Download - Proiect Iuliana - Mai 2013
DATA: 19 ianuarie 2010
GRADINITA CU PROGRAM NORMAL TEDI GALATI
Munca scuteste pe om de trei mari rele: plictiseala, viciul si saracia.
Franois-Marie Arouet de VoltairePROF. INV. PRESC. VLAD IULIANA VALENTINAMETODIST CAUS OANA
Proiect de activitate integratDATA :16 mai 2013GRDINIA: Grdinia cu program normal TEDI, Galai
NIVELUL : IGRUPA : MijlocieEDUCATOARE : Vlad Iuliana ValentinaTEMA DE PROIECT ANUAL : Ce si cum vreau sa fiuTEMA SPTMNII : Eu as vrea sa fiu...TEMA ZILEI : Iata cate meserii! Voi ce alegeti, dragi copii?
FORMA DE REALIZARE: Activitate integratTIPUL ACTIVITATII : Formarea de priceperi si deprinderi Tip ISCOPUL ACTIVITII : Dezvoltarea capacitatii de a intrebuinta numere, cifre, utilizand un vocabular adecvat; Formarea deprinderii de a asculta, reine i aplica regulile unui joc didactic;
Cunoaterea i utilizarea unor materiale de lucru pentru realizarea unei lucrari; Sa capete abilitatea de a intra in relatie cu cei din jur, respectand norme de comportament correct si util celorlalti.
ELEMENTE ALE ACTIVITII INTEGRATEActiviti liber alese ( ALA I)
OBIECTIVE DE REFERIN:
S-i cultive caliti de voin i caracter : iniiativ, perseveren, harnicia, spiritul de cooperare cu ali copii;
S-i cultive sensibiliti artistice, formarea gustului estetic.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Construcii: Santierul
O1 s realizeze cu ajutorul cuburilor cladiri, institutii;
O2 s verbalizeze aciunile efectuate .Joc de rol: VanzatorulO1 s interpreteze rolul dat pe baza experienei individuale;
O2 s descrie aciunile fcute;
Biblioteca: Toate meseriile sunt frumoase
O1 sa denumeasca meseriile de pe jetoane, descriind activitatea desfasurata;
O2 sa se exprime in propozitii corecte dpdv gramatical.
ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE( DS + DOS ) DS Activitate matematica : Cati pacienti are medicul? joc didacticOBIECTIVE DE REFERIN: S numere in limitele 1-5, identificand grupele cu 1-5 obiecte si cifra corespunzatoare; S participle la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc att n calitate de vorbitor ct i n calitate de auditor;OBIECTIVE OPERAIONALE:a) cognitive
O1 s numere pacientii medicului;
O2 s identifice cifra corespunzatoare cardinalului grupei de pacienti;
O3 s corecteze greseala referitoare la corespondenta grupa - cifra;O4 s aleaga atatia pacienti cati ii indica cifra de pe jeton;
b) afective
O5 s participe cu interes la desfurarea activitii i a jocului didactic;
c) psiho-motriceO6 sa manuiasca in mod corect jetoanele, cifrele magnetice si creta.DOS Activitate practica: Meseriasii priceputi confecieOBIECTIVE DE REFERIN S recunoasc i s diferenieze materiale i instrumente de lucru, s cunoasc i s aplice reguli de utilizare a acestora;
S identifice, s proiecteze i s gasesca ct mai multe soluii pentru realizarea temei propuse n cadrul activitilor practice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) cognitive
O1 s respecte etapele de confecionare a meseriasului;
O2 s mbine corect elementele componente pentru a realiza silueta aleasa;
O3 s utilizeze corect instrumentele i materialele specifice activitii practice;
b) afective
O4 s participe cu interes la desfurarea activitii,
c) psiho-motrice
O5 sa manuiasca in mod corect si cu dexteritate instrumentele si materialele puse la dispozitie.
ACTIVITI PE CENTRE DE INTERES
OBIECTIVE OPERAIONALE
Joc de masa : Ne jucm, mbinm i puzzel-uri realizm
O1 - s reconstituie ntregul din buci;O2 - s potriveasca meseriasul cu instrumentele de lucru pe care acesta le foloseste;
O3 s denumesca imaginea realizata .
Arta : Meseriasii priceputiO1 - s utilizeze corect instrumentele specifice activitii practice;
O2 s mbine prile componente innd cont de etapele precizate;O4 s-i evalueze lucrarea proprie i a celorlali copii, lund n considerare aspectul acestora;O5 s manifeste implicare n realizarea sarcinilor de lucru.
Joc de rol: La medicul veterinarO1 s interpreteze rolul dat pe baza experienei individuale;
O2 s utilizeze expresii adecvate situatiei propuse;O3 s manifeste interes in realizarea activitatii.
Stiinta: Uite cate stiu! fisa de lucru
O1 sa realizeze sarcinile de pe fisa de lucru in mod corect, conform indicatiilor;
O2 sa se autoaprecieze in functie de corectitudinea modului de lucru.
Activiti liber alese (ALA II) Calatorie cu obstacole
OBIECTIVE DE REFERIN
S-i cultive caliti de voin i caracter : iniiativ, perseveren, harnicie, spirit de cooperare cu ali copii;
S-i cultive sensibiliti artistice, formarea gustului estetic.OBIECTIVE OPERAIONALE
O1 s execute micri specifice ritmice conform melodiei din fundal;
O2 s raspunda corect la ghicitorile propuse;O3 sa colaboreze cu ceilalti colegi in timpul activitatii.STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale: observatia, explicatia, conversatia, expunerea, exercitiul, demonstratia, problematizarea, jocul didactic, aprecierea verbala.
2. Resurse materiale: jucarii de plus accidentate, costumatie de politist si de medic, tabla magnetica si neagra, creta, jetoane cu diverse imagini si cifre, puzzle-uri, stimulente3. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
BIBLIOGRAFIE:
Curriculul pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani)
Revista invatamantului prescolar, nr 1-2/2010
Smarada Maria-Cioflica, Camelia Lazar, Ziua buna incepe cu ntalnirea de dimineata, Editura Tehno-Art, Petrosani, 2009;
Dumitru Gherghina, Cornel Novac, Alexandru Mitarche, Didactica activitatilor instructi-educative pentru invatamatul preprimar, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2005
Metode interactive de grup, Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Ed Arves, 2001SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineata:
Dimineata ne-am trezit,
La gradinita am venit
In cerc sa ne adunam
Si cu toti ne salutam.
Vedem cine e prezent
Poate cine e absent
Calendarul e-ncantat
Ca va fi iar completat
Cu nori, vant sau ploaie
Dar mai bine cu mult soare
Salutul de diminea se va realiza prin intermediul jocului :Propune o meserie pentru colegul / colega tau / ta n care fiecare copil isi va saluta colegul oferindu-i un jeton cu meserii Buna dimineata, politist Ionut!. Prezena va fi realizat de ctre copilul zilei care va anunta doar copiii abseni prin enumerare . Atenia copiilor va fi ndreptat apoi ctre Calendarul naturii , care va fi completat prin jocul Micii meteorologiTranziia se va realiza prin intermediul versurilor:
In fiecare dimineata
Sa avem gandul bun pe fata ( isi trec palmele pe fata)
Catre soare sa privim( ridica mainile si privesc catre soare)
Iubire sa daruim( isi duc mainile la piept)
Si-n lume s-o raspandim( duc mainile catre ceilalti)
i-atunci oriice copil
n fiecare dimineaAre gndul bun pe fa.
Noutatea zilei se realizeaz prin dezvaluirea tablei pe care se afla o plansa cu un medic si mai multi pacienti. Copiii sunt invitati sa descrie pe scurt activitatea medicului, importanta si riscurile acestei meserii pentru ca apoi sa li se propuna un joc ce are la baza aceasta meserie.JOCUL DIDACTIC Cati pacienti are medicul?SARCINA DIDACTIC:
Copiii trebuie sa numere pacientii pe care ii are medicul si sa atribuie acestei gupe cifra corespunzatoare. Pntru complicarea jocului, ei trebuie sa identifice greseala de pe tabla si sa o corecteze, adaugand sau luand un pacient , asa cum indica cifra. REGULILE JOCULUI:
Copiii trebuie sa raspunda numai prin ridicarea mainii, numiti fiind de educatoare. In plus, cel care va raspunde neintrebat va primi o pedeapsa din partea colegilor si nu va mai participa la joc.ELEMENTE DE JOC: manipularea materialului mrunt, micarea, aplauzele, recompensa, boneta de medic.VARIANTA 1
Se va numi un copil pentru numararea pacientilor doctorului din imagine, apoi acesta va identifica cifra corespunzatoare cardinalului grupei de pacienti.VARIANTA2
Pentru aceast variant fiecare prescolar trebuie sa numere pacientii medicului si sa scrie pe tabla, folosind creta, cifra care arata cati pacienti sunt. Pentru a complica sarcina, educatoarea modifica numarul de pacienti sau cifra, iar copilul numit va corecta greseala.VARIANTA 3 Un copil va deveni medic, purtand pe cap boneta specifica si va alege numar de pacienti indicat de jetonul extras din trusa de prim-ajutor.
Tranziia se va realiza prin intermediul versurilor:Bucataru-asa gateste
Zidarul case construieste,
Brutarul painea rumeneste,
Iar soferul asa ..sofereste!
Se prezint centrele de interes, se intuiesc materialele i se prezint modul de lucru.
La centrul ART vor realiza meseriasii priceputi prin lipirea pe role de carton elementele componente cap, brate, costumatie specifica accesorii.
La centrul STIINTA copiii vor avea de realizat o fisa de lucru cu ontinut matematic, avand ca sarcini colorarea unui numar dat de obiecte, scrierea cifrei corespunzatoare cardinalului grupei sau distribuirea unor obiecte in mai multe grupe.n cadrul centrului JOC DE MAS , precolarii vor avea de realizat puzzzle cu imagini despre meserii, sa imbine meseriasul si uneltele pe care le foloseste, apoi trebuie sa formuleze propozitii pe baza imaginilor.La JOCUL DE ROL, prescolarii vor desfasura activitatea La veterinar, unde copiii vor veni cu animalele lor de companie la medic, pentru a le vindeca.Precolarii vor fi apreciai i ncurajai pe timpul lucrului la centre.EVALUAREA ACTIVITII
La finalul activitii vor fi evaluate lucrrile copiilor de la toate centrele i aezate la panoul grupei.
n ncheiere copiii primesc recompense i se vor relaxa pe melodia Trenul tuc tuc, unde agentul de circulatie supune mecanicul de locomotiva unor sarcini sub forma de ghicitori; daca acesta raspunde corect, trenul porneste mai departe, in caz contrar, mai raspunde unei ghicitori.Nr
Crt.Evenimentul activitiiConinutul stiinificStrategii didacticeEvaluare
Resurse proceduraleResurse materialeForme de organizare
1.Moment organizatoricVoi asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a activitatii. Se organizeaza centrele de interes.Conversaia
Instructajul verbalCentrul tematic
Frontal
Observare curent
2.Captarea
atenieiSe va realizea prin intermediul unei planse ce ilustreaza cabinetul unui medic.Cei mici sunt antrenati intr-o scurta conversatie pe baza plansei care va constitui de asemenea si suportul pentru jocul didactic Cati pacienti are medicul?Conversaia
SurprizaFrontal
Observarea comportamentului
3.Anunarea temei i a obiectivelor
Precolarii sunt anuntai c vom ncepe activitatea matematica i se enumera obiectivele ce vor fi urmarite pe parcursul activitii.Expunerea
Conversaia
ExplicaiaSurpriza
Frontal Observarea comportamentului
4. Dirijarea invatarii
Se explic copiilor care sunt regulile jocului, explicndu-se pas cu pas fiecare sarcin aferenta variantelor propuse.Se execut un joc demonstrativ.
Fiecare rspuns corect va fi apreciat i recompensat cu aplauze si fete vesele.
Demonstraia
Jocul didactic
Conversaia
Instructajul verbal
Problematizarea Plansa La medicJetoane
Flipchart
Pe grupe
Individual
Observarea comportamentuluiAprecieri verbale
5.
6.
Obinerea performanelor si asigurarea feedback-ului
Evaluarea activitii
Copiii sunt invitai s aleag un centru i s lucreze conform cerinelor prestabilite:
STIINTA - copiii vor avea de rezolvat o fisa de lucru cu sarcini asemanatoare celor din cadrul jocului didactic. JOC DE MASA prescolarii au de realizat puzzle-uri cu meseriasi, de gasit instrumentele meseriasului si de formulat propozitii pe baza imaginilor obtinuteART - vor realiza Meseriasii priceputi cu ajutorul hrtiei colorate, lipiciului , rolelor de carton i respectnd etapele enunate de educatoare. Educatoarea explic i demonstreaz modul de lucru , apoi se execut exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii.
n cadrul centrului JOC DE ROL , preolarii vor avea de imitat activitatea unui medic veterinar, respectiv a pacientilor.Se vor supraveghea activitile precolarilor i se vor da indicaii suplimentare.Se realizeaz prin aprecieri generale i individuale evideniind efortul copiilor
Fiecare precolar poate autoevalua lucrarea prin raportare la rezultatele obinute de colegi, particip la analizarea aciunilor desfaurate n sectoare.
Conversaia
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Puzzle
Lipici
Hrtie colorata
Role de carton Pe grupe
Frontal
Individual
Observarea comportamentului
Aprecieri verbale
Observarea comportamentului
7.
ncheierea activitiiDans cu obstacolede pe melodia Trenul tuc tucCopiii primesc stimulentele
Conversaia
Explicaia
ExerciiulFrontal
Frontal
Observarea comportamentului
Aprecieri verbale
PAGE 2