legendadrago vod ava ladef
DESCRIPTION
proiect didacticTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTICSUCEAVA: GRUP COLAR DUMBRVENI
PROFESOR: Pintilii Niculina
CLASA: a V-a CDATA: 21 mai 2009
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMNSUBIECTUL: Legenda popular Drago-VodTIPUL LECIEI: mixtTIMP: 1 or colarOBIECTIVE DE REFERIN:
1.6. s manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral
2.3. s se exprime clar, corect i concis
3.1. s identifice ideile principale dup citirea global a unui text
3.2. s recunoasc modurile de expunere utilizate ntr-un text epic
4.4. s alctuiasc rezumatul unui text literar sau non-literar
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1-s determine timpul i spaiul aciunii din legendO2-s identifice personajele din text
O3-s realizeze portretele unor personaje din text
O4-s stabileasc ideile principale, alctuind planul simplu de ideiO5-s lucreze corect fiele de lucru
O6-s-i dezvolte abilitatea de comunicare, lucrnd cu textul-suport i rspunznd chestionrii
STRATEGII DIDACTICEMetode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, lucrul cu manualul
Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, fie de lucru
Resurse umane: clas de elevi omogen, 22 de eleviForme de organizare:activitate frontal, activitate individual
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2005
2.Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005
3.Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura Universitii din Oradea, Oradea, 2004SCENARIUL DIDACTIC
Momentele lecieiActivitatea de instruire
TimpMetode i procedeeResurse
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
1. Momentul organizatoricSe vor trece n catalog absenele.
Se verific dac elevii au pregtite materialele necesare desfurrii leciei.
Elevul de serviciu va numi elevii abseni.1Conversaia euristic
2. Verificarea cunotinelor anterioare i a temei de cas- Ce lecie ai avut de pregtit pentru astzi?
- Cine a fost Drago Vod?
- Ce rol are el n textul nostru?
- Ce am spus c este legenda?
- Ce este o creaie popular?
- Ce alte date generale mai cunoatei despre legend?
- Cunoatei autori care au scris legende culte?
- Ce tem ai avut pentru astzi?
- Ce concluzie tragem din acele cuvinte?Legenda Drago Vod.
... un voievod romn din Maramure.
... este cel care a dat numele regiunii Moldova.... este o creaie popular.... este o creaie fcut de oameni din popor.... c a circulat oral (din gur n gur). Exist i legende culte, scrise de autori cunoscui.
... Petre Ispirescu, Dimitrie Bolintineanu
Elevii vor citi tema.
... c n text apar cuvinte mai vechi sau care apar doar n anumite zone ale rii.
6Conversaia euristic, explicaiaElevii, caietele de tem
3. Captarea atenieiAsta nseamn c ...... legenda este veche, spus de demult.
1Conversaia euristic
4. Anunarea subiectului i a obiectivelorAstzi vom deslui mpreun locul i timpul n care se desfoar textul nostru, vom identifica personajele, vom nota etapele naraiunii i vom purta discuii legate de textul nostru i alte legende cunoscute de voi. Noteaz titlul n caiete: Drago Vod1Conversaia euristic, explicaiaTabla, caietele elevilor
5. Dirijarea nvrii- Unde se desfoar ntmplarea din legenda noastr? Care sunt personajele din text care ne arat acest fapt?
- Ce putem atunci spune despre acest spaiu? Este un spaiu bine precizat?
- Deci?
- Avem cuvinte care s indice c spaiul nostru poate fi precizat?
- Care sunt cuvintele care ne precizeaz timpul ntmplrii?
- Ce putem spune atunci despre timp?
i totui, spre deosebire de spaiu, putem preciza timpul din alte surse.
- Da, foarte bine!
Conform datelor istorice, se pare c Drago-Vod a trit n secolul al XIV-lea.
- Putei s-mi spunei, de la istorie, cum triau oamenii atunci?
- Exist asemnri ntre spaiul din legend i cel din basm?
- Dar timpul?
- Care sunt personajele din legenda noastr n ordinea n care ele apar?
- Cte tipuri de personaje am nvat noi?
- De cine este nsoit Drago-Vod n cutarea zimbrului?
- n ce text personajul principal era nsoit de ajutoare?
- Ce fel de puteri aveau ajutoarele n basm?
- n textul nostru, personajele au puteri supranaturale?
- De unde ne dm seama cum este Drago?
- Care sunt ajutoarele lui Drago?
- De ce credei c a luat cu el doar cinii?
- Cum se sfrete legenda pentru ceaua Molda?
- Este un final trist sau fericit?
- Cum este descris bourul?
- Ce v sugereaz aceast descriere?
- Care sunt modurile de expunere prezente n text?
- Ce este naraiunea?
- Haidei s vedem care sunt etapele naraiunii n textul nostru.
Foarte bine!Apuc prin nite codri mari; ... Cinii luar la goan pe acel bour ... ltrau toi de urlau pdurile.
Nu!
Dei sunt prezentate unele elemente cu privire la spaiul n care se desfoar aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.
... nite codri mari... la malul unui ru mare
... ntr-o zi... c este un timp foarte ndeprtat
Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp ndeprtat.
... din istorie.Dau unele date istorice.
... nu exist un spaiu precis.... n ambele, timpul este foarte ndeprtat. Dar n legend, timpul nu este aa de ndeprtat ca n basm.
Drago-Vod, bourul sau zimbrul, haita de cini, Molda.Personaje:
principale
secundare
episodice
figurani
... de ajutoare, de cini.
... n basm. Greuceanu era nsoit de cei 7 prieteni, iar Prslea de corb.
... aveau puteri supranaturale.
... nu
... din cuvintele din text i din faptele lui.
... cinii
... pentru c aceste animale sunt cei mai buni prieteni ai omului.
... Molda moare necat ntr-un ru, din cauz c apa era repede.
... trsit c moare Molda, dar fericit c s-a descoperit numele unui teritoriu: Moldova.
... un fel de fiar... care fugea ca turbat prin codri i prea c are aripi la picioare... c animalul pare luat dintr-o alt lume
... naraiunea i descrierea
... o nlnuire logic a unor ntmplri
1. ExpoziiuneaDrago-Vod era un romn din Maramure.
2. Intriga
ntr-o zi pleac la vntoare cu o hait de cini
3. Desfurarea aciuniiCinii urmresc fiara prin codri o zi i o noapte.
4. Punctul culminantCeaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.
5. DeznodmntulDrago stpnete teritoriul descoperit, iar rul primete numele Moldova n memoria celei.
35Conversaia euristic, explicaia
Tabla, caietele elevilor
6. Obinerea performanelor i a feed-back-uluin continuare, pe fia voastr de lucru, la punctul B, vei avea de completat cu verbele care indic aciunile personajelor din text.Rezolv fia de lucru.5ExerciiulFia de lucru
7. Asigurarea reteniei i a transferuluiCa i tem, vei avea de alctuit rezumatul textului Drago-Vod.Remarc civa elevi.i noteaz tema.1ConversaiaTabla, caietele elevilor
FIA DE LUCRUPARTEA I
Identific trsturile fizice i morale ale lui Drago-Vod.
DRAGO-VOD
PARTEA a II-aCompleteaz tabelul cu verbele care indic aciunile personajelor din legenda de la pagina 262.
DragoCiniiBourulCu toiiCeaua
se pornidibuirfugeafugirrmsese
OGLINDA TABLEI
Drago-Vod
1. Spaiul i timpul ntmplrilor
Dei sunt prezentate unele ntmplri cu privire la spaiul n care se desfoar aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.
Ex: ... nite codri mari
la malul unui ru mare
Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp foarte ndeprtat.
Ex.: ... ntr-o zi2. Personajele textului
Personaje:
principale: Drago-Vod, zimbrul, Molda
secundare: cinii
Drago-Vod:
romn din Maramure
viteaz
nelept
curajos
nenfricat
Drago-Vod este nsoit la vntoare de ajutoare, de cinii si. Cel mai curajos cine este o cea, Molda, care moare n apele unui ru.
PLANUL SIMPLU DE IDEI1.Drago-Vod era un romn viteaz din Maramure.
2. ntr-o zi, Drago pleac la vntoare cu o hait de cini.3. Cinii urmresc fiara prin codru o zi i o noapte.
4. Ceaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.5.Drago stpnete noul teritoriu descoperit, iar rul primete numele Moldova n memoria celei. Tem acas: Alctuii rezumatul legendei Drago-vodPAGE 1