e.grafice bastonata cu întorsătura în jos (2)

6
Proiect didactic Data: ________________ Clasa I Invatator:Sahotchi Cristina Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Bastonata cu întorsătura în jos Categoria de lecţie: formare de priceperi şi deprinderi Subcompetenta : dezvoltarea şi exersarea muşchilor mici ai mâinii în vederea scrierii ;formarea deprinderii de a scrie corect şi lizibil bastonata cu întorsătura în jos Obiective operaţionale: A.Cognitive: O.C.1. – Să denumească elementele grafice învăţate O.C.2. – Să precizeze cu ce se aseamănă acest element grafic O.C.3. – Să execute bastonata cu întorsătura în jos la tablă; O.C.4. – Să realizeze, după model, o lucrare care să conţină semnul grafic învăţat; B.Psihomotorii: O.PM. 1 – Să-şi coordoneze mişcările pentru scrierea corectă a elementului grafic, respectând spaţiul şi înclinaţia , având ca suport intuitiv modelul învăţătorului O.PM. 2– să adopte o poziţie corectă la scris, conform explicaţiei şi demonstraţiei învăţătorului Resurse: A. Bibliografice : 1. ştiinţifice: Elena Joiţa, Didactica aplicată. Partea I – învăţământul primar , Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994 Adina Niţu, Şcoala veselă, Editura ERC PRESS, Bucureşti, 2004 Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993 2. oficiale: Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004. 3. metodico-didactice: M. Peneş, Abecedar – manual pentru clasa I, Ed. Ana 2000, Bucureşti, 2006 B. Metodologice: 1. strategii didactice: algoritmice, deductive, inductive

Upload: victor-musteata

Post on 02-Jan-2016

150 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: e.grafice Bastonata cu întorsătura în  jos (2)

Proiect didactic Data: ________________Clasa IInvatator:Sahotchi CristinaAria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: Bastonata cu întorsătura în josCategoria de lecţie: formare de priceperi şi deprinderi

Subcompetenta : dezvoltarea şi exersarea muşchilor mici ai mâinii în vederea scrierii ;formarea deprinderii de a scrie corect şi lizibil bastonata cu întorsătura în jos

Obiective operaţionale:A.Cognitive:

O.C.1. – Să denumească elementele grafice învăţateO.C.2. – Să precizeze cu ce se aseamănă acest element graficO.C.3. – Să execute bastonata cu întorsătura în jos la tablă;O.C.4. – Să realizeze, după model, o lucrare care să conţină semnul grafic învăţat;

B.Psihomotorii:O.PM. 1 – Să-şi coordoneze mişcările pentru scrierea corectă a elementului grafic, respectând spaţiul şi înclinaţia , având ca suport intuitiv modelul învăţătoruluiO.PM. 2– să adopte o poziţie corectă la scris, conform explicaţiei şi demonstraţiei învăţătorului

Resurse: A. Bibliografice :1. ştiinţifice:

Elena Joiţa, Didactica aplicată. Partea I – învăţământul primar, Editura Gheorghe Alexandru, Craiova, 1994

Adina Niţu, Şcoala veselă, Editura ERC PRESS, Bucureşti, 2004 Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1993

2. oficiale: Programa şcolară – clasele I şi a II-a, Bucureşti, 2004.

3. metodico-didactice: M. Peneş, Abecedar – manual pentru clasa I, Ed. Ana 2000, Bucureşti, 2006

B. Metodologice:1. strategii didactice: algoritmice, deductive, inductive 2. metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, jocul didactic3. forme de organizare: frontal observaţia sistematică autoevaluare individuală evaluare de către colegi4. mijloace didactice:, planse cu jocul de recunoaştere şi scriere a semnelor grafice, caietul cu linii ajutătoare, caietul maculator

C. Temporale: 45 minute D. Umane: 20 elevi

Page 2: e.grafice Bastonata cu întorsătura în  jos (2)

OB. OPER

MOMENTELE LECŢIEI

CONŢINUTURI STRATEGII DIDACTICE

TIMP EVALUARE

O.A.2 Moment organizatoric

Creez condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei (pregătirea materialelor)

- conversaţiainstructajul

2’ frontalăindividuală

O.C.1 Verificarea cunoştinţelor

anterioare

Verific modul în care elevii şi-au însuşit semnele grafice predate în lecţiile precedente: vor recunoaşte şi denumi liniuţele , cârligul şi bastonata cu întorsătura în sus din planşele cu jocul de recunoaştere şi scriere a semnelor grafice.

- conversaţia 3’ oralăfrontală

individuală

Captarea atenţiei

Dragii mei, Nişte furnicuţe , Harnice , drăguţe ,

S-au gândit să-şi facă , Un mic adăpost,vezi bine Pentru ploaia care vine . Umbreluţe de-ar avea Pe năsuc nu le-ar ploua. Au făcut umbrele , Dar nu au mânere. Haideţi să le ajutăm, Mânere să desenăm !

Purtăm o scurtă conversaţie despre conţinutul poeziei (personaje, subiect) , insistând asupra furnicuţelor care au nevoie de ajutor , iar noi , ca nişte copii cuminţi , le vom ajuta cu plăcere.

- conversaţia- dezbaterea

8’ oralăfrontală

individuală

Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Astăzi, după cum vedeţi, ne-am propus să fim harnici, săritori şi să facem fapte bune. De aceea vom ajuta furnicuţele “construind” mânerul umbreluţelor , scriind bastonata cu întorsătura în jos.

- conversaţiajocul didactic

2’ orală

O.C. 1

O.C.2

O.C. 3

O.C.4

Dirijarea învăţării

Intuim elementul grafic de pe planşa model. Purtăm discuţii pe marginea imaginii intuite , se stabileşte asemănarea între „bastonata cu întorsătura în jos ” şi mânerulumbreluţei din planşa alăturată. Urmărim felul cum este scrisă bastonata cu întorsătura în jos pe spaţiul de scriere din abecedar precizându-se că se poate scrie pe un spaţiu şi pe două spaţii. Scriu, model, semnul grafic la tablă ( 20-30 cm ), explicând că este alcătuit din liniuţe scrise pe rând şi suprarând scrise de sus în jos , dinspre dreapta spre stânga cu întorsătură în jos, dinspre stânga spre dreapta Elevii execută gestul grafic în aer şi pe bancă. Doi trei elevi vor scrie semnul grafic la

- conversaţia 20’ individualăfrontală

oralăscrisă

Page 3: e.grafice Bastonata cu întorsătura în  jos (2)

O.PM.1O.PM.2

tablă Solicit executarea diferitelor exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii ( se va cânta cântecelul „Bate vântul frunzele”) Reamintesc copiilor tehnicile de lucru:

Creionul se ţine în mâna dreaptă, între degetul mare şi degetul arătător şi se sprijină pe cel mijlociu. Cotul se sprijină pe masă, spatele trebuie să stea drept, iar caietul se ţine cu mâna stângă.

Bastonate cu întorsătura în jos se vor trasa la distanţe egale,egale ca lungime, fără a se depăşi spaţiul alocat, având aceeaşi înclinaţie.

Precizez că vor începe să scrie în rândul de sus, vor continua în al doilea, abia când primul rând a fost terminat;

Solicit executarea corectă a semnului grafic menţionând că , dacă “mânerele” nu sunt corect „fixate” pe spaţiul se scriere, umbreluţele nu le vor fi de nici un folos furnicilor

Se trece la executarea de către elevi a 2-3 bastonate cu întorsătura în jos pe spaţiul de scriere din abecedar , îi voi numi pe cei care pot continua ( precizând că au respectat indicaţiile,nu au depăşit spaţiul alocat ..), voi corecta acolo unde e cazul, apoi vor continua scrierea pe caiet. Elevii vor fi supravegheaţi permanent şi li se va acorda ajutor .

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se va reaminti semnul grafic învăţat, prezentând o planşă în care bastonata cu întorsătura în jos se regăseşte în tigla de pe acoperişul unei case.

- conversaţia 2’ frontalăorală

O.C.4 Evaluarea cunoştinţelor

, activitate transdisciplin

ară

Elevii care au terminat vor desena pe caietele maculator “ Umbreluţe colorate “ ( Anexa 1); Un copil va face cupola iar un altul mânerul umbreluţei, apoi vor inversa sarcinile

-jocul didactic 6’ Individualăscrisă

Încheierea activităţii

Aprecieri generale Evidenţierea elevilor care au fost activi

- conversaţia 2’ individualăformativă

Page 4: e.grafice Bastonata cu întorsătura în  jos (2)

Şcoala cu clasele I – VIII Ineu Clasa I subunitatea Şcoala cu clasele I – VIII Husasău de Criş an scolar 2007/2008 Institutor : Pleş Mirela Octavia ANEXA 1