grup Şcolar agricol holboca · web viewelevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili...

8
Şc. NEGRENI Jud. CLUJ Disciplina: MATEMATICĂ Profesor: MURARU MARIAN Clasa: a VIII-a Titlul lecţiei: Corpuri rotunde(2 ore) Tipul lecţiei: lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor PROIECT DE LECŢIE I. Înainte de a începe lecţia… MOTIVAŢIA: Această lecţie este valoroasă deoarece conţine noţiuni cu largă aplicabilitate în diferite domenii şi în practică(calcule de arii şi volume). Conţinutul lecţiei este legat de experienţa personala si de interesele lor. Lecţia este utilă şi pentru că îi activează pe elevi şi le formează deprinderi de gândire şi de comunicare valoroase. COMPETENŢE GENERALE: 1. Identificarea relaţiilor între noţiunile matematice studiate 2. Reprezentarea adecvată a datelor cuprinse în enunţuri matematice 3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete 4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete 5. Analiza de situaţii-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor. COMPETENŢE SPECIFICE: 1. Observarea şi descrierea unor configuraţii geometrice 2. Identificarea proprietăţilor unei figuri obţinute prin compunere din figuri mai simple; analiza modului de obţinere a unor figuri geometrice 3. Utilizarea proprietăţilor figurilor geometrice pentru realizarea de acoperiri, parchetări şi calcule de arii şi volume 1

Upload: others

Post on 10-Feb-2020

28 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Şc. NEGRENI Jud. CLUJ

Disciplina: MATEMATICĂ Profesor: MURARU MARIAN

Clasa: a VIII-aTitlul lecţiei: Corpuri rotunde(2 ore)Tipul lecţiei: lecţie de consolidare şi sistematizare a cunoştinţelor

PROIECT DE LECŢIE

I. Înainte de a începe lecţia…

MOTIVAŢIA:

Această lecţie este valoroasă deoarece conţine noţiuni cu largă aplicabilitate în diferite domenii şi înpractică(calcule de arii şi volume). Conţinutul lecţiei este legat de experienţa personala si de interesele lor.Lecţia este utilă şi pentru că îi activează pe elevi şi le formează deprinderi de gândire şi de comunicare valoroase.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Identificarea relaţiilor între noţiunile matematice studiate

2. Reprezentarea adecvată a datelor cuprinse în enunţuri matematice

3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete

4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete

5. Analiza de situaţii-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluţiilor.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Observarea şi descrierea unor configuraţii geometrice 2. Identificarea proprietăţilor unei figuri obţinute prin compunere din figuri mai simple; analiza modului de obţinere a unor figuri

geometrice3. Utilizarea proprietăţilor figurilor geometrice pentru realizarea de acoperiri, parchetări şi calcule de arii şi volume4. Realizarea unor modele geometrice cu ajutorul simetriei, translaţiei sau rotaţiei Descoperirea unor procedee de reiterare a unor configurări (ca exemplu de raţionament inductiv)

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârsitu1 activitatii elevii vor fi capabili sa:a) cognitive:OC1 =realizeze reprezentãrile spatiale ale corpurilor de rotatie invatate;0C2 =deseneze desfasurarile plane ale corpurilor de rotatie:cilindrul circular drept,conul circular drept ,trunchiul de con circular drept ;0C3 = puna in evidentã elementele corpurilor de rotatie;0C4 =aplice in probleme formulele pentru calculul ariei laterale, ariel totate si volulmului corpurilor de rotatie studiate;0C5 =puna in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni axiale in corpurile de rotatie studiate;b)afective:

0A1 =Sã fie atenti;0A2 = Sa participe afectiv la lectie;

1

0A1 = Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii.CONDIŢII PREALABILE:cunoştinţe anterioare despre conţinutul lecţiei.elevii au deprinderi de calcul a ariilor şi volumelor, însuşite anterior. clasă cu nivel de interes mediu

EVALUARE:

evaluare calitativă monitorizarea activităţilor în perechi, a discuţiilor (se vor observa ideile exprimate de elevi şi numărul ideilor exprimate) monitorizarea activităţii pe grupe (modalitatea în care elevii îşi asumă rolul, contribuţia la realizarea sarcinii de lucru) aprecierea verbală / notare a produselor realizate de elevi

MANAGEMENTUL RESURSELOR:

UMANE: clasă cu nivel de interes mediu.MATERIALE – manualul, instrumente geometrice, coli flipchart, markere,corpuri geometrice, cub din carton,coli de hârtie colorată.PROCEDURALE: conversaţia,expunerea,brainstormingul, metoda cubului,conversaţia, explicaţia, exerciţiul, turul galeriei, metoda ciorchinelui, analiza şi sinteza, munca independentă; TIMP: 100 minute

II. Lecţia propriu-zisă

Momentul didactic(timp)

Conţinutul momentului didactic Metoda activă utilizată

Evaluare

EVOCAREA Profesorul asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei, verifică prezenţa elevilor, anunţă titlul şi obiectivele lecţiei.Se formează 6 grupe de elevi, nu neapărat omogene. Prin brainstorming în grupă, elevii vor genera idei despre corpuri rotunde. Raportorul fiecărei grupe citeşte ideile notate.Profesorul explică elevilor că vor realiza o sistematizare a cunoştinţelor despre corpuri rotunde, folosind metoda ciorchinelui. Profesorul, împreună cu elevii, realizează pe tablă sau pe Flipchart un ciorchine cu noţiunile parcurse în unitatea de învăţare.

Brainstorming(în perechi)

Metoda ciorchinelui

Evaluare calitativă

REALIZAREA SENSULUI

Profesorul prezintă elevilor metoda Cubului-metodă modernă de învăţare prin cooperare. Se arată elevilor un cub din carton având feţele colorate diferit, fiind inscripţionate cu următoarele verbe active : Faţa 1: Albastru - verbul descrie Faţa 2: Roşu - verbul compară Faţa 3: Verde - verbul asociază Faţa 4::Galben - verbul analizează Faţa 5: Portocaliu - verbul argumentează Fata 6: Alb - verbul aplica Elevii sunt împărţiţi în 6 grupe eterogene,nu neapărat egale numeric. Fiecare grupă primeşte o coală colorată în nuanţele precizate mai sus.Echipele aleg un lider de grup care va extrage un bilet pe care este scris verbul definitoriu pentru acea grupă ( descrie, compară, asociază, analizează , aplică şi argumentează). După expirarea timpului de lucru se va aplica metoda „ turulgaleriei” Materialele realizate, posterele, vor fi expuse în clasă în 6 locuri vizibile.

Elevii din fiecare grup îşi vor prezenta mai întâi

Metoda cubului

Turul Galeriei

Se remarcă elevii ale căror idei au rămas neschimbate pe tablă

Celelalte grupe evaluează produsul prezentat.

2

descrie comparaanalizeaza asociazaargumenteazaaplica

sarcina de lucru şi modul de realizare a ei, apoi, la semnalul dat de profesor, vor trece, pe rând pe la fiecare poster al colegilor de la altă grupă şi vor acorda acestora o notă.

REFLECŢIA După ce fiecare grup a vizitat „galeria” şi a notat corespunzător produsele colegilor, se vor discuta notele primite şi obiectivitatea acestora, se vor face aprecieri şi se vor corecta eventualele erori. Se va completa ciorchinele(ciorchine revizuit)Se vor evidenţia noţiunile asimilate în această activitate.

Ciorchine revizuit Evaluare calitativă

ÎNCHEIEREA Profesorul formulează aprecieri, observaţii şi recomandări cu privire la noţiunile prezentate şi clarifică noţiunile mai dificile.Elevii îşi însuşesc recomandările şi vin cu completări.Se indică tema pentru acasă.

Comunicarea frontală şi dezbaterea

Se evidenţiază completările interesante

Descrierea activităţii elevilor:Grupa 1Elevii care primesc fisa cu verbul descrie vor avea- de enumerat corpurile de rotatie studiate,-de realizat reprezentarea plana a corpurilor studiate si desfasurarile lor plane;-de realizat schematizat etapele generarii unui cilindru circular drept si a unui con circular drept;-de identiticat elementele acestora ;-de sistematizat datele intr-un tabel;-de descris corpurile de rotatie ce se vor obtine prin rotirea unui triunghi dreptunghic cu catetele de 3cm si 4cm in jurul ipotenuzei si a unui dreptunghi cu latimea de 4cm si lunghimea de 5cm in jurul unei drepte situate la o distanta de 2cm fata de lungimea dreptunghiului .

Grupa 2:Elevii care primesc fisa cu verbul compara vor stabili asemanari si deosebiri intre corpurile de rotatie si poliedrele regulate invatate, alcătuind o diagramă VENN.Grupa 3:Elevii care vor avea fisa cu verbul asociaza vor asocia fiecarui corp de rotatie formulele de calcul pentru votum si arie( laterala, totala), apoi vor identifica obiecte cunoscute care au forma corpului de rotatie respectiv.Elevii pot primi un obiect practic pe care sa-l ’’descompuna ’’ in corpuri gometrice cunoscute .Grupa 4:Pentru grupa care va avea de analizat, sarcina de lucru va cere ca elevii sa analizeze diferite sectiuni in corpurile studiate.( sectiuni axiale, sectiuni cu un plan paralel cu baza).Se vor realiza desene corespunzatoare in care se vor pune in evidenta toate planele de sectiune si forma sectiunii rezultate, prin carioci colorate. Datele se vor sistematiza intr-un tabel.Corpul studiat forma sectiunii axiale forma sectiunii cu un plan paralel cu bazaGrupa 5:Elevii care var primi fisa cu verbul aplica vor avea un set de intrebari grila in care vor aplica formulele pentru calculul ariei sau volumului unor corpuri de rotatie in contexte variate.

Grupa 6:Elevii ce vor primi fisa cu verbul argumenteaza vor avea de analizat si justificat in scris valoarea de adevar a unor propozitii , ce vor contine si chestiuni ‘’capcana”.Li se poate cere sã realizeze si scurte demonstratii sau sa descopere greseala dintr-o redactare a unei rezolvari.

3

4

5

6