PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE:
DATA:
GRUPA: Mică
Nivelul I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMANT:
TEMA ANUALĂ: ”Cand,cum şi de ce se întamplă?”
PROIECT TEMATIC:“Alb covor a acoperit pământul”
SUBTEMA: “Ce-i atata gălagie?( jocurile copiilor iarna)”
TEMA ACTIVITATII : “Jocurile copiilor iarna”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţe
MIJLOC DE REALIZARE: convorbire
TIPUL LECŢIEI: consolidare, sistematizare de cunoştinţe
SCOPUL: Consolidarea , aprofundarea şi sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor
OBIECTIVE:
O1 – să descrie cateva caracteristici generale ale anotimpului iarna;
O2 – să enumere obiectele vestimentare pe care le poartă în anotimpul iarna;
O3 – să recunoasca pe baza imaginilor jocurile copiilor iarna;
O4 – să răspundă corect, în propoziţii simple şi dezvoltate la întrebările puse;
O5 – să participe cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
1
METODE ŞI PROCEDEE: Convorbirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia.
MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de iarnă şi jocurile copiilor iarna
FORME DE ORGANIZARE: Frontal şi individual
SISTEM DE EVALUARE: Evaluare formativă/continuă.
METODE DE EVALUARE: Verificare orală, observarea curentă, aprecieri stimulative.
DURATA: 15 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Ministerul Educatiei şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de Copii, Ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Bucureşti, 2005;
Ezechil Liliana, Mihaela Păişi Lăzărescu, “Laborator preşcolar-ghid metodologic”, Editura V&Integral, Bucureşti, 2005;
Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărtii de Ştiinţă, Cluj- Napoca, 2007.
2
EVENIMENT DIDACTIC
CONŢINUT STIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
(instrumente şi indicatori)
MOMENTUL ORGANIZATORIC
Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a activităţii:
-aerisirea sălii de clasă;
-amenajarea în semicerc a scaunelor;
-pregătirea materialului didactic;
CAPTAREA
ATENTIEI
Captarea atenţiei se face prin afişarea la tabla magnetică a imaginilor cu aspecte de iarna şi jocurile copiilor în acest anotimp.
Conversaţia
ANUNŢAREA
TEMEI ŞI
ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
-Copii, astazi vom vorbi despre anotimpul iarna şi despre jocurile copiilor din aceasta perioadă. Conversaţia
DIRIJAREA
ÎNVǍŢǍRII
Educatoarea adresează cateva intrebări copiilor:
-Ce ne-a adus Zana Iarnă?
-Cum ne îmbrăcăm iarna?
-Cum ne putem juca?
Conversaţia Evaluare orală
3
-Unde ne dăm cu săniuţa?
-Dar cu schiurile?
-De ce vă place anotimpul iarna?
Copiii descriu, împreună cu educatoarea imaginile aflate la panou.
Convorbirea
Observarea curentă
Aprecieri stimulative
OBŢINEREA PERFORMANŢEI ŞI REALIZAREA FEED-BACK-ULUI
Copiii vor veni pe rand la tabla magnetică şi vor descrie cate o imagine, folosind propoziţii simple.
Convorbirea Evaluare orală
EVALUAREA
Educatoarea adreseaza copiilor cateva întrebări, pentru a evalua activitatea de astăzi:
-Despre ce am discutat noi astăzi?
-Ce jocuri de iarna cunoaştem?
-Care este jocul nostru preferat?
Conversaţia Evaluare orală
INCHEIEREA ACTIVITATII
Se apreciază comportamentul copiilor în timpul activităţii. Se fac aprecieri generale şi individuale.
Aprecierea verbală
4