gradul ii mos nicolae

Upload: ade-adutza

Post on 14-Jan-2016

30 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

mos nicolae

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE Data:11.12.2014Gradinita:nr 32 PloiestiEducatoare:Mihai Adeline GeorgianaGrupa:Mica BTema de studiu:Cand ,cum si de ce se intampla?Subtema:Omul nostru de zapadaForma de realizare:Activitate integrata:ADP+ALA1+ADE+ALA2Forme de organizare:Frontal,individualLocul de desfasurare:Sala de grupaDurata:o ziScopul activitatii: Stimularea curiozitatii,a interesului pentru cunoastere a jocurilor si sporturilor de iarna ; Insusirea unor cunostinte elementare despre particularitatile materialelor, despre folosirea celor mai simple metode de lucru; formarea unor priceperi si deprinderi de munca practica; educarea simtului si gustului estetic;

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATEI. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)- Intalnirea de dimineata: salutul ,prezenta, calendarul naturii, stirea zilei: Astazi nepregatim pentru a construe un om de zapada -Rutine: O caciula.hanorac/Iarna cu ele ma-mbrac!- deprinderea de a se imbraca adecvat sezonului rece; - Tranziti:Joc de miscare : Bulgarele nazdravan, euritmie: Dansul fulgilor de nea. II. ACTIVITI LIBER ALESE (ALA 1) Centre de interesArt: Copiii si omul de zapada(colorare)Construcii:Locul de joacaJoc de masa: ,,Dulapiorul de hainute groase Obiective de referin vizate: Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor, cat si in calitate de auditor; S manifeste interes pentru activitate, cultivndu-i dragostea pentru frumos; S doreasc s valorifice lucrrile ntr-o expoziie, pentru nfrumusearea grdiniei.

Activitatii si jocuri recreative:Joc de miscare:Bulgarele nazdravanDans: Dansul fulgilor de nea Obiective de referin vizate: s execute corect tipurile de exerciii indicate; s manifeste interes pentru activitate;

III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(D.O.S.+D.S)Subiectul:OMUL DE ZAPADATipul de activitate:consolidareForma de realizare:LipireObiective operationale:Pana,la,sfarsitul,activitatii,copiii,vor putea:a) cognitive: sa denumeasca materialele necesare realizarii temei; sa identifice forma materialului primit; sa lipeasca materialele primate astfel incat sa obtina omul de zapada; sa lucreze cu grija pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii.

b)afective: sa aiba o atitudine pozitiva fata de munca; sa-si dezvolte gustul estetic.

c)psiho-motorii: - sa manuiasca materialul cu atentie; - sa manifeste capacitatea de a-si controla miscarile si gesturile in conformitate cu cerintele disciplinei; - sa-si dezvolte deprinderi practice de manuire,prelucrare,imbinare a materialelor.Metode si procedee:conversatia,expunerea, explicatia,demonstratia,exercitiul, analiza. Material didactic: model de om de zapada, nasturi,cercuri din hartie glace,vata, casetofon,caseta cu colinde,plansa model, recompensa cutie cu bomboane,pasta de lipit.STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: Explicatia Expunerea Demonstratia Conversatia Exercitiul

DESFSURAREA ACTIVITTIINr. crt. Etapele activittii Activitatea educatoarei Strategia didactic Evaluare

Metode Mijloace Forme de organizare

1.Moment organizatoricAerisirea salii de grupa;Asezarea scaunelelor in semicerc;Pregtirea materialului necesar pentru desfsurarea activittii.

2.Captarea atentiei Se realizeaza pe baza unor elemente surpriza.(o scrisoare si un cadou pentru copiii de la grupa mica)Educatoarea le citeste copiilor scrisoarea pentru a afla de la cine este iar copiii vor descoperi ca atat scrisoarea si cadoul sunt de la Omul de zapada.Astfel educatoarea va purta o discutie cu copiii despre omul de zapada-Cine este Mos Nicolae?-Ce aduce Mos Nicolae copiiilor?-Ce trebuie copiii sa faca pentru a primi cadourile mult asteptate?-Ce pot primi copiii nazdravani? -In ce anotimp vine Mos Nicolae?-Cum este afara in anotimpul iarna?Educatoarea le spune copiiilor ca trebuie sa realizeze ghetuta lui Mos Nicolae prin lipre,pentru a putea deschide primul cadou de la Mos pentru ei si pentru a descoperii surpriza lasata de acesta.

ConversatiaFrontal Continu

3.Anuntarea temei si a obiectivelor Prezint plansa model, anun tema activittii: Copii, aceasta este ,,Ghetuta pe care o vom face astzi.Vom lipi piesele la locul potrivit astfel nct s obinem o ghetut frumoas.ConversatiaObservatiaProblematizarea Plansa modelFrontal

4.Dirijarea activittii

a)Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru

b) Executarea independent a temei

-Priviti si spuneti ce aveti pe msute?(Copii vor identifica materialele de lucruaflate pe bncute.)Analizez plansa mpreun cu copiii.Ce culoare ar? Dar stelutele?

Le explic i demonstrez tehnica de lucru.Ghetua se ine n faa noastr.Se va aplica lipici pe partea alba si nu pe partea colorata a ghetutei.Se aplica lipici din mijloc spre margini,pe toata suprafata ghetutei iar apoi se va aseza ghetuta pe plansa alba si se preseaza cu podul palmei astfel incat sa se lipeasca cat mai bine.Dupa ce ati lipit ghetuta,se trece la decorarea acesteia cu stelute galbele.Se va aplica lipici pe partea alba a stelutelor si apoi se vor aseza cu grija pe ghetuta insa nu una peste alta.Ca s facem marginea de blni a ghetuei aplicam mai intai lipici pe partea de sus a ghetutei iar apoi asezam vata de culoare alba.Pe masura ce le explic copiilor tehnica de lucru le prezint planse pentru a vedea cum ar trebui sa arate ghetutele lor la sfarsitul activitatii. Execut cu copiii cteva exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii (nchiderea i deschiderea pumnilor, morica, ploaia, bate vntul)

Le urez ,,spor la treab, iar in timp ce copiii lucreaz,urmresc activitatea lor dndu-le explicaii i ajutndu-i.Totodata voi pune colinde de iarna la casetofon pentru o mai buna desfasurare a asctivitatii practice.

ConversaiaExplicaiaDemonstraia

Exerciiul,vat, stelute,lipici.

Frontal

Individual Continu

5.Evaluarea performanelorSolicit copiilor s analizeze lucrrile i s le aleag pe cele mai bine realizate.Analiza produselor activitiiLucrrilecopiilorFrontal

6.ncheierea activitii Fac aprecieri asupra lucrrilor i asupra moduluicum s-au comportat copiii pe parcursul activitii.Impart recompense.ConversaiaFrontalIndividual Final

Activitati liber alese , jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii,activitati recreative

Tema: Vine,vine Mo Nicolae repetarea cantecelor de iarna invatate Tipul de activitate:consolidare

SCOPUL ACTIVITATII:-dezvoltarea aptitunilor artistice;-stimularea dorintei de participare activa si afectiva

OBIECTIVE OPERAIONALE:-S cnte n cor respectnd linia melodic i ritmul cantecelor invatate;

STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee:-exerciiul,explicaia Mijloace didactice:cntece.

FORME DE ACTIVITATE:frontal, individualDURATA:15 min

ANEXA 1

SCRISOARE DE LA MOS NICOLAE

,,Dragi copiiEu am aflat lucruri bune despre voi i m-am gndit ca astzi s v fac o surpriz ,dar pentru aceasta voi trebuie s-mi artai ce ai mai nvat la grdini,cum v pregtii pentru srbtorile de iarn i care sunt acestea,ce tradiii i obiceiuri cunoatei si bineinteles sa fiti cuminti si ascultatori Dac m vei mulumi cu rspunsurile i participarea voastr de astzi, vei avea parte de multe surprize dulci la sfritul zilei.De asemenea o s-i povestesc i lui Mo Crciun ce copii sunt la aceast grup pentru ca i el s tie ce cadouri s pregteasc pentru fiecare copil.Va urez spor la treaba!

ANEXA 2PROGRAM CANTECE DE IARNA

Iarna ne-a sosit in zori

Iarna ne-a sosit in zoriLafereastrane-a pus floriNe-asosit cu gerul eiCuzapada si polei.

Refren:Catdeveselisuntem noiCane-aducebulgari moiCu zapada ne jucamSi cubulgariaruncam.

Saniuta va pleca,Si pepartieva zbura.Clopoteii vor sunaSi pe noi ne-or bucura.

Refren:Cat de veselisuntemnoiCa ne-aduce bulgari moiCu zapada ne jucamSi cu bulgari aruncam.

Iarna, iarna esti frumoasaCand nu esti prea friguroasaCandne-aduci alba zapadaSi nu scoti lupii laprada.

Refren:Cat de veseli suntem noiCa ne-aduce bulgari moi

NINGE,NINGENinge,ninge,Fulgi de zapadaPe casa pe stradaAfara ninge mereu

Refren:Ninge,ninge neincetatCa si nasul mi-a inghetatInsa noua nu ne pasa Ca avem hainute groase

Ninge,ningeEu stau in casaDe frig nici nu-mi pasaCe bine e iarnal a noi

Refren:Ninge,ninge neincetatCa si nasul mi-a inghetatInsa noua nu ne pasaCa avem hainute groase

SANIUTASaniuta fuge,Nimeni n-o ajungeAre dor de ducaParca-ar fi naluca

REFREN:Toata ziua prin zapdaVine lumea sa o vadaSaniuta e usoaraFuge parca zboara

Are talpi lucioaseVarfurile-ntoarsePod de scandureleSa tot stai pe ele

REFREN:Toata ziua prin zapadaVine lumea sa o vadaSaniuta e usoaraFuge parca zboara

DOMN,DOMN SA-NALTAM

Am plecat sa colindam,Domn,domn,sa-naltamCand boierii nu-s acasaDomn,domn sa-naltam

Ca-au plecat la vanatoareDomn,domn sa-naltamSa vaneze caprioareDomn,domn sa-naltam

Caprioare n-au vantaDomn,domn sa-naltamSi-au vanat o caprioara Domn,domn sa-naltam

Sa faca din blana eiDomn,domn sa-naltamVestmant frumos domnuluiDomn,domn,sa-naltam

ASTAZI S-A NASCUT HRISTOSAstazi s-a nascut HritosMesia chip luminosLaudati si cantati si va bucurati

Mititel in fasatelIn scutec de bumbacelLaudati si cantai si va bucurati

Vantul bate nu-l razbateNeaua ninge nu-l atingeLaudati si cantasi si va bucurati

Si de-acum pana-n vecieMila domnului sa fieLaudati si cantati is va bucurati

MOS CRACIUN CU PLETE DALBE

Mos Craciun cu plete dalbeA sosit de prin nametiSi aduce daruri multe la fetite si baietiMos Craciun,Mos Craciun

Din batrani se povesteste Ca-n toti anii nelipsitMos Craciun pribeag sosesteNiciodata n-a lipsitMos Craciun,Mos Craciun