Download - Activitate Integrata Ridichea Uriasa
PROIECT DIDACTIC
Data : 27.03. 2012Grupa: mijlocieTema: Cand / cum si de ce se intampla ?Tema zilei:” Ridichea uriaşă “Categoria activitatii: activitate integrată (ADP+ALA +DLC +DOS)
Scop :- consolidarea cunostintelor anotimpul primăvara, despre legumele timpurii;- dezvoltarea, nuantarea , activizarea vocabularului;- dezvoltarea gandirii si a operatiilor acesteia;- dezvoltarea imaginatiei ;
Inventarul de activitati:
ADP
- Intalnirea de dimineată – Rolul legumelor in alimentatie - prezenta;- calendarul naturii;- Dramatizare : Ridichea uriaşă- Joc de atentie : Jocul mut
ALA
Stiinta : “ Ce stii despre mine? “- joc exercitiuArta : “ Ridichea uriaşa” - colorare in contur, dactilopictura
ADE
DLC : “Ridichea uriaşă ‘ – povestea educatoareiDOS: “Ridichea uriaşă “ – aplicatie
TRANZIŢII
- “Zburam ca fluturii “- “Sarim ca iepurasii “- “ Bate vantul frunzele “- ,, Cate unul pe carare “- ,, Primavara a sosit !”
1
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADP
O1 – să participe la activitati in calitate de vorbitor si ascultator ;O2 - să respecte opiniile celorlalti ;O3 – să execute miscarile sugerate de versurile cantecelor;04 - să interpreteze diverse roluri ;
ALA
O1 – să recunoasca cercul; O2 – sa recunoasca triunghiul;O3 – sa recunoasca patratul;O4 – sa caracterizeze figuri geometrice dupa forma, marime , culoare, grosime;O5– să rezolve corect fisa de evaluare ;O6 – să coloreze in contur; O7 – să picteze cu degetul in contur;O8- să folosească culori potrivite;
ADE
O1 – să asculte cu atentie expunerea povestirii;O2 – să răspundă corect la intrebările adresate ;O3 – să vorbesca in propoziţii;O4 – să povestească folosind imaginile din poveste ;O5 – să execute exerciţiile de incălzire ale mainilor;O6 – să intinda corect pasta de lipit;O7 – să lipească corect bobitele mototolite ;O8 - să rupă bucati mici de hârtie glasată;O9 – să lucreze curat;O10 – să păstreze liniştea şi curaţenia in sala de grupă ;
STRATEGIA DIDACTICA: Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea, jocul, dramatizarea munca independentă ;
Materiale didactice : acuarele, culori, pensule, coli de desen, piesele trusei Dienes, fişe de lucru, planşele povestii, hârtie creponată,hartie glasata, lipici, serveţele.
Forma de organizare: frontala , individuală , pe grupuri ;
Billiografie : Curriculum pentru invatamant prescolar 3- 6/7 ani Proiecte tematice orientative Ed Tehno – Art 2006 Revista Invatamantul Prescolar 1-2 / 2011
2
SCENARIUL ZILEI
Copii se adună in sala de grupă .Activitatea debutează cu intalnire de grup dintre copii si educatoare, cu salutul de dimineată .
Copiii sunt invitati sa se aseze pe covor . Sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au învăţat, ce le place să facă. Se discuta calendarul naturii, se poarta o discutie despre rolul legumelor in alimentatie. Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei. Voi anunta tema activitatii – Ridichea uriaşă –Interpretand cantecul ,, Primavara a sosit “, copii se vor aseza in semicerc pentru a asculta povestea. “Ridichea uriasa “. Se vor reactuliza cunostintele insusite anterior, iar captarea atentiei va fi facuta prin aparitia postasului Tic-Pitic . Trecera la cea de-a doua secventa a activitatii se va face prin intermediul unor jocuri de miscare. Activitatea practica se va desfasura dupa servirea mesei , urmand apoi a se desfasura activitatile pe centre. Dramatizarea se va realiza in cadrul activitatilor de dezvoltare personala.
3
EVENIMENULDIDACTIC
CONTINUTULSTIINTIFIC
STRATEGIADIDACTICA
EVALUARE
1.Moment organizatoric Aranjarea salii
de grupa
Sala de grupa este curata, aerisită , fiecare centru este pregatit , copii sunt introdusi in sala de grupa.
2.Reactualizarea cunostintelor
Verificarea cunostintelor despre primavără
Port o discutie despre primavară .In ce anotimp ne aflam?Care sunt lumile de primăvară?Care sunt semnele primăverii?
Proba orala.
3.Captarea atentiei
Poştaşul Tic-Pitic
Poştaşul Tic-Pitic va aduce in sala de grupa doua plicuri si o bagheta magica de la Zana Primavara. In primul plic se afla o scrisoare , iar in cea de-a doua recompense. Tic – Pitic va pleca si va reveni la sfarsitul activitatii pentru a acorda recompensele.
Analiza reactiilor
4.Anuntarea temei si a
obiectivelor
Tema si obiectivele activitatii.
Voi anunta tema si obiectivele activitatii.
5.Prezentarea optima a
continutului
Expunrea povestirii
Explicarea cuvintelor noi
DLC
Voi expune povestirea in paralel cu prezentarea imaginilor sugestive .Se fixeaza continutul povestirii.
Se extrag invataturile
TRANZITII Cate unul pe cărare
Proba orala .
6.Dirijarea invatarii
-explicarea modului de lucru- exercitii de
incalzire amainilor ;
- intuirea materialelor- munca
DOSCopii sunt impartiti in doua grupe. Primul grup va lipi bobiltele mototolite in contur, iar celalalt grup va rupe hartie glasata si o va lipi tot in contur.Se intuiesc materialele de lucru, se explica modul de lucru, se fac exercitii de incalzire ale mainilor, se lucreaza independent. La sfarsit se analizeaza in
Proba orala.Analiza
raspunsurilorAnaliza
modului de lucru
4
Dirijarea invatarii
7.Obtinerea peformantei
8.Incheierea actvitatii
independenta
Regulile jocului Sarcinile jocului
Munca independenta
- intuirea materialelor
- exercitii de incalzire a
- mainilor
Interpretarea rolurilor
-Aprecieri generale si individuale-Oferirea recompenselor
mod obiectiv modul de lucru.
TRANZIŢIIZburăm ca fluturaşii
STIINTA
Voi anunta titlul jocului , voi explica regulile acestuia si voi demonstra modul de executare al jocului. Jocul va fi executat apoi si de copii.Vom trece apoi la complicarea jocului. Raspunsurile corecte vor fi aplaudate, iar cele incomplete sau eronate vor fi corectate
ARTA
La secorul arta copii vor fi impartiti in doua grupuri. Un grup va colora in contur, iar celealalt grup va picta in contur cu degetul ( dactilopictura ).Se intuiesc materialele de lucru, se explica modul de lucru, se fac exercitii de incalzire ale mainilor, se lucreaza independent. La sfarsit se aalizeaza in mod obiectiv modul de lucru.
TRANZIŢIISărim ca iepuraşii
ADP
Dramatizare :Ridichea uriasa Intrand in pielea personajelor copii vor
interpreta rolurile ales. Vor reda cu ajutorul meu dialogurile dintre
personaje.
Voi aprecia modul de participare al copiilor la activitate.Tic –Pitic va imparti copiilor recompensele de la Zana Primavara
Analiza raspunsurilor
Analiza fiseleor de evaluare
Analiza raspunsurilor
Analiza lucrarilor.
Analiza raspunsurilorInterpretarea
rolurilor;
5
6