Download - primavara, soare, flori
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
1/9
Grdinia ,,Madona Dudu
Proiect de activitate integrata
Legume timpur i i
Grupa Iepurasilor
Educ. Sandulescu Teodora
Data: 19.03.2014
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
2/9
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
Data: 19.03.2014
Unitatea de invatamant: Gradinita cu Program Normal "Madona Dudu"
Educatoare: Sandulescu TeodoraNivel : II (Grupa Mare)
Tema anuala de invatare: "Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?"
Subtema: "Tablou de primavara"
Tema activitatii: "Legume timpurii"
Tipul activitatii: Consolidare de cunostinte
Forma de realizare: Activitate integrate
Activitati de invatare:
1. ADP: Intalnirea de dimineata: "Cand se intampla?"
Tranzitii: "Misca vantul frunzele"
2. ALA I: Constructii: "Sera de legume "
Joc de Masa: "Alege legumele de primavara!"
Biblioteca: "Ghici, ghicitoarea mea!"
3. ADE: DS (Activitate Matematica): "Cine stie mai bine? " (joc didactic)
DEC (Activitate Artistico-Plastica): "Ridichea" (pictura)
4. ALA II: Joc de miscare: "Hora legumelor"
Joc de atentie: "Ghici, cine a plecat!"
Forma de organizare: pe grupuri, colectiv, individual
Strategii didactice:
1. Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul
didactic, exercitiul, lucrul individual.
2. Mijloace de invatamant: cuburi din lemn, lego, jetoane reprezentand legume,
carti de ghicitori, jetoanecifre, tempera, palete, pensule, carton colorat, plansamodel, pahare.
Locul de desfasurare: sala de clasaDurata: o zi
Metode de evaluare:
Evaluare oral, Evaluare practic aplicativ Recompense: bulinute rosii.
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
3/9
Scopul activitatii:
1. Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a notiunilor despre legumele
timpurii precum si valorificarea potentialului intelectual al fiecarui copil.
2. Stimularea curiozitatii prin explicarea si intelegerea lumii inconjuratoare;3. Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin pictura.
Obiective de referinta:
ALA:
- Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de
vorbitor, cat si in calitate de auditor;
- Sa cunoasca unele elemente ale lumii inconjuratoare;
- Sa negocieze si sa participe la decizii comune.
ADE:
- Sa numere de la 1 la 10 recunoscand grupele cu 1-10 obiecte si cifrele
corespunzatoare;
- Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati, in limitele 1-10;
- Sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice
picturii;
- Sa interpreteze liber, creativ lucrari plastice exprimand sentimente estetice.
Obiective operationale:
ALAActivitati liberalese:
1. Constructii: "Sera de legume ":- s selecteze, s mbine i s asambleze adecvat piesele puse n joc;- s manifeste stabilitate i perseveren n aciune.
2. Joc de Masa: "Alege legumele de primavara!" :
- sa recunoasca legumele reprezentate pe jetoane ;
- sa selecteze adecvat legumele de primavara.
3. Biblioteca:"Ghici, ghicitoarea mea!"
- sa se exprime corect din punct de vedere gramatical;
- sa raspunda corect la ghicitori.
ADE : -Activitati pe domenii experientiale :
1. DS(Activitate Matematica): "Cine stie mai bine? " (joc didactic):
- Sa numere corect in limitele 1-10;
- Sa ordoneze multimi in sir crescator si descrescator;
- Sa raporteze numarul si cifra la cantitate si invers;
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
4/9
- Sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10.
2. DEC(Activitate Artistico-Plastica): "Ridichea" (pictura):
- sa paricipe cu interes la activitate;
- s manifeste o atitudine corecta fata de munca;
- s creeze lucrri originale prin folosirea tehnicilor de pictura invatate;- sredea tema plastica specifica picturii.
Bibliografie:
1. CULEA, Laurenia, coord.,Activitatea integrat din grdini, Didactica PublishingHouse, Bucureti, 2008.
2. CULEA, Laurenia, coord.,Aplicarea noului curriculum, Editura Diana, Piteti, 2009.3. DIMA, Silvia, PACLEADaniele, Venii s ne jucm copii!, Antologie de jocuri editat
de Revista nvmntului Precolar, Bucureti, 1995.
4. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaional, Bucureti, 2005.5. NISTOR, Constana; COMANDaniela, Fantezii florale, Didactica Publishing House,Bucuretin, 2009.
6. OPREA, Crengua-Lcrimioara, Strategii didactice interactive, Editura Didactic iPedagogic, Bucureti, 2007.
7. Revista nvmntului Precolar, nr. 3-4/2013, Editura Arlequin, Bucureti, 2013.8. SECRIERU, Ana, coord.,Aspecte teoretice i practice n abordarea metodei
proiectelor la vrste timpurii, Editura coala Glean, Galai, 2007.
SCENARIUL ZILEI
INTALNIREA DE DIMINEATA
SALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii asezati in
semicerc, vor rosti salutul de dimineata sub forma unei poezii :
Dimineata a sosit,Toti copiii au venit,
A-nceput o noua zi,
Buna dimineata, copii!IMPARTASIREA CU CEILAL TI: "Cand se intampla?"
- Copii, astazi vom vorbi despre legumele timpurii.
CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi.NOUTATILE ZILE I : Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe
care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in
cadrul activitatilor.
ACTIVITATI LIBER ALESE I
Copiii descopera centrele pregatite si sarcinile de lucru si isi aleg centrul
preferat. La centrul Joc de masa vor selecta jetoane cu legume de primavara, la
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
5/9
Constructii vor construi sere pentru legume, iar la centrul Biblioteca, copiii vor
raspunde la ghicitori tematice.
Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor
trece pe la centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.
TRANZITIE : Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale,
copiii vor imita miscarea vantului : "Misca vantul frunzele".
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
1. DOMENIUL STIINTEActivitate matematicaIn continuare se va desfasura jocul didactic ,,Cine stie mai bine ?.Atentia
copiilor va fi indreptata spre elementul surpriza: saculet cu jetoane. Explic etapele
desfasurarii activitatii si se trece apoi la desfasurarea propriu-zisa a activitatii.
2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV-Activitate artistico- plasticaIn cadrul acestei activitati copiii vor realiza prin pictura o lucrare cu tema
Ridichea. Se vor antrena copiii intr-o scurta discutie despre legumele de primavara si
importanta acestora. Se explica copiilor ce au de facut si se motiveaza actiunile ce
urmeaza a fi derulate prin prezentarea pe intelesul copiilor a obiectivelor. Copiii intuiesc
materialele respectand indicatiile primite. Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind
efortul colectiv si individual.
RUTINE: Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini, iar apoi vor servi
gustarea de fructe.
ACTIVITATI LIBER ALESE IICopiii por participa la un joc de atentie "Ghici, cine a plecat", urmand apoi un ultimo
joc de miscare "Hora legumelor"
La finalul zilei toi copiii vorfi apreciati si vor primi recompense.
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
6/9
EVENIMENTULDIDACTIC
CONINUTUL TIINIFIC STRATEGIIDIDACTICE
EVALUAREA
1. Momentulorganizatoric
Pentru ca activitatea s sedesfoare n bune condiii se vaavea n vedere urmtoarele:
- aerisirea slii de grup;- aranjarea scunelelor i
msuelor pe cinci centre deinteres;
- pregtirea materialului didacticla ndemna copiilor.
2. Captarea ateniei Se va realiza in mod direct. Conversaia
3. Anunarea temei
zilei i a obiectivelorEducatoarea va anuna copiii castzi vom discuta despre legumetimpurii. Pentru nceput copiii sevor merge la centrele de interes.
Conversaia Evaluare oral
4. Prezentareaoptim a
coninutuluiidirijarea nvrii
Copiii vor putea alege dinurmtoarele sectoare:
1.Joc de mas
Copiii vor sorta jetoane, avandreprezentate ca imagini legume, iarcopiii le vor allege pe cele de
primavera pentru a realiza Alegelegumele de primavara.
2. Constructii
Punndu-i n valoare creativitateai talentul vor construi libersere
pentru legume.
3.Biblioteca
Muncaindividual
Conversaia
Evaluarepracticaplicativ
Evaluare oral
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
7/9
Copiii vor raspunde ghicitorilortematice puse de educatoare.
Dup ce educatoarea i varecompensa prin aprecieri verbale
pentru implicarea activ nactivitatilepropuse i originalitateandeplinirii sarcinilor, i voi invita
pe copii in semicerc pe pernute.
Tranzitia: ,,Misca vantul frunzele.
Se va prezenta un element subform de surpriz: saculet cu
jetoane.Le captez atentia copiilor cucontinutul sacuetului. Va trebui sao ajutam pe primavara sa numere sisa calculeze simboluri specificacestui anotimp .
Ii voi anuna tema i obiectiveleactivitatii matematice Cine stie
mai bine?.
n activitatea de astzi copiii vordescoperi mai multe surprize:Primavara ne-a trimis imagini,uramand ca pe baza acestora, noi sasa le numaram, ordonam, calculam
prin adunari si scaderi cu 1-2unitati in limitele 1-10.
Le voi executa eu joculdemonstrative pentru a intelegeexact ce trebuie sa faca, urmand ase trece la desfasurarea propriu-zisaa activitatii.
Explicaia
Conversaia
Surpriza
Explicaia
Demonstraia
Exerciiul
Evaluarepractic-aplicativ
Evaluare oral
Evaluare
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
8/9
practica
5. Obinereaperformanei
Pe parcursul activitatii, copiii suntstimulati pentru implicarea activain rezolvarea sarcinilor.
Conversaia
Exercitiul Evaluare oral
6. Asigurareareteniei i a
transferului
ncntat de angajamentul copiilor,intenioneazs le descopar copiiloro alt surpriz i anume o legumede primavara ,,Ridichea.
Astfel, copiii vor picta cu degetelulo pupaza.
Copiii vor imbraca halatele pentrupictura si se vor aseza pe scaunelein fata sevaletelor.
Dup intuirea materialului serealizeaz observarea unui model
pe care l au de executat, iareducatoarea va explica modul derealizare a lucrrii.
Este solicitat un copil de la
fiecare msu s repete etapelede lucru; Se reactualizeaz cerinele
privind corectitudinea iacurateea lucrrilor, cooperareantre copii;
Se realizeaz exerciii de
Conversaia
Explicatia
Observaia
Demonstraia
Evaluare oral
-
7/22/2019 primavara, soare, flori
9/9
nclzire a muchilor mici aiminilor;
Se trece apoi la realizareapropriu-zis a modelului;
n timp ce copiii lucreaz,educatoarea i ndrum,stimulndu-le ncrederea nforele proprii i ncurajndu-i.
Exerciiul
Muncaindividual
Evaluarepractica
7. Evaluareaperformanei
Se realizeaz evaluarea lucrrilor,evideniind efortul copiilor.
Conversaia Evaluare oral
9. ncheiereaactivitii
Se desfasoara in continuare un jocde Atentie : " Ghici, cine a plecat!".
Activitatea se incheie printr-un jocde miscare: ,,Hora legumelor
Se fac aprecieri asupra desfasurariiactivitatilor.
Se recompenseaza cu o bulinutarosie fiecare copil.
Conversaia
Jocul
Evaluare oral
Recompense