Download - proiectdelectiematematicaclsiv
PROIECT DE LECIEcoala cu clasele I-VIII Hulubeti
Clasa a IV-a A
Data _________________
Disciplina: Matematic
Aria Curricular: Matematic i tiine ale naturii
Subiectul leciei: Scrierea i citirea fraciilor
Tipul leciei: Comunicare i nsuire de cunotine
Propuntor: Institutor Voinea tefan Obiective de referin vizate n activitatea cu elevii
1. Consolidarea cunotinelor elevilor, referitoare la fracii ordinare;2. S utilizeze numere fracionare pentru a exprima subdiviziuni ale ntregului;
3. Dezvoltarea gndirii logice i formarea limbajului matematic
Obiective operaionale
Cognitive O1 S citeasc fracii ordinare cu ajutorul unor desene date;
O2 S foloseasc n citirea fraciilor terminologia corespunztoare;
O3 S recunoasc ntr-un ir de fracii date pe cele care sunt uniti fracionare;
O4 s scrie corect fracii dup o cerin dat
Afective
- S manifeste interes/motivaie pentru rezolvarea de sarcini care conin elemente fracionare ;
- S manifeste spirit de competiie n rezolvarea sarcinilor;
- S participe cu plcere la toate etapele leciei.
Psiho-motorii
- S mnuiasc materialul didactic cu corectitudinea i rigoarea cerut de specificul sarcinilor matematice;
- S aib o poziie corect n banc, pe tot parcursul desfurrii leciei.
Strategii didactice folosite
Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul didactic, nvarea intuitiv.
Resurse materiale: Manual, caietul elevului, ilustraii, fie de lucru
Forme de organizare a colectivului: activitate frontal, activitate n echip, activitate individual.
Bibliografie:
A. Catan, Metodica predrii matematicii, Bucureti, E.D.P., 1983 M. Anastasiei, Metodica predrii matematicii, Iai 1985.
M. Rou Metodica predrii matematicii, Bucureti 2002
M. Manolescu, R. B. Iucu, Pedagogie, Editura Fundaiei Culturale Dimitrie Bolintineanu, 2001 SCENARIUL DIDACTIC durata 100 min.Nr. crt.Secvenele lecieiOb.Coninutul informaionalStrategii didacticeEvaluare
Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilor
1Momentul organizatoric
5 min.Fac prezena elevilor i verific dac acetia au toate cele necesare desfurrii n bune condiii a orei de matematic Elevi se pregtesc pentru lecie, i deschid crile i caieteleConversaia
2Reactualizarea structurilor cognitive anterioare
10 min.Verific cantitativ i calitativ tema pentru acas, corectez eventualele greeli, fac aprecieri
Elevii prezint caietele de teme i corecteaz eventualele greeliConversaia Activitate frontal Activitate individual
3Captarea ateniei
3 minDescopr i afiez materialul didactic necesar pentru buna desfurare a leciei i fac comentariile necesare Elevii urmresc cu curiozitate materialele Activitate frontal
4
Anunarea temei i a obiectivelor
3 min. Astzi la ora de matematic vei nva despre scrierea i citirea fraciilorScriu pe tabl titlul leciei i le fac cunoscute obiectivele operaionale Elevii noteaz n caiete titlul leciei i ascult cu interes cele spuse de nvtor
Conversaia Explicaia
5Comunicarea noilor cunotine i dirijarea nvrii
59 min.O 1
O2
O3
O4
O1
O2
O3
O4
Solicit elevilor s priveasc cu atenie ceea ce voi fac cu merele de pe mas; primul mr l voi lsa ntreg, pe al doilea l voi tia pe jumtate, iar pe al treilea l voi tia n sferturi.n timp ce fac aceast demonstraie le spun elevilor, c pentru a obine o jumtate , am mprit ntregul (mrul) n dou pri de mrimi egale, iar pentru a obine un sfert , am mprit ntregul (mrul) n patru pri de mrimi egale.
O singur parte sau mai multe pri dintr-un ntreg care a fost mprit n pri egale reprezint o fracie
Scriem fracia (o doime) i fracia (o ptrime), pe tabl.
Le spun n continuare c numrul de sus se numete numrtor i ne arat cte pri egale au fost luate n considerare numrul de jos se numete numitor i ne arat, n cte pri a fost mprit ntregul, iar linia dintre cele dou numere se numete linie de fracie Le spun de asemenea c orice fracie are numitorul diferit de 0 , i c linia de fracie indic operaia de mprire Le spun n continuare c fraciile se pot clasifica n: fracii echiunitare, cnd numrtorul este egal cu numitorul deci reprezint un ntreg; 2 3 4
= 1; =1; = 1 2 3 4fracii subunitare cnd au numrtorul mai mic dect numitorul;
1 3 2
; ;
3 4 4
fracii supraunitare cnd au numrtorul mai mare dect numitorul. Fraciile supraunitare reprezint mai mult dect un ntreg
3 5 6
; ;
2 4 2 Le prezint n continuare elevilor plana nr. 1 i cer unui elev s pun semnul X n dreptul desenelor care indic : jumtate dintr-un ntreg, jumtate din nr. obiectelor.
Prezint plana nr. 2, i cer unui alt elev s scrie n cercule ct reprezint partea haurat din ntreg
Prezint i plana nr. 3 i cer altui elev s haureze ct reprezint , , , n continuare, ntruct toi elevii au caietul elevului, le solicit s lucreze n perechi exerciiul nr. 1 i 2Verific modul de rezolvare al acestor exerciii.
n continuare solicit elevilor s lucreze individual exerciiul nr. 3, 4, 5, 6, 7 i 8 din caietul elevului.
Dup rezolvarea fiecrui exerciiu se face verificarea , corectarea eventualelor greeli i se discut modul de rezolvare al urmtorului exerciiu.
Elevii privesc cu foarte mare atenie demonstraia Elevii i noteaz n caiete definiia fraciei i modul de scriere a ei. Elevii scriu n caiete fraciile i i noteaz denumirile fiecrui element al unei fracii
Elevii i noteaz n caiete clasificarea fraciilor i exemple de fracii.
Elevii urmresc cu atenie pe colegul lor care pune semnul pe desenele respective
Elevii urmresc cu atenie pe colegul lor care scrie ct reprezint partea haurat din ntreg.
Elevi urmresc cu atenie pe colegul lor
Elevii se consult ntre ei i rezolv exerciiul nr.1 i 2
Fiecare pereche citete de pe caiet modul de rezolvare al exerciiilor
Elevii rezolv exerciiile, dau rspunsuri la ntrebrile nvtorului i pun ntrebri despre modul de rezolvare al urmtorului exerciiuDemonstraia
Explicaia
Demonstraia Explicaia
Dialogul
Activitate frontal
Activitate pe echipe
Activitate individualEvaluare
frontalEvaluare frontalAutoevaluare
Evaluare scris
6Retenia i transferul cunotinelor
10 min.O3O4Le nmnez elevilor fia de lucru nr.1 i nr.2 i le solicit s-mi rezolve cerinele acestor fie . Elevii rezolv sarcinile de lucru. Activitate individual
7Evaluare
8 min. Se discut modul de rezolvare al exerciiilor din fia nr. 1 Elevii i noteaz fia nr. 1ActivitateindividualAutoevaluare
8Precizarea i explicarea temei pentru acas
2min. Le cer elevilor, ca pentru data viitoare s rezolve din caietul elevului exerciiul 11. Elevii i noteaz tema n caiete
FIA DE LUCRU NR. 2Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de astzi i formuleaz o ntrebare pe care o mai ai n legtur cu aceasta.