Download - Satrategii Ale Gandirii Critice
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
1/38
Proiect didactic
Disciplina : tiine
Subiectul : O lume disparut- dinozaurii
Clasa: a III a
Demersul didactic
Motivaia este o lecie de transmitere de noi cunotine, valoroas prin folosirea unor metode i procedeeactiv-participative, care i determin pe elevi s gndeasc, s coopereze pentru a gsi cele mai bune soluii n
rezolvarea sarcinilor. Aceeast lecie ofer sentimentului de admiraie i grij fa de mediul nconjurtor,
cunotine legate de alctuirea corpului unui animal, a modului de nmulire ,cunoaterea modului de via i a
unor informaii privind dispariia dinozaurilor.
Obiective
-s descopere semnificaia cuvntului dinuzaur
-s noteze n tabelul dat informaiile pe care le-au aflat anterior,cele pe care nu le tiau i cele pe care nu le
neleg n lecia din manual
-s clasifice dinozaurii n funcie de modul de hrnire (erbivori - carnivori)
-s precizeze asemnrile i deosebirile dintre aceste reptile uriae
-s rspund mpreun cu membrii echipei la ntrebrile legate de apariia, modul de hrnire,nmulirea
dispariia dinozaurilor
Condiii prealabile
- clas de nivel mediu
- elevii au formate deprinderi, priceperi,
- elevii sunt capabili s se exprime
- vor lucra pe grupe
Evaluare
-elevii vor rezolva fiele de lucru personal i n grup
-evaluarea se va face i oral prin aprecieri verbale, prin formularea de ntrebri
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
2/38
Resurse i managmentul timpului
-timpul 1ora i 30 minute
-caiet TIP ; manual
-fie de lucru
-enciclopedii
-atlas zoologic
-plane.
Metode i procedee didactice:
-Interogarea ,conversaia euristic, explicaia, problematizarea, nvarea prin descoperiere, exerciiul,
-Brainstorming- ul;
-Sinelg;
-Hexagonul;
-Diagrama Venn.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
3/38
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
4/38
Cadrul
de invare
Coninut Timp Metode pentru
dezvolatarea gandirii
critice
Evocare
Organizarea clasei i asigurarea
climatului necesar bunei defurri
a leciei. Se pregtesc materialele
necesare
Conexiuni cu experiena de via icu cunotinele anterioare ale
elevilor
-Ce este omul ?
- Prin ce se deosebete omul de
restul vieuitoarelor ?
-Din ce este alctuit corpul omului ?
-Care sunt organele de sim ?
Anunarea titlului leciei
Dinozaurii i a obiectivelor.
S rezolvm exerciiile propuse de
micul dinozaur,pentru a-i explica
acestuia ct mai multe lucruri despre
noi . Elevii vor primi fie de lucru pe
care le vor complecta pe baza
informaiilor anterioare. (Anexa 1)
2 min
2min
5min
Interogarea
Gndii/Lucrai/Comunicai
Realizarea sensului
Oamenii fac parte din marea clas a
vieuitoarelor care triasc pe Pmnt
acum .
n urm cu milioane de ani,planeta
noastr era populat de o specie de
reptile uriae .
Azi vom afla ce au fost dinozaurii ,cu
ce se hrneau ,cum se nmuleau i
cum au disprut ei, Factorii de mediu
inlueneaz att viaa omului ct i
cea a animalelor.
Astfel, n urm cu 225 de mil. de ani,
condiii deosebite de clim
(umiditate , cldur) au dus la
apariia , pe Pmnt,a unor reptileuriae numite dinozauri .
10min
Conversaia
Explicaia
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
5/38
ANEXA 1
1. Scrie A n dreptul enunurilor adevrate i F n dreptul celor false :
Omul este o vieuitoare diurn .
Pentru c gndete, omul nu poate stpni natura .
Organul care comand reacia la stimuli este creierul.
Organele de sim ne ajut s cunoatem mediul n care trim .Omul se deplaseaz cu ajutorul membrelor superioare .
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
6/38
ANEXA 2
ASTA TIAM + ASTA NU TIAM ? NU NELEG
- nu mai exist
dinozauri ;
-unii se hrneau
cu plante ,
alii cu carne
- .......
-au aprut cu 225 mil. ani
n urm
-au existat peste 500 de
specii de dinozauri- aveau lungimea ntre 1 i
2 m
-se nmuleau prin ou
- cum au disprut
dinozaurii ?
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
7/38
ANEXA 3
DEOSEBIRI
ASEMNRI
- au trit n -se hrneau cu
-se hrneau cu plante; aceeai perioad; carne ;-gtul alungit pentru a -au avut dimensiuni -aveau dini de
putea mnca frunzele uriae; dimensiuni
nalilor copaci; -corpul acoperit cu impresionante ;
-erau lente ,greoaie piele groas; (12-20cm)
n deplasare; - se nmuleau prin specializai pentru
-triau n turme ... ou... a sfia carnea;
-erau singuratici,
-se deplasau cu
repeziciune...
ERBIVORI CARNIVORI
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
8/38
ANEXA 4
1. Alege litera din dreptul variantei corecte de rspuns , apoi aaz literele n ordinea aflrii lor .
Vei obine un cuvnt surpriz !
reptile *B
Dinozaurii au fost : plante *L
maimue *A
pene *O
Corpul lor era acoperit cu : piele * R
blan * I
4 membre *ADinozaurii aveau : 3 membre *N
5 membre *L
icre * E
Dinozaurii se nmuleau prin : pui vii * N
ou * V
girafele * TDinozaurii se nrudesc cu : elefanii *
erpii * O
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
9/38
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
10/38
Proiect didactic
Disciplina : Limba romn
Subiectul : Primvara
Clasa : I
Demersul didactic:
Motivaia
Valuarea acestei lecii const n faptul c metodele de predare nvare i determinpe elevi s gndeasc , s
coopereze pentru a si cele mai bune soluii.Este o lecie de consolidarea deprinderilor de citire i de scriere a
literelor nvate, care le permit elevilor s devin contieni de propria gndire
Obiective
s formeze cuvinte cu ajutorul silabelor date; obiectivul se consider atins dac toti elevii formeaz cel putin
un cuvt;
- s citeasc corect textul Primvara, obiectivul se consider atins dac elevii citesc 5 propoziii din cele 7 ale
textul;
- s transcrie corect cuvintele indicate; obiectul se consider atins dac scriu corect 4 cuvinte din 5;
s identifice semenele primverii n textul citit i s le transcrie; obiectivul se consider atins dac elevii
identific cel puin dou semne din trei
- s identifice cuvintele dintr-o propoziie; obiectivul se consider atins dac 75% elevii identific corect
cuvintele;
- s identifice cuvintele cu sens opus; obiectivul se consider atins dac elevii identific corect cel puin 3 cuvinte
din cele 4 date;
Condiii prealabile :
-clas de nivel mediu
-elevii vor lucra pe grupe
- elevii au capacitatea de a se exprima prin joc
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
11/38
-posed informaii , peri diverse, au formate priceperi i deprinderi
Evaluarea :se va face prin observarea sistematic , prina aprecieri verbale, i prin fie de lucru
Resursele i managmentul timpului :
Resurse :prezentare PPT; fise de lucru, fie de evaluare, jetoane cu imagini i cuvinte referitoare la primvar
fie cuvinte i propoziii
Text suport :.Primvara
Timp: - 90 min.
-de spaiu: sala de clas
-umane : 30 elevi
Metode i procedee: interogarea,explicaia, turul galeriei ,etoda cadranelor, , exerciiul, jocul didactic, metoda
florii de nufr.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
12/38
Cadrul deinvare
Conitnut Timp
Metodepentrudezvoltareagndirii critice
Evocarea
Se asigur condiiile necesare
desfurrii activitii n parametrii
optimi; se pregtete materialul didactic n
funcie de succesiunea utilizrii acestuia .Pe baza unor imagini despre Ziua de 8
Martie voi purta urmtorul dialog:-Ce am srbtorit noi acum cteva zile?-Cum ne-am pregtit noi pentru aceast
zi?-Ce i-am scris n felicitare?
Exerciiu joc : Ne vom juca cate doi un
joc. Colegul din dreapta este mama.
Cellalt coleg este fiul. Fiul i face urri
mamei de 8 Martie..
(1-2 minute elevi i pregtesc ntre ei un
mic dialog)
Invit n faa clasei 2-3 perechi.
Unde ai mai citit voi despre cum putei
face voi o urare mamei? (n abecedar, n
poezia Mamei)
Solicit civa elevi s o citeasc, pentru ai-o reaminti.
Apoi cer elevilor s o recite. (3 4 elevi)
Copii, Zna Iarn a nchis o parte din
semnele primaverii n turnul din
castelului ei. Primavara v roag sa le
salvati astfel incat ea sa poata veni la noi.
2min
5min
10min
Interogarea
Gndii/Lucrai/Comunicai
Conversaia
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
13/38
Zna Iarna ne supune la niste probe.
Pentru fiecare proba ea ne va elibera un
semn al primaverii. 5min
Povestirea
Realizareasensului
Pe o plansa, goala se vor pune semne ale
primaverii pe masur ce vor fi descoperite
de catre grupuri de elevii care citesc
textul.Intuirea imaginilor din abecedar
pentru a desprinde semnele primverii.
(nflorirea copacilor, sosirea pasarilor
calatoare, nverzirea ierbii)
Citirea textului in lant, selectiv, in
intregime.
Discutarea fiecrui fragment:
-Cum este cerul?
-Ce s-a ntmplat cu vremea?
-Ce fac rndunelele?
-Cine cnt cu bucurie?
-De ce?-Cu ce a venit primvara?
-Care este titlul textului?
-De ce oare se numeste asa?
-Voi ce titlul ati da?
(pe un panou se vor aeza imagini cu
semnele primverii - pentru fiecare
sarcin rezolvat de ctre elevi.)
10min
Turul galerieiInterogareaConversaia
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
14/38
Descopera propoziia (scris cu litere de
mana) i aseaz-o sub imaginea
corespunzatoare:
(activitate diferenit). Propoziia se copie
pe caiet
Randunica din tangram discuii despre
psrile cltoare
Exerciiul
Conversaie
Reflecia
Se distribuie la nivelul clasei fie de lucru
pe care le vor rezolva pe grupe .
Floarea de nufr- Titlul- Numrul alineatelor
- Semnele de punctuaie- Psrilele cltoare- Vremea- Cerul
Elevii organizai n perechi vorcompleta fia
Titlu: Noi suntem______primavara
Semnele primaverii Desen
(activitate difereniat)Cuvinte cu sens opus din text:senin tristeerece linitelarma caldbucurie nnorat
Floarea denufr
Cadranele
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
15/38
FICADRANELE
lul: ____________________________
Noi suntem ____________________primavar
mnele primaverii din text:Desen
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
16/38
Floarea de nufr- Titlul- Numrul alineatelor- Semnele de punctuaie- Psrilele cltoare
- VremeaCerul_________________________
FIS DE EVALUARE
1.Scriei dup dictare:
2. A sosit primvara.
3. Bifeaza ce se potriveste:Primvara :Cerul este senin
Rndunelele au plecat n rile calde.
Apar lalelele
Calificativul:
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
17/38
Ajut copcelul s triascn anotimpul primvara.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
18/38
Metode didactice pentru antrenarea gndirii critice.
PROBLEMATIZAREA
Este considerat n didacti una dintre cele mai valoaroase metode deoarece orienteaz
gndirea scolarilor spre rezolvarea independent de probleme. Punctul de pornire estecrearea ,,situaiei problem, care desemneaz o situaie contradictorie, conflictual ntre
experiena de cunoatere anterioar i elementul de noutate cu care se confrunt
colarul.
Situaia problem trebuie s reprezinte o dificultate cognitiv pentru colar, realizarea
acesteia necesitnd un efort real de gndire, trebuie s-i trezeasc curiozitate , s-l
surprind, provocndu-l s acioneze.
Rezolvarea nu este posibil fr activarea cunotinelor anterioare , cu alte cuvinte
conflictul este creat ntre experiena anterioar, cunostinele cunoscute de colar , i
elementul de noutate cu care se confrunt. Astfel elevul va fi determinat s acioneze, s
investigheze i s intuiasc soluia re rezolvare a acestei tensiuni
Valenele formative
Antreneaz ntreaga personalitate a elevului, captnd atenia i mobiliznd la efort.
Elevii particip prin efort propriu de gndire i aciune la descoperirea adevrului,
dezvoltdu-i spiritul experimental, capacitatea de prelucrare.
Asigur susinerea motivaiei nvrii , d ncredere n sine, cultiv autonomia
acional.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
19/38
BRAINSTORMING-UL
Etimologic brainstorming provine din cuvintele brain creier i storm furtun, plus
desinena ing, specific limbii engleze. n traducere fidel ar nsemna furtun n creier,
efervescen, aflux de idei, sau mai degrab o stare de intens activitate imaginativ, fapt care i-a
mai atras brainstormingului denumirea de asalt de idei.
Este o variant a discuiei n grup, avnd ca obiectiv producerea de idei noi sau gsirea
celei mai bune soluii pentru o problem de rezolvat, prin participarea membrilor
grupului.
Specific acestei metode este i faptul c ea cuprinde dou momente: unul de
producere a ideilor i apoi, amnat, momentul evalurii acestora (faza aprecierilor
critice).
Fazele activitii didactice axate pe aceast strategie vizeaz mparirea clasei pe grupuride elevi, alegerea unui secretar care va contabiliza ideile n ordinea emiterii lor, alegerea
problemei i prezentarea ei de ctre profesor, admiterea i chiar ncurajarea formulrii de
idei orict de neobinuite , de ndrznee ar fi, lsnd fru liber imaginaiei participanilor,
spontaneitii i creativitii
Valenele formative ale acestei metode , ofer elevilor posibilitatea s se exprime n
mod liber, contribuind la formarea i dezvoltarea calitilor imaginative-creative, a unor
trsturi de personalitate cum ar fi spontenaitatea , curajul de a exprima un punct devedere, voina. Dezvolt abilitatea de lucru n echip, punerea n comun a experienei i
viziunii fiecrui participant. Fiecare membru al echipei este ncurajat s abordeze
problema din orice unghi dorete.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
20/38
ORGANIZATORUL GRAFIC OG
Este o metod care faciliteaz esenializarea unui material informativ care urmeaz s fie
exprimat sau scris, schematiznd ideile sau se mai poate definii ca fiind o gndire
vizualizat prin reprezentarea grafic a unui material.
Organizatorul grafic se poate utiliza pentru prezentarea structurat a informaiei n cinci
moduri( comparativ, descriptiv, secvenial , de tipul cauz-efect, problematizat)
Diagrama Venn. Este o metod grafic folosit pentru a compara procese, evenimente,
noiuni istorice, personaliti. Diagrama este format d din dou cercuri care se suprapun
parial. n zona care se suprapune se noteaz asemnrile. Elevii pot lucra individual, n
pereche sau n echip ( nva prin colaborare )
Hexagonul. Este un organizator grafic utilizat n situaiile de nvare care implic ase
aspecte diferite ale unei probleme/subiect/teme. Este o strategie flexibil, putnd fiutilizat frontal, individual sau n perechi. Pe parcursul activitii se rspunde la ase
ntrebri: Cum?, Cnd?, Unde?, Care?, De ce?, C
Ciorchinele. Este un organizator grafic prin care se evideniaz ntr-o reea conexiunile
dintre ideile despre un subiect. Poate fi utilizat la nceputul orei ( ciorchinele iniial sau
ciorchinele nestructurat ) sau dup lectura unui text cu caracter istoric ( ciorchine
revzut sau ciorchine structurat ).Se pornete de la un cuvnt scris n mijlocul tablei
sau a foii de hrtie. Se noteaz n jurul acestuia toate ideile, sintagmele sau cunotinelecare le vin n minte elevilor n legtur cu tema respectiv, trgndu-se linii ntre aceastea
i cuvntul iniial. Pe parcurs se scriu cuvinte noi, idei noi, se trag linii ntre toate ideile
care par a fi conectate.
Ciorchinele este o metod de brainstorming neliniar care poate fi utilizat pentru a
stimula gndirea nainte de a studia mai temeinic o anumit tem sau poate fi utilizat
pentru a se rezuma ceea ce s-a studiat, ca o modalitate de a construi asociaii noi, sau de a
reprezenta noi sensuri. Ciorchinele este o strategie flexibil, putnd fi realizat individual
sau ca activitate de grup. Ciorchinele realizat individual le permite tuturor elevilor s se
implice activ n procesul de gndire, nu numai celor care rspund mereu n cadrul
brainstorming-ului de grup.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
21/38
Diagrama cauzelor i a efectului. Diagrama cauzelor i a efectului scoate n
eviden originile (cauzele principale i cauzele secundare) unei probleme, unui
eveniment. Pe ramurile axei principale se trec cauzele majore ( principale ) ale efectului,
corespunznd celor ase ntrebri: CND ? UNDE ? CINE ? DE CE ? CUM ? ( s-a
ntmplat ) Cauzele minore ( secundare ) ce decurg din cele principale se trec pe cte o
ramur mai mic ce se deduce din cea a cauzei majore Diagrama cauzelor i efectului
este asemntoare cu tehnicile HERRINGBONE MAP sau FISHBONE MAP (scheletul
de pete) Diagrama poate fi aplicat mai ales penru evidenierea cauzelor care au condus
la izbucnirea unui anumit conflict. FISHBONE MAP sau HERRINGBONE MAP este un
organizator grafic care este utilizat pentru a explora mai multe aspecte sau efectele unui
subiect mai complex, ajutnd elevul s organizeze informaiile
Diagrama SPIDER MAP ( Pnza de paianjen ) este un organizator grafic care poate fiutilizat pentru a investiga i a enumera diferite aspecte ale unui subiect, ajutnd elevul s-
i organizeze i s-i sintetizeze ideile. Diagrama seamn cu o pnz de paianjen, astfel
explicndu-se numele dat. Are ca principal dezavantaj dificultatea realizrii grafice.
Tabelul T este un organizator grafic al relaiilor binare (da/nu, pentru/contra,
avantaje/dezavantaje). Tabelul T este un organizator grafic uor de utilizat n lecii i care
are eficien mare. Poate fi realizat individual sau n perechi. Produsele elevilor pot fi
afiate i se poar discuii pe marginea lor. mpreun cu elevii, profesorul analizeaz listade argumente i concluzioneaz. Poate fi realizat un tabel al clasei. Pentru completarea
tabelului elevii pot primi materiale ajuttoare. Aceast metod contribuie la dezvoltarea
capacitii de argumentare pe baza analizei informaiilor, la formarea unor valori i
atitudini democratice.
Valenele formative ale organizatoruli grafic vizeaz capacitatea de a rspunde la
ntrebri legate de anumite probleme aflate n discuie, subliniaz relaia dintre efectul dat
i cauzele care l-au determinat, realizeaz o distincie ntre cauzele i simptomele unuirezultat, unei probleme, unui eveniment, sintetizeaz informaiilor ntr-un mod
vizual. Aceast metod ajut elevii s fac corelaii ntre ceea ce tiu i ceea ce urmeaz
s nvee sau ce vor trebui s rspund. De asemenea, profesorii sunt ajutai s stabileasc
obiectivele leciei, s contientizeze mai bine ceea ce vor preda sau evalua.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
22/38
CUBUL
Metoda cubului presupune explorarea unui subiect, a unei situaii din mai multe
perspective, permind abordarea complex i integratoare a unei temei. Se realizeaz
un cub pe a cror fee sunt scrise cuvintele descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic,argumenteaz. mprirea clasei n 6 grupe, fiecare dintre ele examinnd tema
dinperspectivacerinei de pe una din feele cubului. Exist mai multe modaliti
destabilire a celor ase grupuri. Modul de distribuire a perspectivei estedecis de profesor,
n funcie de timpul pe care l are la dispoziie, dect de bine cunoate colectivul de elevi.
Distribuirea perspectivelor sepoate face aleator; fiecare grupa rostogolete cubul i
primete casarcin de lucru perspectiva care pic cu faa n sus. Chiar profesorul poate
atribui fiecrui grup o perspectiv.
Valenele formative ale acestei metode ofer elevilor posibilitatea de a-i dezvolta
competenele necesare unor abordri complexe deoarece presupune abordarea unei teme
din mai multe perspective . Solicit gndirea elevului,dezvolt abilitile de comunicare
i lrgete viziunea asupra temei. Ofer oportunitatea elevilor de a colabora n gsirea
rspunsurilor dar i de a dialoga.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
23/38
EXPLOZIA STELARA
Explozia stelar este o metoda de stimulare a creativitii,o modalitate de relaxare a
copiilor i se bazeaz pe formularea de ntrebri pentru rezolvarea de probleme i noi
descoperiri.Starbursting (eng.star=stea; burst=a exploda) ,similara brainstormingului,
ncepe din centrul conceptului i se mprtie n afar, cu ntrebri, asemenea exploziei
stelare.
Copiii asezai n semicerc propun problema de rezolvat.Pe steaua mare se scrie sau se
deseneaza ideea centrala ..Pe cele 5 stelue se scrie cte o ntrebare de tipul:CE?CINE?
UNDE? DE CE? CAND? iar cinci copii din grupa extrag cate o ntrebare.Fiecare copil
din cei cinci i alege cate trei-patru colegi organizandu-se astfel ncinci grupuri.
.Grupurile coopereaza n elaborarea ntrebarilor. .La expirarea timpului ,copii revin n
semicerc n jurul steluei mari i comunic ntrebrile elaborate ,fie un reprezentant al
grupului,fie individual ,n funcie de potentialul grupei/grupului. Copiii celorlalte grupuri
rspund la ntrebari sau formuleaz ntrebri la intrebari. .Se apreciaz ntrebrile
copiilor,efortul acestora de a elabora ntrebari corecte precum i modul de cooperare i
interaciune.
Valenele formative. Faciliteaz crearea de ntrebri la ntrebri n grup iindividual,pentru rezolvarea problemei propuse. Stimuleaz creativitatea n grup i
individuala.Dezvolt i exerseaz gndirea cauzal,divergent,deductiv,inteligen- ele
multiple,limbajul,atenia distributiv . Prin formularea de ntrebri se realizeaz foarte
multe conexiuni ntre concepte.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
24/38
SINELG Sistem interactiv de notare pentru eficientizarea lecturii i a gndirii
Este o modalitate de codificare a textului care permite celui care nva s citeasc i
s neleag n mod activ i pragmatic un anumit coninut.Ca metod este tipic pentru etapa de realizare a sensului (invatare, comprehensiune). Cunostineleanterioare ale elevilor evideniate prin activiti specifice de evocare se folosesc ca
baz de plecare pentru lectura / ascultarea textului.In timpul lecturii elevii marchez
n text (sau noteaz pe hartie n timpul prelegerii):
Cunostinele confirmate de text
Cunostinele contrazise de text -
Cunostinele noi, nemai ntalnite pn acum +
Cunostinele incerte confuze, care nu merit s fie cercetate ?
Dupa lectur informaiile se trec intr-un tabel :
- + ?
Informaiile obinute individual se discuta n perechi / grupuri, etc., apoi se comunicde ctre perechi / grupuri profesorului care le centralizeaz ntr-un tabel similar pe
tabl.
Valene formative ale acestei metode vizeaz interdisciplinaritatea. Se clarific ceea ce
se tie, ceea ce nu se tie, i ce mai rmne de clarificat, nvat. Mobilizeaz ntregul
colectiv de elevi.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
25/38
CADRANELE
Metod a gndirii critice, presupune trasarea pe mijlocul foii a dou drepte
perpendiculare, astfel nct s se formeze cele patru ,,cadrane i n care elevii vor nota
informaiile solicitate. Se poate lucra individual sau cu clasa mprit pe grupe i atuncifiecare grupa va primi cte o fi. Se pot propune diferite cerine n cadrul metodei
cadranelor pentru a realiza obiectivele propuse n lecia respectiv. Propun spre
exemplificare o varianta a cadranelor:
Cadranul I: Precizeaz personajele textului citit.
Cadranul II: Stabilete i scrie ideile principale ale textului citit.
Cadranul III: Scrie morala/ nvtura care se desprinde din text.
Cadranul IV: Reprezint printr-un desen al doilea fragment din text.
Valenele formative contribuie la dezvoltarea gndirii critice, la dezvoltarea creativitii,
implic activ elevii n nvare, punndu-i n situaia de a gndi critic, de a realiza
conexiuni logice, de aproduce idei i opinii proprii argumentate, de a le comunica i
celorlali, de a sintetiza/ esenializa informaiile, se bazeaz pe nvarea independent i
prin cooperare, elevii nva s respecte prerile colegilor.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
26/38
tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat
Aplicarea modelului tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat presupune parcurgerea a trei pai:
accesarea a ceea ce tim, determinarea a ceea ce dorim s nvm i reactualizarea a
aceea ce am nvat. Primii doi se pot realiza oral, pe baz de conversaie, iar cel de-altreilea se realizeaz n scris, fie n timp ce se lectureaz textul, fie imediat ce textul a fost
parcurs integral. Metoda const n completarea unei fie de lucru, prin activiti de grup
sau individual.
Etapa tiu implic dou nivele ale accesrii cunotinelor anterioare: un brainstorming cu
rol de anticipare i o activitate de categorizare. Brainstormingul se realizeaz n jurul unui
concept cheie. ntrebri generale de felul Ce tii despre... se recomand atunci cnd
elevii dein un nivel sczut de informaii despre conceptul n cauz. Pe baza informaiilorobinute n urma brainstormingului se efectueaz operaii de generalizare i categorizare.
Elevilor li se cere s analizeze ceea ce tiu deja i s observe pe cele care au puncte
comune i pot fi incluse ntr-o categorie mai general. A ne gndi la ceea ce tim ne ajut
s ne ndreptm atenia asupra a ceea ce nu tim.
Etapa Vreau s tiu presupune formularea unor ntrebri, care apar prin evidenierea
punctelor de vedere diferite aprute ca rezultat al brainstormingului sau categorizrilor.
Rolul acestor ntrebri este de a orienta i personaliza actul lecturii.
Etapa Am nvat se realizeaz n scris, de ctre elevi, dup ce coninutul leciei a fost
predat.. Dac textul este mai lung, completarea acestei rubrici se poate face dup fiecare
fragment semnificativ. Elevilor li se cere s bifeze ntrebrile la care au gsit rspuns, iar
pentru cele rmase cu rspuns parial sau fr se sugereaz lecturi au explicaii
suplimentare .
STIU VREAU SA STIU AM INVATAT
(ce credem ca
stim?)
( ce vrem sa stim?) (ce am invatat?)
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
27/38
Valenele formative
Aplicnd acest model n predare se obin: o lectur activ, o rat crescut a
reteniei informaiei, creterea capacitii de a realiza categorizri, interes crescut pentrunvare. Se realizeaz astfel o nvare autentic i durabil prin a similarea unor
cunotine noi i restructurarea activ a unor scheme mentale. Se dezvolt capacitatea
de exprimare oral, elevii fiind pui n situaia de a reformula cu propriile lor cuvinte cele
nvate.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
28/38
MASA ROTUNDA CERCUL
Tehnica masa rotund (n varianta scris) - cercul (n varianta oral) se construiete pe
principii similare braimvriting-ului sau brainstorming-u\ui, dar, n plus, i oblig pe toi
participanii s-i expun opinia, s contribuie la soluionarea problemei etc. Obiectivulcare se atinge prin aplicarea tehnicii date este acela de a-i mobiliza pe studeni, de a-i face
s-i spun fiecare prerea n legtur cu problema discutat. Aplicabil la etapele
evocare i reflecie.
Desfurarea metodei
Pentru varianta scris
a) n funcie de sarcina pe care trebuie s-o rezolve, profesorul creeaz echipe mici de cte4-6 persoane sau i ncadreaz pe toi studenii n acelai i
b) profesorul abordeaz un subiect, iniiind o discuie sau solicitnd definirea conceptelor
cunoscute.
c) fiecare student are n fa o foaie detaabil. La lansarea activitii, el va scrie pe
aceast foaie ideea lui.
d) n cadrul cercului, toi participanii pe rnd, n consecutivitatea n care sunt aezai,
scriu la un subiect sau n continuarea celor notate deja de colegi.e) de la fiecare student, dup ce scrie prima idee, foaia circul din mn n mn, n
acelai sens i fiecare i aduce opinia n discuie sau contribuia la definire.
f) circulaia se oprete cnd foaia revine la cel care a lansat-o.
g) dup ce se ncheie un cerc, se analizeaz i se generalizeaz informaia
Pentru varianta oral:
a) toi studenii sunt aezai n cerc i se stabilete ordinea lurilor de cuvnt (n cerc, n
sens orar).
b) paralel, exist un obiect (stiilou, jucrie etc.) pe care l ine n mn cel care vorbete i
doar el are dreptul la cuvnt. O dat cu transmiterea obiectului, se transmite i dreptul la
exprimarea opiniei.
c) profesorul abordeaz un subiect, iniiind o discuie sau solicitnd definirea conceptelor
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
29/38
cunoscute.
d) n cadrul cercului, toi participanii pe rnd, n consecutivitatea n care sunt aezai,
vorbesc la subiect, fie c vin cu o idee nou, fie c se pronun n continuarea celor
remarcate de colegi. Nimeni nu se poate eschiva atunci cnd ii vine rindul!e) discuia se ncheie cnd toi s-au pronunat n problema abordat.
f) dup ce se ncheie un cerc. se analizeaz i se generalizeaz ideile acumulate n acest
fel
Valenele formative
Rapid i eficient aceast tehnic oblig pe fiecare membru al grupului, ntr-o ordine
stabilit (de obicei de la dreapta la stnga) s participe la discuii cu o idee. Se poate
utiliza metoda n toate momentele cadrului, atunci cnd se dorete s se ncurajeze
producia de idei i, n acelai timp, implicarea tuturor elevilor n activitate.
Elevii care lucreaz n echip sunt capabili s aplice i s sintetizeze cunotinele n
moduri variate i complexe, nvnd n acelai timp mai temeinic dect n cazul lucrului
individual. Se dezvolt capacitile elevilor de a lucra mpreun - component
important pentru via i pentru activitatea lor profesional viitoare
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
30/38
MOZAICUL
Aceast metod se mai numete i metoda grupurilor interdependente, este o strategie
bazat pe nvarea n echip (team-learning). Fiecare elev are o sarcin de studiu n care
trebuie s devin expert. El are n acelai timp i responsabilitatea transmiterii
informaiilor asimilate, celorlali colegi.
Elevii sunt mprii n grupuri mici de cinci sau ase membri. Sarcina fiecrui grup este
de a nva despre un aspect al unui subiect i de a deveni experi n acel subiect. n
acest grup de experi, elevii efectueaz activiti de investigare mpreun i creeaz prin
colaborare un raport sau o prezentare. De asemenea, fiecare elev rspunde individual i le
va preda ulterior i celorlali o parte din coninut. Dup ce elevii au devenit experi,
sunt redistribuii ntr-un alt grup. Fiecare grup nou este format din experi din grupurile
iniiale. Sarcina fiecrui expert este de a le preda celorlali membri ai grupuluiconinutul studiat. Luarea de notie i ntrebrile sunt strategii care pot fi folosite de toi
membrii grupului pentru a nelege informaiile mai bine. Dup ce toi experii au
efectuat prezentrile, fiecare membru al grupului a nvat cinci sau ase noi aspecte ale
subiectului i este pregtit s susin un examen, s scrie un eseu sau s se grupeze cu un
alt expert
Valenele formative
Strategia mozaicului este focalizat pe dezvoltarea capacitilor de ascultare, vorbire,cooperare, reflectare, gndire creativ i rezolvare de probleme. Astfel, elevii trebuie s
asculte activ comunicrile colegilor, s fie capabili s expun ceea ce au nvat, s
coopereze n realizarea sarcinilor, s gseasc cea mai potrivit cale pentru a-i nva i
pe colegii lor ceea ce au studiat Aceast metod promoveaz un proces mai bun de
nvare, mbuntete motivaia elevilor i permite ca un volum mai mare de coninut s
fie studiat i mprtit de membrii unui grup. Folosirea acestei metode asigur
interdependen ntre elevi precum i interaciuni ntre elevi.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
31/38
PALARIILE GANDITOARE
Este o tehnic interactiv, de stimulare a creativitii participanilor care se bazeaz pe
interpretarea de roluri n funcie de plria aleas. Sunt 6 plrii gnditoare, fiecare avnd
cte o culoare: alb, rou, galben, verde, albastru i negru. Membrii grupului i aleg
plriile i vor interpreta astfel rolul precis, aa cum consider mai bine.
Rolurile se pot inversa, participanii sunt liberi s spun ce gndesc, dar s fie n acord cu
rolul pe care l joac. Culoarea plriei este cea care definete rolul. Astfel:
Plria alb:
Ofer o privire obiectiv asupra informaiilor;
Este neutr;
Este concentrat pe fapte obiective i imagini clare;
St sub semnul gndirii obiective;Plria roie:
D fru liber imaginaiei i sentimentelor;
Ofer o perspectiv emoional asupra eveni-mentelor;
Rou poate nsemna i suprarea sau furia;
Desctueaz strile afective;
Plria neagr:
Exprim prudena, grija, avertismentul, judecata; Ofer o pespectiv ntunecoas, trist, sumbr asupra situaiei n discuie;
Este perspectiva gndirii negative, pesimiste;
Plria galben:
Ofer o pespectiv pozitiv i constructiv asupra situaiei;
Culoarea galben simbolizeaz lumina soarelui, strlucirea, optimismul;
Este gndirea optimist, constructiv pe un fundament logic;
Plria verde:
Exprim ideile noi, stimulnd gndirea creativ;
Este verdele proaspt al ierbii, al vegetaiei, al abundenei;
Este simbolul fertilitii, al produciei de idei noi, inovatoare;
Plria albastr:
Exprim controlul procesului de gndire;
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
32/38
Albastru a rece; este culoarea cerului care este deasupra tuturor, atotvztor i
atotcunosctor;
Supravegheaz i dirijeaz bunul mers al activitii;
Este preocuparea de a controla i de a organiza;
Participanii trebuie s cunoasc foarte bine semnificaia fiecrei culori i s-i
reprezinte fiecare plrie, gndind din perspectiva ei. Nu plria n sine conteaz, ci
ceea ce semnific ea, ceea ce induce culoarea fiecreia.
Cele 6 plrii gnditoare pot fi privite n perechi:
Plria alb plria roie
Plria neagr plria galben
Plria verde plria albastr
Valenele formative
Aceast tehnic stimuleaz creativitatea participanilor, gndirea colectiv i individual,
dezvolt capcitile sociale ale participanilor, de intercomunicare i toleran reciproc,
de respect pentru opinia celuilalt, dezvolt competenele inteligenei lingvistice,
inteligenei logice i inteligenei interpersonale.
Fiecare plrie gnditoare reprezint un mod de gndire oferind o privire asupra
informaiilor, sentimentelor, judecilor, atitudinii pozitive, creativitii, controlului.ntr-o ntrunire serioas oamenii se presupune c nu pun pe primul plan emoiile, dar de
fapt ei le deghizeaz n argumente aparent logice. Tehnica plriilor gnditoare ofer
posibilitatea participanilor, care purtnd plria roie, s-i exteriorizeze direct emoiile,
sentimentele, intuiiile fr alte explicaii, lucru cunoscut de toi ceilali membrii ai
grupului. Este important s poi s comunici ceea ce simti despre ceva anume, fr a
ofensa pe nimeni i fr a te simi stnjenit.
Plria neagr este valoroas pentru a evita greelile. Participanii la discuii
entuziasmai, pot fi rugai la un moment dat s-i pun plria neagr (sau s priveasc
din acest punct de vedere). Dac se insist pe perspectiva negativ, e foare uor de ucis
n fa ideile creative. Plria neagr trebuie folosit mai bine dup ce s-a folosit
plria verde i apoi s fie urmat de plria galben.. Fiecare caut s-i argumenteze
propria prere i de multe ori fr o capacitate
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
33/38
Tehnica celor 6 plriilor gnditoare ofer posibilitatea tuturor participanilor la
discuii de a fi la un moment dat de aceeai parte a baricadei, purtnd aceeai plrie.
Discuia devine astfel constructiv i efectele se vd imediat. Astfel, att subiectul A ct
i subiectul B, pot purta la un moment dat plria neagr, n acelai timp, pentru a
descoperi pericolele, defectele, lipsurile, neajunsurile problemei pus n discuie. Apoi
ambii pot purta plria galben pentru a explora beneficiile, schimbnd-o apoi cu cea
verde pentru a fi deschii tuturor variantelor,n loc s gndeasc n contradictoriu,
dezvolt o explorare bazat pe cooperare.
Tehnica plriilor gnditoare este folosit pentru a determina indivizii s-i schimbe
perspectiva de gndire, s ia n consideraie i alte puncte de vedere.
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
34/38
FLOARE DE NUFAR
Tehnica florii de nufr presupune deducerea de conexiuni ntre idei, concepte, pornind de
la o tem central. Problema sau tema central determin cele 8 idei secundare care se
construiesc n jurul celei principale, asemeni petalelor florii de nufr. Cele 8 idei
secundare sunt trecute n jurul temei centrale, urmnd ca apoi ele s devin la rndul lor
teme principale, pentru alte 8 flori de nufr. Pentru fiecare din aceste noi teme centrale se
vor construi cte alte noi 8 idei secundare. Atfel, pornind de la o tem central, sunt
generate noi teme de studiu pentru care trebuiesc dezvoltate conexiuni noi i noi
concepte.
Valenele formative
Tehnica Lotus stimuleaz munca colaborativ n echip i efortul creativ al fiecrui
membru al grupului n soluionarea sarcinii date. Exist i o oarecare competiie ntregrupe, n sensul gsirii celei mai potrivite idei, n rapiditatea cu care lucreaz un grup fa
de altul, cu toate c acestea nu se nscriu n dezideratele metodei. Scopul central este
participare tuturor elevilor la un exerciiu creator i, n unele cazuri, la gsirea unei soluii
la o problem dat. Elevii lucreaz cu plcere n cadrul acestei tehnici, mai ales dac
grupurile au fost alese preferenial
Stimuleaz i dezvolt capaciti ale inteligenei lingvistice (abilitatea de a folosi efectiv
limba pentru a-i aminti informaii i a crea idei noi), ale inteligenei interpersonale(capacitatea de a nelege interveniile, motivaiile, dorinele celorlali), ale inteligenei
intrapersonale (capacitatea de autonelegere, autoapre-ciere corect a propriilor
sentimente, motivaii), ale inteligenei naturaliste (care face omul capabil s recu-noasc,
s clasifice, s se inspire din mediul nconjurtor), ale inteligenei sociale (capacitatea de
relaionare).
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
35/38
METODA PIRAMIDEI
Se mai numete i metoda bulgrelui de zpad care are la baz mpletirea activitii
individuale cu cea desfurat n mod cooperativ, n cadrul grupurilor. Ea const n
ncorporarea activitii fiecrui membru al colectivului ntr-un demers colectiv mai
amplu, menit s duc la soluionarea unei sarcini sau a unei probleme date.
Metoda piramidei presupune mai multe faze n desfurarea ei , care pot fi folosite att n
grup ct i individual.
Faza introductiv: profesorul expune datele problemei n cauz
Faza lucrului individual: elevii lucreaz pe cont propriu la soluionarea problemei timp de
cinci minute. n aceast etap se noteaz ntrebrile legate de subiectul tratat.
Faza lucrului n perechi: elevii formeaz grupe de doi elevi pentru a discuta rezultatele
individuale la care a ajuns fiecare. Se solicit rspunsuri la ntrebrile individuale dinpartea colegilor i, n acelai timp, se noteaz dac apar altele noi.
Faza reuniunii n grupuri mai mari. De obicei se alctuiesc dou mai grupe, aproximativ
egale ca numr de participani, alctuite din grupele mai mici existente anterior i se
discut despre soluiile la care s-a ajuns. Totodat se rspunde la ntrebrile rmase
nesoluionate.
Faza raportrii soluiilor n colectiv. ntreaga clas, reunit, analizeaz i concluzioneaz
asupra ideilor emise. Acestea pot fi trecute pe tabl pentru a putea fi vizualizate de ctretoi participanii i pentru a fi comparate. Se lmuresc i rspunsurile la ntrebrile
nerezolvate pn n aceast faz, cu ajutorul conductorului (profesorul);
Faza decizional. Se alege soluia final i se stabilesc concluziile asupra
demersurilor realizate i asupra participrii elevilo/studenilor la activitate
Valenele formative
Ca i celelalte metode care se bazeaz pe lucrul n perechi i n colectiv, metoda
piramidei are avantajele stimulrii nvrii prin cooperare, al sporirii ncrederii n forele
proprii prin testarea ideilor emise individual, mai nti n grupuri mici i apoi n colectiv.
Dezvolt capacitatea de a emite soluii inedite la problemele i sarcinile aprute, precum
i dezvoltarea spiritului de echip i ntrajutorare
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
36/38
STUDIUL DE CAZ
Reprezint o metod de confruntare direct a participanilor cu o situaie real, autentic,
luat drept exemplu tipic, reprezentativ pentru un set de situaii i evenimente
problematice.
Aprut iniial ca o metod de cercetare tiinific (n medicin, economie,
psihologie etc.), studiul de caz a fost extins i n problemele educaiei, fiind utilizat de
profesorul Colomb Langadall la coala Comercial Harvard (1935) (Harvard Graduate
School of Bussines Administration).
Regulile desfurrii metodei au n vedere n special cazul ales. Astfel, pentru ca o
situaie s poat fi considerat i analizat precum un caz reprezentativ pentru un
domeniu, ea trebuie s ndeplineasc urmtoarele condiii:
-s fie autentic i semnificativ n raport cu obiectivele prefigurate, condensndesenialul;
-s aib valoare instructiv n raport cu competenele profesionale, tiinifice i
etice;
- s aibe un caracter incitant, motivnd participanii la soluionarea lui,
corespunznd pregtirii i intereselor acestora;
- s solicite participarea activ a tuturor elevilor/studenilor n obinerea de soluii,
asumndu-i responsabilitea rezolvrii cazului;n aplicarea metodei studiului de caz, se parcurgase etape i anume:
Etapa 1. Prezentarea cadrului general n care s-a produs evenimentul i a
cazului respectiv:
-profesorul va alege mai nti un caz semnificativ domeniului cercetat i
obiectivelor propuse, care s evidenieze aspectele general-valabile;
- cazul va fi prelucrat i experimentat mai nti pe un grup restrns, apoi va fi
propus participanilor spre analiz;
- prezentarea trebuie s fie ct mai clar, precis i complet;
Etapa 2. Sesizarea nuanelor cazului concomitent cu nelegerea necesitii
rezolvrii lui de ctre participani:
-are loc stabilirea aspectelor neclare;
- se pun ntrebri de lmurire din partea participanilor;
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
37/38
-se solicit informaii suplimentare privitoare la modul de soluionare a cazului
(surse biblio-grafice);
Etapa 3.Studiul individual al cazului propus:
-documentarea participanilor;
-gsirea i notarea soluiilor de ctre participani;
Etapa 4. Dezbaterea n grup a modurilor de soluionare a cazului:
- analiza variantelor, fie mai nti n grupuri mici
(56 membri) i apoi n plen, fie direct n plen, fiecare i expune variant
propus;
-compararea rezultatelor obinute i analiza critic a acestora printr-o dezbatere
liber, moderat de profesor;
- ierarhizarea variantelor;
Etapa 5.Formularea concluziilor optime pe baza lurii unor decizii unanime.
Etapa 6.Evaluarea modului de rezolvare a situaiei-caz i evaluarea grupului de
participani (elevi/ studeni/cursani), analizndu-se gradul de participare. Totodat se
fac predicii asupra importanei reinerii modalitilor de soluionare n vederea aplicrii
lor la situaii similare.Rolul profesorului, n cazul apelului la metoda studiului de caz, se
reduce doar lacel de incitator i de provocator al demersurilor de rezolvare a cazului. Cu
abilitate idiscreie, el trebuie s aplaneze eventualele conflicte i s manifeste rbdarefat degreutile participanilor de a soluiona cazul, punnd accent pe participarea activ
i productiv, individual i de grup
Valenele formative
Faptul c situaia-caz, aleas de profesor, aparine domeniului studiat, iar elevii/studenii
sunt antrenai n gsirea de soluii, se asigur o apropiere a acestora de viaa real i de
eventualele probleme cu care se pot confrunta,familiarizndu-i cu o strategie de abordare
a faptului real ori prin faptul c are un pronunat caracter active.Metoda contribuie la dezvoltarea capacitilor psihice, de analiz critic, de elaborare de
decizii i de soluionare promt a cazului, formnd abilitile de argumentare;
o prin faptul c se desfoar n grup, dezvolt inteligena interpersonal, spiritul
de echip, tolerana i ajutorul reciproc, specific nvrii prin cooperare.
Metoda ofer oportuniti n construirea unui pod ntre teorie i practic;
-
8/6/2019 Satrategii Ale Gandirii Critice
38/38
PHILIPS 6/6
Metoda Philips 6/6 a fost elaborat de ctre profesorul de literatur J. Donald Philips (de
unde provine i numele) care a testat-o la Universitatea din Michigan. Este similar
brainstorming-ului i tehnicii 6/3/5, ns se individualizeaz prin limitarea discuiei celor
6 participani la 6 minute. Acest fapt are ca scop intensificarea produciei creative, ca i
n cazul tehnicii 6/3/5.
Etapele metodei Philips 6/6:
1. Constituirea grupurilor de cte 6 (4 membri + 1 secretar + 1 conductor de grup).
Secretarul fiecrul grup are n plus, sarcina de a consemna ideile colegilor.
Conductorul este cel care dirijeaz dezbaterea n cadrul grupului i prezint concluziile.2. nmnarea temei/problemei ce urmeaz a fi dezbtut n particular, de ctre fiecare
grup i motivarea importanei acesteia.
3. Desfurarea discuiilor pe baza temei, n cadrul grupului, timp de 6 minute.
Acestea pot fi libere, n sensul c fiecare membru propune un rspuns i la sfrit se rein
ideile cele mai importante sau pot fi discuii progresive n care fiecare participant expune
n cadrul grupului su o variant care e analizat i apoi se trece la celelalte idei.
4. Colectarea soluiilor elaborate.Conductorii fiecrui grup expun ideile la care au ajuns sau ele sunt predate n scris
coordonatorului colectivului (profesorului).
5. Discuia colectiv este urmat de decizia co-lectiv n ceea ce privete soluia final, pe
baza ierarhizrii variantelor pe tabl.
6. ncheirea discuiei se face n urma prezentrii din partea profesorului a concluziilor
privind participarea la desfurarea activitii i a eficienei demersurilor ntreprinse.
Valenele formative
Aceast metod faciliteaz comunicarea , faciliteaz obinerea ntr-un timp scurt a
numeroase idei,prin intensificarea demersului creativ i prin stimularea imaginaiei
tuturor participanilor. Ea pemite ntrirea coeziunii grupului i angajeaz elevii/studenii
n (auto)evaluare.Cooperarea din interiorul echipei se mbin cu competiia dintre grupuri