Download - Proiect Didactic- Clasa a 11a
PROIECT DIDACTIC
INCLUDEPICTURE "http://www.perfect-beauty.ro/assets/media/images/articles/Biocare/strugurii-si-remediile-naturiste-ale-strugurilor/121016-struguri-111-shutterstock%5B1%5D.jpg" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://www.senorita.ro/photo/struguri.jpg" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://www.senorita.ro/photo/struguri.jpg" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://www.senorita.ro/photo/struguri.jpg" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://www.accentmedia.ro/nou/wp-content/uploads/2011/01/lapte_3.jpg" \* MERGEFORMATINET
INCLUDEPICTURE "http://www.accentmedia.ro/nou/wp-content/uploads/2011/01/lapte_3.jpg" \* MERGEFORMATINET
PROIECT DIDACTIC
Modulul: Determinarea falsificrilor produselor alimentare prin analize de laboratorProfesor: Ropciuc Sorina
Clasa: aXIIa, BTipul leciei: de comunicare de noi cunotineDurata :1 orUnitatea de nvare: 17. Efectuarea analizelor specifice n industria fermentatitiv Coninut tematic: nsuiri senzoriale ale materiilor prime din industria fermentativ aspect, consisten, culoare, gust, miros Competena specific: 17.1 Efectueaz analiza senzorial
Obiective de referin vizate: O1. s defineasc principiul metodei;O2. s cunoasc indicii analizei senzoriale;
O3. s indice materiile prime folosite la obinerea berii;
O4. s cunoasc materiile prime amidonoase i neamidonoase;O5. s cunoasc materiile prime pentru obinerea vinului i a alcoolului rafinat;
Activiti de nvare: A1. definii principiul analizei senzoriale A2. indicai indicii senzoriali i care sunt organele de sim implicate n identificarea acestora ; A3. recunoaterea materiilor prime folosite n n fabricarea berii i efectuarea analizei senzoriale ; A4. efectuarea analizei senzoriale a materiilor prime folosite la fabricarea vinului i a alcoolului rafinat; A5. concluzionai rezultatele obinute.Pe mesele de lucru elevii vor avea ca prob de analizat malul de bere. Vor fi solicitai s indice ce este malul, de cte feluri este malul i n ce etap a fabricrii berii este folosit. (Element de noutate)R: Prin mal se nelege un orz sau orzoaic nmuiat, ncolit artificial i apoi, uscat. Produsul ncolit rezultat se numete mal verde, iar dup uscarea lui n usctoare speciale, poart denumirea de mal. Metode didactice: expunerea, explicaia, lucru n echip, dialogul, demonstraia.
Resurse materiale: fie de documentare, extrase de specialitate, glosar de termeni.
Modaliti de evaluare: oral, scris, frontal, teste, fie de lucru, proiect.
Bibliografie recomandat :
1. Culegere de standarde2. C. Banu- Manualul inginerului in industria alimentar, Ed. Agir 2009,
3. Nichita Maria Luminia- Efectuarea analizelor specifice n industria fermentativ, Editura Oscar Print, Bucureti 20074. Rodica Rotar Stingheriu- ndrumar de laborator pentru tehnologia produselor fermentativeDesfurarea lecieiEtapele lecieiNr.
min Activitatea de nvareProfesor EleviOrganizarea activitii de nvareResurse
Procedurale/ MaterialeEvaluare
1.Moment organizatoric2. Pregtire pentru tema nou3. Anunarea leciei noi
4. Transmiterea cunotinelor
5. Consolidarea cunotinelor
6. Aprecierea activitii2
51
2515
2Face prezena, verific inuta elevilor
Sunt adresate ntrebri recapitulative privind caracteristicile morfologice ale cerealelor,
- sunt solicitai s recunoasc probe de cereale
Noteaz pe tabl titlul leciei i obiectivele acesteia
Prezint nsuirile senzoriale ale orzului: aspect, culoare miros gust
Prezint caractere de recunoatere ale porumbului, convarieti de porumb, aspectul boabelor, culoarea, gustul
Prezint caracteristicile senzoriale ale conurilor de hamei din flora spontanPrezint materiile prime pentru fabricarea vinului, clasific strugurii dup utilizarea lor , dup forma ciorchinelor, prezint tipuri de ciorchine i face aprecieri cu privire la mrimea boabelor, culoare, forma bobului.
Prezint caracteristicile senzoriale ale materiilor prime pentru fabricarea alcoolului. Solicit elevii s realizeze practic, pe baza unei fie de lucru, analiza senzorial a materiilor prime pentru industria fermentativ
Verific echipamentul de laborator al elevilor, adreseaz ntrebri privind sntatea i securitatea la locul de munc.
Urmrete activitatea practic a elevilorNoteaz elevii care au lucrat corect i s-au ncadrat n timpSe pregtesc pentru activitate
Rspund nrebrilor adresate de profesor
Realizeaz recunoaterea cerealelor studiate i prezint prile morfologice ale cerealelor
Noteaz n caiete titlul leciei i obiectivele
Particip activ la predare studiind fia de documentare
- Dau rspunsuri la nrebrile adresate de profesorSe organizeaz n echipe de cte patru i realizeaz activitatea de analiz senzorial.
Completeaz fia de lucru.Frontal, pe grupe, n echip, individual
Frontal, pe grupe, n echip, individual
Frontal, pe grupe, n echip, individual
Pe grupe
conversaia expunerea, explicaia, lucru n echip, dialogul, demonstraiafie de documentare, extrase de specialitate, glosar de termeniconversaia expunerea, explicaia, lucru n echip, dialogul, demonstraiaFie de documentare Formal, continu, scris, oraloral, scris, frontal, teste, fie de lucrufie de lucru