lb.romanacompunerea in care se introduce dialogul

Upload: ioana-pop

Post on 07-Jan-2016

369 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA:CLASA: a IV-aUNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu cls. I-VIII CaldarestiINVATATOARE: Tomescu Elena-AndreeaARIA CURRICULARA: Limba si comunicareDISCIPLINA: Limba si literatura romanaUNITATEA DE INVATARE: Lumea necuvantatoarelorSUBIECTUL: Compunerea in care se introduce dialogulTIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderiSCOPUL LECTIEI: formarea si exersarea deprinderilor de comunicare dialogat oral i n scrisOBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:O.1 S identifice dialogul n diferite texte narative prezentate;O.2 S foloseasc dialogul ntr-o convorbire scurt pe o tema la alegere;O.3 Sa utilizeze verbele potrivite (a spune, a zice, a anunta etc.) inainte, dupa sau in interiorul dialogului;O.4 Sa respecte elementele asezarii in pagina (alineatul, titlul, semnele de punctuatie si ortografie- linia de dialog)in intocmirea unei compuneri;O.5 Sa redacteze o compunere in care se introduce dialogul, respectand cerintele date

RESURSE*Procedurale:a) Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, observatia, joc de rol, execitiul, jocul didactic,decoperirea, exemplulb) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe*Materiale: fise de lucru individual si pe grupe, planse didactice, puzzle, manual*Temporale: 45 min.Material bibliografic: Hurducaciu,P- ,,nv s scriu corect, Bucureti, Ed.ALL Educational, 2001 Molan,Vasile-,,Metodica desfurrii orelor de compunere-expunere, Bucureti, E.D.P.,1993 Pene,Marcela-,,Bucuria de a scrie compuneri,Bucureti, Ed.Aramis, 1992 erdean,Ioan-,,Didactica Limbii i literaturii romne,Bucureti,Ed.Corint,2007

SECVENTELE LECTIEI

OB.OP.MODUL DE ABORDARE A DEMERSULUI DIDACTICSTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC Se asigura conditiile necesare unei desfasurari optime a activitatii: pregatirea materialului didactic, organizarea elevilor in cinci grupe, aranjarea mobilierului.

exercitiul organizatoric/frontal

VERIFICAREA CUNOSTINTELOR ANTERIOARE Se verifica tema sub aspect cantitativ si calitativ. Se selecteaza elevi care sa prezinte propriile raspunsuri ale temei pentru acasa. Se initiaza o conversatie referitoare la lectia precedenta.

Conversatia

Exercitiul/frontal

initiala

CAPTAREA ATENTIEI

O.1

O.2 Se prezinta elevilor o plansa cu doua texte ce contin dialog (anexa 1). Se propune citirea acestora de cativa elevi, apoi se discuta pe baza continutului textelor. Ce s-ar ntmpla dac oamenii nu ar comunica ntre ei? Cum se numete convorbirea dintre dou sau mai multe persoane? Cnd putem folosi dialogul? Dai exemple de situaii cnd folosim dialogul. S realizm un scurt joc de rol care s arate dialogul dintre doi copii aflai n pauza mare, la coal. Acum, s povestim ceea ce au discutat cei doi copii. Putem realiza o compunere n care s introducem dialogul celor doi? Din cte pri este alctuit o compunere? Ce conine fiecare parte a unei compuneri?

observatia

conversatia/frontal

descoperirea dirijata

joc de rol

ANUNTAREA TITLULUI SI A OBIECTIVELOR Se anunta tema si obiectivele propuse intr-o maniera accesibila elevilor; se scrie titlul noii lectii la tabla: Compunerea in care se introduce dialogul Se atrage atentia ca vor invata cum sa realizeze corect o compunere in care se introduce dialogul daca vor fi atenti si vor tine de cont de sfaturile date, sau de indemnurile descoperite chiar de catre ei. Orice opinie este acceptat, nu se critic nici o prere, se corecteaza greelile, se pun n eviden rspunsurile corecte i frumos formulate.

conversatia

explicatia/frontal

DIRIJAREA INVATARII

DIRIJAREA INVATARII

O.3

O.4

O.3

O.4

O.5 Se propune citirea compunerii cu dialog din manual (anexa 2), mai nti n ntregime, apoi pe roluri. Se explic felul n care se poate introduce dialogul ntr-o compunere. Explicaia o poate da chiar un elev. Se observ verbele care introduc dialogul ntr-o compunere: a spune, a zice, a anuna, a exclama, a striga, a ruga etc.; acestea pot fi aezate nainte, dup sau n interiorul dialogului. Se anunta elevii ca vor lucra in echipe: PUZZLE Vor trebui s aranjeze piesele de puzzle i s descopere propoziiile scrise; aceste fie conin sfaturi demn de urmat n realizarea unei compuneri (anexa3). La final, acestea vor fi afisate pe un panou si vor fi discutate si notate in caiete de catre elevi. Se ofera fiecarei echipe cate o plansa liniata cu scopul de a realiza cate o compunere cu titlu dat in care sa introduca dialogul Cainele si pisicuta, Iepurele si greierasul, Ratusca si puisorul, Buburuza si gandacelul, Vulpea si dulaul. Elevii sunt anuntati asupra timpului pe care il au la dispozitie si asupra modului de realizare a compunerilor. Deasemenea, vor trebui sa colaboreze in cadrul grupului, sa-si spuna propriile opinii cu privire la tema data, sa aleaga ideile cele mai potrivite intocmirii respectivei compuneri. Dupa expirarea timpului, liderul fiecarei echipe va citi in fata clasei compunerea.Se cere echipelor sa faca un tur, cu oprire in fata fiecarei compuneri si sa adreseze comentariile, sugestiile, intrebarile lor.

exemplul

explicatia

observatia/frontal

descoperirea dirijata

joc didactic/pe grupe

exercitiul/pe grupe

conversatia

explicatia/frontal

OBTINEREA PERFORMANTEI

O.3

O.4

O.5 Se propune completarea unei fise independente (anexa 4). Vor avea de realizat o compunere cu inceput si sfarsit dat, in cuprinsul careia sa introduca un dialog. Se anunta timpul pe care il au la dispozitie.

explicatia

exercitiul/individual

proba scrisa

finala

INCHEIEREA ACTIVITATII Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurare a lectiei. Se inmaneaza fiecrui copil o fisa (anexa 5) ce contine tema pentru acasa: realizarea unei compuneri in care sa introduca dialogul intre personajele din imaginea prezentata.

conversatia/frontal

Nume:........................................ Fisa de lucru Privete imaginea! Realizeaz un dialog ntre personaje.D un titlu compunerii tale. .

Ai terminat de scris compunerea. Fii acum cinstit cu tine i rspunde cu DA sa NU la urmtoarele aspecte, punnd un X n csua potrivit:AUTOEVALUAREDa Nu

Foloseti o ciorn pe care scrii nsemnrile necesare compunerii ?

Reciteti de mai multe ori titlul, n timpul redactrii compunerii, ca s fii sigur/ c nu te abai de la el ?

Reciteti propoziia n ntregime i o corectezi ?

Foloseti vocabularul, dicionarul, alte nsemnri pentru a gsi expresii deosebite ?

ii evidena greelilor, pentru a le corecta ?

Constai c numrul greelilor a sczut ?

Construieti propoziia mai nti n gnd ?

Reciteti fiecare parte a compunerii i o corectezi ?

Reciteti compunerea la sfrit, fcnd autocontrolul ?

Citeti de mai multe ori compunerea acas, pentru a ti s-o prezini ct mai bine n clas ?

Acord-i pentru fiecare rspuns DA un punct. Dac ai obinut 9-10 puncte, i spun " Bravo, sunt mndr c eti elevul meu !" Dac ai 7-8 puncte, nseamn c ai cteva puncte slabe pe care trebuie s le corijezi. Dac ai doar 5-6 puncte, ceva nu merge bine. Vezi ce anume i ia msuri rapid! Dac ai sub 5 puncte, mi pare ru pentru tine i te sftuiesc s munceti " pe brnci", ca s te ridici la nivelul cerut de mine. Spor la treab !

Anexa 2 In ograda

Razele jucause ale soarelui anunta inceputul unei zile calduroase. - Cucurigu! Cucurigu! Striga de zor cococsul pintenat. In curand se vor trezi toate vietatile. Una ca te una, gainile au iesit din casuta lor. - Buna dimineata! Spun ele lui Grivei, prietenul lor. - Buna dimineata! Raspunde catelul. Ce matinale sunteti! Nu peste mult timp, apare stapanul. Hraneste pasarile, dulaul si spune: - Prietene, azi plec la camp si vin tarziu. Ai grija de curte si casa! - Ham! Ham! Raspunde bucuros Grivei, rotind codita stufoasa. Stapanul pleaca linistit. Are un paznic de nadejde. Ce fericit si mandru este Grivei!

Anexa 3 Pe msur ce scrii, recitete titlulspre a vedea dac nu te-ai abtutde la el. Orice compunereare un nceput (o introducere ),desfurare ( un cuprins )i un sfrit ( o ncheiere ) O compunere trebuies aib cel puin trei alineate. Nu uita regulile de aezarea unui text n pagina caietului!

Folosete corectsemnele ortograficei de punctuaie! Respect: ordinea fireasc a ideilor; tratarea temei date, fr rtciri; folosirea unui limbaj clar i corect,dar bogat n expresii artistice; corectitudinea i claritatea scrisului,dar i frumuseea acestuia. nainte de a scrie, gndete! Este important s tii s i citeti compunerea,pentru a fi neles. Fii atent ce scrii,dar i cum scrii !

Titlul trebuie s fiect mai scurt si ct mai cuprinztor!

Anexa 1

- Ct ai dat pe ncltri ? ntreb sfios Iepurele. - Doi galbeni,ct s dau? i rspunde fudul Ogarul. - M duc si eu la iarmaroc adug Iepurele s-mi cumpr ciubotele. - Pi, tot acolo merg si eu! Am treab cu un negustor. Ciubotele se gsesc cte vrei, numai bani s ai! - Am doi galbeni! sopti Iepurele.

... Si cnd s-apropie de acea cas, numai iaca o bab ntmpin pe fat cu blndete si-i zice : - Da, ce cauti prin aceste locuri, copil, si cine esti? - Cine s fiu, mtus? Ia, o fat srac, fr mam si fr tat, pot zice ( ... ) - Srman fat! zise btrna. Cu adevrat numai Dumnezeu te-a ndreptat la mine si te-a scpat de primejdii. Eu sunt Sfnta Duminic.

1. Mama l ntreab pe Vlad : 1. De ce vii aa de trziu de la coal?1. Am fcut o fapt bun, rspunde acesta.1. Ce fel de fapt ? se interes mama.1. - L-am ajutat pe nenea Vasile s-i duc plasele acas, apoi 1. s-i pun alimentele cumprate n cmar.1. Ai fcut , ntr-adevr, o fapt bun, i spune mama.

1. Elena se plimb prin parc. Se ntlnete cu Ana i o ntreab :1. Ana, vei veni cu noi n excursie ?1. Ce vrei s vizitai ?1. Vom vizita oraul Braov i Castelul Pele, rspunde Elena.1. Cine mai vine ? ntreab Ana.1. Vin toi colegii din clasa mea i vreo patru colegi de-ai ti. 1. Bine, voi veni i eu, spune Ana.Fetele se despart, cu gndul la viitoarea excursie.

Nume:.................................. Data:.......................

Fisa de lucru

Realizeaza o compunere cu inceput si sfarsit dat, in cuprinsul careia sa introduci dialogul! Alege un tiltlu potrivit!

A venit o barza aducand cu ea primavara . Primavara, zana cu rochie de ghiocei si toporasi, a presarat petece de pamant fara zapada si a trezit la viata natura . In padure .. Cei doi prieteni i-au urat unul altuia Noapte bun! i s-au desprit. Cnd s-a culcat, Victor a visat c ghiocelul s-a transformat ntr-un prin curajos, clare pe un cal alb.