meseria de profesor

10
PROIECT DIDACTIC Clasa: a VII-a A Dirigintă: BRICIU ANDREIA – ELENA Unitatea de învăţământ: Şcoala nr.6 „V.I.Popa” Bârlad Disciplina: Consiliere şi orientare şcolară Modulul: Comunicare şi abilităţi sociale Tema: Meseria de profesor – Dacă aş fi profesor pentru o oră .... Scop: Formarea unei atitudini pozitive faţă de valorile umane. Conştientizarea de către elevi a eficienţei relaţiilor interpersonale din interiorul colectivului unei clase. Obiective operaţionale: O 1 : să definescă noţiunea de profesor; O 2 : să facă o caracterizare a profesorului; O 3 : să facă „portretul robot” al profesorului ideal; O 4 : să enumere calităţile profesorului eficient; O 5 : să descrie cum ar proceda dacă ar fi profesori pentru o oră; O 6 : să-şi formeze spiritul critic şi autocritic; O 7 : să accepte părerile critice ale colegilor; O 8 : să participe cu interes la oră. Strategia didactică: 1 Dacă aş fi profesor pentru o oră...

Upload: ion-caragia

Post on 22-Oct-2015

61 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

befrgnmhstry

TRANSCRIPT

Page 1: Meseria de Profesor

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a A

Dirigintă: BRICIU ANDREIA – ELENA

Unitatea de învăţământ: Şcoala nr.6 „V.I.Popa” Bârlad

Disciplina: Consiliere şi orientare şcolară

Modulul: Comunicare şi abilităţi sociale

Tema: Meseria de profesor – Dacă aş fi profesor pentru o oră ....

Scop: Formarea unei atitudini pozitive faţă de valorile umane. Conştientizarea de către elevi

a eficienţei relaţiilor interpersonale din interiorul colectivului unei clase.

Obiective operaţionale:

O1: să definescă noţiunea de profesor;

O2: să facă o caracterizare a profesorului;

O3: să facă „portretul robot” al profesorului ideal;

O4: să enumere calităţile profesorului eficient;

O5: să descrie cum ar proceda dacă ar fi profesori pentru o oră;

O6: să-şi formeze spiritul critic şi autocritic;

O7: să accepte părerile critice ale colegilor;

O8: să participe cu interes la oră.

Strategia didactică:

Metode şi procedee:

* exerciţiul, conversaţia, lectura explicativă, observaţia, brainstormingul, cvintetul;

Mijloace didactice:

* text – suport Domnu Trandafir, de Mihail Sadoveanu, planşe, fişe de lucru, marker, coli

de hârtie.

Bibliografie:

Invitaţie la educaţie – Suport metodic pentru lecţii educative la gimnaziu şi la liceu ,

Silvia Marinescu şi Rodica Dinescu, Editura Carminis, Piteşti;

Domnu Trandafir, de Mihail Sadoveanu, Editura Tineretului.

1

Dacă aş fi profesor pentru o

oră...

Page 2: Meseria de Profesor

Desfăşurarea orei1.Moment organizatoric* Aerisirea sălii de clasă;* Asigurarea ordinii şi disciplinei în clasă;* Pregătirea materialelor necesare;* Distribuirea materialelor utile elevilor.2. Captarea atenţiei elevilor * Citesc elevilor fragmente din lectura „Domnu Trandafir”, de Mihail Sadoveanu. * Descopăr planşa cu portretul -Domnului Trandafir-.3. Anunţarea temei şi a obiectivelor* Anunţ tema pe care o vom dezbate astăzi la ora de consiliere şi orientare.* Notez pe tablă titlul lecţiei: Meseria de profesor – Dacă aş fi profesor pentru o oră ....* Anunţ obiectivele operaţionale ale lecţiei. * Elevii află că astăzi vor discuta despre meseria de profesor. Ei vor deveni pentru o oră profesori.4. Dirijarea învăţării* Cer elevilor să definească noţiunea de PROFESOR - Persoană cu o pregătire specială într-un anumit domeniu de activitate şi care predă o materie de învățământ (în şcoală). ♦ Învăţător. ♦ Persoană care îndrumă, educă, învaţă pe cineva. – Din fr. Professeur.* Antrenez elevii într-o discuţie:- În domeniul educaţiei, un profesor este o persoană care educă şi învaţă pe alte persoane. La noi în ţară, o persoană care doreşte să devină profesor pentru şcolile de stat trebuie mai întâi să obţină o calificare profesională sau o acreditare de la o universitate sau colegiu. Învăţătorii din clasele primare predau alfabetul şi aritmetica, sau unele dintre celelalte discipline şcolare. Alte cadre didactice pot oferi instruire formală sau de formare profesională, de geografie, arte, religie sau de spiritualitate, civică, istorie, de viaţă sau de aptitudini.- Cum se numeşte ministerul care coordonează activitatea tuturor profesorilor?- Ministerul Educaţiei Cercetării Tineretului şi Sportului.- Cine este Ministrul Educaţiei?- Ministrul Cătălin Baba.- Cum descrieţi voi profesorul?- Care sunt, în opinia voastră calităţile acestuia? Enumeraţi-le în ordinea priorităţilor, astfel încît pe primul loc să se afle trăsătura ce o consideraţi a fi cea mai importantă, iar pe ultimul cea mai puţin importantă, dar pe care totuşi ar fi bine să o deţină profesorul.- Care sunt trăsăturile de personalitate ale profesorilor care vă învaţă? Enumeraţi aceste trăsături astfel încît pe primul loc să se afle caracteristica cea mai pregnantă, iar pe ultimul cea manifestată mai rar.- Notez pe ramurile unui copac desenat pe o planşă aceste calităţi şi trăsături de personalitate:competent profesional, obiectiv, inteligent, discret, demn, autoritar, să respecte elevii, să-şi iubească meseria, inventiv, sociabil, tolerant, corect, exigent, cu multă cultură generală, bun, sincer, cu simţul umorului etc.- Rodul muncii profesorilor sunt elevii pe care îi formează.- Citesc citatul:„Eu sunt copilul.

2

Page 3: Meseria de Profesor

Tu ţii în mâinile tale destinul meu.Tu determini în cea mai mare măsură, dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă.Dă-mi te rog, acele lucruri care să mă îndrepte spre fericire,Educă-mă, te rog, ca eu să pot fi o binecuvântare pentru lume.” (din Child's Appeal, Mamie Gene Cole)- Care este oare portretul unui profesor model?- Elevii citesc scurtele compuneri despre

Profesorul modelÎn concepţia personală, un profesor model trebuie să ştie să comunice cu elevii săi la

şcoală, dar şi în afara ei, să fie înţelegător, să găsească metode de predare atractive, să fie exigent, dar în limite rezonabile, notările sale să fie corecte, să glumească cu elevii, să manifeste preocupare pentru înţelegerea materiei, pentru problemele personale ale elevilor, să încerce să organizeze ieşiri cu elevii pentru a le putea descoperi şi alte laturi, iar regulile pe care le stabileşte pentru elevi să fie respectate şi de el însuşi.

Profesorul model trebuie să răspândească în jurul său dragoste, bunătate, blândeţe, respect, admiraţie, sinceritate, puritate, cinste, calm faţă de elevii săi. El are menirea de a ne educa, de a ne învăţa, de a ne da o bogată învăţătură sufletească, de a fi modelul nostru. Astfel, profesorul model ar putea constitui pentru mine părintele meu de la şcoală; acest lucru, m-ar determina să fiu şi eu un elev model.

Relaţia profesor – elevPână nu de mult îmi spuneam că mi-aş dori enorm, ca peste timp, asemenea lui

Sadoveanu vorbind despre Domnu Trandafir, să pot scrie un fragment din care să iasă în evidenţă chipul unui profesor drag mie, recunoştinţa, respectul, admiraţia, dragostea faţă de acel profesor şi să pot afirma: acesta a fost modelul meu de viaţă, idolul meu! Probabil voi scrie în viitor un astfel de fragment, dar până atunci pot spune care este profesorul meu model de până acum.- Propun elevilor următoarele jocuri:1. “Descrie un profesor de la clasa ta!” - fără să foloseşti cuvinte, ci doar mimică şi gestică.- Elevii participă cu mult interes la joc. Ei ghicesc profesorul.2. ,,Scaunul fierbinte – Profesor pentru o oră”- Majoritatea elevilor au primit o fişă unde trebuie să noteze numele unui elev din clasă pe care şi l-ar dori să-i fie profesor. Ei trebuie să menţioneze pe fişă ce le place la acest elev.Exemplu:,,Îmi place la tine, că eşti sociabil şi foarte vesel. Eşti mereu bine dispus.”,,Îmi place la tine, că îţi ajuţi colegii.”,,Îmi place la tine, că arăţi bine şi te îmbraci modern.”,,Îmi place la tine, că eşti politicos.”- Elevul ales ca - profesorul clasei-, se aşază la catedră pe scaunul profesorului, pe ,,scaunul fierbinte”.- După ce au ales elevul – profesor, 5 dintre elevii clasei, vor fi vocea critică şi vor spune ce nu le place la cel de pe ,,scaunul fierbinte”. ,,Nu-mi place pieptănătura ta.”,,Nu-mi place, că nu înveţi pe cât ai putea.”,,Nu-mi place la tine, că nu eşti suficient de ambiţios.”

3

Page 4: Meseria de Profesor

- După epuizarea rundei de păreri, mă adresez elevului de pe ,,scaunul fierbinte”, întrebându-l:- ,,Care apreciere te-a bucurat cel mai mult?”- ,,Ce te-a surprins din ceea ce ţi-au spus colegii tăi?”- ,,Care afirmaţie te-a deranjat?”- Rezultă din discuţie mai multe trăsături ale unui elev – profesor uşor de instruit. El este: harnic, conştiincios, tenace, ambiţios, ascultător, de încredere, curios, cu simţ critic dezvoltat, cu simţ autocritic dezvoltat, altruist, independent, original, creativ, sensibil, responsabil, sociabil, entuziast, încrezător.Un elev greu de instruit este: leneş, lipsit de ambiţie, obraznic, dezinteresat, recalcitrant, încăpăţânat, agresiv, plictisit, egoist, îngâmfat, invidios.- Cum procedezi dacă eşti profesor pentru această oră?- Elevul – profesor va spune cum procedează.- Puteţi susţine că aţi cunoscut profesorul/profesoara ideală? Cine este?- Elevii răspund:

Un profesor ideeal... Să fie dur şi să nu se lase batut din cauza unor ţânci răsfăţaţi ca mulţi dintre colegii mei. Să fie înţelegător când aveam o problemă şi nu am putut veni în acea zi la şcoală. Să explice de două ori lecţia pentru a o putea înţelege şi noi. Să facă excursii în afara şcolii şi să ne înveţe cum să ne comportăm cu natura. Să fie drept şi cinstit şi să nu tolereze minciuna.

***După mine profesorul ideal ar fi de treabă, glumeţ şi să ştie să explice bine, fară să

fie nevoie să scriem prea mult. Să încerce să ne înveţe numele şi să ne înţeleagă pe fiecare, să facă glume şi să nu fie bătrân. Şi profesoara ideală să fie tot la fel tânără şi de treabă, să ştie să explice bine şi să nu fim nevoiţi să scriem mult, să pară dură, dar de fapt să nu fie şi să ne înveţe pe fiecare în parte.

Cine îşi alge meseria de profesor în primul rând trebuie să iubeasca copiii, să dea dovadă de iscusinţă, de talent, răbdare şi multă dăruire în domeniul ales.

Unui elev îi rămâne întipărit în minte atât portretul fizic cât şi moral al unui profesor îndrăgit şi stimat, ce ştie să îşi apropie cu căldură umană pe cei din jurul său.

Profesorul se dăruieşte pe sine, având ca rezultate minţi sclipitoare de elevi ce nu îl vor da uitării.

Profesorii sunt cei care, pe lângă părinţi, ne dirijează calea pe care o alegem sau o putem alege.

Profesorul ideal• să respecte şi să iubească elevii• să ţină cont de opinia elevilor• să fie un bun organizator• să încurajeze elevii• să fie indulgent• să fie inventiv• să fie coerent şi explicit • amabil

4

Page 5: Meseria de Profesor

Profesorul de vis• bun psiholog• democrat• să nu fie zgîrcit la note• calm• prietenos• generos la laude• să fie OM5. Discuţii generalizatoare- Fiecare dintre noi are un profesor îndrăgit şi nu este obligatoriu ca acesta să fie ideal. El/ea are farmec personal, căldură şi frumuseţe interioară.6. Asigurarea feedbackului- Pentru a trage concluziile orei, le propun elevilor Jocul „Cvintetul”:- Prezint elevilor regulile de întocmire a unui cvintet:♦ primul vers este format din cuvântul tematic (un substantiv);♦ al doilea vers este format din două cuvinte (adjective care să arate însuşirile cuvântului tematic);♦ al treilea vers este format din trei cuvinte (verbe la gerunziu care să exprime acţiuni ale cuvântului tematic);♦ al patrulea vers este format din patru cuvinte ce alcătuiesc o propoziţie prin care se afirmă ceva esenţial despre cuvântul tematic;♦ al cincilea vers este format dintr-un singur cuvânt (de obicei, verb), care sintetizează tema/ ideea.- Alcătuiesc împreună cu elevii mai multe cvintete precum cel de mai jos:

ProfesorulInteligent, blând

Înţelegând, sprijinind, învăţând, Dascal care ne educă.

Dăruind.- Dau elevilor exemple de profesori celebri precum:

Ion Barbu a fost un poet şi matematician român. Ca matematician este cunoscut sub numele Dan Barbilian. A fost unul dintre cei mai importanţi poeţi români interbelici, reprezentant al modernismului literar românesc. În 1942 este numit profesor titular de algebră la Facultatea de Ştiinţe din Bucureşti. Publică diferite articole în reviste matematice.

Grigore Constantin Moisil a fost un matematician român, considerat părintele informaticii româneşti. Viaţa sa dedicată matematicii şi informaticii l-a consacrat ca un extraordinar om de ştiinţă şi profesor. A fost membru al Academiei Române.

Cella Delavrancea a fost o pianistă, scriitoare şi profesoară de pian, fiica cea mare a scriitorului Barbu Ştefănescu Delavrancea, soră a arhitectei Henrieta Delavrancea.- Fac aprecieri asupra felului în care au răspuns copiii. - Primesc diplome elevii care au dat cele mai bune răspunsuri şi cei care au câştigat la concursurile desfăşurate pe parcursul orei.7. Tema pentru acasă- Anunţ elevii care este tema pentru ora viitoare „Temele pentru acasa”.

5

Page 6: Meseria de Profesor

Se acordă elevului/elevei ………………………………….. din clasa a VII-a A, profesor diriginte BRICIU ANDREIA – ELENA pentru rezultatele deosebite obţinute la ora de dirigenţie.

DATA: martie 2012 DIRIGINTĂ, BRICIU ANDREIA – ELENA

6

Dacă aş fi profesor pentru o

oră...

Page 7: Meseria de Profesor

PROFESORUL

7

Page 8: Meseria de Profesor

8