joc si joaca

Upload: vio-ben

Post on 08-Jan-2016

23 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

coala cu clasele I-VIII Nr

Proiect didactic

Disciplina: Limba i literatura romn

Clasa: a IX-a Profesor: Bena Viorica

Data: 20 X 2011 Tipul leciei: de sistematizare i consolidare

Unitatea de nvare: Joc i joac

Competene generale:

1. Utilizarea corect i adecvat alimbii romne n receptarea i n producerea

mesajelor n diferite situaii de comunicare

2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea

diferitelor texte literare i nonliterare

3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare

Competene specifice:

1.3 exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii i opinii privind textele receptate

1.4 redactarea unor texte diverse

1.5 utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii

de comunicare

2.3 compararea ideilor i atitudinilor diferite n dezvoltarea aceleiai teme literare

3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate

Obiective operaionale:

a) cognitive: - s exprime oral reaciile proprii cu privire la textul literar

- s identifice i s compare idei i atitudini diferite n dezvoltarea

aceleiai teme

- s prezinte jocuri din diferite perioade

- s prezinte experiene personale

- s ilustreze un fragment dintr-un text parcurs

- s dramatizeze jocul prezentat n textul literar

- s prezinte un vis, valorificnd competenele de comunicare oral

- s-i dezvolte creativitatea i imaginaia pornind de la tema jocului

b) afectiv-volitive: - s dovedeasc receptivitate afectiv-intelectiv fa de textul literar

- s manifeste interes pentru o exprimare ngrijit, nuanat

- s participe cu interes la actul de comunicare

- s participe contient, activ la activitile desfurate

- s accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru

realizarea lor

Metode i procedee: conversaia dirijat, observarea independent, demonstraia cu

aciuni, lectura independent, problematizarea

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Materiale didactice:, fie de lucru, cartoane, creioane colorate, coli de desen, calculator, jucrii

Bibliografie: Liliana Sacar, Iulia Dmian, George Florian Macarie, Ana Voichia

Tebeanu, Psihopedagogia n sinteze, Editura EduSoft, Bacu, 2006

Ion Albulescu, Pragmatica predrii, Editura Paralela 45, Piteti, 2008

Geoff Petty, Profesorul de azi- metode moderne de predare, Ed. Atelier

Didactic, Bucureti, 2007

Nicolae Eftenie, Introducere n metodica i studierea limbii i literaturii

romne, Ed. Paralela 45, Piteti, 2008

Caius Dobrescu, Andrei Bodiu, Literatur i civilizaie, Ed. Universitii

Transilvania din Braov, 2008

SECVENE DIDACTICE I OBIECTIVE OPERAIONALE CONINUTURI FORME

DE

ORGANIZAREMETODE I

PROCEDEE

DIDACTICE RESURSE

MATERIALE EVALUARE

EVOCAREA

(10 min)Moment organizatoric

Captarea ateniei

Actualizarea cunotinelor

Anunarea titlului leciei

REALIZAREA SENSULUI

(30 min)Dirijarea activitii i asigurarea feedbackului

O1 O2 O3 O4

O5 O6 O 7

O8

REFLECIA

Asigurareareteniei 10 min O9

Asigurarea transferului Dup organizarea clasei, se verific tema leciei precedente cantitativ i calitativ. Se fac aprecieri n legtur cu modul n care elevii au rezolvat sarcinile primite .

Se propune elevilor un joc de spargere a gheii: Scriei pe o bucat de hrtie un defect, o calitate i o pasiune. Profesorul va aduna bileelele, va citi doar trei dintre acestea, iar colegii vor ghici care este colegul. Se va anuna titlul leciei i obiectivele.

Se prezint un material power point legat de tema joc i joac. Elevii sunt mprii pe grupe i primesc fie de lucru cuprinznd texte literare care se incadreaz n tema joc i joac.Elevii lucreaz n echipe, apoi rspund cerinelor de pe fie.

Li se comunic elevilor tema pentru acas: Realizai un eseu n care s v exprimai opinia despre importana jocului n viaa oamenilor. Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Pe grupePe grupe

Frontal Pe grupe

FrontalConversaia

Expunerea Conversaia

Brainstorming Problematizarea

Conversaia

ProblematizareaeseulPower Point

Fie de lucru

Fie de lucru

Imagini

Fie de lucru

Aprecierea eseurilor.Aprecierea modului de lucru n echip i a modului de rezolvare a cerinelor de pe fiele de lucru. (v. anexe)

Anexe

Fia de lucru

Joc i joac

Grupa 1

I. Se d textul :

Dac titlul de mai sus ar fi avut un semn de ntrebare, articolul de mai jos ar fi avut urmtorul coninut : S pui mna pe calculator i s-i tragi un joc! Da nu despre asta e vornba. Eu fac parte din tagma celor ce se joac i trebuie s m confesez aprndu-mi poziia de om neserios.Fac acelai lucru i la serviciu ,unde am bifat deja dou amenzi usturtoare, o fac i acas, unde suport reprouri legate de destinul i cariera mea, iar dac ntmplarea m descoper n faa unui calculator strin, unde instalez sau terg ceva, demonul cel neadormit nu m las fr s execut dou-trei micri ludice de mouse.

Sunt oameni care se joac i oameni care nu se joac. Aa cum spun sunt oameni religioi i atei. Ar fi necinstit din partea mea s spun c juctorii ar avea ceva n minus...dei...Prima mea ef era clar mpotriva jocurilor...N-am simpatizat-o...Ultimul meu ef m-a ars cu dou milioane...Poate c n-are umor...dar am cunoscut i nebuni juctori. Viaa lor a devenit un poligon de ncercare.Viaa lor e n alt parte. Psihologii, sociologii i moftologii au cmp deschis.

De ce m joc? Simplu. mi place, sunt liber, lumea jocului e lumea mea, lumea triumfurilor mele...

Florin Iaru,Cum s dai n mintea copiilor n Dilema, nr 543 din 2003

Rspunde la urmtoarele cerine:

1. Precizeaz tema textului argumentndu-i rspunsul

2. Mentioneaz tipul de text din care a fost extras fragmentul, justificndu-i rspunsul prin 2 argumente

3. Comenteaz afirmaia De ce m joc? Simplu. mi place, sunt liber, lumea jocului e lumea mea, lumea triumfurilor mele... n maxim 10 rnduri

Fia de lucru

Joc i joac

Grupa 3

II. Toat viaa am avut idealul s fac o fabric de jucrii, i , lipsindu-mi instalaiile, m-am jucat cu ce era mai ieftin i mai gratuit n lumea civilizat, cu materialul vagabond al cuvintelor date. Am cutat cuvinte care sar i fraze care umbl-de sine stttoare.M-am apucat s fac resorturi pentru cuvinte ca s poat sri. Cteodat, i destul de des, am strmbat resorturile ntr-adins , ca s le vd cum sar ele strmbe. (Tudor Arghezi, Ars poetic)

1. Argumentai n cinci ase rnduri c fragmentul de mai sus aparine unei arte poetice2. Menionai 2 trsturi ale concepiei estetice argheziene aa cum se desprind din fragment3. Comentai, n max 6 rnduri, relaia joc-literatur folosind una dintre creaiile poetice ale lui Arghezi

Fia de lucru

Joc i joac

Grupa 3

1. Plecnd de la versurile poeziei argheziene, explic n minim 10 rnduri semnificaia titului Prefa n corelaie cu poezia. 2.5p

Domnule care citeti

Multe altele poveti,

Mai frumoase i mai scrise,

N-o s-i plac pare-mi-se.

Te-ai deprins cu stih bogat (...)

Iei din dogm i, tiptil,

F-te la citit copil,

2. Att poezia Prefa a lui Tudor Arghezi, ct i naraiunea lui M.H. Simionescu Erasmo sau a doua fotografie cu oameni mici pun n centru ideea de joc i joac. Ce asemnri i ce deosebiri exist ntre aceste dou texte? Cum este privit jocul de ctre cei doi autori?

3. Exprim-i opinia n legtur cu afirmaia: Meteugul nostru este cel mai inefabil i mai mincinos. (Tudor Arghezi, Jucriile)Fia de lucru

Joc i joac

Grupa 4

O, noi cei ngrozitori de mari

Simim cteodat

C ne lipsesc jucriile.

Avem tot ce ne trebuie,

Dar ne lipsesc jucriile.

Ne e dor de optimismul

Inimii de vat a ppuilor

i de corabia noastr

Cu trei rnduri de pnze,

Care merge la fel de bine pe ap,

Ca i pe uscat.

Am vrea s nclecm pe un cal de lemn

i calul s necheze odat cu tot lemnul,

Iar noi s-i spunem: Du-ne undeva,

Nu ne intereseaz locul,

Pentru c oriunde n via

Noi avem de gnd s facem

Nite fapte grozave.

1) Scrie n 5 7 rnduri impresia pe care i-a lsat-o lectura versurilor.

2) Scrie minim 3 elemente legate de joc i joac din poezie.

3) Cum interpretezi faptul c pentru un copil o corabie merge la fel de bine pe ap ca i pe uscat, iar pentru un adult, nu?

Grupa a V-a

1. Dezbatei urmtoarea tem: Jocurile pe calculator sunt mai captivante dect lectura sau invers?Grupa a VI-a

Realizai o prezentare comparativ ntre jocurile pe care le practicai sau le-ai practicat voi i jocurile de care ati auzit de la parini sau din alte surse. Pe care le preferai i de ce? PAGE 7