i.micrometrul este

12
GRUPUL ŞCOLAR AGRICOL - URZICENI PROFESOR : MITU RADU CLASA: IX-D, SAM DISCIPLINA: Tehnologie generala mecanica UNITATEA DE INVATARE : Mijloace de măsurare pentru lungimi LECTIA : Masurarea dimensiunilor exterioare cu sublerul si micrometrul TIPUL LECTIEI: predare-evaluare şi lucrare de laborator TIMP ACORDAT : 250 min PROIECT DIDACTIC I. CONTINUT TEMATIC: 1. Consideratii teoretice 2. Scopul lucrarii 3. Utilajul folosit 4. Schema de masurare 5. Modul de lucru 6. Rezultatul masuratorilor 7. Concluzii II. COMPETENTE SPECIFICE 13. Efectuarea masuratorilor generale. 13.1: Corelarea mărimilor fizice cu mijloacele de măsurare şi unităţile de măsură din domeniul mecanic şi electric III.COMPETENTE DERIVATE CD 1. Sa defineasca sublerul si micrometrul. CD 2. Sa identifice partile componente ale sublerului. CD 2. Sa clasifice tipurile de sublere. CD 3. Sa enumere etapele parcurse la masurarea cu sublerul. IV. STRATEGII DIDACTICE 1. Câmp de informaţii: - Manual pentru cultura de specialitate pentru S.A.M., manual pentru clasa a-IX-a, editura Didactica si Pedagogica R.A.2004, Adriana Popescu - lucrare de laborator 2. Metode didactice: a. de comunicare : expunerea, conversatia euristica, explicatia, instruirea prin mijloace vizuale 1

Upload: truongdieu

Post on 05-Feb-2017

375 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

Page 1: I.Micrometrul este

GRUPUL ŞCOLAR AGRICOL - URZICENIPROFESOR : MITU RADUCLASA: IX-D, SAMDISCIPLINA: Tehnologie generala mecanicaUNITATEA DE INVATARE : Mijloace de măsurare pentru lungimiLECTIA : Masurarea dimensiunilor exterioare cu sublerul si micrometrulTIPUL LECTIEI: predare-evaluare şi lucrare de laboratorTIMP ACORDAT : 250 min

PROIECT DIDACTIC

I. CONTINUT TEMATIC: 1. Consideratii teoretice2. Scopul lucrarii3. Utilajul folosit4. Schema de masurare5. Modul de lucru6. Rezultatul masuratorilor7. Concluzii

II. COMPETENTE SPECIFICE 13. Efectuarea masuratorilor generale. 13.1: Corelarea mărimilor fizice cu mijloacele de măsurare şi unităţile de măsură din domeniul mecanic şi electric

III.COMPETENTE DERIVATECD 1. Sa defineasca sublerul si micrometrul.CD 2. Sa identifice partile componente ale sublerului.CD 2. Sa clasifice tipurile de sublere.CD 3. Sa enumere etapele parcurse la masurarea cu sublerul.

IV. STRATEGII DIDACTICE1. Câmp de informaţii:

- Manual pentru cultura de specialitate pentru S.A.M., manual pentru clasa a-IX-a, editura Didactica si Pedagogica R.A.2004, Adriana Popescu- lucrare de laborator

2. Metode didactice:a. de comunicare : expunerea, conversatia euristica, explicatia, instruirea prin

mijloace vizualeb. de exploatare : problematizarea, observatia dirijata, invatare prin descoperirec. bazate pe actiune efectiva :

-identificare pe fise de lucru si materialul didactic existent ;-lucrul in echipa ;-rezolvari de aplicatii

3. Materiale si mijloace de invatamant: fise de lucru, manuale, manual de laborator, subler de exterior, subler de interior, diferite tipuri de masuri cu repere si fara repereV. Evaluare: orală formativă, exerciţii de identificare pe fişe de lucru, rezolvarea unor aplicaţii

1

Page 2: I.Micrometrul este

SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

Secvenţa Activitatea profesorului Activitatea elevului Material didactic

Timp afectat

I. Moment organizatoric

-salutul;-verificarea prezenţei;-cere elevilor să aibă pe masa de lucru caietele de notiţe.-imparte colectivul clasei in 4 grupe anuntand ca fiecare grupa are anumite sarcini.

-elevul de serviciu informează;-pregătesc cele solicitate de profesor.

-catalog 2’

1. Captarea atentieiSe fac precizari asupra importantei ce o reprezinta masurarea pieselor cu sublerul si micrometrul. Se anunta modul in care se va parcurge lucrarea de laborator

-sunt atenţi;-observa modul de organizarepentru lucrarea de laborator si cauta sa patrunda sensul sarcinilor ce le au de realizat

-caiet-fise de lucru

2’

2.Anuntarea continutului lucrarii de laborator

Anunta si scrie pe tabla titlul lucrarii de laborator.Scrie competentele derivate ale acestei lucrari.

-sunt atenţi şi noteaza titlul si competentele ce le vor urmari pe parcursul lucrarii;

-caiet 3’

3.Reactualizarea cunostintelor teoretice necesare formarii deprinderilor

CD1-definirea sublerului si micrometrului si numiti caracterisricele acestoraAdreseaza urmatoarele intrebari:

Cum se pot defini sublerul si micrometrul?

Care pot fi preciziile micrometrului si a sublerului

-sunt atenti, raspund si apoi noteaza pe foaia de laborator spatiile libere

Sublerul este un aparat de masura pentru lungimi compus din rigla gradata si vernier

Micrometrul este un aparat de masurat lungimi

Precizia unui subler poate fi de 0.1 mm, 0.02mm si 0.05mm; iar precizia unui micrometru de 0.01mm, 0.02 mm, 0.001mm

-tabla;-creta.

2’

1

Page 3: I.Micrometrul este

Urmarind desenul de pe foi, care sunt partile componente ale sublerului?

Dar ale micrometrului?

Partile componente ale unui subler sunt:1.rigla gradata; 2.ciocuri fixe; 3.cursor; 4.ciocuri mobile; 5.vernier; 6.suprafata de masurare; 7,8,10.piese; 9.tija de adancime; 11.disp.de blocare

Partile componente ale unui micrometru sunt:1. potcoava; 2. nicovala; 3.tija; 4. bucsa gradata;5. tambur

Prezentarea conţinutului noii învăţări

CD2- Partile componente ale sublerului.Profesorul întreabă:

Urmarind desenul de pe foi, care sunt partile componente ale sublerului?

Dar ale micrometrului?CD 3. Clasificarea tipurile de sublere. Profesorul arata diferite tipuri de sublere in timp ce anunta clasificarea.Sublerele se pot clasifica dupa doua criterii:

1. dupa constructie- subler cu o pereche de ciocuri

- subler cu doua perechi de ciocuri- subler cu doua perechi de ciocuri si

tija de adancime2. dupa destinatie-sublere de exterior si

interior- sublere de adancime- sublere pentru roti dintate

CD4- Etapele parcurse la masurarea cu sublerul.Cu ajutorul fişei de lucru şi a imaginilor

Elevii desfăşoară următoarele activităţi:

-identifica, ajutati de profesor: ciocurile fixe, ciocurile mobile, rigla gradata, vernier, cursor, surub de blocare, tija de adancime

-remarcă tipurile de sublere si noteaza in caiete clasificarea

-fişe de lucru-tabla, creta-subler

25’

2

Page 4: I.Micrometrul este

practice, profesorul exemplifica masurarea unei piese cu sublerul. Etapele care se parcurg la masurarea cu sublerul sunt:

1. se prinde suprafata de masurat a piesei intre ciocurile sublerului

2. se blocheaza surub de blocare3. se citeste indicatia sublerului (

numarul integ se citeste de pe scara gradata in dreptul sau in stanga reperului zero de pe vernier, iar numarul de zecimi se citeste de pe vernier in locul in care una din diviziuni a vernierului se gaseste inprelungirea unui reper de pe rigla gradata)

-observa etapele care se parcurg la masuraea cu sublerul.-stabilesc impreuna cu profesorul etapele care se parcurg la masurarea unei piese cu sublerul-noteaza in caiete etapele

Consolidarea cunoştinţelor şi asigurarea feed-back-ului

Consolidarea cunoştintelor se face prin intrebari:-Ce este sublerul?-Identificaţi partile componente ale sublerului de pe fisa de lucru-Enumeraţi cateva tipuri de sublereNoteaza elevii care au fost activi in timpul orei

-participă la discuţii-răspund la întrebări folosind caietele şi materialul didactic existent-exemplifică

-fişe de lucru-tabla, creta-tipuri de sublere

8’

3

Page 5: I.Micrometrul este

Test de evaluare : MASURAREA DIMENSIUNILOR EXTERIOARE CU SUBLERUL SI MICROMETRUL

SUBLERUL (10 p) I. Sublerul este ……………………………..…………………………………………….(10p) II.Precizia de masurarea sublerului este………………..(35p) III.Partile componenete ale sublerului sunt:1…………………………………………………2…………………………………………………3…………………………………………………4…………………………………………………5…………………………………………………6…………………………………………………7…………………………………………………8…………………………………………………9…………………………………………………10……………………………………………….11……………………………………………….

MICROMETRUL I.Micrometrul este …………………………………………… …………………………………………………………..II. Precizia de masurare a micrometrului:…………………………III. Partile componenete ale micrometrului sunt :1………………………………………….2………………………………………….3………………………………………….4………………………………………….5………………………………………….6………………………………………….7………………………………………….8………………………………………….

4

Page 6: I.Micrometrul este

35p IV.Cititi indicatiile sublerelor de mai jos :

Se acorda 10 puncte din oficiu.

IV. Citirea indicatiei micrometrului 

5

Page 7: I.Micrometrul este

LUCRARE DE LABORATOR

MASURAREA DIMENSIUNILOR EXTERIOARE CU SUBLERUL SI MICROMETRUL

I. Scopul lucrariiLucrarea are drept scop masurarea dimensiunilor exterioare unei piese cu ajutorul sublerului si

micrometrului.

II. Consideratii teoretice- Sublerul este un aparat de masura pentru lungimi compus din rigla gradata si vernier.- Micrometrul este un aparat de masurat lungimi.- Partile componente ale unui subler sunt: rigla gradata; ciocuri fixe; cursor; ciocuri mobile; vernier; suprafata de masurare; tija de adancime; disp.de blocare- Partile componente ale unui micrometru sunt: potcoava; nicovala; tija; bucsa gradata; tambur;disp. de blocare; surub de limitarea a fortei; - Precizia sublerului: 0.01mm, 0.02 mm, 0.001mm- Precizia micrometrului0.02mm si 0.05mm

III.Materiale si utilaje folosit1. Subler de exterior pentru masurarea dimensiunilor, cu precizia de 0,1 mm2. Micrometru de exterior cu precizia de 0,01mm.3. Piese de diferite dimensiuni4. Conductori de diferite grosimi

IV. Schema de masurare. Mod de lucru A.Mod de lucru la masurarea cu sublerul

1. se deblocheza surubul cursorului astfel incat ciocul mobil sa permita prinderea diametrului piesei de masurat

2. miscand de ciocurile mobile se aduc in contact ciocurile cu suprafate piesei3. se blocheza surubul cursorului4. se executa citirea

B.Mod de lucru la masurarea cu micrometrul1. inainte de masurare, micrometrul trebuie controlat, pentru a se putea constata daca este reglat la

zero. Pentru aceasta, la micrometrul cu limitele 0-25mm se apropie suprafetele de masurare cu ajutorul dispozitivului de limitare a apasarii, pana cand acesta vine in contact si se observa daca reperul ‘zero ‘ de pe tambur coincide cu cu reperul zero al scarii bucsei gradate

2. rotind tamburul se deplaseaza axial tija micrometrului, pana in pozitia in care piesa de masurat se poate introduce comod intre suprafetele de masurare ale tijei si nicovaleirotind de tambur se aduc in contact suprafetele tijei si a nicovalei cu suptafetele piesei de masurat

3. rotind de tambur se aduc in contact suprafetele tijei si a nicovalei cu suptafetele piesei de masurat

4. cu ajutorul dispozitivului de blocare se blocheaza tija micrometrului5. se executa citirea masurarii

Page 8: I.Micrometrul este

VI. Rezultatul masuratorilor A.Rezultatele masuratorilor la masurarea cu sublerulSe trec in tabel cotele masurate ale piesei de fiecare elev in parte:

Dimensiunile nominale (de pe desen)

Dimensiunile masurate

Eroare de masurare

B.Rezultatele masuratorilor la masurarea cu micrometrulSe trec pe desenele pieselor dimensiunile masurate, apoi se compara cu dimensiunile masurate de cealata echipa:

NR.Conductorului Dim.masurataSarma de Cu emailat Sarma de Cu emailatConductor izolat din cupruConductor izolatDin AlConductor izolat dinConductor multifilar din CuConductor multifilar mat feros

VII. Concluzii :Se observa ca, in urma masuratorilor efectuate s-au obtinut erori de masurare cuprinse intre

………si ………mm.