Download - Fiscalitate
![Page 1: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/1.jpg)
FISCALITATE
Prof.Univ.dr.Stefan BratuAsist.Univ.drd.Daniela Penu
TEMATICA
1.Impozitul pe profit
2.Impozitul pe venit
3.Impozite si taxe locale
4.Taxa pe valoare adaugata
5.Accize
BIBLIOGRAFIE:
1. Sistemul fiscal al Romaniei- Autor: Minica Boaja
Gheorghe Bistriceanu2. Cod fiscal – editia a 60-a a Monitorul Oficial, Bucuresti
2006
Legea 343 – intra in vigoare de la 1 ianuarie 2007Ordinul 1016 – Finante , cadre didactice – Penu DanielaMonitorul Oficial 668/27.07.2005
![Page 2: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/2.jpg)
IMPOZITUL PE PROFIT
Teoria este in curs
APLICATII
APLICATIA 1
Presupunem ca se cunosc urmatoarele informatii despre activitatea unui agent economic:Venituri totale: 30000 lei, din care
- venituri din anularea cheltuielilor pt.care nu s-au acordat deduceri: 1000 lei- dividende primitew de la o persoana juridical romana: 2500 lei
Cheltuieli totale: 15000 lei , din care:- cheltuieli de protocol: 500 lei- cheltuieli cu impozitul pe profit afferent trimestrelor anterioare: 800 lei.
Sa se determine profitul net realizat de agentul economic.
Rezolvare:Profitul impozabil= Venituri totale-Cheltuieli totale-Venituri impozabile+Cheltuieli nedeductibile.
Venituri totale = 30000Chgeltuieli totale = 15000Venit impozabil = 1000+2500=3500Cheltuieli nedeductibile = 800+244=1044 leiBaza de calcul pentru cheltuieli de protocol:Venituri impozabile-cheltuieli aferente veniturilor impozabile-cheltuieli de protocol+cheltuieli cu impozitul pe profit = = (30000-3500)-15000+500=8000=12800Cheltuieli de protocol deductibile = 2% aplicat la 12800 = 256 lei.Cheltuieli de protocol nedeductibile = 500-256=244 leiProfit impozabil = 30000-15000-3500+1044=12544 leiImpozit/profit = 16% din 12544 = 2007 leiProfit net = 30000-15000-2007=12993 lei.
![Page 3: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/3.jpg)
APLICATIA 2
Presupunem ca o societate comerciala prezinta la sfarsitul anului 2006 urmatoarea situatie:Venituri din vanzare marfuri = 6000 lei - impozabilVenituri din vanzarea produselor = 4000 lei - impozabilVenituri financiare = 800 lei - impozabilVenituri din anularea cheltuielilor pentru care nu s-a acordat deducere = 100 lei - neimpozabilCheltuieli cu materii prime si materiale = 1200 lei - deductibileCheltuieli cu personalul = 600 lei - deductibileCheltuieli cu protocolul = 100 lei - partialeCheltuieli cu dobanda pentru creditele bancare(grad de indatorare a capitalului = 3,2) = 500 lei - nedeductibileCheltuieli pentru prevenirea accidentelor de munca si a bolilor profesionale, potrivit legii = 300 lei - deductibileCheltuieli de reclama si publicitate effectuate in scopul popularizarii firmeio, in baza unui contract scris = 60 lei - deductibileCheltuieli cu impozitul pe profit = 250 lei - nedeductibileCheltuieli sociale = 15 lei – partial deductibilePierdere fiscala in anul 2005 = 1000 lei - Cheltuieli cu sponsorizarea = 80 lei. - nedeductibileSa se determine profitul net obtinut de agentul economic.
Rezolvare: Observatie: In cazul in care gradul de indatorare a capitalului este < sau = cu 3
, atunci cheltuielile cu dobanda sunt deductibile , in caz contrar sunt nedeductibile.
Gradul de indatorare a capitalului reprezinta raportul dintre media capitalaului imprumutat si media capitalului propriu.
Profit impozabil = Venit total-Cheltuieli totale-Venit neimpozabil+Cheltuieli nedeductibile.Venitul total = 63000+4000+800+100 = 10900
![Page 4: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/4.jpg)
Cheltuieli totale = 1200+600+100+500+300+60+250+15+80=3105Venit neimpozabil = 100Cheltuieli nedeductibile = 500+250+80+0+3=833
Se calculeaza cheltuieli partiale: - pentru cheltuieli de protocolBaza de calcul pentru cheltuieli de protocol:Venituri –cheltuieli aferente veniturilor impozabile+cheltuieli protocol+cheltuieli impozit/profit = (6000+4000+800)-3105+100+250==8045Cheltuieli protocol deductibile: 2% din 8045=161 lei(deducible)
- pt.cheltuieli sociale = 2% din 600 = 12 lei ( 600=cheltuieli cu personalul)Cheltuieli sociale nedeductibile = 15-12=3Profit impozabil = 10900-3105-100+833-1000=7528 lei
(pierdere fiscala)Impozitul /profit datorat:16% din profitul impozabil16% din 7528=1204 leiCheltuielile de sponzorizare se scad din impozitul pe profit datorat daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulative urmatoarele conditii:
- este limita a 3%0 din cifra de afaceri- nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat( vanzarea
fprmeaza cifra de afaceri)
1. 3%0 din cifra de afaceri = 3%0* (6000+4000)=30 lei2. 20% din impozitul pe profit datorat 20% din 1204=240,8 lei [30;240,8]
Impozitul /profit platit = V T- Ch T – Impozit profit platit =10900-3105-1124==6671 lei
APLICATIA 3
Un agent economic realizeaza venituri in valoare de 20000 lei, din care :- 150000 lei = venituri din activitatea unui bar de noapte
Cheltuielile aferente effectuate de agentul economic sunt in suma de 6000 lei, din care cheltuieli aferente barului de noapte sunt 5000 lei.
![Page 5: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/5.jpg)
Sa se determine impozitul pe profit datorat de contribuabil pe tipuri de activitati
Rezolvare:I. Activitatea normala( de zil):Profit impozabil = VT-ChT-Vneimpoz.+Ch.nededuct.= = (20000-15000)-(6000-5000) = 4000Impozit/profit = 16% din 4000 (profit impozabil) = 640 lei
II. Activitate bar de noapte:Profit impozabil = V T – Ch T – V neimp.+ Ch. Nededuct.=15000-5000= = 10000
Determinarea impozitului pe profit prin aplicarea cotei de 16% asupra PROFITULUI IMPOZABIL.
a) Impozit/profit = 16% din 10000=1600 lei
Determinare impozitului/profit prin aplicarea cotei de 5% asupra venitului din activitatea barului de noapte
b) Impozituil/profit 5% din 15000=750 lei
Max[750;1600] = 1600 lei
Pentru barul de noapate se plateste impozit maxim 1600 lei
Impozitul /profit total = 640+1600 = 2240 lei
![Page 6: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/6.jpg)
IMPOZITUL PE SALARIU
Teoria este in curs.
APLICATII
APLICATIA 1
Un angajat realizeaza la locul principal de munca urmatoarele venituri:- salariul de baza = 500 lei- spor vechime = 10%- alte venituri – 40 lei
Angajatorul are in intretinere 2 copii minori.Sa se determine impozitul pe salariu si salariul net.
Sal.brut=500Venit brut = 500+10%din 500+40=590 leiContributii:Somaj = 1% din 500(salariu de baza) = 5 leiCAS = 9,5% din 590(venitul brut) = 56CASS = 6,5% din 590(venitul brut) = 38Total contributii = 99Venit net = 590( venit brut) – 99(contributii) = 491 lei ( venit net)Deducerea = 2 persoane = 450 leiVenitul impozabil = 491-450=41 leiImpozitul pe salariu = 16% din 41 lei = 7 leiSalariul net = venit net – impozit pe salariu
491-7=484 lei
![Page 7: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/7.jpg)
APLICATIA 2
Un angajat a realizat in luna februarie, la cel de-al doilea loc de munca un venit de 700 lei.Sa se determine impozitul pe salariu si salariul net.
Sal.baza = 700 leiVenit brut = 700 leiContributiiSomaj=1% din 700=7 lei9,5% din 700=67 lei6,5% din 700=46 leiContributii = 120 leiVenit net = venit brut-contributii = 700-120=580 leiVenit net = 580 leiDeduceri = 0Venitul impozabil = 580-0=580Impozitul/salariu = 16% din 580=93Salariu net = 580-93=487 lei.
APLICATIA 3
In luna iunie un angajat a obtinut urmatoarele venituri:- salariu de baza = 2000- spor risc = 10%- spor vechime = 15%- bani pt.cadouri mpt.1 iunie = 100 lei- tichete de masa = 105 lei
Sa se determine impozitul pe salariu si salariul net, stiind ca angajatul are in intretinere un copil minor si plateste o cotizatie sindicala lunara de 20 lei.
Sal.baza = 2000Venit brut=2000(sal.baza) =10% din 2000+15% din 2000=2500
![Page 8: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/8.jpg)
Contributii:1%din 2000=20 lei9,5% din 2500 = 238 lei6,5% din 2500 = 163 leiTotal contributii =421 leiVenit net = venit brut-contributii = 2500-421=2079 leiDeduceri o persoana 90 lei+cotizatia =90+20=110 leiVenit impozabil = 2079-110=1969Impozit/salariu=16%din 1969=315Salariul net=venit net-impozit/salariu=2079-315=1764
APLICATIE 4
O persoana fizica a obtinut la locul principal de munca in luna mai, urmatoarele venituri:Salariu de baza = 1400 leiSpor vechime = 10%Prima de concediu = 60 leiPersoana fizica are in intretinere 2 copii si o ruda de grad 2 , cu un venit lunar de 220 lei si care obtine venituri din valorificarea florilor in sere.Sa se determine impozitul pe salariu si salariul net.
Sal.brut=1400 leiVenit brut=1400+10%$*1400+60=1600 leiContributii:1% din 1400 = 14 lei9,5% din 1600 = 152 lei6,5% din 1600=104 leiTotal contributii = 270 lei
Venit net = 1600(venit brut)-270(contributii)=1330
![Page 9: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/9.jpg)
Deduceri = 2 copii = 320 leiVenit impozabil = 1330-320=1010 leiImpozit/sal.=16%*1010lei = 162 leiSalariu net=1330-162=1168 lei
APLICATIE 5
Un contribuabil a realizat in luna martie urmatoarele venituri:Spor baza = 900 leiSpor vechime = 15%Prima = 100 leiTichete masa = 110 leiContribuabilul are in intretinere un copil minor si tatal cu o pensie lunara de 240 lei, care insa detine un teren agricol cu o suprafata de 10400 m patrati in zona de ses.Sa se determine impozitul /salarii si salariul net.Salariul brut=900 leiVenit brut = 900+15%*900+100=1135 leiContriburii 1%*900=9 lei9,5%*1135=108lei6,5%*1135=74 leiTotal contributii = 191 leiVenit net=1135-191=944 leiDeduceri : 1 copil =330 leiVenit impozabil = 944-330=614Imp/sal.= 16%*614=98Salariu net=944-98=846 lei
De prezentat la examen un studiu de caz al unui impozit pe profit al firmei.
![Page 10: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/10.jpg)
Observatia 1:
In cazul unui apartament amplasat intr-un bloc cu mai mult de 3 nivele si 8 apartamente, coeficientul de corectie se reduce la 0,10%.
Observatia 2:
In cazul; unui imobil cu o vechime cuprinsa intre 30-50 ani, valoarea impozabila se reduce cu 10%.
Observatia 3:
In cazul unui imobil cu o vechime mai mare de 50 ani, valoarea impozabila se reduce cu 20%.
Observatia 4:
In cazul unui imobil cu o suprafata mai mare de 150mp, valoarea impozabila se majoreaza cu 5% pentru fiecare 50 mp sau fractiune din acestia.
Observatie 5:
a) Pentru prima locuinta in afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul se majoreaza cu 15%.
b) Pentru a 2-a locuinta in afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul se majoreaza cu 50%.
c) Pentru a 3-a locuinta in afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul se majoreaza cu 75%.
d) Pentru a 4-a locuinta in afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul se majoreaza cu 100%.
![Page 11: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/11.jpg)
PROBLEMA1:
O persoana fizica detine un apartament situate intr-o localitate de rang 3, zona B. Apartamentul este amplasat intr-un bloc cu mai mult de 3 nivele si 8 apartamente. Blocul este construit din beton, are cele 4 instalatii si o vechime de 35 ani. Suprafata utila a apartamentului este de 60 mp. Sa se determine impozitul datorat de persoana fizica.
Rezolvare:
Suprafata construita = SU * 1,2 = 60*1,2=72 mpdesfasuratValoarea impozabila = (SCD) 72mp * 669 * (2,20-0,10) = 101153Val.impozabila redusa = 90%*101153 = 91038Impozit = 0,1%*91038=91 lei
PROBLEMA 2:
O persoana fizica detine o casa de vacanta situata intr-o localitate de rang 2, zona B. Casa de vacanta are o suprafata utila de 130mp si este construita din beton, fiind dotata cu cele 4 instalatii. Sa se determine impozitul pe cladire.
Rezolvare:
Suprafata construita = 130 * 1,2 =156 mpdesfasuratValoarea impozabila = 156 * 669 * 2,3 = 240037Val.impozabila majorata = 105%*240037=252039Impozit = 0,1%*252039 = 252 leiImpozit = 115% * 252 = 290
![Page 12: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/12.jpg)
PROBLEMA 3:
O persoana fizica detine o cladire anexa situate intr-o localitate de rang 4, zona D. Clacirea anexa este construita din caramida nearsa sin u este dotata cu cele 4 instalatii. Suprafata construita desfasurat este de 15 mp. Sa se determine impozitul pe cladire.
Rezolvare:
Val.neimpozabila = 15 * 45 * 0,95 = 641 leiImpozitul = 0,1%*641 = 0,6 lei
IMPOZITUL PE TEREN
a) teren amplasat in intravbilan incadrat la categoria teren cu constructii
Impozit suprafata ( ha) * coeficient de corectie ( anexa 1).
b) teren amplasat in intravilan si incadrat la alte categorii.Impozitul = suprafata ( ha ) * valoare teren ( anexa 2) * coeficient de corectie ( anexa 3).
c) teren amplasat in extravilan ( pentru toate categoriile)Impozit = suprafata ( ha ) * valoare teren ( anexa 4) * coeficient de corectie ( anexa 5).
PROBLEMA 1:
O persoana fizica detine un teren amplasat in intravilan , rang 3, zona C. Terenul este incadrat la categoria terenuri cu constructii si are o suprafata de 100 mp. Sa se determine impozitul pe teren.
![Page 13: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/13.jpg)
Rezolvare:
a) Impozitul = 100/10000*1200 = 12 lei
PROBLEMA 2:
O persoana fizica detine o livada amplasata in intravilan, rang 2, zona B. Suprafata terenului este de 1400 mp. Sa se determine impozitul.
Rezolvare:
Impozitul = 1400/10000*33*4=18 lei.
PROBLEMA 3:
O persoana fizica detine un teren cu amenajari piscicole situate in extravilan, rang 3,zona B. Suprafata terenului este de 2000 mp. Sa se determine impozitul pe teren.
Rezolvare:
Impozitul = 2000/10000 * 22 * 2,2 = 10 lei
PROBLEMA 4:
O persoana fizica a cumparat la data de 10 februarie o pasune situate in intravilan, rang 4, zona A. Suprafata terenului este de 2400 mp.Sa se determine impozitul.
Rezolvare:
Impozitul = 2400/10000*15*1,10*10/12=3,3 lei
![Page 14: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/14.jpg)
PROBLEMA 5:
O persoana detine un teren incadrat la categoria terenuri cu constructii. Terenul este situate intr-o localitate de rang 2, zona A si are o suprafata de 410 mp, din care , 110 mp reprezinta o cladire . Sa se determine impozituil pe teren, in conditiile in care Consiliul Local a hotarat majorarea impozitului pe teren cu 15%.
Rezolvare:
Impozituil; = 410-110/10000*4300 = 129 leiImpozitul majorat = 115% * 129 = 148 lei
PROBLEMA 6:
O persoana fizica detine un teren arabil cu o suprafata de 3000 mp situate in extravilan, rang 2 zona C. Consiliul Local a hotarat acordarea unei bonificatii de 10% pentru persoanele care vor plati impozitul pana la 31 martie. Sa se determine impozitul in conditiile in care persoana fizica plateste impozit integral la data de 15 martie .
Rezolvare:
Impozit = 3000/10000 * 32 * 2,20 = 21 leiImpozit redus = 90% * 21 = 19 lei.
PROBLEMA 7:
O persoana fizica cumpara la data de 10 mai un teren incadrat la categoria teren cu constructii.Terenul este amplasat in intravilan, rang 0 zona A. Suprafata terenului este de 350 mp. Cladirea este construita din beton si este dotata cu cele 4 instalatii.Suprafata cladirii este de 160 mp. Persoana fizica detine si un garaj construit din lemn , fara instalatie .
![Page 15: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/15.jpg)
Suprafata garajului este de 15 mp. Consiliul Local hotaraste majoratea impozite;pr si taxelor locale cu 10%. Sa se calculeze impozitele datorate.
Rezolvare:
a) TEREN:
Impozitul = 350-160-15/10000*5900*7/12=60 leiImpozit majorat = 110%*60=66 lei.
b) CLADIRE:
Valoarea impozitului = 160*669*2,6=278304Valoarea impozitul majorat = 105%*278304=292219Impozitul = 0,1%*292219*7/12=170Impozit majorat = 110%*170=187 lei.
c) GARAJ:
Valoarea impozitului = 15*45*2,6=1755Impozitul = 0,1%*1755*7/12=1 leuImpozit majorat = 110%*1=1 leu.
TVA – reprezinta un impozit indirect
Cumparare = TVA deductibila 4426Vanzare = TVA colectata 4427TVA colectat > TVA deductibila = TVA de plataTVA colectat < TVA deductibila = TVA de recuperateTVA = 9%
= 19 %
![Page 16: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/16.jpg)
PROBLEMA 1:
O persoana fizica a achizitionat produse alimentare in valoare de 160 lei si carti in valoare de 50 lei. Sa se determine:
1) TVA, in cazul in care pretul produselor nu include TVA;2) TVA, in cazul in care pretul produselor include TVA.
Rezolvare:
1). 160 – 30,4 = 190,40 lei50 – 4,50 = 54,50 lei
2). Principiul sutei majorate:Cota TVA 19/100+19*100=15,966%Cota TVA 9/100+9*100=8,256%
TVA = 15,966%*160=25,55 leiTVA = 8,256%*50 = 4,13 lei
PROBLEMA 2:
O societate comerciala A cumpara 2000 de produse la pretul de 2 lei/bucata si le vinde unei societati B , incluzand un adaos comercial; de 20 %. Pentru aceasta vanzare , societatea comerciala A acorda o reducere de 5%. Societatea Comerciala B vinde prin magazine propriu cele 2000 de produse, practicand un adaos commercial de 25 %. Sa se determine:
a) TVA de plata sau de recuperat pentru societatea comerciala A;b) TVA de plata sau de recuperat pentru societatea B;c) Pretul cu amanuntul ( pretul platit de consumatorul final);d) Pretul unitar;
![Page 17: Fiscalitate](https://reader031.vdocumente.com/reader031/viewer/2022012315/55721253497959fc0b907211/html5/thumbnails/17.jpg)
A ______________ B
A = 2000*2 AC 20% / reducere 5%
A TVA colectata B TVA colectata clienti TVA deductibila
a). Pret cumparare=2000*2=4000 lei
TVA deductibila pentru societatea comerciala A = 19%*4000=760 lei
Pret vanzare = pret cumarare + adaos comercial = 4000+20%*4000 = 4800 leiBaza impozabila = 95%*4800 = 4560 lei.
TVA colectata A = TVA deductibila B = 19%*4560 = 866,4 leiTVA colectata > TVA deductibila = TVA de plata TVA de plata = 866,4 – 760 = 106,4 lei
b). TVA deductibila pentru societatea B = 866,4 lei
Pret vanzare = Pret cumparare + adaos comercial = 4560+25% = 5700 lei TVA colectata pentru B = 19% * 5700 = 1083 leiTVA colectata B > TVA deductibila B = TVA de plata TVA de plata = 1083-866,4 = 216,6 lei
c). Pret de vanzare cu amanuntul
5700+1083 = 6783 lei
d). Pret unitar = 6783/2000 = 3,39 lei