PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a IV-a
Unitatea de invatamant:
Propunator:
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala
Tema: Cine sunt? Cine esti? Unicitatea persoanei. Diferente individuale
Obiective de referinta:
1.1. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici
Obiective operationale:
O1 – sa demonstreze pe baza exemplelor ca oamenii au caracteristici diferite;
O2 – sa identifice si sa descrie caracteristici personale esentiale;
O3 – sa accepte şi sa respecte diferentele individuale;
O4 – sa completeze diferite chestionare, fiind sincer cu sine
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversaţia euristică, problematizarea, chestionarul, dezbaterea, portofoliul;
b) Forme de organizare a activitatii: frontal, individual, pe grupe de elevi;
c) Mijloace de invatamant: fise, chestionare, hartie glasată, fotografii;
d) Forme de evaluare: observarea activitatii si comportamentului elevilor, analiza raspunsurilor,
autoevaluarea
Bibliografie:
“Consiliere si orientare – Ghid pentru invatatori, clasele a III-a şi a IV-a” – Editura “George Tofan”,
Suceava 2007
“Ghid al consilierii si orientarii in invatamantul primar” - Editura Paralela 45, Pitesti
DESFASURAREA LECTIEI
Nr.
crt.
Momentele lectiei Activitatea propunatorului Activitatea elevilor
1. Moment organizatoric “Spargerea ghetii”: se desfasoara jocul “Portocala” (portocala se
arunca de la un elev la altul. Cel care o prinde trebuie sa spuna cum
se simte, ce evenimente deosebite au avut loc in familie sau in
grupul de joaca sau orice altceva vrea sa comunice.)
- participa la joc.
2. Anuntarea temei/
Provocarea
Elevii sunt anuntati ca in cadrul orei vor discuta despre cat de bine
se cunosc pe ei insisi si intre ei, precum si despre diferentele dintre
oameni.
Se cere elevilor sa completeze o fisa (anexa 1).
- completeaza fisa.
3. Tema noua Se citesc raspunsurile de pe fisa.
- discutie colectiva: se adreseaza elevilor cateva intrebari care vor
conduce la formularea concluziei. Intrebari: Cum sunt oamenii din
punct de vedere al calitatilor fizice ? Dar in ceea ce priveste
insusirile sufletesti? Ce ati invatat despre ceilalti din clasa? Credeti
- compara raspunsurile pentru a afla daca este vreun
coleg care a raspuns la fel la toate cele 5 intrebari
sau doar la 4, 3, 2 sau la o singura intrebare, apoi
noteaza numele colegului si trasatura comuna.
- participa la discutie.
ca este un lucru bun faptul ca oamenii sunt diferiti?
Concluzie: intre persoane exista asemanari si deosebiri.
Toate calitatile pe care le avem ne confera unicitate.
- problematizarea: se formuleaza doua intrebari, la care se va
raspunde frontal, respective pe echipe:
Ce ne face sa fim diferiti?
Gemenii sunt identici, intre ei exista foarte putine diferente sau
fiecare este unic?
- raspund la intrebare, justificand prin exemple.
- fiecare echipa desemneaza un purtator de cuvant
care va comunica argumentele gasite.
4. Feed-back-ul Adreseaza intrebari care conduc elevii spre formularea unei
concluzii: Intre mine si ceilalti exista multe asemanari, dar si multe
diferente. Faptul ca suntem diferiti nu ne face mai buni sau mai rai,
ci doar unici.
Chiar daca suntem diferiti de ceilalti, trebuie sa ne acceptam asa
cum suntem şi sa ne respectam unii pe altii.
- activitate in grup
Lucrarea se afiseaza in clasa.
- elevii incearca sa explice, pe baza intrebarilor
ajutatoare, ce au invatat din aceasta activitate.
- fiecare copil din clasa isi contureaza mana pe
hartie glasată, o decupeaza, isi lipeste pe ea
fotografia si îsi scrie numele. Pe un carton se scrie:
”SUNTEM DIFERITI DAR NE ACCEPTAM SI
NE RESPECTAM”, apoi se lipesc toate “mainile”.
5. Evaluarea Se realizeaza prin completarea unui chestionar cu titlul “Cat de - completeaza chestionarul de pe fisa.
bine ma cunosc? (anexa 2).
Fisele vor ramane la portofoliul clasei la secţiunea ,,Suntem elevii
clasei a IV-a şi ne prezentam..
6. Tema acasa De alcatuit o colectie de lucruri care il reprezinta pe fiecare elev:
fotografii, jucarii, suveniruri etc.
In cadrul lectiei urmatoare, elevii vor amenaja cu aceste obiecte un
colt al clasei pe care il vor numi „Muzeul lui EU”.
7. Sedinta de trei minute Sedinta de stabilire a regulilor de comunicare in cadrul echipei.