hidrocarburi recapitulare

11
COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ PROIECT DIDACTIC Data: 19 martie 2009 Disciplina: Chimia Clasa : a X-a A Filiera: Tehnologică Profilul: Resurse naturale şi protecţia mediului Nr. ore/ săpt.: 1 oră/ săpt Tema: Hidrocarburi Titlul lecţiei: HIDROCARBURI Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor Elemente de conţinut: Formulele hidrocarburilor; Nomenclatura hidrocarburilor; Proprietăţile hidrocarburilor. Timp de lucru : 50 minute Bibliografie: Fătu, S. – Metodica predării chimiei în liceu, Editura Corint, Bucureşti, 1998 Cozma, D., Pui, A. – Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iaşi, 2003 Manuale de chimie, în vigoare. Obiective operaţionale: A. Cognitive: Elevii trebuie să: A 1 - să definească noţiunea de hidrocarbură. A 2 – să definească alcanii. A 3 - să definească alchenele. A 4 - să definească alchinele. A 5 - să definească arenele. B. Afectiv-motivaţionale: B 1 - să manifeste interes faţă de rezolvarea calculelor chimice; B 2 - să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor calcule; B 3 – să stabilească relaţii cu colegii în vederea rezolvării unor sarcini în comun C. Psihomotorii: C 1 - să scrie corect reacţiile chimice ale proceselor intr-o schemă-program; Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A 1

Upload: doru-nastasa

Post on 27-Dec-2015

155 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

hidrocarburi recapitulare

TRANSCRIPT

Page 1: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

PROIECT DIDACTICData: 19 martie 2009Disciplina: ChimiaClasa : a X-a AFiliera: TehnologicăProfilul: Resurse naturale şi protecţia mediuluiNr. ore/ săpt.: 1 oră/ săptTema: HidrocarburiTitlul lecţiei: HIDROCARBURITipul lecţiei: lecţie de recapitulare şi consolidare a cunoştinţelorElemente de conţinut:

Formulele hidrocarburilor; Nomenclatura hidrocarburilor; Proprietăţile hidrocarburilor.

Timp de lucru: 50 minuteBibliografie:

Fătu, S. – Metodica predării chimiei în liceu, Editura Corint, Bucureşti, 1998Cozma, D., Pui, A. – Elemente de didactica chimiei, Editura Spiru Haret, Iaşi,

2003Manuale de chimie, în vigoare.

Obiective operaţionale: A. Cognitive: Elevii trebuie să:

A1- să definească noţiunea de hidrocarbură.A2– să definească alcanii.A3- să definească alchenele.A4- să definească alchinele.A5- să definească arenele.

B. Afectiv-motivaţionale:B1- să manifeste interes faţă de rezolvarea calculelor chimice;B2- să câştige încrederea în sine prin rezolvarea individuală a unor calcule;B3– să stabilească relaţii cu colegii în vederea rezolvării unor sarcini în comun

C. Psihomotorii:C1- să scrie corect reacţiile chimice ale proceselor intr-o schemă-program;C2- să valorifice concepte şi noţiuni însuşite prin studiul chimiei;C3- să evalueze corectitudinea modului de rezolvare propus de colegi.

Metode folosite: conversaţia, jocul didactic, activitatea individuală şi de grup, problematizarea.

Material didactic folosit: fişe de lucru.

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A 1

Page 2: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentelelecţiei

Activitatea profesorului Activitatea elevului

1. Moment organizatoric

Verifică prezenţa, distribuie fişele de recapitulare şi sistemele periodice.

Îşi pregătesc mesele de lucru.

2. Anunţarea obiectivelor

Profesorul informează elevii cu privire la scopul urmărit în lecţie şi anume recapitularea tuturor hidrocarburilor studiate.

3. Actualizarea cunoştinţelor

Verifică cunoaşterea noţiunilor teoretice necesare rezolvării problemelor prin întrebările:

1. ce este o hidrocarbură?2. care este diferenţa între alcani, alchene, alchine,

arene?3. care sunt reacţiile caracteristice tipurilor de

hidrocarburi?

Răspund la întrebările lansate, corectează răspunsurile colegilor.

4. Prezentarea sarcinilor şi a situaţiilor de învăţare.

Precizează că se vor lucra mai întâi frontal primele aplicaţii din fişa de lucru, iar apoi individual ultimele aplicaţii în vederea evaluării progresului realizat

Rezolvă la tablă unele aplicaţii

5. Dirijarea învăţării6. Evaluarea formativă a progresului realizat

Asigură buna desfăşurare a lucrului individual.Anunţă finalul testului, strânge rezolvările şi precizează că anunţarea rezultatelor se va face în lecţia următoare după analiza rezolvărilor.

Lucrează individual la rezolvarea problemelor.

7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Propune tema pentru acasă. Notează tema în caiete.

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A 2

Page 3: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

FIŞĂ DE LUCRU

1. Completaţi rubricile următorului tabel:Denumirea Formula structurală Clasa din care face

parteReacţia

caracteristicămetan

C6H5CH3

etinaCH3CHCH2CH3

etena2. Scrie răspunsul din paranteză care completeze corect fiecare din afirmaţiile următoare:a) Au aceeaşi formulă moleculară ……………… (omologi/izomeri).b) Propanul formează …………… derivaţi monocloruraţi (doi/trei).c) 1- butena şi 2- butena sunt izomeri de …………… (poziţie/catenă).d) Hidrocarbura care are formula C6H10 conţine o legătură …………… (dublă/ triplă).e) Adiţia HCl la 1- pentenă duce la ………………..… (1- cloropentan/ 2- cloropentan).

3. Se dă formula moleculară C3H7Cl:a) Scrieţi formulele structurale posibile.b) În ce relaţie sunt aceste substanţe?

4. Reacţia de substituţie caracterizează două tipuri de hidrocarburi:a) Care sunt aceste tipuri de hidrocarburi?b) La ce fel de atomi de carbon se produce substituţia?

5. Se dă schema: +HCl

A + HCl CH2 CHCl B

a) Identificaţi A şi Bb) Ce fel de reacţii sunt în schemă ?

6. Alege răspunsul corect: A. Prin clorurarea catalitică a toluenului se obţine:

a) orto-şi para-clorotoluenb) clorura de benzilc) meta clorotoluend) 2,3- diclorotoluen

B. Scrie ecuaţia reacţiei prin care rezultă compusul ales . C. În ce condiţii ar trebui să se producă reacţia de clorurare pentru a alege alt răspuns şi

care anume.?

ACŢIUNEA FIZIOLOGICĂ A HIDROCARBURILOR

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A

CH3

Page 4: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ ALCANI

Alcanii sunt substanţe nepolare, deci insolubile în apă, dar care dizolvă alte substanţe organice

nepolare, cum sunt grăsimile solide şi lichide. De aceea inhalarea vaporilor de benzină afectează

plămânii ca urmare a dizolvării grăsimilor din membranele celulare.

Grăsimile lichide menţin umiditatea pielii corpului uman, iar contactul prelungit dintre alcanii

lichizi şi piele are ca efect dizolvarea grăsimilor, producând inflamări sau chiar arsuri grave.

Alcanii solizi au aplicaţii în farmacie la obţinerea unor preparate pentru protejarea pielii. Astfel,

parafina solidă şi vaselina, constituite majoritar din alcani solizi, sunt utilizate la obţinerea cremelor.

ALCHENE

Etena este produsă de plante şi stimulează coacerea fructelor, încolţirea seminţelor şi maturizarea

florilor.

În emanaţia urât mirositoare a sconcsului apar doi derivaţi ai trans-2-butenei ce conţin grupe

mercaptanice (─ SH) sau de disulfură (─S─S─)

Feromonii insectelor sunt compuşi organici produşi de insecte în scopul comunicării între ele.

Numeroşi feromoni sunt derivaţi ai olefinelor.

ARENE

Benzenul şi unele hidrocarburi aromatice policiclice sunt substanţe cancerigene.

Hidrocarburile aromatice polinucleare cu nuclee condensate aplicate în cantităţi mici pe piele

provoacă aproximativ o lună cancer. Majoritatea acestora se găsesc în gazele de combustie ale

motoarelor, în fumul de ţigară. Cancerul la plămâni, în cazul fumătorilor sau a celor care locuiesc în

zonele urbane aglomerate, se datorează inhalării acestor compuşi.

NUME ŞI PRENUMETEST DE EVALUARE SUMATIVĂ

HIDROCARBURI

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A

Page 5: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢI. Scrieţi corect denumirea următoarelor hidrocarburi şi indicaţi clasa de hidrocarburi din care

fac parte: 1 p

II. Scrieţi formula de structură pentru următoarele hidrocarburi: 1 pa) 3- metil-1- butină;b) trans 2,3- dimetil- 3- hexenă.

III. Completaţi următoarele ecuaţii ale reacţiilor chimice, denumind reactanţii şi produşii de reacţie, precizând şi tipul de reacţie. 2p

IV. Arderea acetilenei este o reacţie care are loc cu degajare unei mari cantităţi de căldură:1. Scrie ecuaţia reacţiei chimice de ardere a acetilenei.2. Calculează volumul de aer, cu 20% O2, măsurat în condiţii normale, necesar

arderii a 2 m3 acetilenă.3. Precizează o utilizare a acestei reacţii. 3p

V. Pentru oxidarea totală a unei cantităţi de toluen se consumă 500 ml soluţie de KMnO4 de concentraţie 0,1 M. Se cere:

1. Scrierea ecuaţiei reacţiei chimice de oxidare a toluenului.2. Calculează masa de toluen care a fost oxidată. 2p

Din oficiu: 1p Total: 10 puncte

Timp de lucru: 20 minute

BAREMUL TESTULUI DE EVALUARE SUMATIVĂHIDROCARBURI

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A

Page 6: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢI. a) 2,3-dimetilpentan

b) 1,3-edimetilbenzen (o-xilen) 0,50x2=1 pII. 0,50x2=1 p

a. 3- metil-1- butină;

b. trans 2,3- dimetil- 3- hexenă.

III. Completaţi următoarele ecuaţii ale reacţiilor chimice, denumind reactanţii şi produşii de reacţie, precizând şi tipul de reacţie. 2p

Tipul reacţiilor reacţie de substituţiereacţie de adiţiereacţie de adiţiereacţie de substituţie la nucleul aromatic 0,250x4=1 p

IV. Arderea acetilenei este o reacţie care are loc cu degajare unei mari cantităţi de căldură:3. Scrie ecuaţia reacţiei chimice de ardere a acetilenei. 0,5 p

4.

Vaer=5VO2=5*5=25m3 2p5. suflătorul oxiacetilenic 0,50p

V. 0,5 p

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A

Page 7: hidrocarburi recapitulare

COLEGIUL TEHNIC „ION CREANGĂ” TG. NEAMŢ

νtoluen= 0,04 moli 1,5 p

Din oficiu: 1p Total: 10 puncte

Prof. AXINTE MIHAELA Clasa a X-a A