iepurasul

7
PROIECT DIDACTIC Grupa pregătitoare ACTIVITATEA: Educarea limbajului TEMA: „Să-l ajutăm pe iepuraş!” TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea cunoştinţelor FORMA DE REALIZARE: Joc didactic interdisciplinar SCOPUL ACTIVITĂŢII: Sesizarea relaţiei de antonimie şi folosirea cuvintelor în contexte adecvate Dezvoltarea capacităţii de a ordona obiecte după un criteriu dat (mărime, lungime) Verificarea cunoştinţelor despre animalele domestice şi despre cele sălbatice şi despre hrana potrivită fiecărora Verificarea cunoştinţelor copiilor despre personajele din poveştile cunoscute Consolidarea deprinderii de a interpreta expresiv un cântec Dezvoltarea capacităţilor de a reda prin desen din imaginaţie, personaje din poveşti. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să descopere antonimele unor cuvinte date Să formuleze propoziţii corecte gramatical cu aceste antonime Să ordoneze corect, în şir crescător şi descrescător după mărime şi lungime obiecte date, formând coliere Să integreze un animal în categoria din care face parte (domestic, sălbatic) Să identifice hrana specifică unui animal indicat Să redea titlul poveştilor / povestirilor / poeziilor în care apar personaje-animale Să identifice trăsăturile morale ale unor personaje din poveşti, pe baza faptelor acestora 1

Upload: ema

Post on 06-Dec-2015

217 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

joc didactic

TRANSCRIPT

Page 1: iepurasul

PROIECT DIDACTICGrupa pregătitoare

ACTIVITATEA: Educarea limbajului

TEMA: „Să-l ajutăm pe iepuraş!”

TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea cunoştinţelor

FORMA DE REALIZARE: Joc didactic interdisciplinar

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Sesizarea relaţiei de antonimie şi folosirea cuvintelor în contexte adecvate Dezvoltarea capacităţii de a ordona obiecte după un criteriu dat (mărime, lungime) Verificarea cunoştinţelor despre animalele domestice şi despre cele sălbatice şi despre

hrana potrivită fiecărora Verificarea cunoştinţelor copiilor despre personajele din poveştile cunoscute Consolidarea deprinderii de a interpreta expresiv un cântec Dezvoltarea capacităţilor de a reda prin desen din imaginaţie, personaje din poveşti.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Să descopere antonimele unor cuvinte date Să formuleze propoziţii corecte gramatical cu aceste antonime Să ordoneze corect, în şir crescător şi descrescător după mărime şi lungime obiecte

date, formând coliere Să integreze un animal în categoria din care face parte (domestic, sălbatic) Să identifice hrana specifică unui animal indicat Să redea titlul poveştilor / povestirilor / poeziilor în care apar personaje-animale Să identifice trăsăturile morale ale unor personaje din poveşti, pe baza faptelor

acestora Să interpreteze un cântec, respectând textul şi linia melodică a acestuia Să redea prin limbaj plastic, un personal preferat dintr-o poveste.

METODE ŞI PROCEDEE Conversaţia Explicaţia Demonstraţia Joc de rol Exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT Panou Măşti ale unor animale „Televizor” Jetoane Iepuraş şi morcov de pluş Medalion (ecuson cu steluţe - recompense)

1

Page 2: iepurasul

Harta iepuraşului

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Toamna” (cântec popular) în „Culegerea de cântece şi jocuri pentru preşcolari” de P.

Ţipordei, E.D.P. Bucureşti, 1976. „Vine toamna” – muzica P. Ţipordei, versurile Ivone Buzescu. Zorela Creţa, Cristina Gherman. „Mic dicţionar de omonime, paronime, sinonime,

antonime”, Editura All Educaţional, Bucureşti, 2002. Florica Mitu / Ştefania Antonivici „Metodica activităţilor de educare a limbajului în

învăţământul preşcolar”, Ed. Humanitas, Bucureşti,2005.

DURATA: 25-30 min.

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategiile didacticeEvaluarea

(instrumente şi indicatori)

1. Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea activităţii: dispunerea scaunelor şi a măsuţelor în careu; pregătirea materialului didactic.

2. Captarea atenţiei

Educatoarea le arată copiilor un iepuraş de pluş şi le spune că acesta e necăjit pentru că nu ştie să ajungă acasă. El are o hartă cu drumul spre casă, cheile pentru uşile care-i apar în cale. Nici o uşă nu se deschide, pentru că el nu ştie ce sunt cuvintele cu înţeles opus. În roagă pe copii să îl ajute.

Expunerea Harta

iepuraşului

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Li se cere copiilor să dea 3-4 exemple de cuvinte cu sens opus.Exemple orale pe baza deducţiei logice:„Dacă nu e frumos, e … (urât).”Exemple de obiecte din sală cu însuşiri opuse.

Conversaţia Jocul Exerciţiul

Copiii dau exemple de cuvinte cu înţeles opus.

4. Anunţarea temeiSe anunţă jocul: „Să-l ajutăm pe iepuraş!” şi obiectivele.

2

Page 3: iepurasul

5. Dirijarea jocului

Explicarea jocului: prezentarea regulilor şi a elementelor de joc.Se prezintă harta iepuraşului. Se specifică faptul că fiecare răspuns corect îl va ajuta pe iepuraş. Se descoperă panoul cu jetoanele aşezate greşit de către iepuraş.

Explicaţia Panou cu

jetoane Descrierea Panou cu

harta: drumul iepuraşului până acasă

Explicaţia Panou cu

jetoaneCopiii ascultă cu atenţie

6. Jocul de probă

Se aşează corespunzător la panou 3-4 jetoane formând o pereche cu alte 3-4 reprezentând însuşiri opuse.

Exerciţiul Jetoane

7. Desfăşurarea jocului

Copiii corectează greşelile iepuraşului, grupează cele două jetoane date:Măr mare – micFloare cu codiţa lungă – scurtăLegume multe – puţineRoşie crudă – coaptăCopil vesel – tristSe cântă „Toamna”.Copiii primesc prima cheie.VARIANTA ICopiii identifică antonimele adecvate pentru cuvântul sugerat de imaginea de pe jeton, apoi rezolvă jocul-exerciţiu propus de educatoare.lat-îngust, gros-subţire, pe-sub, înăuntru-afară, sud-josDoi copii confecţionează un colier pentru iepuraş.

Jocul Recompens

e

Interpretarea cântecului

Jocul-exerciţiu

Copiii găsesc antonimul potrivit şi alcătuiesc cu acesta o propoziţie.

Copiii rezolvă sarcinile date.

8. Complicarea jocului I

„Poftim la masă!”Un copil primeşte o mască a unui animal şi 2-3 jetoane reprezentând hrana. Copiii vor trebui să spună ce animal e reprezentat prin mască şi să aleagă corect jetonul cu hrana potrivită.Se stabileşte lista de

Explicaţia Demonstraţi

a Jocul

Panou Jetoane

Copiii rezolvă sarcinile date.

3

Page 4: iepurasul

II

antonimeplin-golfrig-caldrepede-încetuşor-greuînalt-scund

„Recunoaşte personajul!”Copiii trebuie să identifice personajul pe baza unor scurte replici.Se stabileşte altă listă de antonime:curat-murdardulce-săratharnic-leneşcurajos-fricosflămând-sătulCopiii recunosc personajul din imaginea de la televizor şi îl integrează în poveste / povestire / poezie.Sunt identificate personajele pozitive şi cele negative întâlnite în poveste, alcătuindu-se seria buni – răi.Se interpretează cântecul „În lumea basmelor”.

Exerciţiul Jocul

Siluetele unor personaje din poveşti

Exerciţiul

Copiii rezolvă sarcinile date.

Copiii rezolvă sarcinile date.

9. Evaluarea Copiii primesc o fişă în care trebuie să deseneze personajul preferat şi cel opus lui.Cu fiecare sarcină rezolvată corect, iepuraşul se apropie de casă.

ITEMI Desenează

în cercul din dreapta un personaj pozitiv iar în pătratul din stânga unul negativ.

10. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Folosirea corectă a anonimelor în propoziţii.

Comunicare orală

11. Încheierea activităţii

Iepuraşul ajunge la casa lui, în pădure. Le mulţumeşte copiilor pentru ajutor şi le oferă în dar două cărţi frumos împachetate.

Cărţi-cadou Aprecieri verbale.Recompense (ecusoane).

4