imbinari

7
PROIECT DE LECTIE Disciplina: Reprezentari grafice Clasa: a IX-a Tema: Reprezentarea asamblarilor a complexelor si a subansamblurilor specifice produselor finite din lemn Subiectul lectiei: “Imbinari, innadiri, incheieturi” Tipul lectiei: Mixta Scopul: Reprezentarea subansamblurilor specifice produselor din lemn Obiective: A. Domeniul cognitiv O.1 Sa inteleaga clasificarea tipurilor de legaturi intre repere (imbinari, innadiri, incheieturi) O1.1 Sa defineasca notiunile de imbinare, innadire, incheietura O1.2 Sa compare in desen imbinarile, innadirile, incheieturile B. Domeniul psihomotor (executie) O.2 Sa reprezinte in desen imbinari, innadiri, incheieturi O.2.1 Sa planifice succesiunea fazelor de lucru O.2.2 Sa reprezinte in desen imbinari, innadiri, incheieturi O.3 Sa utilizeze corect instrumentele de desen O.3.1 Sa aleaga corect instrumental de lucru necesar C. Domeniul social/afectiv atitudinal O.4Sa respecte normele de igiena, protectia muncii, protectia mediului si PSI. O5.1 Sa respecte si sa aplice normele de protectia muncii si PSI la locul de munca. 1

Upload: skija-se-stie

Post on 15-Sep-2015

39 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

imbinari

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Disciplina: Reprezentari graficeClasa: a IX-aTema: Reprezentarea asamblarilor a complexelor si a subansamblurilor specifice produselor finite din lemnSubiectul lectiei: Imbinari, innadiri, incheieturiTipul lectiei: MixtaScopul: Reprezentarea subansamblurilor specifice produselor din lemn

Obiective:

A. Domeniul cognitiv

O.1 Sa inteleaga clasificarea tipurilor de legaturi intre repere (imbinari, innadiri, incheieturi)

O1.1 Sa defineasca notiunile de imbinare, innadire, incheieturaO1.2 Sa compare in desen imbinarile, innadirile, incheieturile

B. Domeniul psihomotor (executie)

O.2 Sa reprezinte in desen imbinari, innadiri, incheieturi

O.2.1 Sa planifice succesiunea fazelor de lucruO.2.2 Sa reprezinte in desen imbinari, innadiri, incheieturi

O.3 Sa utilizeze corect instrumentele de desenO.3.1 Sa aleaga corect instrumental de lucru necesar

C. Domeniul social/afectiv atitudinal

O.4Sa respecte normele de igiena, protectia muncii, protectia mediului si PSI.O5.1 Sa respecte si sa aplice normele de protectia muncii si PSI la locul de munca.

O.5 Sa coopereze cu colegiiO.6.1 Sa se adapteze la munca in echipa, sa intretina relatii de colaborare, ajutor si cooperare in rezolvarea sarcinilor ce le revin.

Metode de invatamant: Demonstratia, Invatarea prin descoperire, Observatia dirijata, Problematizarea, Studiul de caz, Aplicatia.Mijloace de invatamant: Ecran de proiectie, calculator, tabla si creta.Metode de evaluare: Orala chestionare, Fise de lucru, Autoevaluare.Forma de desfasurare: Frontal, pe grupe.Loc de desfasurare: Sala de clasaDurata: 50 minute.Sarcina didactica: Sa defineasca imbinarile, innadirile, incheieturile si sa prezinte exemple din fiecare categorieBibliografie: Mihai Murari Fabricarea produselor din lemn manual pentru clasa a IX-a - Editura Niculescu 2008.Gavril Budau s.a. Didactica specialitatii in industria lemnului; Editura universitatii Transilvania din Brasov 2006.

1

nr. crtEvenimentul/ momentul lectieiActivitatea de invatareContinutul informationalMetodeMijloaceTimpRealizareaCompetentelor

Actiivtate profesorActivitate elev

012345678

1Moment organizatoricPrezenta

Organizarea claseiPregatesc ...2

2Verificarea cunostintelo anterioareIntreaba

Indruma

CorecteazaRaspund

Pune intrebari:1. Ce este schita?2. Care sunt fazele alcatuirii desenului la scara?7

3. Captarea atentieiSugereaza oportunitatea temei de zi;Asculta

RaspundArata elevilor cate un desen in perspectiva de imbinare, innadire si incheietura si le sugereaza sa analizeze diferentele de la prima vedereMostre de imbinari, innadiri si incheieturi2

4Anuntarea temei si enuntarea competentelorScrie pe tablaEnuntaNoteaza in caietImbinari, innadiri, incheieturi.Competentele C1-C62

5Transmiterea noilor cunostinteExplicaPrezinta la videoproiectorNoteaza pe tablaDescrieDemonstreazaExemplificaAsculta

Noteaza

Asculta

Noteaza in caieteDefinitie: Imbinarea este operatia tehnologica prin care doua sau mai multe repere, suansambluri sau ansambluri sunt unite pentru realizarea produsului finit.Dupa modul in care se realizeaza imbinarea se deosebesc urmatoarele tipuri de imbinari: cu cep si scobitura la 450; cu cep si scobitura la 900; cu taietura la jumatatea grosimii reperelor; in lungime de colt la 900; de colt la 450; in T;Reprezentarea se face folosind proiectia ortogonala, iar in cazul in care se urmareste o imagine a produsului realizat se foloseste reprezentarea axonometrica. Unele structuri din lemn si unlele solutii constructive adoptate pentru realizarea produselor din lemn, precum si necesitatea de a valorifica unele repere de lungimi sau latimi reduse, rezultate din diferite prelucrari, reclama asmablarea prin innadirea mai multor segmente pentru a construi reperul de dimensiunea dorita. Solutiile constructive de innadiri sunt: innadiri in lungime (in prelungirea reperelor); Innadiri pe latime (pe cant)Incheieturile sunt asamblari ale panourilor din lemn masiv sau materiale compozite, utilizate la formarea subansamblurilor mobilierului corp (cutia, sertarul) sau a componentelor orizontale sau verticale ale acestuia.

La fiecare tip de legatura (imbinare, innadire, incheietura) se prezinta la videoproiector exemple specifice.17

6. Fixarea cunostintelorExplica,Corecteaza,DiscutaIntocmesc proiectiile ortogonale ale unei imbinari pornind de la un desen de perspectiva dat.Li se impart fise de lucru care contin desene de perspectiva ale diferitelor imbinari si li se cere sa faca atatea proiectii ortogonale cate sunt necesare pentru intelegerea corecta a desenului. Pentru reprezentarile obtinute indicati cotele. Acolo unde valorile cotelor nu sunt indicate, inlocuitile cu litere. Respectati toate etapele de realizare ale unui desen tehnic: schita si desenul la scara.

7Feedback final.Intreaba

Explica

DiscutaRaspund

Executa

DiscutaSe cere elevilor sa prezinte proiectiile si sa identifice tipul de imbinare desenat.

8EvaluareNoteaza elevii...2.

9Anuntarea temei de casaAnuntaNoteazaSa execute desenul de perspective si proiectiile scara 1:2 ale unei imbinari la alegere.