Curs:
Informatica si TIC pentru gimnaziu – clasa a V-a
PORTOFOLIU
Formator: prof. Lica Dana
Cursant: prof. Ilie-Filote Sorina-Ioana
Judetul Prahova - Seria 1, Grupa 1
septembrie – octombrie 2017
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M1L2
Proiect didactic
Data:
Obiectul: Informatica si T.I.C.
Clasa: a V-a
Unitatea de invatare: Sisteme de calcul
Subiectul lectiei:Tipuri de sisteme de calcul si comunicatii
Tipul lectiei: Dobandire de noi cunostinte
Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica
Durata: 50 min
Competente generale si specifice:
Utilizarea eficienta si in conditii de siguranta a dispozitivelor de calcul
Cunoasterea tipurilor de sisteme de calcul si a modului de functionare a acestora
Obiective operationale:
Sa cunoasca momentele principale din evolutia sistemelor de calcul
Sa cunoasca principii de functionare ale acestora
Metode, procedee si tehnici didactice:
Materiale didactice folosite:
1. Manualele alternative “Informatica si TIC” pentru clasa a V-a
2. site-ul :informaticainscoli.ro
3. videoproiectorul
Principiul participarii si invatarii active
Principiul asigurarii progresului gradat al performantei
Metode de invatamant utilizate la lectie:conversatia, explicatia, descrierea, argumentarea
Bibliografia folosita la lectie: - manualele si site-ul de mai sus
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfasurarea lectiei
Nr.
crt.
Evenimente
instructionale
Obiective
operationale
(la sfarsitul orei
elevii vor fi
capabili)
Continuturi
Metode,
procedee,
tehnici
Instrumente
de evaluare
1. Moment
organizatoric
(3 min)
Organizarea clasei pentru inceperea
lectiei
Frontal orala
2. Actualizarea
cunostintelor
(5 min)
Ergonomia postului de lucru. Norme
de securitate si protectie in
laboratorul de informatica
Frontal
3. Anuntarea
titlului lectiei
noi si
prezentarea
obiectivelor
propuse (3
min)
Prezentarea lectiei noi:
Tipuri de sisteme de calcul si
comunicatii
-istoria sistemelor de calcul de la
abac la calculatorul de buzunar
-istoria sistemelor de comunicatii de
la telegraf la telefonul inteligent
Explicatia
Conversatia
orala
4. Comunicarea
noilor
cunostinte
-Sa cunoasca
istoria sistemelor
de calcul de la abac
la calculatorul de
buzunar
- istoria sistemelor
de comunicatii de
la telegraf la
telefonul intelligent
-sa cunoasca
principiile de
functionare ale
acestora
de-a lungul istoriei realizarea
calculelor aritmetice era realizata
de oameni cu ajutorul mintii
umane(calculator mental).
calculele mentale erau
anevoioase si erorile erau
frecvente. Din aceasta cauza
oamenii au cautat mereu sa
gaseasca dispozitive de calcul
care sa ii ajute;
pentru a putea calcula mai usor,
oamenii au folosit diverse
dispozitive. Cel mai raspandit
dintre acestea a fost abacul. A
aparut in China antica;(a se arata
elevilor o poza sau chiar un abac
real daca exista)
in 1642, un tanar pe nume Blaise
Pascal a realizat primul
calculator mecanic care
functiona mai bine decat un
calculator mental. Pascal trebuia
sa realizeze calcule artimetice
laborioase pentru tatal sau,
inspector de taxe in Rouen,
Franta. El nu putea dormi
suficient din cauza volumului
mare de lucru generat de profesia
tatalui sau. Pentru a-si face
munca mai usoara Pascal a
inventat Pascaline, o masina care
facea operatii aritmetice in mod
mecanic fara sa greseasca;(a se
vedea
Frontal
Conversatia
Descrierea
Explicatia
Vizualizare
materialelor
prezentate pe
site-ul
http://www.in
formaticainsc
oli.ro/doku.p
hp?id=wiki:te
ma1.1
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
sectiunea Aplicatii→Pascaline) prima masina de calcul complexa
a fost realizata de catre Charles
Babbage in sec. al 19-lea fara sa
fi fost efectiv terminata. Ea
cuprindea insa multe din
principiile actuale din
informatica. Babbage este
considerat a fi parintele
calculatoarelor. Masina lui se
baza pe un motor diferential,
adica un dispozitiv mecanic
capabil sa rezolve functii
polinomiale(a nu se confunda cu
diferentialul auto!). Babbage a
realizat motorul diferential in
1822. Ulterior in 1833 a realizat
un motor analitic;(a se vedea
sectiunea Aplicatii→Masina diferentiala a lui Babbage)
Gotfried Leibniz a realizat un
dispozitiv mecanic de calcul sub
forma unei roti care a fost folosit
multa vreme in aritmometre;(a se
vedea
sectiunea Aplicatii→Leibniz) Herman Hollerith a realizat
primul tabulator mecanic bazat
pe cartele perforate. A fost
folosit cu succes pentru a realiza
calcule statistice complexe.
Masina putea elabora tabele cu
valori precalculate pentru
principalele functii;
un alt pas important in evolutia
tehnicii de calcul a fost utilizarea
cartelelor perforate in razboiul de
tesut Jacquard. Acestea au
permis realizarea unor modele de
tesaturi foarte interesante care au
avut un mare impact
comercial;(a se vedea
sectiunea Aplicatii→Jacquard) Urmatorul pas in evolutia
calculatoarelor a fost aparitia
calculatorului electronic.
Calculatoarele electronice au
evoluat in mai multe generatii:
prima generatie(1940-1956)
a fost bazata pe tuburi vidate,
aveau dimensiuni mari si
foloseau doar limbaj masina;
a doua generatie(1956-1964)
a fost bazata pe tranzistori,
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
suporta atat limbaj masina
cat si limbaj de asamplare,
mai mici, mai rapide si mai
ieftine;
a treia generatie(1964-1981)
circuite integrate,
perfoemante crescute,
memorie mare, domensiuni si
preturi mai reduse;
a patra generatie(1981-1990)
calculatoare personale,
dispozitive periferice,
limbaje orientate obiect;
a cincea generatie(1990-
prezent) calculatoarele
folosite astazi, rapide ieftine
si cu diverse forme de
autonomie si chiar inteligenta
artificiala;(a se arata copiilor
imagini
cu microprocesor, tub
vidat, circuit
integrat si tranzistor sau, daca
se poate, obiectele in sine).
5. Fixarea
noilor
cunostinte (6
min)
Se face prin testarea individuala a
elevilor
Individual
Frontal
conversatia
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M1L3
Fișă de lucru - Elemente de arhitectură a unui sistem de calcul
1. Asociați abrevierile cu semnificațiile corespunzătoare:
a. UCP 1. Unitatea Aritmetico-Logică
b. RAM 2. Unitatea Centrală de Prelucrare
c. ROM 3. Unitatea de Comandă și Control d. UAL 4. Read-Only Memory
e. UCC 5. Random Access Memory
2. Completați următoarele afirmații:
a. Microprocesorul poate fi numit ………………………
b. ……………………… execută operaţiile elementare aritmetice şi logice. c. Coprocesorul matematic execută ………………………. d. Memoria internă a unui calculator este compusă din ……………………… și
………………………. e. Cea mai mică unitate de măsură a informației este ………………………
f. 1 Tb = ……. Mb. g. 1 byte = …... biți.
3. Desenați un rebus în care să dați definiții pentru următorii termeni: microprocesor, memorie,
hardware, Megabyte, programe, unitate centrală.
4. Găsiți cele 12 cuvinte ascunse pe orizontală și verticală:
A M B B C T B I T O L
S I C B K A L C R H P
Y C Z Y N I B R S A R
D R A T O S P R C R O
K O M E M O R I E D G
L P H G F F O F J W R
U R P S I T T O R A A
O O S L O W E G S R M
A C K R R A M K J E Y
V E N H A R D D I S K
N S M L F E L I O D G
C O P R O C E S O R P
I R O M F T I K C B E
S E N U N I T A T E I
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M2L3
Proiect didactic
I. Date de identificare
Data: 23.10.2017
Clasa: a V-a
U itatea de î ăță â t: Ş oala Gi azială Co u a Sura i
Profesor: Ilie-Filote Sorina
I. II. Co stru ția
Disciplina: I for ati ă și TIC
U itatea de î ățare: Sisteme de operare
Subiectul lectiei: Organizarea datelor
Tipul lectiei: Tra s itere și î sușire de u oști țe
Timpul acordat: 50 minute
Co pete ţe spe ifi e :
1.2 Utilizarea efi ie tă a u or o po e te soft are
O ie ti e operaţio ale:
Elevii vor fi capabili:
O1 Să e u ere ele e tele de i terfaţă ale siste ului de operare Wi do s
O2 Să defineas ă otiu ea de fişier
O3 Să ide tifi e el puti e te sii ale u or tipuri parti ulare de fişiere
O Să disti gă ele două otiu i fişier şi folder, pe aza e pli atiilor oferite de profesor.
Strategii didactice folosite:
Metode și procedee: o ersația fro tală, obser ația, e pli ația.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Mijloa e de î văță â t: calculator, ideoproie tor, rețea, I ter et, fișe de
lu ru, ta lă, preze tare Po erPoi t
Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluare: o ser are siste ati ă, fișe de a ti itate
Bibliografie:
L. Rîpeanu, C. Dragomirescu, I. Lincan, D. Ionescu, ”Ghid de Teh ologia I for ației
pentru gimnaziu”, Editura LVS Crepus ul, Ploiești,
A.Niţă, C.Popes u, D.Chirilă, M.Niţă,”Manual pentru cls. a V-a”, Editura Corint Logistic,
Bu urești,
http://informaticainscoli.ro/doku.php
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Ta elul de spe ifi are a orespo de țelor
E e i e tul i stru țio al Ob.
op. Co ți uturi
Strategii
didactice Evaluarea
Moment organizatoric (1 min) -
Profesorul o se ează î atalog ele ii a se ți, sta ilește li iștea și at osfera ade ată a ti ității dida ti e.
Elevii pregătes i stru e tele de lu ru e esare orei
Co ersația -
Verifi area te ei pe tru a asă și rea tualizarea u oști țelor i
O1
Profesorul a u ță ele ii are au efectuat tema incomplet și le oferă
e pli ații supli e tare.
Elevii su t ate ți la expli ațiile oferite de profesor pe tru rezolvarea te ei și răspu d la î tre ările profesoarei.
Con ersația E pli ația
Pe
calculator
A u țarea te ei și o ie ti elor ur ărite i
- Profesorul a u ță te a le ției și o ie ti ele ur ărite.
Elevii otează î aiete titlul le ției „Organizarea datelor”
E pli ația Orală
Co u i area oilor u oști țe
(30 min)
O2,
O3,
O4
Profesorul prezi tă oul o ţi ut- ezi Dirijarea î ățarii
Elevii ur ăres le ția, răspu d și otează î aiete o ţi utul noii
le ţii.Ur ăres expli aţiile propu ătoarei.
Co ersația E pli ația
Exemplul
Orală Observarea
siste ati ă a elevilor
Fixarea u oști țelor și realizarea feedback-ului (10 min)
O2,
O3,
O4
Profesorul le soli ită ele ilor să o pleteze eri ţele din fișa de lu ru.
Elevii realizează eri țele di fișa de lu ru utilizâ d calculatorul.
Co ersaţia
Apli aţie pra ti ă
Practică
Observarea
siste ati ă a elevilor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Notarea ele ilor și te a pe tru a asă min)
- Profesorul otează ele ii are au fost a ti i la le ție și propu e te a pe tru a asă.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfăşurarea le ţiei
Moment organizatoric:
pregătirea le ţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de î tre ări;
- pregătirea setului de apli aţii;
- pregătirea te ei;
orga izarea şi pregătirea lasei:
- erifi area fre e ţei;
- erifi area te ei pe tru a asă.
captarea ate ţiei lasei:
- a u ţarea su ie tului pe tru te a respe ti ă;
- a u ţarea o ie ti elor ur ărite;
- a u ţarea odului de desfăşurare a a ti ităţii;
Dirijarea î ățării :
Să e i agi ă pe tru âte a i ute hard disk-ul (discul dur), despre are a î ățat î le țiile
pre ede te, a u dulap u it şi fişet u ai ulte sertare.
Ĩ fie are dulap se pot pu e hârtii şi dosare e
o ţi i for aţii utile, a ĩ iaţa reală. Ĩ să ĩ lu ea
al ulatorului, datele şi i for aţiile se află ĩn
fişiere file .
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Pe tru a a ea o orga izare efi ie tă a datelor, fişierele se grupează ĩ foldere dosarele di iaţa
reală . De ase e ea a estea se pot grupa şi ele ĩ alte foldere, realizâ du-se o stru tură ierarhi ă a
i for aţiei pe al ulator.
Sunt utile!!
Astăzi o î ăța despre:
Organizarea datelor
Dispozitivele de memorie care permit stocarea pe ter e lu g a u ei a tităţi de i for aţie su t:
hard disk-ul, discheta, CD-ROM-ul, DVD ROM-ul etc.
Cel mai utilizat dispozitiv magnetic de memorie e ter ă este hard-discul (HDD), e este separat ĩ
ai ulte partiţii.Spre e e plu „Local Disk(C:) este o partiţie i porta tă, deoare e ai i se află fişierele
sistemului de operare.
Fişierul este o ole ţie orga izată de date ide tifi ate pri nume şi extensie, separate prin
punct: nume.extensie.
Nu ele fişierului poate o ţi e a i de ara tere, u e epţia „/, \, :, *,?, >, , <, | . Extensia
reprezintă u grup de ara tere i i e arată tipul fişierului şi spune sistemului de operare cu ce
apli aţie a fost reat fişierul. E te sia u este o ligatorie, dar fişierele parti ulare o ţi e te sii proprii şi
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
astfel se disti g tipurile de i for aţii aflate ĩ respe ti ul do u e t.
Fişierele su t grupate î foldere (dosare sau directoare ). Un folder reprezi tă o ole ţie de mai
ulte fişiere şi/sau alte foldere (subfoldere).
Ĩ Wi do s, folderele dispu de o pi togra ă spe ială ase a atoare u ui dosar. Numele
u ui folder are a eleaşi restri ţii a si u ele fişierelor.
Pe tru a izualiza o ţi utul u ui folder se efe tuează du lu li pe pi togra a aso iată. Se a
des hide apoi o fereastră ĩ are apar i o iţele apli aţiilor, a fişierelor sau a altor su foldere.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Modul de afişare: Orga izarea o ţi utului:
Asigurarea rete ției și tra sferului e aluarea i elului de realizare a o ie ti elor le ţiei)
Vezi fisa de lucru.
Te ă pe tru a asă:
Ide tifi ă tipuri de fişiere parti ulare pe are le are al ulatorul tău de a asă și otează-le ,
î preu ă u ara teristi ile a estora u e, di e siu e, data odifi ării .
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M2L3
Fișa de lu ru -Organizarea datelor
. Sta iliţi aloarea de ade ăr a ur ătoarelor e u ţuri:
a. Fişierul este o ole ţie orga izată de date, al ătuit di u e şi e te sie. A/F
. Nu ele u ui fişier poate avea 256 de caractere. (A/F)
. Folderul reprezi tă o ole ţie de ai ulte fişiere, u u e sugesti e. A/F
d. Fişierele de tip te t au e te sia .jpg. A/F
. Ĩ ta elul de ai jos apar pi togra ele e o ţi tipuri parti ulare de fişiere. Notaţi i ăsuţele
li ere e te sia lor pre u si apli aţia u are se des hid a estea:
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia
Fisier text
(de date)
Fişier
arhi ă
Fişier
document(de
prezentare)
Fişier foi de
calcul
Fişier audio
Fişier
imagine(Jpeg
Image)
Fişier
Portabil
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia
Fişier
imagine(Bitmap
Image)
Fişier
text
3. Ştii d ă M Co puter Co puterul eu este u progra utilitar are per ite a esul la resursele fizi e
ale calculatorului:
a La saţi ĩ e e uţie apli aţia M Co puter, utilizâ d pi togra a de pe Desktop.
O ser aţi, apoi pre izaţi are su t u ităţile de lu ru ale al ulatorului şi u e litere su t si olizate.
Daţi du lu li pe pri ul dis si izualizaţi folderele e iste te. S rieţi pe aiete âte foldere aţi
descoperit.
d Realizaţi u dese u pi togra e aso iate u or foldere, la alegere.
. E istă ase ă ări şi deose iri i tre fişiere şi foldere? E e plifi aţi.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fişă de lucru
Organizarea datelor
1.Completaţi spaţiile libere astfel incât afirmaţiile să fie adevărate:
a.Pentru a găsi mai uşor informaţiile de pe calculator, acestea sunt organizate în ………………… şi ………………
b.Fiecare fişier are asociat un …………………şi o…………………, separate prin punct.
c.Formatul extensiei fişierelor salvate cu programul Notepad este……
2.Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor afirmaţii:
a.Numele fişierului poate avea maxim 255 caractere;
b.Numele fişierului poate conţine caracterele:? : * < >
c.Folder-ul are extensie;
d.Pictograma asociată unui folder este .
3. Asociaţi fiecare tip de fişier din coloana stângă cu extensia corespunzătoare din partea dreaptă:
1. Tip fişier Extensie
Muzică .jpg
Imagine .avi
Documente text .mp3
Video .docx
4.Scrieţi sub fiecare pictogramă de mai jos, tipul de fişier asociat acesteia:
5.Deschideţi folderul Anotimpuri aflat pe Desktop şi răspundeţi la următoarele întrebări:
a. Ce conţine folderul Anotimpuri?
b.Ce tip de fişier este cel din folderul Toamna?
6.Vizualizaţi proprietăţile fişierului toamna.txt aflat în folderul Toamna .
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M3L1
Proiect didactic
Data: 14.11.2017
Clasa: a V-a
U itatea de î ăță â t:Ş oala Gi azială, o . Brazi
Profesor:Ion Mihaela
Disciplina: I for ati ă și TIC
U itatea de î ățare:Internet
Subiectul lectiei:Ser i ii ale reţelei I ter et
Tipul lectiei: Tra s itere și î sușire de u oști țe
Timpul acordat: 50 minute
Co pete ţe ge erale:Utilizarea respo sa ilă și efi ie tă a teh i ii de al ul și de o u i ații
Co pete ţe spe ifi e:Utilizarea efi ie tă şi î sigura ță a I ter etului a sursă de do u e tare
O ie ti e operaţio ale:
O1 Să ide tifi e ser i iile oferite de reţeaua I ter et
O2 Să des rie rolul ser i iilor oferite de reţeaua I ter et
O Să e e plifi e ser i iile de poştă ele tro i ă si cele de chat
O4 Sa efectueze operaţii de ăutare dupa u u ânt cheie u ajutorul u or otoare de ăutare
O Să utilizeze ore t ter e ii de spe ialitate
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Strategii didactice folosite:
Metode și pro edee: o ersația fro tală, o ser ația, e pli ația, e er ițiul,î ăţarea pri
descoperire
Mijloa e de î ăță â t: calculator, ideoproie tor, rețea, I ter et, fişe de lu ru, ta lă, preze tare
PowerPoint
Forme de organizare:activitate fro tală şi a ti itate i di iduală
Evaluare: E aluarea i iţială: erifi area a titati ă şi alitati ă a te ei
E aluarea for ati ă: î tre ări, a aliza răspu surilor, observare siste ati ă, fişă de lu ru
Bibliografie:
M. Suditu, L. Rîpeanu, Didactica Informaticii , Editura Karta Graphi , Ploiești,
C. Băi a , . Coritea , I for ati ă şi T.I.C .- Manual pentru clasa a V-a, Editura Sigma
A.Niţă, C.Popes u, D.Chirilă, M.Niţă I for ati ă şi T.I.C - Manual pentru clasa a V-a, Editura
Corint Logistic.
http://informaticainscoli.ro/doku.php
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Tabelul de spe ifi are a orespo de țelor
E e i e tul i stru țio al Ob.
op.
Co ți uturi Strategii
didactice Evaluarea
Activitatea profesorului Activitatea elevului
Moment organizatoric (1 min) -
Orga izarea si pregătirea lasei Verificarea preze ţei
Verificarea resurselor materiale
Ele ii erifi a fu ţio area sistemelor de calcul Co ersația -
Verifi area te ei pe tru a asă și rea tualizarea u oști țelor i
O5
Profesorul oferă e pli ații suplimentare elevilor care nu
şi-au efectuat tema complet.
Ele ii su t ate ți la e pli ațiile oferite de profesor pentru
rezolvarea temei
Co ersația E pli ația
Orală
A u țarea te ei și o ie ti elor ur ărite i
-
Profesorul a u ță te a le ției și o ie ti ele ur ărite.
Profesorul a u ţă odul de desfăşurare a a ti ităţii.
Profesorul otează te a le ţiei pe ta lă.
Ele ii otează î aiete titlul le ției
E pli ația -
Co u i area oilor u oști țe
(30 min)
O1,
O2,
O3,
O4,
O5
Profesorul prezi tă ele ilor ur ătoarea situaţie:
Maria, are a te ă la li a ro â ă realizarea u ei preze tări a poetului Vasile Ale sa dri. Ea aută î
i liote a sa de a asă, olu ul de poezii al acestuia, dar nu îl
găseşte. Oare o puterul
Co ersația E pli ația
Problematizarea
Observarea
siste ati ă a elevilor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
personal o poate ajuta?
Profesorul o u i ă ele ilor noile cunoşti ţe A e a şi adresează î tre ări ele ilor.
Ele ii răspu d la î tre area adresată de profesor: Da, da ă este o e tat la reţeaua Internet.
Ele ii ur ăres le ția, otează î aiete i for aţiile preze tate de profesor şi răspu d la întrebarile adresate de acesta.
Fixarea u oști țelor și realizarea feedback-ului (10 min)
O1,
O2,
O3,
O4,O5
Profesorul le ere ele ilor să rezol e eri ţele di fişa de lucru.
Elevii rezol ă eri ţele di fişa propusă de profesor
Activ
participative
Orală
Observarea
siste ati ă
Notarea ele ilor și te a pe tru a asă min)
-
Profesorul otează ele ii are au fost a ti i la le ție și propu e te a pe tru a asă:
Te ă:Realizaţi o lista cu
furnizorii de servicii de e-mail,
portaluri, otoare de ăutare, grupuri de ştiri şi programe de
chat.
Ele ii otează te a î aiete.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfăşurarea le ţiei
Moment organizatoric:
pregătirea le ţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de î tre ări;
- pregătirea te ei;
orga izarea şi pregătirea lasei:
- erifi area fre e ţei;
- erifi area te ei pe tru a asă;
aptarea ate ţiei lasei:
- a u ţarea su ie tului pe tru te a respe ti ă;
- a u ţarea o ie ti elor ur ărite;
- a u ţarea odului de desfăşurare a a ti ităţii;
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Dirijarea î ăţării:
Anexa 1- Ser i ii oferite de reţeaua I ter et
Internetul este rezultatul u ui u ăr de reţele de o putere di î treaga lu e
i ter o e tate î tre ele pe tru a fa ilita s hi ul de i for aţii. I ter etul per ite a esul la
i for aţii are su t sto ate î for at ele tro i :te te, fil e, i agi i, uzi ă et . A este i for aţii
pot fi publice sau private, gratuite sau contra cost.
Na igâ d, I ter etul oferă u eroase ser i ii.
Iată de e ser i ii poate e efi ia Maria î azul o e tării o puterului perso al la I ter et:
1. Serviciul de informare- ase ă ător unei biblioteci digitale-www(World Wide Web-Pânza
o dială de paia je . Ea reprezi tă o ultitudi e de i for aţii păstrate pe al ulatoare spe iale.
A este i for aţii su t orga izate su for ă de site-uri web( exemplu:www.edu.ro).Un site web
este o cole ţie de pagi i, u ite pagi i e , despre u a u it su ie t.
Ce site-uri web accesati ? Exemple.
2.Serviciul de transferul de date - FTP(File Transfer Proto ol per ite utilizatorului să tra sfere
fişiere î tre al ulatoare situate î di erse pu te geografice.
.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
3.Serviciul de mesagerie instantanee - Chat-ul asigură s hi ul, i od real, de esaje de tip
text, sunet sau video, cu una sau mai multe persoane interconectate prin intermediul Internetului.
Pentru a putea folosi un astfel de ser i iu este e esar să i stalezi pe al ulatorul tău u ul di tre
programele gratuite: Skype, Google Talk, Windows Live Messenger etc.
Ce servicii de chat utilizati? La ce este util chat-ul?
4. Comunitatea online – este o reţea so ială irtuală e o e tează utilizatori u a eleaşi
i terese, a ti ităţi.Utilizatorii au a es pe aza u ui o t de utilizator şi a u ei parole. Cele ai
u os ute reţele de so ializare su t:Fa e ook, T itter, Li kedl .
. Ser i iul de operaţiu i a are - Serviciul e- a ki g per ite utilizatorului să efe tueze
operaţiu i a are pe I ter et , folosi d arduri de plată sau o turi a are.
. Ser i iul de o erţ ele tro i - Serviciul e- o er e per ite o erţul ele tro i pe site-uri
operaţio ale de ore pe zi, zile pe saptă â ă.
Ati folosit serviciul de comert electronic?
7.Serviciul e-learning- pro o ează î ăţă â tul ele tro i , iar o ţi utul le ţiilor şi aterialele e esare î ăţării pot fi a esate de pe site-uri specializate(Platforme e-
learning:Moodle, Ael, etc)
.
8.Portal - U site folosit pe post de uşă de i trare î I ter et sau ca punct de plecare a multor
altor site-uri şi ser i ii o li e de la i for aţii utile, hat, e ail pâ ă la shoppi g şi linkuri).
Exemplu de portal:
http://portal.edu.ro/
9.Ser i iul de ăutare de i for aţii-Motor de ăutare -reprezi tă u progra ăutător, are a esează I ter etul î od auto at și fre e t și are sto hează titlul, u i te heie și parțial, chiar conținutul paginilor web într-o ază de date.Cele ai utilizate su t: Google, Yahoo, Bi g.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
.Grupurile de știri grupuri de dis uții sau foru uri de dis uții -reprezi tă largi siste e de o u i are pri are persoa e a â d di erse preo upări și pasiuni, s hi ă i for ații, dis ută pe aza u or te e de i teres ge eral sau parti ular sau pu diferite î tre ări.
Căutaţi u foru de dis uţii pe o te ă are vă i teresează!
. Ser i iul de poştă ele tro i ă(e-mail)-per ite utilizatorilor să o u i e şi să tra s ită i for aţii altor utilizatori i difere t de lo alizarea geografi ă, la o iteză re ar a ilă, astfel î ât u e ail poate aju ge pe ealaltă parte a glo ului î âte a i ute sau hiar ai puţi . Ser i iul de poştă ele tro i ă, fur izat de Yahoo, G ail, Hot ail et , fu ţio ează după regulile poştei o iş uite, deoare e s risoarea ele tro i ă se u eşte esaj şi i lude: adresa desti atarului, su ie tul, adresa e peditorului, te tul s risorii şi opţio al fişierele ataşate. Mesajul poate fi trimis
simultan la mai multe adrese.
O adresă de e ail are stru tura: [email protected] unde:
a-este u ele utiei poştale de e e plu u ele ostru
b-reprezi tă u ele orga izaţiei are deţi e ser er-ul de e-mail, de exemplu:yahoo, gmail
c-tipul de do e iu o , edu et . sau u ele de ţară de e e plu ro pe tru Ro â ia
Aveti adrese de email? La ce furnizori?
.Posturile de radio şi TV pri I ter et - per it ur ărirea u or posturi radio şi TV folosi d Internetul.
13.Web hosting -Ser i iul de gazduire e hosti g per ite atât persoa elor fizi e, ât și elor juridi e să ai ă u site e a esi il pe I ter et. Fur izorul a ordă lie tului spațiu de e orare pe un server conectat la Internet.
Ex de web hosting:-weebly, blogspot.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fişă de lu ru
.Co pletaţi spaţiile li ere astfel î ât ur ătoarele afir aţii să fie ade ărate:
a. Ser i iul de tra sfer de fişiere se u eşte………………. b. ………………..este u siste pe tru tra s iterea sau pri irea de esaje pri I ter et. c. Locul unde sunt situate ai ulte pagi i e legate pri o ţi ut referi du-se la a elaşi
su ie t, se u eşte……………………. d. .………….asigură s hi ul, i od real, de esaje de tip te t, su et sau ideo, u u a sau
mai multe persoane interconectate prin intermediul Internetului.
.Ce reprezi tă u otor de ăutare ?
a. U progra are aută o o e iu e la Internet b. U progra are aută iruşi î pagi ile web c. U progra al siste ului de operare pe tru ăutarea fişierelor d. U progra are utilizează u i te sau fraze heie pe tru ăutări pe Internet
.Care di tre ur ătoarele o i aţii o ţi doar exe ple de otoare de ăutare?
a. Google, Windows, Yahoo b. MSN, AMD, Facebook c. Google, Yahoo, Bing d. Yahoo, Google, Mozilla Firefox
4.Co pletați spațiile libere:
În adresa de e-mail [email protected], „elev” reprezi tă , „@
reprezi tă
____________ „gmail” reprezintă , „com” vine de la .
5.Căutaţi pe Internet site-ul oraşului Braşov şi aflaţi: numele primarului, numărul de
locuitori şi atracţii turistice din acest oraş.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fişă de lucru rezolvată
.Co pletaţi spaţiile li ere astfel î ât ur ătoarele afir aţii să fie ade ărate:
a. Ser i iul de tra sfer de fişiere se u eşte FTP(File Transfer Protocol). b. E-mail-ul este un sistem pentru transmiterea sau primirea de mesaje prin Internet. c. Lo ul u de su t situate ai ulte pagi i e legate pri o ţi ut referi du-se la a elaşi
su ie t, se u eşte site web.
d. Chat-ul asigură s hi ul, i od real, de esaje de tip te t, su et sau ideo, u u a sau mai multe persoane interconectate prin intermediul Internetului.
.Ce reprezi tă u otor de ăutare ?
a. U progra are aută o o e iu e la Internet b. U progra are aută iruşi î pagi ile web c. U progra al siste ului de operare pe tru ăutarea fişierelor d. U progra are utilizează u i te sau fraze heie pe tru ăutări pe Internet
.Care di tre ur ătoarele o i aţii o ţi doar exe ple de otoare de ăutare?
a. Google, Windows, Yahoo b. MSN, AMD, Facebook c. Google, Yahoo, Bing
d. Yahoo, Google, Mozilla Firefox
4.Co pletați spațiile libere:
În adresa de e-mail [email protected], „elev” reprezi tă nume utilizator, „@ reprezi tă
a-round sau at, „gmail” reprezintă adresa site-ului web, „com” vine de la extensia de localizare a
domeniului.
5.Căutaţi pe Internet site-ul oraşului Braşov şi aflaţi: numele primarului, numărul de
locuitori şi atracţii turistice din acest oraş.
Nume primar:George Scripcaru
Număr locuitori:290348
Atracţii turistice:Piaţa Sfatului, Biserica Neagră, Muntele Tâmpa
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M3L3
Proiect didactic
Data:
Clasa: a V-a
Profesor: Juganaru Elena Violeta
Disciplina: I for ati ă și TIC
Capitolul : Internet
Subiectul lectiei: Serviciul World Wide Web
Tipul lectiei: Transmitere si insusire de cunostinte
Timpul acordat: 50 minute
Co pete ţe spe ifi e :
1.1 Utilizarea efi ie tă a u or o po e te soft are;
1.2. Utilizarea eficienta si in siguranta a internetului ca sursa de documentare
O ie ti e operaţio ale:
O1 Să ide tifi e ore t orga izarea i for atiilor pe i ter et
O Să a eseze î od ore t i for atiile di
O Să utilizeze corect termenii de specialitate
Strategii didactice folosite:
Metode și pro edee: o ersația fro tală, o ser ația, e pli ația, e er ițiul, des operirea dirijata
Mijloa e de î văță â t: al ulator, ideoproie tor, soft edu ațio al, rețea I ter et, fise de lu ru
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Evaluare: observare siste ati ă, fișe de a ti itate
Bibliografie:
Manualele alternative “Informatica si TIC” pentru cls a V-a
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfasurarea lectiei
Evenimentul instructional Ob.
op. Co ți uturi
Strategii
didactice Evaluarea
Moment organizatoric (1 min) -
Organizarea clasei pentru inceperea lectiei: se face prezenta, se
asigura un climat adecvat pentru lectie
Elevii pregătes i stru e tele de lu ru e esare orei
Co ersația -
Rea tualizarea u oști țelor i O3
Profesorul soli ita ele ilor să răspu dă la î tre ări : Ce este
internetul? ; Ce servicii ofera internetul ; Ce dispozitive electronice
putem conecta la Internet? ; Ce furnizori de internet activeaza in
localitatea ta?
Elevii su t ate ti, răspu za d la î tre ările adresate
Co ersația
A u țarea te ei și o ie ti elor ur ărite i
- Profesorul a u ță te a le ției și o ie ti ele ur ărite.
Elevii otează î aiete titlul le ției E pli ația Orală
Co u i area oilor u oști țe
(35 min)
O1,
O2,
O3
Profesorul capteaza atentia elevilor pornind
de la fig.din imagine, solicitandu-le sa
exprime ce le sugereaza aceasta; ce
avantaj ofera panza paianjenului?; ce
poate face el datorita acestei panze?; ce
legatura are panza de paianjen cu
Internetul?
Elevii raspund , descoperind asemanarea cu
reteaua de Internet.
Co ersația
Braistorming
ul
E pli ația
Apli ații practice
Problematiza
Orala
Pra ti ă Observarea
siste ati ă a elevilor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
O1,
O2,
O3
Profesorul prezinta informatiile despre serviciul WWW si apoi solicita
elevilor sa completeze Fisa nr. 1
Profesorul solicita prin sondaj raspunsuri la tema propusa, facand
aprecieri la modul de rezolvare.
Profesorul comunica elevilor secventa urmatoare a lectiei, respectiv:
Navigarea pe internet si le cere elevilor sa rezolve Fisa nr. 2
Elevii ur ăres le ția, otează î aiete ele e tele oi, realizează eri țele di fișa de lu ru folosi d al ulatorul.
Profesorul prezinta cea de-a treia secventa a lectiei, respectiv
Motoare de cautare , cu exemplificare la videoproiector.
Le cere apoi elevilor sa lucreze cate doi sarcina de lucru din fisa nr.3.
Elevii ur ăres le ția, otează î aiete ele e tele oi, realizează eri ța di fișa de lu ru folosi d al ulatorul.
Profesorul asculta observatiile descoperite de elevi si face aprecieri cu
privire la necesitatea tastarii cuvintelor cheie despre o tema in zona
de cautare
rea
Fise de lucru
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fixarea u oști țelor și realizarea feedback-ului (5 min)
O1,
O2,
O3
Profesorul le a i a a ele ilor fisa de e aluare și le a ere sa o rezolve.
Elevii vor rezolva cerintele din fisa de lucru si vor raspunde prin
sondaj, ce solutii au gasit. .
Fisa de
evaluare
Orală
Observarea
siste ati ă a elevilor
Notarea ele ilor și te a pe tru a asă i
-
Profesorul otează ele ii are au fost a ti i la le ție și propu e te a pe tru a asă.
Des hide otorul de ăutare .google. o şi aută i for aţii
despre Rase de animale domestice .
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
FISA DE LUCRU nr 1
1. Completati spatiile libere:
Informatiile de pe internet sunt legate intre ele formand o
............. web
Mai multe pagini web legate intre ele formeaza un ............ webProfesorul
Ansamblul tuturor ......... formeaza www
URL-ul ( Uniform Resource Locator) este o ..............asociata paginii web.
. Pe tru do e iul: i for ati a.ti .edu, o pletează fie are spaţiu pu tat u u ul di u i tele do e iu, su do e iu, astfel î ât propoziţiile să fie ade ărate:
.........................informatica.tic.edu este .......................... pentru.................. tic.edu
........................tic.edu este ....................................... pentru ...................... .edu
FISA DE LUCRU nr. 2
A. Browser-ul este un program care permite accesarea informatiilor aflate pe paginile web de
pe internet .
Dati 3 exemple de browser
....................................................
....................................................
...................................................
...................................................
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
B. Deschide browserul Google Chrome. Identifica functiile : navigare inapoi; navigare inaine;
reincarcare pagina; bara de adrese
C. Tasteaza in bara de adrese: https://www.edu.ro si apasa tasta Enter. Cu ajutorul mouse-
ului citeste informatiile de interes pentru tine.
FISA DE LUCRU nr.3
. Caută folosi d otorul de ăutare preferat ter e ii despre:
a) „siguranta pe internet ;
b) imagini despre „siguranta pe internet ;
2. Folosind motoarele de cautare www.google.ro si www.yahoo.com , cauta impreuna cu colegul
tau , informatii despre Mihai Eminescu. Listele vor fi identice in cele doua cazuri?
FISA DE EVALUARE
1. Aplicatia ce permite rasfoirea paginilor web se numeste.....................
2. Mozilla Firefox este un motor de cautare A/F
3. Care dintre adresele urmatoare este a unui motor de cautare:
- www.google.ro
- www.edu.ro
- www.protv/.ro
4. Cel mai utilizat motor de cautare in Romania este..............
5. Ce reprezinta URL?
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
FISA DE LUCRU
DREPTURI DE AUTOR
Clasa a V-a
I. Ori de cate ori folosesti informatii (texte, imagini,etc) de pe Internet, acestea pot fi protejate
de dreptul de autor.
1. Dreptul de autor e numit.............................., notat simbolic ©
2. Pentru a folosi in mod legal un program de computer, este nevoie de ......................,
achizitionata contra cost de la autor.
3. În România, legea în vigoare referitoare la ...................................... (copyright) este Legea
8/1996
II.In functie de legea dreptului de autor , asociati prin trasare de sageti , elementele celor doua
coloane
. Apli aţii/progra e gratuite a. posibilitatea de a fi testate, gratuit,
(freeware) o perioadă li itată de ti p
. Apli aţii/progra e de pro ă . neprotejate de legile dreptului de
(shareware) autor, gratuite, dar fara siguranta ca
vor functiona la standardele dorite
. Apli aţii/progra e neînregistrate c. proprietarii u soli ită i i u fel de
(public domain software), plata, pot fi utilizate gratuit
III. Grupati elementele ce pot fi descarcate legal si cele ce nu pot fi descarcate legal:
documente postate pe site-ul scolii; muzica; filme ce apar la TV; programe si documente marcate ca fiind freeware; informatiile marcate cu simbolul ©; opere de creatie
A B
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
IV. Ioana vrea sa faca un referat despre Ursul polar Ajut-o sa gaseasca pe Internet imagini
neprotejate pentru a le folosi in referatul ei.
POTI DESCARCA LEGAL
................................................
................................................
................................................
NU POTI DESCARCA LEGAL
....................................................
...
....................................................
.....
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M4L3
FIŞA DE LUCRU
– Redi e sio area i agi i lor,tru hiere,rotaţie şi pa ora are -
.Căutaţi pe I ter et u fişier i agi e u o turul Ro â iei, de tip .jpg. Sal aţi-l ĩ folderul propriu apoi des hideţi fişierul u Pai t si adu eţi odifi ări i agi ii respective:
a. Redi e sio aţi i agi ea la % , di e iul Image opţiunea Stretch/Skew.
. Se ĩ lătură o ţi utul di i teriorul şi e teriorul hărţii, se păstrează doar o turul.
Se poate folosi radiera , dar a eţi ai ult spor astfel:
sele ţie li eră , sau sele ţie dreptu ghiulară , sele taţi cu butonul de porţiu i di i terior şi apasaţi tasta Delete da a aţi şters prea ult, daţi Edit/U do.
. Par urgeţi ur ătoarele etape:
ăutaţi i agi i u struguri; daţi li k dreapta pe ele, fără a le ări cu Copy si Paste le puneti in fisierul deschis in Paint cu drag&drop le trageti in interorul conturului. repetati operatia de mai multe ori, pana se umple conturul; puteti suprapune putin imaginile (ca un colaj) selectati o bobita de strugure si dati Copy/Paste cu tasta Shift apasata , trageti bobita peste conturul hartii; veti obtine un contur mai gros decat pensula, cu efect deosebit, ca in imaginea alaturata. efe tuaţi o rotaţie a i agi ilor la ◦ . cu pipeta selectati o culoare inchisa din
imaginile cu struguri, si cu butonul de umplere completati spatiile goale din interiorul hartii cu pipeta selectati o culoare deschisa si completati spatiile goale din exteriorul hartii. u ajutorul operatiei de tru hiere Crop, i seraţi i e teriorul conturului imaginea cu cea mai mica dimensiune adaugate. Trebuie sa obtineti o harta viticola atractiva, ca in imaginea de mai jos:
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M5L8
Proiect didactic
II. Date de identificare
Data:
Clasa: a V-a
U itatea de î ăță â t: Ș oala Gi azială „Sfântul Vasile , Ploiești
Profesor: Petre Andreea
II. II. Co stru ția
Disciplina: I for ati ă și TIC
U itatea de î ățare: Algoritmi
Su ie tul le ţiei: Medii grafice interactive
Tipul le ţiei: Tra s itere și î sușire de u oști țe
Timpul acordat: 50 minute
Co pete ţe spe ifi e:
. . Ma ifestarea reati ă pri utilizarea u or apli ații si ple de o struire a u or jo uri digitale
O ie ti e operaţio ale:
O . Să reeze u o t de utilizator pe tru a esarea apli ației S rat h.
O . Să ide tifi e ele e tele o po e te ale ferestrei de lu ru S rat h.
O . Sǎ utilizeze tipurile de lo uri di S rat h.
Strategii didactice folosite:
Metode și pro edee: o ersația fro tală, o ser ația, e pli ația, apli ații pra ti e, î ățarea
prin descoperire
Mijloa e de î văță â t: calculator, videoproiector, ta lă i tera ti ă, I ter et, fișe de lu ru,
prezentare PowerPoint
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Evaluare: o ser are siste ati ă, fișe de a ti itate
Bibliografie:
M. Suditu, L. Rîpeanu, Didactica Informaticii, Editura Karta Graphi , Ploiești,
A. Niță, C. Popes u, D. N. Chirilă, M. Niță, I for ati ă și TIC, Editura Corint Logistic,
Bu urești,
http://informaticainscoli.ro/doku.php
https://scratch.mit.edu/
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Ta elul de spe ifi are a orespo de țelor
Evenimentul instructional Ob.
op. Co ți uturi
Strategii
didactice Evaluarea
Moment organizatoric (2 min) -
Profesorul tre e î atalog ele ii a se ți, sta ilește li iștea și at osfera ade ată a ti ității dida ti e.
Elevii pregătes i stru e tele de lu ru e esare orei.
Co ersația -
A u țarea te ei și o ie ti elor ur ărite min)
-
Profesorul a u ță te a le ției, o ie ti ele ur ărite și rulează prezentarea PowerPoint suport de curs.
Elevii otează î aiete titlul le ției şi ur ǎres pe ta la i tera tivă prezentarea.
E pli ația Orală
Co u i area oilor u oști țe
(30 min)
O1
O2 O3
Profesorul prezi tǎ i for aţiile upri se î suportul de urs, e pli â d oţiu ile oi î tâl ite slide , slide .
Profesorul le soli ită ele ilor să oteze î aiete defi iţia ediilor grafi e i tera ti e și adresa la are or găsi apli ația S rat h.
Pentru crearea u ui o t de utilizator, profesorul realizează pașii preze tați î slide-urile , , î preu ă u ele ii.
Profesorul le arată ele ilor zo ele ferestrei S rat h și tipurile de lo uri slide , slide , dâ d e e ple di lo urile Motio , Looks și
Sound.
Profesorul le soli ită ele ilor să noteze în caiete tipurile de blocuri.
Elevii ur ăres le ția, își reează o turi de utilizator și otează în
Co ersația E pli ația
Apli ații practice
Observarea
siste ati ă a elevilor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
caiete elementele noi.
Fixarea u oști țelor și realizarea feedback-ului (10 min)
O1 O2
O3
Profesorul a soli ita ele ilor sǎ rezol e e er ițiile di fișa de lu ru și a u i âte u ele pe tru realizarea fie ărei sar i i la ta la
i tera ti ă. Profesorul dis ută u ele ii a țiu ile locurilor.
Elevii rezolvă exer ițiile di fișa de lu ru și ies la ta lă la soli itarea profesorului, o e tâ d a țiu ile lo urilor.
E pli ația Co ersația
Î ățarea prin
descoperire
Orală
Observarea
siste ati ă a elevilor
Notarea ele ilor și te a pe tru a asă min)
-
Profesorul otează ele ii are au fost a ti i la le ție și propu e te a pe tru a asă.
Elevii vor realiza un mini-proie t î are să foloseas ă toate lo urile î tâl ite î adrul le ției.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfăşurarea le ţiei
Pregătirea le ţiei:
Întocmirea proiectului didactic;
Pregătirea suportului de urs;
Pregătirea setului de apli aţii;
Pregătirea te ei pe tru a asǎ;
Moment organizatoric:
Organizarea şi pregătirea clasei:
Verifi area fre e ţei;
Verificarea ijloa elor de î ǎţǎ â t e esare le ţiei;
Captarea ate ţiei clasei:
A u ţarea subiectului pentru le ţia respe ti ă;
A u ţarea obiectivelor ur ărite;
A u ţarea odului de desfăşurare a a ti ităţii;
Dirijarea î ǎţǎrii:
Prezentarea suportului de curs (prezentarea PowerPoint);
Su li ierea oţiu ilor oi edii grafi e i tera ti e, ele e te de i terfață,
blocuri Scratch);
Verificarea odului de realizare de ǎtre ele i a sar i ilor erute fişa de
lucru);
Propu erea te ei pe tru a asǎ;
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fişă de lucru
1. Creați u ou proie t S rat h.
2. Ide tifi ați uto ul de s hi are a perso ajului și î lo uiți pisoiul u u alt a i ăluț.
3. Utilizați ur ătoarele lo uri și otați a țiu ile lor:
____________________________________________
_________________________________________
________________________________________
_____________________________________
___________________________________
4. Setați perso ajul să spu ă „Bine ai venit timp de 5 secunde. 5. S hi ați uloarea și ări ea personajului. 6. Adăugați î proie t su ete diferite. 7. Creșteți olu ul su etului u %.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
U itate ș olară: S oala Gi azială Surani Avizat
Disciplina: I for ati ă și TIC
Nu ăr de ore/săptă â ă: 1
Profesor: Ilie-Filote Sorina-Ioana
Clasa: a V-a
A ș olar: 2017-2018
Proiectul unită t ii de î nvă t ăre
Semestrul I
U itatea de î ățare: Structura unui sistem de calcul
Nu ăr ore alo ate: 8
Co ți uturi Co pete țe specifice
A ti ități Resurse Evaluare
Normele de securitate și prote ție a u ii î laboratorul de i for ati ă. Poziţia corectă a corpului la staţia de lucru
1.1, 1.2 1.1 1.2
e ersarea utilizării ore te a u ui calculator sau a unor dispozitive
o ile ta letă, telefo , o solă, laptop , u e ide țierea efectelor asupra stării de să ătate și a peri olelor e pot apărea î azul u ei utilizări incorecte, inclusiv identificarea riscurilor asociate cu implicarea e esi ă a di ertis e tului digital sau utilizarea e esi ă a platfor elor și resurselor de divertisment digital
Manual, auxiliare, filme didactice, tutoriale
Apli ații practice Observare siste ati ă și notare Apli ații practice Observare siste ati ă și notare
Stru tura ge erală a unui sistem de calcul.SC şi de comunicaţii ĩntâlnite ĩn viaţa cotidiană. Istoric. Rolul componentelor Hardware.
descrierea momentelor pri ipale î e oluția siste elor de al ul și de o u i ații pri imagini/desene/grafice/filme didactice etc.) cu identificarea caracteristicilor dispozitivelor actuale
Manual, auxiliare, filme didactice, tutoriale
Dispozitive de stocare a datelor. Me orie e ter ă: HDD, SSD, DVD, BR, stick, capacitate,
iteză, unităţi de măsură Dispozitive de intrare: exemple, rol, utilizare
Identificarea componentelor hardware, u e ide țierea rolului o po e telor hard are și a
i tera țiu ilor di tre a estea.
Manual, auxiliare, filme didactice, componente ale unor calculatoare dezasamblate, pla șe et .
Dispoziti e de ieșire:
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Co ți uturi Co pete țe specifice
A ti ități Resurse Evaluare
exemple, rol, utilizare
Dispozitive de intrare-ieșire: e e ple, rol, utilizare
Soft are: apli ații de ază
Sistem de operare:
rol, exemple
Ele e te de i terfață
E ersarea utilizării ele e telor de i terfață, î tr-o apli ație spe ifi ă siste ului de operare folosit (de exemplu, un editor de texte simplu sau un editor grafi , u e ide țierea rolului unui sistem de operare.
Manual, auxiliare, tutoriale, filme didactice, computer
Organizarea
i for ației, oțiu ea de folder, fișier, operații u fișiere și directoare
Descrierea modului de orga izare a i for ațiilor pe suport e ter și e ersarea
odalităților de lu ru u fișiere și directoare. Realizarea într-o apli ație spe ifi ă siste ului de operare sau într-un utilitar specializat a pri ipalelor operații u fișiere și dire toare reare, ștergere, redenumire, copiere, mutare, ăutare î ederea orga izării
resurselor digitale personale.
Manual, computer, apli ații pe tru gestionarea fișierelor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
M6
Proiect didactic
I.Date de identificare
Data: 23.10.2017
Clasa: a V-a
U itatea de î ăță â t: Ş oala Gi azială Co u a Sura i
Profesor: Ilie-Filote Sorina
III. II. Co stru ția
Disciplina: I for ati ă și TIC
U itatea de î ățare: Sisteme de operare
Subiectul lectiei: Organizarea datelor
Tipul lectiei: Tra s itere și î sușire de u oști țe
Timpul acordat: 50 minute
Co pete ţe spe ifi e :
1.2 Utilizarea efi ie tă a u or o po e te soft are
O ie ti e operaţio ale:
Elevii vor fi capabili:
O1 Să e u ere ele e tele de i terfaţă ale siste ului de operare Wi dows
O2 Să defi eas ă otiu ea de fişier
O3 Să ide tifi e el puti e te sii ale u or tipuri parti ulare de fişiere
O Să disti gă ele două otiu i fişier şi folder, pe aza e pli atiilor oferite de profesor.
Strategii didactice folosite:
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Metode și pro edee: o ersația fro tală, obser ația, e pli ația.
Mijloa e de î văță â t: calculator, ideoproie tor, rețea, I ter et, fișe de
lu ru, ta lă, preze tare Po erPoi t
Forme de organizare: frontal, individual.
Evaluare: o ser are siste ati ă, fișe de a ti itate
Bibliografie:
L. Rîpeanu, C. Dragomirescu, I. Lincan, D. Ionescu, ”Ghid de Teh ologia I for ației
pentru gimnaziu”, Editura LVS Crepus ul, Ploiești,
A.Niţă, C.Popes u, D.Chirilă, M.Niţă,”Manual pentru cls. a V-a”, Editura Corint Logistic,
Bu urești,
http://informaticainscoli.ro/doku.php
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Ta elul de spe ifi are a orespo de țelor
E e i e tul i stru țio al Ob.
op. Co ți uturi
Strategii
didactice Evaluarea
Moment organizatoric (1 min) -
Profesorul o se ează î atalog ele ii a se ți, sta ilește li iștea și at osfera ade ată a ti ității dida ti e.
Elevii pregătes i stru e tele de lu ru e esare orei
Co ersația -
Verifi area te ei pe tru a asă și rea tualizarea u oști țelor i
O1
Profesorul a u ță ele ii are au efectuat tema incomplet și le oferă
e pli ații supli e tare.
Elevii su t ate ți la expli ațiile oferite de profesor pe tru rezolvarea te ei și răspu d la î tre ările profesoarei.
Con ersația E pli ația
Pe
calculator
A u țarea te ei și o ie ti elor ur ărite i
- Profesorul a u ță te a le ției și o ie ti ele ur ărite.
Elevii otează î aiete titlul le ției „Organizarea datelor”
E pli ația Orală
Co u i area oilor u oști țe
(30 min)
O2,
O3,
O4
Profesorul prezi tă oul o ţi ut- ezi Dirijarea î ățarii
Elevii ur ăres le ția, răspu d și otează î aiete o ţi utul noii
le ţii.Ur ăres expli aţiile propu ătoarei.
Co ersația E pli ația
Exemplul
Orală Observarea
siste ati ă a elevilor
Fixarea u oști țelor și realizarea feedback-ului (10 min)
O2,
O3,
O4
Profesorul le soli ită ele ilor să o pleteze eri ţele din fișa de lu ru.
Elevii realizează eri țele di fișa de lu ru utilizâ d calculatorul.
Co ersaţia
Apli aţie pra ti ă
Practică
Observarea
siste ati ă a elevilor
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Notarea ele ilor și te a pe tru a asă min)
- Profesorul otează ele ii are au fost a ti i la le ție și propu e te a pe tru a asă.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Desfăşurarea le ţiei
Moment organizatoric:
pregătirea le ţiei:
- întocmirea proiectului didactic;
- pregătirea setului de î tre ări;
- pregătirea setului de apli aţii;
- pregătirea te ei;
orga izarea şi pregătirea lasei:
- erifi area fre e ţei;
- erifi area te ei pe tru a asă.
captarea ate ţiei lasei:
- a u ţarea su ie tului pe tru te a respe ti ă;
- a u ţarea o ie ti elor ur ărite;
- a u ţarea odului de desfăşurare a a ti ităţii;
Dirijarea î ățării :
Să e i agi ă pe tru âte a i ute hard disk-ul (discul dur), despre are a î ățat î
le țiile pre ede te, a u dulap u it şi fişet u ai ulte sertare.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Ĩ fie are dulap se pot pu e hârtii şi dosare e o ţi i for aţii utile, a ĩ iaţa reală.
Ĩ să ĩ lu ea al ulatorului, datele şi i for aţiile se află ĩ fişiere file .
Pe tru a a ea o orga izare efi ie tă a datelor, fişierele se grupează ĩ foldere dosarele
di iaţa reală . De ase e ea a estea se pot grupa şi ele ĩ alte foldere, realizâ du-se o
stru tură ierarhi ă a i for aţiei pe al ulator.
Sunt utile!!
Astăzi o î ăța despre:
Organizarea datelor
Dispozitivele de memorie care permit stocarea pe ter e lu g a u ei a tităţi de
i for aţie su t: hard disk-ul, discheta, CD-ROM-ul, DVD ROM-ul etc.
Cel mai utilizat dispozitiv magnetic de memorie e ter ă este hard-discul (HDD), ce este
separat ĩ ai ulte partiţii.Spre e e plu „Local Disk(C:) este o partiţie i porta tă, deoare e
ai i se află fişierele siste ului de operare.
Fişierul este o ole ţie orga izată de date ide tifi ate pri nume şi extensie, separate
prin punct: nume.extensie.
Nu ele fişierului poate o ţi e a i de ara tere, u e epţia „/, \, :, *,?, >, , <,
| . Extensia reprezintă u grup de ara tere i i e arată tipul fişierului şi spune
sistemului de operare cu ce apli aţie a fost reat fişierul. Extensia nu este obligatorie, dar
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
fişierele parti ulare o ţi e te sii proprii şi astfel se disti g tipurile de i for aţii aflate ĩ
respectivul document.
Fişierele su t grupate î foldere (dosare sau directoare ). Un folder reprezi tă o ole ţie
de ai ulte fişiere şi/sau alte foldere (subfoldere).
Ĩ Wi do s, folderele dispu de o pi togra ă spe ială ase a atoare u ui dosar.
Nu ele u ui folder are a eleaşi restri ţii a si u ele fişierelor.
Pe tru a izualiza o ţi utul u ui folder se efe tuează du lu li pe pi togra a aso iată.
Se a des hide apoi o fereastră ĩ are apar i o iţele apli aţiilor, a fişierelor sau a altor su
foldere.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Modul de afişare: Orga izarea o ţi utului:
Asigurarea rete ției și transferului (evaluarea nivelului de realizare a obiectivelor
le ţiei)
Vezi fisa de lucru.
Te ă pe tru a asă:
Ide tifi ă tipuri de fişiere parti ulare pe are le are al ulatorul tău de a asă și
otează-le , î preu ă u ara teristi ile a estora u e, di e siu e, data odifi ării .
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Fișa de lu ru
Organizarea datelor
. Sta iliţi aloarea de ade ăr a ur ătoarelor e u ţuri:
a. Fişierul este o ole ţie orga izată de date, al ătuit di u e şi e te sie. A/F
. Nu ele u ui fişier poate a ea de caractere. (A/F)
. Folderul reprezi tă o ole ţie de ai ulte fişiere, u u e sugesti e. A/F
d. Fişierele de tip te t au e te sia .jpg. A/F
. Ĩ ta elul de ai jos apar pi togra ele e o ţi tipuri parti ulare de fişiere. Notaţi i
ăsuţele li ere e te sia lor pre u si apli aţia u are se des hid a estea:
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia
Fisier text
(de date)
Fişier
arhi ă
Fişier
document(de
prezentare)
Fişier foi
de calcul
Fişier
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia audio
Fişier
imagine(Jpeg
Image)
Fişier
Portabil
Fişier
imagine(Bitmap
Image)
Fişier
text
. Ştii d ă M Co puter Co puterul eu este u progra utilitar are per ite a esul la
resursele fizice ale calculatorului:
a La saţi ĩ e e uţie apli aţia M Co puter, utilizâ d pi togra a de pe Desktop.
O ser aţi, apoi pre izaţi are su t u ităţile de lu ru ale al ulatorului şi u e litere su t
simbolizate.
Daţi du lu li pe pri ul dis si izualizaţi folderele e iste te. S rieţi pe aiete âte foldere
aţi des operit.
d Realizaţi u dese u pi togra e aso iate u or foldere, la alegere.
. E istă ase ă ări şi deose iri i tre fişiere şi foldere? E e plifi aţi.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Rezol are Fișa de lu ru
. Sta iliţi aloarea de ade ăr a ur ătoarelor e u ţuri:
a. Fişierul este o ole ţie orga izată de date, al ătuit di u e şi e te sie. A
b. Numele unui fişier poate a ea de ara tere. F
. Folderul reprezi tă o ole ţie de ai ulte fişiere, u u e sugesti e. A
d. Fişierele de tip te t au e te sia .jpg. F
. Ĩ ta elul de ai jos apar pi togra ele e o ţi tipuri parti ulare de fişiere. Notaţi i
ăsuţele li ere e te sia lor pre u si apli aţia u are se des hid a estea:
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia
.doc/
.docx
Fisier text
(de date)
Microsoft
Word
.rar Fişier
arhi ă
Winrar/
Winzip
.ppt
Fişier
document(de
prezentare)
Microsoft
Power Point
.xls
Fişier foi
de calcul
Microsoft
Excel
.mp3
Fişier
audio
Winamp,
Windows
Media Player
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Pictograma Extensie Tip fisier Apli aţia
.jpg
Fişier
imagine(Jpeg
Image)
Paint
.pdf Fişier
Portabil
Adobe
Acrobat Reader
.bmp
Fişier
imagine(Bitmap
Image)
Paint
.txt
Fişier
text
Notepad
. Ştii d ă M Co puter este u progra utilitar are per ite a esul la resursele fizi e ale
calculatorului:
a La saţi ĩ e e uţie apli aţia M Co puter, utilizâ d pi togra a de pe Desktop.
R: dublu-click pe pictograma My Computer
O ser aţi, apoi pre izaţi are su t u ităţile de lu ru ale al ulatorului şi u e litere su t
simbolizate.
R: C,D,E
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1
Daţi du lu li pe pri ul dis si izualizaţi folderele e iste te. S rieţi pe aiete âte foldere
aţi des operit.
R: E istă foldere.
d Realizaţi, pe caiet, un desen cu 3 pictograme asociate unor foldere, la alegere.
. E istă ase ă ări şi deose iri i tre fişiere şi foldere? E e plifi aţi.
R: Fişierul reprezi tă u itatea de ază utilizată pe tru sto area i for aţiei, pri are
o puterul poate desluşi tipurile de i for aţie e iste te. Are u u e şi o e te sie.
Folderul este o ole ţie de ai ulte fişiere/dire toare.ĩ i teriorul u ui folder se pot vizualiza
i o iţele apli aţiilor, di erse do u e te dar şi alte foldere.
Atât fişierul, ât şi folderul dispu de o pi togra ă spe ifi ă, iar de u irea a estora u
depăşeşte ara tere.
Ilie-Filote Sorina-Ioana
PH_S1GR1