Investete n oameni!
Proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
Axa prioritar: 1 Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie:1.3 Dezvoltarea resurselor umane din educaie i formare
Titlul proiectului: Formarea profesorilor de matematic i tiine n societatea cunoaterii
Cod contract: POSDRU/ 87/1.3/ S/ 62534
Beneficiar : Inspectoratul colar Judeean Bihor
PORTOFOLIU DE EVALUARE
Program de formare continu:
Dezvoltare profesionala continua pe componenta instruirii diferentiate a elevilor
Profesor Ra Dorina
coala Gimnazial Petfi Sndor Livada , Satu Mare
FORMATOR: Rodica Florina Gianina Moise
PORTOFOLIU CURSANI
1. Un program de intervenie personalizat pentru un elev cu dificulti de nvare (PIP)2. Un proiect didactic n specialitate bazat pe instruirea difereniat. Instruire difereniat prin:coninut, metode, evaluare 3. Proiectarea unei activiti n cadrul disciplinei, pentru elevi capabili de performan. (Cerc de specialitate, centru de excelen etc)4. Modele de bune practici n instruire difereniat.
PROGRAM DE INTERVENTIE PERSONALIZAT
Nume: B. Adrian
Clasa: a VII-a B
Domiciliu: sat Iojib
Familia: tatal: Nicolae
mama: Ileana
Alte date despre familie: familie unita , cu posibilitati materiale bune , copil unic in familie
Dezvoltare fizica: normala; naltime 1,63 cm
greutate 60 kg
Stare de sanatate: foarte buna
Dezvoltarea psihica:
-din punct de vedere cognitiv: cunoaste valoarea banilor, dar nu are capacitatea de a efectua calcule mai complexe
-se exprima bine in limba romana , dar are un vocabular sarac , nu vorbeste vulgar , nu are un anturaj rau
-memoria de scurta durata e buna, dar cea de lunga durata slaba.
-deficit de atentie, imaginatie saraca
Aspecte psihopedagogice observate:
are prieteni , bine integrat in colectiv , nu este marginalizat de copii , darnic , isi ofera lucrurile cu generozitate
Tipul de dizabilitate: handicap I accentuat
Interventii anterioare:evaluat de Comisia de Protectia Copilului prin Secara Anrieta psiholog,
Psihologul scolii
Domeniul de interventie: biologie
Echipa de interventie: Cheregi Carmen , Rat Dorina , Seer Anna
Scopul programului de interventie: crearea unui program de invatare pentru gradul lui de handicap
Nivelul de plecare: elevul poseda minime cunostinte despre partile componente ale corpului uman , unele organe interne si are minime cunostinte de igiena
Durata P.I.P.: 2 luni
Obiectivele programului de interventie:
O1: identificarea i observarea alctuirii externe a corpului uman si utilizarea corect a terminologiei specific biologiei n diferite situaii de comunicare
O2: cunoasterea terminologiei de igiena corporala interpretarea relaiilor dintre propriul comportament i starea de sntate , acordarea primului ajutor n cazul unor urgene medicale simple
Obiective
Activitati de invatare
Metode
Mijloace
Perioada
Indicatori de evaluare
Evaluare
O1
identificarea i observarea alctuirii externe a corpului uman si utilizarea corect a terminologiei specific biologiei n diferite situaii de comunicare
Conversatia
Exercitiul
Explicatia
Atlas anatomic
Softuri educationale
Fise de lucru
Lucrari practice
1 luna
Sa deseneze si sa noteze corect partile componente ale corpului uman
Observare
Auto-evaluare
Evaluare frontala
Teste grila
O2
cunoasterea terminologiei de igiena corporala Interpretarea relaiilor dintre propriul comportament i starea de sntate , acordarea primului ajutor n cazul unor urgene medicale simple
Conversatia
Exertitiul
Softuri educationale
Fise de lucru
Creioane colorate
marker
1 luna
Sa stie cum sa pastreze igiena corporala
Evaluare frontal
Portofoliu
Evaluare periodica:
Obiective realizate: recunoaste partile componente ale corpului si notiunile de igiena
Dificultati intampinate: nu reuseste sa retina pe termen lung terminologia specific biologiei n diferite situaii de comunicare
Metode cu impact -pozitiv: activitatile practice, autoevaluarea, softurile didactice
-negativ: fisele de lucru
In urma evaluarii rezultatelor obtinute dupa derularea programului de interventie pe o perioada de o luna, s-a constatat ca elevul reactioneaza pozitiv la activitatile desfasurate pe calculator si la probele practice; dar are deficiente de concentrare in a urmari explicatiile.
Revizuirea programului:
Anatomie: fise de lucru mai atractive, mai viu colorate
Igiena : materiale didactice , lucrari practice pentru a-i stimula dorinta de a aplica cele invatate
Obiective
Activitati de invatare
Metode
Mijloace
Perioada
Indicatori de evaluare
Evaluare
O1
utilizarea corect a terminologiei specific biologiei n diferite situaii de comunicare
invatarea unor notiuni minime cu privire la alcatuirea interna a corpului uman
Exercitiul;
Munca indepen-denta;
Activitate frontala
Atlas anatomic
Softuri educationale
Fise de lucru
Planse
1 luna
Sa deseneze si sa noteze corect partile componente ale corpului uman
Sa recunoasca organele interne pe planse
Evaluarea muncii indpenden-te;
auto-evaluare
O2
Interpretarea relaiilor dintre propriul comportament i starea de sntate , acordarea primului ajutor n cazul unor urgene medicale simple
Exercitii-joc;
munca in grup
Softuri educationale
Fise de lucru
Creioane colorate
Planse
1 luna
Sa stie cum sa pastreze igiena corporala si cum sa acorde primul ajutor in cazul unei cazaturi
Test cu itemii pereche;
Evaluarea muncii in grup;
Autoevaluare
Observatie: Intrucat capacitatea de concentrare a atentiei elevului este scazuta a fost necesara folosirea unui numar mare de exercitii-joc diverse si atractive; sporirea motivatiei prin apreciei verbale
Recomandari: este necesara derularea unui P.I.P. care va avea ca scop formarea capacitatii de intelegere a terminologiei specifice biologiei si igienei , notiuni care sa ai fie utile in viitor
Proiect didactic bazat pe instruire diferentiata
Unitatea colar: coala Gimnazial ,,Petofi Sandor,, Livada
Cadru didactic: prof. Seer Anna
Data:
Clasa: a VIII- a
Obiectul: Chimie
Tema: Oxigenul
Tipul leciei: Rezolvare de exerciii i probleme
Competene specifice:
2.3. Formularea de concluzii i de generaliti pentru punerea n eviden a proprietilor fizice i chimice ale substanelor simple.
3.3. Aplicarea regulilor/legilor n scopul rezolvrii de probleme
5.1. Aprecierea avantajelor i dezavantajelor utilizrii unor substane chimice.
Obiective operaionale:
O1 S modeleze structura atomului de oxigen.
O5 S enumere proprietile fizice ale oxigenului.
O6 S scrie ecuaiile chimice prin care se ilustreaz proprietile chimice ale oxigenului.
O7 - S coreleze proprietile fizice i chimice cu utilizrile oxigenului.
O8 S efectueze calcule pe baza formulelor chimice i a ecuaiilor reaciilor chimice.
Metode i procedee:
nvarea difereniat
- ciorchinele
problematizare
modelarea.
Mijloace de nvmnt : manualul, fie de lucru .
Desfurarea leciei
Moment organizatoric
-notarea absenelor
-se stabilete linitea i atmosfera necesar activitii didactice.
-verificarea temei pentru acas.
a) Rezolvarea de exerciii i probleme
b) Lecia este asigurat pe baza unei fie de consolidare a cunotinelor prezentat elevilor la nceputul activitii.
1.Stabilii structura atomului de oxigen folosind metoda ciorchinelui.
(Proprieti fizice) (Caracter chimic)
(Oxigen)
(Proprieti chimice)
(Structura atomului)
\
(Locul n sistemul periodic)
(Utilizri)
2. Problem comun pentru ntreaga clas; propus n scopul reactualizrii algoritmilor de rezolvare a problemelor de chimie.
Ce cantitate de sodiu se unete direct cu oxigenul ,dac se formeaz 5 moli de Na2O? n ce volum de aer este cuprins oxigenul consumat,dac se tie c 32 g oxigen ocup un volum de 22,4 l?
3. Probleme date difereniat dup gradul lor de dificultate
M. Cte grame de Al de puritate 80% pot arde n 6 moli de O2
S. Se ard 30 g Mg cu 6% impuriti. Produsul rezultat se trateaz cu 153 g ap. Se cere:
a) S se scrie ecuaiile reaciilor chimice.
b) Ce cantitate de oxid de magneziu rezult?
c) Volumul de oxigen consumat;
d) concentraia procentual a soluiei obinute prin tratarea oxidului cu apa.
4. .Problem comun pentru ntreaga clas; propus n scopul reactualizrii algoritmilor de rezolvare a problemelor de chimie.
Stabilii compoziia oxidului feroferic,Fe3 O4 exprimat n :
- Raport atomic
-raport de mas
-compoziie procentual
5. Se d urmtoarea schem program:
MnO2
ab+ d
electro