finala 10.03.2014

27
PROIECT DE ACTIVITATE DATA:10.03.2014 GRÃDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT “CÃSUŢA CU POVEŞTI “BISTRIŢA NIVEL:I EDUCATOARE:Rusu Bianca TEMA ACTIVITŢII INTEGRATE: “Peisaj de primavara” TIPUL ACTIVITÃŢII: ACTIVITÃŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): 1. DOMENIUL ŞTIINŢE(DŞ):”Peisaj de primavara”-joc didactic 2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV(DEC):”Ghiocelul”-modelaj “Buburuza”-modelaj ACTIVITÃŢI LIBER ALESE (ALA): 1.BIBLIOTECÃ:”Cartea primaverii”; 2.ARTÃ:”Camp cu flori”; 3. JOC DE MASA:”Peisaj de primavera”-puzzle; JOC DE MISCARE:”Buburuzele la ghiocei”; JOC DISTRACTIV:”Zboara, zboara”; ACTIVITÃŢI DE DEZVOLTARE PERSONALÃ(ADP):

Upload: greab-cristina

Post on 05-Jan-2016

231 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: finala 10.03.2014

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:10.03.2014GRÃDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT “CÃSUŢA CU POVEŞTI “BISTRIŢANIVEL:I EDUCATOARE:Rusu BiancaTEMA ACTIVITŢII INTEGRATE: “Peisaj de primavara”TIPUL ACTIVITÃŢII:

ACTIVITÃŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):1. DOMENIUL ŞTIINŢE(DŞ):”Peisaj de primavara”-joc didactic2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV(DEC):”Ghiocelul”-modelaj

“Buburuza”-modelaj

ACTIVITÃŢI LIBER ALESE (ALA):1. BIBLIOTECÃ:”Cartea primaverii”;2. ARTÃ:”Camp cu flori”;3. JOC DE MASA:”Peisaj de primavera”-puzzle;

JOC DE MISCARE:”Buburuzele la ghiocei”;JOC DISTRACTIV:”Zboara, zboara”;

ACTIVITÃŢI DE DEZVOLTARE PERSONALÃ(ADP):1. RUTINE:Primirea copiilor

Micul dejun Întâlnirea de dimineaţã:Ce ne aduce Zana Primavara…

Page 2: finala 10.03.2014

2. TRANZIŢII:poezie-Eu am 10 degetele! -Daca vreau sa cresc voinic Cântec “Trenuletul!” “In padure” “Vine, vine primavara” “Ratustele mele!”

OBIECTIVE GENERALE:

OBIECTIVE GENERALE:

S1- Consolidarea şi verificarea cunoştintelor matematice privind numaratul in limitele 1-2, raportarea numarului la cantitate si a cantitatii la numar;S2- -Dezvoltarea atenţiei, a spiritului de observaţie, a gandirii (operaţii: analiza şi sinteza, comparaţia; calităţi ale

gandirii: rapiditate, flexibilitate, mobilitate); a limbajului în realizarea şi respectarea regulilor jocului, precum şi

a sarcinii didactice, activizarea vocabularului.

S3- Formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţã de ceilalţi;

Page 3: finala 10.03.2014

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Pe parcursul şi pânã la sfârşitul activitãţii preşcolarii vor fi capabili:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi pânã la sfârşitul activitãţii preşcolarii vor fi capabili:

O1-sa numere elementele prezentate intr-o imagine;

O2- sã aleaga tot atatea elemente cat indica jetonul aratat de catre educatoare;

O3- sã aleaga cifra corespunzatoare numarului de elemente prezentat in imagine;

O4-sa aseze pe panou tot atatea elemente de cate ori a batut educatoarea din palme;

O5– sã aleaga cifra potrivita numarului de elemente în cadrul jocului PPT;

O5 – sã redea imaginea unor ghiocei si a unor buburuze prin tehnica modelajului;

O6 –să-şi exerseze vocabularul activ şi pasiv, pe baza experienţei, activităţii personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi;

SARCINA DIDACTICÃ:

Numararea si raportarea numarului la cantitate si invers;alegerea a tot atatea elemente cat indica jetonul aratat de educatoare, alegerea jetonului care reprezinta numarul de obiecte corespunzator cu numarul de elemente.

Page 4: finala 10.03.2014

REGULILE JOCULUI:

Preşcolarii vor fi împãrţiţi pe doua grupe, grupa ghioceilor si grupa buburuzelor . Din fiecare echipa va fi ales cate un reprezentant care va veni in fata salii de grupa si va descrie ceea ce vede in imagine , va numara elementele imaginii,alegand de pe covor tot atatea elemente cate ne arata imaginea. Fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu cate o floare, iar la sfarsitul jocului echipa care are cele mai multe flori va fi castigatoare.

ELEMENTE DE JOC: Zana Primavara Panoul cu floricele Plicuri cu sarcini Imagini si jetoane reprezentand elementele specifice anotimpului primavara Jetoane cu cifrele 1 si 2 Inchiderea si deschiderea ochilor Aplauze

Page 5: finala 10.03.2014

STRATEGII DIDACTICEMETODE SI PRODECEE:m 1-conversatiam 2-explicatiam 3-povestiream4-demonstratiam5-exercitiulm6-problematizaream7-expuneream8-observatia

MIJLOACE DE INVATAMANT:M1-Zana Primavara M2- Imagini si jetoane reprezentand elementele specifice anotimpului primavaraM3-panou cu floriM4-panouM5-plastelinaM6- planseteM7-hartie albaM8-imagini cu anotimpul primavaraM9-foarfecaM10-lipiciM11-servetele umede

Page 6: finala 10.03.2014

M12-lucrari modelM13-foi de carton colorM14-acuareleM15-pensulaM16-puzzleM17-recompense

FORME DE ORGANIZARE:F1-frontalF2-individualF3-pe grupe

Tipuri de învăţare:

Inteligentă Creatoare Receptiv-reproductivă

Page 7: finala 10.03.2014

SISTEM DE EVALUAREFORME DE EVALUARE:E1-evaluare continuaMETODE DE EVALUARE:Me1-chestionare oralaMe2-observare curentaMe3-analiza produselor activitatii

Resurse temporale: 2 ore

FINALITATEA ZILEI:se va realiza prin prezentarea lucrarilor colective realizate pe grupuri mici, dar si prin produsele obtinute la cele trei centre de interes deschise.

Page 8: finala 10.03.2014

BIBLIOGRAFIE:

“Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani “, MECT, 2008; “Activitatea integrată în grădiniţă” - ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Didactica

Publishing House, 2008; “Introducere în pedagogia preşcolară“, A.Glava, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002; “Abordare în maniera integrată a activităţilor din grădiniţă” - ghid pentru proiecte tematice, V.Preda, Editura

Humanitas Educational, 2005; “Metode interactive de grup”, S.Breben, Editura Arves, 2002.

Page 9: finala 10.03.2014

Scenariul zileiSala de grupă va fi organizată pe două compartimente:

1. jumătate în care scăunelele vor fi aranjate în formă de semicerc (unde se va derula Întâlnirea de dimineaţă, începutul activităţii care se va desfăşura frontal)1. jumătate unde măsuţele vor fi aranjate pe doua grupuri mici.

Copiii intră în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de semicerc pentru derularea Întâlnirii de dimineaţă.

Întâlnirea de dimineaţă va începe cu salutul, educatoarea va saluta grupa de copii « Buna dimineata dragi copii !», dupa care fiecare copil ii va spune colegului din stanga lui »Buna dimineata…(numele copilului) !, urmand a-i face un compliment (« Ce bluza frumoasa ai »),ultimul copil va saluta educatoarea urmand a-i adresa si ei un compliment.

Pentru a se apuca de treabă, copiii trebuie să facă gimnastica de înviorare:

,,Ca să fiu copil voinic,

Eu fac sport încă de mic.

Merg în pas alergător,

Sar apoi într-un picior,

Mă opresc, respir uşor,

Întind braţele să zbor

Page 10: finala 10.03.2014

Asta-i doar un început,

Ia priviţi cât am crescut!”

Prezenta se realizeaza prin alegerea pozei copiiilor prezenti si afisarea ei la panoul prezentei, de catre elevul de serviciu, timp in care prescolarii spun cum se simt in ziua respectiva si motivul pentru care au acea stare.

După ce s-a realizat prezenţa, se trece la CALENDARUL NATURII, unde se va stabili data 10 , ziua de Luni , luna MARTIE , ANUL 2014, starea vremii din ziua respectivă, aspecte ale anotimpului primavara , îmbrăcămintea adecvată anotimpului prezentat.

-

Scaunul povestitorului este momentul în care 2-3 copii vin in fata grupei pentru a le spune colegilor cum si-au petrecut weekend-ul.Colegii adresează întrebări sau fac comentarii.

În cadrul activităţii de grup,se discuta despre anotimpul in care ne aflam, elementele acestuia, activitatea preferata specifica anotimpului primavara.

Componenta noutăţile zilei include mesajul care prezintă informaţii referitoare la activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei .

În continuare, voi prezenta elementul surpriza, Zana Primavara ,care a sosit la grupa cu daruri pentru copii,cu ajutorul carora voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii: ” Astazi impreuna vom desfasura o activitate numita” “Peisaj de primavara”.2-3 prescolari repeta titlul activitatii.

Explicarea si demonstrarea jocului si a regulilor acestuia: In fata prescolarilor se vor prezenta, pe panou, care are iarba si soare. Prescolarii vor fi impartiti pe doua grupe, grupa ghioceilor si grupa buburuzelor.Un prescolar vine in fata, educatoarea ii va arata o imagine pe care o va descrie si va numara elementele acesteia,

Page 11: finala 10.03.2014

dupa care va trebuie sa aleaga de pe covor tot atatea elemente cat ii arata imaginea, si sa le aseze pe panoul primaverii . Fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu cate o steluta pe panoul care reprezinta echipa prescolarului care a dat raspunsul corect. Jocul de proba: pe rand se va prezenta cate o imagine,iar educatoarea va spune copiilor:”Te rog sa-mi dai tot atatea…. cate iti arata imaginea”, iar copilul, care este numit sa raspunda, vine in fata si va descrie imaginea prezentata , va numara elementele acesteia si va alege tot atatea elemente cate ne arata imaginea. Jocul propriu-zis: in continuare , vor fi numiti copiii care vor veni si vor “atribui “ panoului elementele indicate ,raportand cantitatea la numar;

Varianta 2- CifrelePrescolarilor li se cere sa aleaga tot atatea elemente cate ne arata cifra(1 si 2);raportarea numarului la cantitate;

Varianta 3- Bat din palmeCopiii vor alege tot atatea elemente cate batai din palme au auzit, pe care le vor aseza completand imaginea peisajului de primavara.

Complicarea jocului:Se realizeaza printr-un joc in format PPT, in care prescolarii vor alege cifra potrivita numarului de elemente prezentat in imagine; La finalul jocului se repeta titlul acestuia si se vor numara floricelele de pe panoul celor doua echipe, se declara echipele castigatoare, iar la urma se prezinta cantecul “Vine, vine primavera!”Prescolarii pe baza imaginilordin piept vor veni si se vor aseza la centrul .Se anunta tema activitatii:” Ghiocelul ““Buburuza”-modelaj.2-3 copii repeta tema activitatii. Se cere prescolarilor sa intuiasca materialele puse la dispozitie pe masa, dupa care se initiaza o scurta convorbire referitoare elementele anotimpului primavara. Se anunta sarcina activitatii;realizarea unor ghiocei si a

Page 12: finala 10.03.2014

unor buburuze ,echipa buburuzelor va modela o buburuza, iar echipa ghioceilor va modela un ghiocel; se prezinta lucrarile model , se analizeaza(material folosite, culori specifice etc.)si se explica procedeul de lucru, dupa care 1-2 prescolari vor repeta procedeul de lucru. Pentru realizarea unor lucrari reusite se vor executa exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainii:

“Eu am 10 degeteleCe pot eu sa fac cu ele?

O casutaSi-n casuta O masuta

Asta ce-o fi oare?Leganel sau poate-un paharel!

Hai sa facem un castel Degetel la degetel!

Urez prescolarilor „Spor la munca !” dupa care trec si dau indicatii acolo unde este nevoie . La final fiecare grupa isi va prezenta modelajul realizat si voi adresa aprecieri verbale globale si individuale asupra modului in care au realizat sarcina data,dar si asupra modului cum au lucrat. In continuare, prescolarii se vor imparti pe cele patru centre de interes deschise:Centrul BIBLIOTECA-prescolarii de la acest centru vor avea de confectionat o cartea a primaverii, avand la dispozitie imagini cu anotimpul primavara care trebuiesc decupate si lipite in interiorul cartii.Centrul ARTA-prescolarii vor avea de pictat un camp cu flori.Centrul JOC DE MASA-copiii vor construi un puzzle, redand imaginea unui peisaj de primavara; Dupa ce sarcinile au fost prezentate si explicate,prescolarii incep si lucreaza .Pe parcurs trec si dau indicatii acolo unde este nevoie.La final se prezinta lucrarile si se realizeaza expozitia pentru Zana Primaverii, adresez aprecieri verbale individuale si globale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea si asupra modului de realizare a sarcinilor.

Page 13: finala 10.03.2014

Se va desfasura jocul de miscare:”Buburuzele la ghiocei!”, si jocul distractiv:”Zboara, zboara”;

Page 14: finala 10.03.2014

Ob oper.

Secventele activitatii

Res.Temp

Continutul Stiintific Strategii didactice

Sistem de evaluare

m M F

Moment organizatoric

Voi asigura condiţiile psiho-pedagogice necesare bunei desfăşurări a activităţii (aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialelor necesare, aranjarea mobilierului-scăunelele, măsuţe).

Captarea atentiei

Introducerea in activitate

Se prezinta prescolarilor elementul surpriza, Zana Primavara care a sosit la grupa si a adus prescolarilor multe cadouri.Prezentarea cosuletului aduse de zana, initierea unei conversatii pe baza acestui cosulet(“Despre ce anotimp este vorba?”,”Ce se intampla in anotimpul primavara?”, “ Cine a aparut pe cer?,”Ce face soarele cu pamantul?“Ce a iesit in pamant?”Ce se intampla cu copacii?”etc).Li se va cere prescolarilor sa inchida ochii timp in care voi aseza toate elementele specifice anotimpului primavara pe covor.

Componenta noutăţile zilei include mesajul care prezintă informaţii referitoare la activităţile care se vor

desfăşura pe parcursul zilei.

m1

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

În continuare, voi anunta tema activitatii ce urmeaza a fi desfasurate” Astazi impreuna cu musafirul nostru, Zana Primavara, vom desfasura activitatea”Peisaj de primavara”, in cadrul careia vom desfasura jocul cu acelasi nume dupa care vom realiza un ghiocel si o

Page 15: finala 10.03.2014

buburuza prin tehnica modelajului;2-3 prescolari repeta titlul activitatii.

Dirijarea invatarii in maniera integrata

Explicarea si demonstrarea jocului si a regulilor acestuia: In fata prescolarilor se vor prezenta un panou, panoul Zanei Primavara pe care vom realize un peisaj de primavara. Prescolarii vor fi impartiti pe doua grupe.Cate un copil, din fiecare echipa va veni in fata salii de grupa, educatoarea ii va arata o imagine, o va descrie si va numara elementele de pe ea, dupa care va allege tot atatea elemente cate ne arata imaginea , si le va aseza pe panou, pentru completarea peisajului de primavara; Fiecare raspuns corect va fi rasplatit cu cate o floare pe panoul din care face parte, iar pentru raspunsul gresit echipa nu va fi rasplatita. Jocul de proba: se va alege un jeton de pe masuta, se va descrie, se vor numara elementele de pe acesta, dupa care,se vor allege , de pe covor, tot atatea elemente cate ne arata imaginea , urmand ca elementele alese sa fie asezate pe panou. Jocul propriu-zis: in continuare ,vor fi numiti copiii care vor veni si vor descrie , numara si alege correct numarul de elemente indicat de imagine.Varianta 2:CifraUrmatoarea sarcina va fi aceea de a atribui cifrei prezentate tot atatea elemente, cate ne arata cifra(“Te rog sa-mi dai tot atatea…..floricele cate ne aratata cifra”).

Page 16: finala 10.03.2014

Varianta 3:Bat din palmeCopiii vor sta cu ochii inchisi,educatoarea va bate din palme, de 2 ori, iar apoi o data.Prescolarii vor trebui sa aseze pe panou tot atatea elemente de cate ori a batut din palme.

Complicarea jocului:

Pentru complicarea jocului se va utiliza un joc in format PPT, care are ca sarcina alegerea cifrei potrivite numarului de elemente dintr-o multime(pentru multimea cu doua elemente se va allege cifra 2).

La finalul jocului se repeta titlul acestuia si se vor numara florilede pe panoul,se declara echipele castigatoare. In continuare, cele doua echipe vor fi asezate la cate un grup mic, iar prescolarii pe baza ecusoanelor din piept vor veni si se vor aseza la centru. Se cere prescolarilor sa intuiasca materialele puse la dispozitie pe masa, dupa care vor avea de numit cateva aspecte specifice anotimpului primavara. Se anunta tema activitatii:”Ghiocelul”,”Buburuza”-modelaj.2-3 copii repeta tema activitatii.Se prezinta lucrarile model, si se vor analiza(culori si tehnica folosita); se va descrie procedeul de lucru(incalzim plastelina prin miscari circulare, iar apoi facem un bastonas/cerc, dupa care prin aplatizarea

Page 17: finala 10.03.2014

bucatilor mici de plastelina vom realize petalele ghiocelului/bulinele buburuzei;repetarea procedeului de lucru de catre 1-2 prescolari. Pentru realizarea unor lucrari reusite se vor executa exercitiile de incalzire a muschilor mici ai mainii:

“Eu am 10 degeteleCe pot eu sa fac cu ele?

O casutaSi-n casuta O masuta

Asta ce-o fi oare?Leganel sau poate-un paharel!

Hai sa facem un castel Degetel la degetel!

Urez prescolarilor „Spor la munca !„,dupa care trec si dau indicatii acolo unde este nevoie .

La final fiecare grupa isi va prezenta tabloul realizat si voi adresa aprecieri verbale globale si individuale asupra modului in care au realizat sarcina data,dar si asupra modului cum au lucrat.

Obtinerea performantei

In continuare, pe baza ecusoanelor din piept, prescolarii se vor imparti pe cele patru centre de interes deschise:Centrul BIBLIOTECA-prescolarii de la acest centru vor avea de confectionat carte anotimpului primavara, iar aceasta carte va avea imagini specific anotimpului, decupate si apoi lipite. Centrul ARTA-prescolarii vor avea de pictat un camp cu flori.

Page 18: finala 10.03.2014

Centrul JOC DE MASA-copiii vor avea de redat printr-un puzzle imaginea unui peisaj de primavera. Dupa ce sarcinile au fost prezentate si explicate,prescolarii incep si lucreaza .Pe parcurs trec si dau indicatii acolo unde este nevoie.La final se prezinta lucrarile si se realizeaza expozitia pentru Zana Primavara , adresez aprecieri verbale individuale si globale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea si asupra modului de realizare a sarcinilor.Desfasurarea jocului de miscare:”Buburuzele la ghiocei!”.Jocul de miscare se va desfasura sub forma unei intreceri sportive.”Buburuzele” vor fi asezate intr-o parte a salii, iar “ghioceii” in cealalata parte a salii.Se va canta o melodie pentru copii, iar cand aceasta se va opri “buburuzele” vor fugi la “ghiocei” prinzandu-i.Cel care ramane fara “ghiocel “va fi cel care va iesi afara din joc. Jocul distractiv “Zboara, zboara”;prescolarii vor fi asezati in semicerc, educatoarea enumerand anumite obiecte din mediul inconjurator;prescolarii vor trebui sa spuna “Da”, atunci cand obiectul enuntat zboara, imitand zborul, iar “Nu”, cand obiectul enuntat de educatoare nu zboara.Prescolarii vor fi cei care vor veni in fata salii de grupa si vor desfasura jocul.

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se stabileşte împreună cu copiii tot ce au învăţat pe parcursul zilei: au desfasurat jocul “Peisaj de primavara”, dupa care au realizat buburuze si ghiocei, iar la final au desfasurat

Page 19: finala 10.03.2014

activitatile pe centre de interes, in care au realizat lucrari pentru expozitia Zana Primavara; dupa care ne-am jucat doua jocuri.

Incheierea activitatii

Se realizeaza aprecieri verbale globale si individuale referitoare asupra modului in care prescolarii au participat la desfasurarea activitatii.Se ofera prescolarilor recompense.