Transcript

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

nvtor, Mariana Morozan

DATA: 27.04.2010

CLASA: a IV-a B

DISCIPLINA: Popas n lumea anotimpurilorUNITATEA DE NVARE: ,,VaraELEMENTE DE CONINUT: ,,LegendeTEXT SUPORT: Legenda florii soareluiTIPUL LECIEI: mixt (predare nvare evaluare)

SCOPUL LECIEI: desprinderea informaiilor eseniale din text i consolidarea deprinderilor de comunicare oral i scris

OBIECTIVE CADRU:1. Stimularea capacitii de receptare a textelor literare

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris

3. Dezvoltarea atitudinii pozitive fa de realizarea unui mediu natural echilibrat i propice vieii

4. Dezvoltarea simului practic, estetic i economic

5. Dezvoltarea spiritului de echip i al colaborrii

6. Cunoaterea i utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru i a unor tehnici specifice artelor plastice

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A) Cognitive:

OC1 s recepteze prin lectur coninutul de idei al legendei;

OC2 s ordoneze versurile unei poezii ntr-o ordine logic;

OC3 s memorize i s recite cteva versuri;OC4 s realizeze cu ajutorul diferitelor materiale floarea soarelui;

OC5 s prezinte cteva date referitoare despre planta tehnic floarea soarelui;

OC6 s stabileasc valoarea de adevr a unor afirmaii;

OC7 s alctuiasc o problem folosind cuvinte ntlnite n textul legendei;

OC8 s interpeteze un cntecel despre flori;

OC9 s completeze enunuri lacunare i s justifice alegerea fcut. B) Psihomotorii:

OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;

OM 2 - s-i utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor;

OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.

C) Afective:

Elevii:

OA 1 - vor accepta propunerile nvtorului, mobilizndu-se pentru realizarea lor;

OA 2 - vor manifesta interes pentru nvare;

OA 3 - vor colabora cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare.

RESURSE:

A) Bibliografice:

1. oficiale: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 20042.metodico didactice: Estera Nicolescu, Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar, Editura Egal, Bacu,2003; 3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002

Ilinca Anton, Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tbcaru,1999

Elena Hussar, Tatiana Safciuc, Colaborare i incluziune n sala de clas, Editura Casei Corpului Didactic Bacu, 2008

4. Legende populare romneti

Poveti i legende despre plante i animaleB) Metodologice:

Strategia didactic: inductiv, semialgoritmicMetode i procedee: explicaia, conversaia, observaia, exerciiul, munca independent, jocul didactic, teoria inteligenelor multiple

Forme de organizare frontal, pe grupe i individual;

Mijloace didactice fie, jetoane, cartea Poveti i legende despre plante i animale, semine de dovleac i de in, aracet, acuarele, radiocasetofon, videoretroproiector.C) Temporare: 50 minute

OBIECTIVE EVENIMENTELE LECIEI STRATEGII DIDACTICE

CONINUTURI I SARCINI DE NVARE

OB.ETAPELE LECIEI

CONINUTURI I SARCINI DE INVARE

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

METODE

I

PROCEDEEMIJLOACEMODURI

DE

ORGANIZARE

OM1

OA1I. CAPTAREA ATENIEI-Civa elevi vor prezenta n versuri cele patru anotimpuri .-Elevii recunosc personajele interpretate.

Conversaia,

Jocul didacticActivitate frontalAprecieri verbale

OM1

OA1

OA3

II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR

-Voi solicita elevilor s rspund la cteva ntrebri:*Care sunt lunile de var?

*Prin ce se caracterizeaz acest anotimp?

*Cum este vremea?

*Cum sunt zilele i nopie?

*Ce fac oamenii vara?

*Dar psrile i animalele?

Conversaia,

explicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

OM1 III. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR-Propun elevilor s rspund la cteva ghicitori (ANEXA 1)

-Elevii sunt ateni i dau rspunsuri ct mai apropiate.

-Printre rspunsurile date de elevi se regsete i floarea soarelui . Le precizez elevilor c aproape fiecare lucru aprut pe pmnt are o explicaie logic sau imaginar. La fel se ntmpl i cu floarea soarelui.-Anun elevii c ora aceasta vom studia Legenda florii soarelui

Conversaia,

Explicaia,

Jocul didacticFi cu ghicitori,

imaginiActivitate frontalAprecieri verbale

OC1

OM1

OA2IV. PREZENTAREA OPTIM A CONINUTULUI

-Solicit elevilor s-i aminteasc ce este legenda (legenda explic n mod imaginar un fapt real) i le cer s-i aminteasc alte legende ascultate sau citite de ei (Legenda bostanului i a viei de vie, Povestea viorelei, Legenda bujorului, Legenda ghiocelului).-Voi citi textul Legenda florii soarelui(legend popular romneasc).

Conversaia,

Citirea modelFi cu coninutul legendeiActivitate frontalAprecieri verbale

OC1

OM2

OM3

OA2V. DIRIJAREA NVRII- Solicit citirea pe roluri a legendei de pe fiele aflate pe bnci (ANEXA 2).

-Se vor formula ntrebri legate de coninutul textului, iar pe msur ce se discut textul se vor completa fiele de lucru de pe bnci (ANEXA 3).

*Cnd se petrece ntmplarea?

*Unde se petrece?

*Care sunt personajele textului?

*Cum era fata mpratului?

*Cine a preschimbat-o pe fat n floare? De ce?

*De unde provine numele plantei? De ce i ntoarce mereu faa cte soare?Conversaia,

Exerciiul,

Fie cu coninutul legendei,

Fie de lucruActivitate frontal i individualObservarea sistematic

OC2

OC3

OC4

OC5

OC6

OC7

OC8

OC9

OM2

OA3VI. OBINEREA PERFORMANEI

-Elevii vor fi mprii n ase grupe(ase inteligene). Fiecare grup va avea pe banc cte un jeton colorat diferit. Sarcinile vor fi mprite n funcie de tipul de inteligen predominant a fiecrui copil marcate de jetoanele de pe bnci

(ANEXA 4 Sarcini de lucru bazate pe inteligenele multiple).

-Lucrrile obinute vor fi prezentate n faa clasei i discutate.

Conversaia,

Explicaia,

Exerciiul.

Teoria inteligenelor multipleFie de lucru,jetoane,culori, semine, hrtie colorat, radiocasetofonActivitate frontal i pe grupeObservarea sistematic

OC1

OM3VII. FEEDBACK-UL

-Se aplic metoda explozia stelar elevii fiind solicitai s formuleze ntrebri pe baza coninutului textului (ANEXA 5) -Elevii sunt antrenai n formularea de ntrebri de tipul: Ce? Cine? Unde? Cnd? De ce?

Conversaia, metoda Explozia stelarCreta coloratActivitate frontalAprecieri verbale

OM1VIII. EVALUARE

-Apreciez rezultatele elevilor i le voi acorda celor active jetoane cu chip vesel, iar celor ce nu i-au ndeplinit sarcinile le voi pregti jetoane cu chip trist.

Explicaia, exerciiulAprecieri verbale, acord calificative

OA1IX. RETENIA I TRANSFERUL

-Voi cere elevilor s-mi spun ce au nvat din aceast lecie (moral-rutatea, invidia i minciuna pot face mult ru unor persoane nevinovate; tiinific- au aflat cum a aprut aceast plant pe pmnt).-Voi anuna tema pentru acas: -fiecare elev va pregti, la alegere, un desen, o compunere sau o poezie despre floarea soarelui.

ConversaiaActivitate frontal

ANEXA 1

GHICITORI

Clopoel mititel, Noi avem un butoia,

Scoate capul din zpad, Alb, voinic, parc-i de ca:

Primvara s o vad. Cercuri n-are i nici doage

Ghici ce e? Este bun cnd mama-l coace.

(ghiocelul) (dovleacul)

Cine strig colo sus, S-mi ghicii o ghicitoare;

Singur numele i-a pus? Pene negre pe-aripioare, (cucul) Peste broate e mai mare. (barza)

O mie de friori

Care floare

O mie de diniori

Parc-i soare?

Stau nfipi cte o mie

ntr-un fund de farfurie.

ANEXA 2LEGENDA FLORII SOARELUI

Cic tefan cel Mare avea o fat tare frumoas, dar mut din nscare. Din aceast pricin, Domnitorul era amrt peste msur. Vracii i doctorii de-atunci n-au lecuit domnia de muenie. La urm, vine o btrn grbovit la voievod i spune: Mria Ta, fata domniei tale poate s prind grai.

Cum?

Cheam-l pe Soare la cetate i cinstete-l cum se cuvine. Dup osp, trimite domnia s-i cereasc o

srutare i, apoi, o s scape de muenie, norocoasa copil.

Voievodul tefan s-a nveselit i fcu pregtiri, precum a zis btrna prezictoare. Numai c, pe capul domnitorului, era un blestem. Piaz-Rea, aflnd gndurile stpnitorului, alerg la Lun-Rsare, adic la Doamna-Nopilor, i-i optete c Soarele e necredincios.

-Lun-Rsare, zice viclean Piaz-Rea, pn acum l-ai avut de brbat pe Soare, ns l-ai prpdit.Te las de tot. Soare se nsoar cu fata mut a lui tefan, stpnul rii. Uite, chiar desear se-ncinge nunta.

Auzind una ca asta, Luna e gata s turbeze de gelozie.

-Pe mine s m prseasc Soare? Nu se poate. Am s nimicesc fata voievodului tefan!

ncepe nunta la castelul de piatr. Soare, ft-frumosul cu plete de lumin, ospteaz cu vod i curtenii.-Vine mireasa, se aude un crainic.i domnia cea frumoas i mut intr n sal, printre sunete de buciume. Mireasa ngenuncheaz la picioarele lui Soare. i cere o gur de mntuire.

Vznd srutul mirilor, Luna nnebunete de-a binelea i se arunc din nalt, prin geamul castelului. Cade ca o ploaie de blestem peste fptura Domniei i, pe dat, i topete chipul, prefcndu-l n floare galben.

Nuntaii rmn ngrozii de fapta nedreapt a Lunii. Btrnul voievod e nucit de ntmplare. Mesenii bocesc.

Suprat, Soarele o prinde pe Lun de pletele razelor i o arunc prin fereastr, departe, n caierul norilor.

n locul Domniei e, acum, o floare nalt, ct statul omului. Soarele o ia n brae i o duce n grdin, sdind-o n pmnt.

Ea e dragostea mea i se va numi foarea-soarelui!

Tocmai de atunci, floarea-soarelui a rmas cu faa galben i nfiorat de durere. ndrgostit pe vecie de

Soare, ea i ntoarce mereu faa ctre craiul zilei, cerind srutarea mngietoare.

ANEXA 4Grupa I verbal lingvistic

Aezai n ordine versurile urmtoare i apoi memorai la alegere o strof:

i la sor i la frate.

Nrva i prea fierbinte,

Iar tu fat, s fii floare,La-nceputul lumii cnd

ntr-un camp cu flori a pus.

i pe Soare s-l veghezi!

Ne-a cusut galben vemnt

Fratele pe cer l-a dus,

- Tu, biete, s fii Soare

Domnul le-a fcut pe toate,

Sora, blnd i cuminte,

Lumea s o luminezi,

Grupa II vizual-spaial

Realizai o floarea soarelui din materialele aflate pe bnci.

Grupa III logico matematic

1. Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor afirmaii:

*De diminea pn seara, tipsia de culoare galben a florii soarelui se rotete urmrind micarea soarelui.

*Fiecare parte a plantei este folosit pentru a trata anumite boli.2. Alctuii n scris o problem folosind cuvinte din text.

.

Grupa IV muzical ritmic

Amintii-v cteva cntece despre anotimpuri sau despre flori, notai titlurile i cteva versuri.

Interpretai un cntec din cele amintite.

Grupa V naturalist

Completai fia dat cu date despre planta tehnic floarea soarelui.

Denumire:

-limba romn

-limba italian

- limba francez.

..

..

Origine i timpul cnd a ajuns pe teritoriul rii noastre:

.

.

Importan/foloase:

..

..

.

.

.Primele uleinie din ar:

.

.

.

Grupa VI intrapersonal

Completai enunurile urmtoare:

*Dac am fi un personaj din text, am fi ..,pentru c.......*Gsii un alt final legendei.

Titlul:

Locul unde se petrece aciunea:

Timpul cnd se petrece aciunea:

Personaje:


Top Related