emoția

5
Proiect didactic Durata:45 minute; Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare. Clasa: a V-a. Disciplina : Dirigenţia Subiectul lecţiei: Eu îmi controlez emoţiile , prin urmare devin un om echilibrat. Subcompetenţe: Să -și exprime atitudinea faţă de importanţa autodirijării pentru ascensiunea spre succes. Obiective operaţionale: O1 să descrie momente ce reprezintă anumite stări sufletești; O2 să-și identifice și verifice emoțiile; O3 să manifeste abilități de a discuta; Metode şi forme de lucru: Conversaţia deductivă , metoda expozitivă ,învăţarea prin descoperire, problematizarea, , grafice, lucrul individual, lucrul cu dicţionarul, creativitatea , firul Ariadnei, studiu de caz, interogarea , multiaspectuală , actantul/opzantul , joc de rol, continuă gîndul, echilibrul universului lăuntric ,exerciţiu, mimaţi emoţiile.

Upload: rodica763422

Post on 28-Jan-2016

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: emoția

Proiect didactic

Durata:45 minute;

Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare.

Clasa: a V-a.

Disciplina : Dirigenţia

Subiectul lecţiei: Eu îmi controlez emoţiile , prin urmare devin un om echilibrat.

Subcompetenţe:

Să -și exprime atitudinea faţă de importanţa autodirijării pentru ascensiunea spre succes.

Obiective operaţionale:

O1 să descrie momente ce reprezintă anumite stări sufletești;

O2 să-și identifice și verifice emoțiile;

O3 să manifeste abilități de a discuta;

Metode şi forme de lucru:

Conversaţia deductivă , metoda expozitivă ,învăţarea prin descoperire, problematizarea, , grafice, lucrul individual, lucrul cu dicţionarul, creativitatea , firul Ariadnei, studiu de caz, interogarea , multiaspectuală , actantul/opzantul , joc de rol, continuă gîndul, echilibrul universului lăuntric ,exerciţiu, mimaţi emoţiile.

Page 2: emoția

Etapele lecţiei

Activitatea profesorului Metode , tehnici, forme

Evocare

2

3

Semințe de cuget : Revărsaţi în sufletul omului mai multe emoţii plăcute , ca să se simtă fericit.

Comentaţi această idee—oral. Se propune ca elevii să producă

emoţii plăcute colegului.

Conversaţia deductivă

Învăţarea prin descoperire

Studiu de caz

Realizarea sensului

2

4+3

1

Tema : Eu îmi controlez emoțiile , prin urmare devin un om echilibrat.

Comentați lexemul: emoție(Emoţiile sunt niște stări afective ale omului care produc modificări în activităţile organismului faţă de ceea ce-l înconjoară. Ele acţionează asupra tuturor de la cei mici ,la cei maturi, de aceea nu trebuie să le neglijăm ci să fim atenţi ce vorbim, ce facem și cum facem.)

Fiecare din noi simt, trăiesc și văd viața în felul lor și de ficare dată ne urmăresc emoții fie negative /pozitive. (eu sunt fericită atunci cînd toţi sunt sănătoși , cînd mă trezesc dimineaţa și conștientizeze că-l am pe David. Sunt tristă atunci cînd conectez televizorul la știri – doar război și ură între popoare.)

Continuaţi gîndul:1. Mă simt fericit atunci cînd...2. Mă simt rău atunci cînd...3. Mă simt furios atunci cînd...4. Mi-e frică atunci cînd...

Ce emoţii sunt predominante în aceste întrebări? Pozitive/ negative

Metoda expozitivă

Lucrul cu dicţionarul

Interogarea multiaspectuală

Continuă gîndul

Page 3: emoția

3

1+3

5

Actantul Opozantul -bucuria -veselie-încîntare -dispreţ-rușine

-tristeţea-necaz-furie-simpatie-nerușinat

Lucrul pe variante:V1- Povestiţi o situaţie prin care s-a provocat nefericirea unei persoane.V2- Dacă aţi supărat pe cineva , cum aţi proceda ca persoanei respective să-i treacă supărarea?V3- Tălmăciţi sloganul Ceea ce por face eu astăzi sau mîine este ca persoana pe care o cunosct –o iubesc să devină mai fericită.

Amintiț-ivă povestea cu Degețica . Cărăbușul cînd a adus-o prietenilor s-o vadă au început să rîdă de dînsa , în comparație cu ei lor li se părea că e urătă.,, Nu are mustăți ca noi și e urîtă, nu ne împrietenim cu ea...,, Iese o Degețică presupusă și elevii propun fraze de încurajare pentru acest personaj.

Vi s-a întîmplat să fiți în rolul Degețicăi?

Ce ar trebui să facă Degețica? Dacă ai fi în rol de Cărăbuș cum ai

proceda?

Actantul /opozantul

Conversaţia Problematizarea Continuă gîndul

Joc de rol

Conversaţia deductivă

Page 4: emoția

5Mimați emoții. Situații(sunt invitați elevi în față 9 și trebuie să producă grimase și elevii trebuie să ghicească emoția)

1. A început să ningă2. Ai primit o notă de 103. Ai obținut o notă mică la evaluare4. Te-ai certat cu prietenul/prietena ta5. Ai pierdut un manual6. Părinții doresc să te transfere în altă

școală7. Mîine pleci la mare8. Te-ai îmbolnăvit9. Ai văzut un cîine rău

Concluzia :emoțiile se pot transmite prin intermediul mimicii și gestului.

Mimați emoții

Reflecţia

5

Se citește textul ,,Ștersătura,, de Maria-Dorina Pașca

Ce emoţii a trăit Șerban cînd a greșit o literă?

Cum s-a simţit el cînd a înlăturat greșeala? Cum s-ar fi simţit , dacă ar fi greșit singur ,

nu din vina Ștefaniei?

Lectura pe estafete

Conversaţia deductivă

Extindere Li se dă fiecăruia cîte un balon , din

moment cel umflă se vîndesc doar la emoţii pozitive , îi deseană un chip personalizat și apoi vorbesc cu drag despre el.

o Notarea o Lpa:desen în baza temei

Echilibrul universului lăuntricExerciţiu

Page 5: emoția