Download - Seminar Evaluarea Stocurilor (1)
EVALUAREA PATRIMONIULUI
I. Contabilizarea diferentelor din reevaluare
Aplicatii1) Un mijloc de transport este achizitionat la inceputul anului 2005, la valoarea de 10.000 lei, durata normala de functionare 5 ani, amortizare lineara.La sfarsitul anului 2007, valoarea actuala a mijlocului de transport este estimata la 8.400 lei si durata de viata la 4 ani.Sa se calculeze:
- care este valoarea ramasa dupa 3 ani de functionare;- care este diferenta din reevaluare;- cat este amortizarea anuala pentru mijlocul de transport reevaluat.
Rezolvare :Amortizarea: An 1: 2.000 lei; An 2: 2.000 lei; An 3: 2000Valoarea ramasa: 10.000 – 3 x 2.000 = 4.000 leiValoarea reevaluata: 8.400 leiDiferente din reevaluare: 8.400 – 4.000 = 4.400 leiAmortizarea anuala: 8.400 : 4 = 2.100 lei
2) Se hotareste revaluarea unui activ imobilizat, anume o hala. Stiind ca valoarea sa contabila initiala este de 45.000 lei, coeficientul de reevaluare este 2,5, iar amortizarea cumulata este de 9.000 lei, sa se calculeze valoarea reevaluata a imobilului.
45.000 – 9.000 = 36.000 lei36.000 x 2,5 = 90.000 lei
A. MODALITATI DE INTRARE IN PATRIMONIU
1
1. Prin achizitie: Se achizitioneaza din import un utilaj, cu pretul de 10.000 $, taxa vamala 10%, comisionul vamal 0,5%, TVA 19%.
Sa se calculeze valoare de achizitie a utilajului si plata obligatiei catre stat.
Cost de achizitie = pret de cumparare + + taxe nerecuperabile +
+ cheltuieli de transport, montaj, punere in functiune, instalare, asigurare
+ costuri estimate legate de refacerea amplasamentului si de demontare la iesirea din activ a imobilizarii
PC = 10.000$ x 3 lei/$ = 30.000 leiTaxa vamala = 10% x 30.000 = 3.000 leiComision vamal = 0,5% x 30.000 = 150 lei Cost de achizitie = 33.150 leiTVA 19%x Cost achizitie = 6.298,5lei
2. Din productia proprie: Se construieste in regie proprie o cladire, pentru care se efectueaza urmatoarele cheltuieli: in octombrie: - materiile prime 30.000 lei - materiale 15.000 lei
- energie, abur, apa 5.000 lei - salariile muncitorilor 22.000 lei in noiembrie: - materiale 25.000 lei - salarii 8.000 lei - servicii prestate de terti 12.000 lei
La data de 30.11.2009 se receptioneaza cladirea. Care este valoarea contabila a activului Hala, dat in functiune?Valoarea tuturor cheltuielilor: 117.000 lei
2
B. Modalitati de iesire din patrimoniu
1) Prin casare La sfarsitul celui de-al 7-lea an de functionare, un mijloc de transport, cu valoare contabila de 20.000 lei şi amortizare cumulata de 14.000, este casat. Din casare rezulta materiale in valoare de 700 lei. Cheltuielile ocazionate de casare sunt de 200 lei. Cum se finalizeaza operatiunea de casare in contabilitate?
La scoaterea din functiune a mijlocului de transport avem:Amortizare 14.000Recuperare 700 – 200 = 500 Finalizarea operatiunii in contabilitate: 20.000 – 14.000 - 500 = 5.500 lei = pierdere
2) Prin vanzareIn al 7-lea an de functionare, se vinde un mijloc de transport, cu valoare contabila de 20.000 lei şi amortizare cumulata de 14.000, la pretul de 7.000 lei, TVA 19%. Cum se finalizeaza operatiunea de casare in contabilitate?
Vanzarea: 7000 + TVA = 8.330 lei Valoarea ramasa: 20000 – 14000 = 6000 leiFinalizarea operatiunii in contabilitate: 7000 – 6000 = + 1000 lei = profit
3
III. METODE DE EVALUARE A STOCURILOR
1) Situatia stocului de materii prime este urmatoarea:
SI = 150 buc. x 61 lei /buc
Intrare 11.01.2009 100 buc.x 65 leiIntrare 25.01.2009 200 buc.x 63 leiIesire 12.01.2009 190 buc. Iesire 30.01.2009 160 buc.
Sa se calculeze valoarea iesirilor si stocul final de materii prime, conform metodei:a) FIFOb) LIFOc) CMP
a) FIFO
SI 01.01.2009 150 buc.x 61 lei /buc I 11.01.2009 100 buc.x 65 lei/buc E 12.01.2009 190 buc: 150 buc.x 61 = 9.150
40 buc.x 65 = 2.600 11.750
I 11.01.2009 60 buc.x 65 lei I 25.01.2009 200 buc.x 63 lei E 30.01.2009 160 buc: 60 buc x 65 = 3.900
100 buc x 63 = 6.300 10.200
Total iesiri: 21.950 leiStoc final: 6.300 lei (100 buc x 63 lei)
b) LIFO
SI 01.01.2009 150 buc. x 61 lei I 11.01.2009 100 buc. x 65 lei E 12.01.2009 190 buc.: 100 buc.x 65 = 6.500
90 buc.x 61 = 5.490 11.990
SI 01.01.2009 60 buc.x 61 lei I 25.01.2009 200 buc.x 63 lei E 30.01.2009 160 buc.x 63 = 10.080
Total iesiri: 22.070 leiStoc final: 40 buc.x 63 = 2.520 lei
60 buc. x 61 = 3.660 lei 6.180 lei
4
c) CMP = Suma(Cantitate intrata *Pret) / Suma cantitate intrata
I. La sfarsitul luniiCMP = (150 x 61 + 100 x 65 + 200 x 63) / (150+ 100+ 200) = 63 lei/unitate
Total iesiri = 350 x 63 = 22.050 leiStoc final = 100 x 63 = 6.300 lei
II. Dupa fiecare intrareCMP1 = (150 x 61+ 100 x 65)/(150 + 100) = 62,6 leiIesiri = 190 x 62.6 = 11.894Stoc = 60 x 62.6 = 3.756
CMP2 = (60 x CMP1 + 200 x 63)/(60 + 200) = 62,908 lei Iesiri = 160 x 62,908 = 10.065,28
Total iesiri = 11.894 + 10.065,28 = 21.959,28 lei Stoc final = 100 x 62,908 = 6.290,8 lei
5