspunsurile

Se evaluează rezultatele individuale şi apoi ale echipelorSe recompensează cu diplome toate echipele

Se evidenţiază copiii cu cele mai multe contribuţii corecte

Page 5: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc

copiii din cealaltă echipă numai pe cele specifice iernii- fiecare copil îşi încercuieşte imaginea lipită cu o altă culoare pentru ca educatoarea să poată avea evidenţa contribuţiilor fiecărui copil în parte.

colorateMetoda „Masa Rotundă”ExerciţiulExplicaţiademonstraţia

Page 6: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 7: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 8: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 9: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 10: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 11: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 12: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 13: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 14: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc
Page 15: metode de dezvoltare a gandirii critice aplicate la prescolari.doc