Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
PROIECT DIDACTIC
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
SUBIECTUL LECŢIEI: Căsuţa emoțiilor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe
DOMENII INTEGRATE: Dezvoltare personală
Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale și abilități practice
Dezvoltarea capacităților de interacțiune dintre copil și lumea înconjurătoare;
Formarea unei atitudini pozitive şi responsabile faţă de cei din jur;
Dezvoltarea personală (emoțională și socială) prin descoperirea abilităților empatice;
Promovarea jocului didactic în diverse contexte educaționale.
SCOPURI EDUCAŢIONALE:
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Dezvoltare personală
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe de viață;
Comunicare în limba română
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
Matematică și explorarea mediului
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea şi compararea duratelor unor activităţi cotidiene;
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale prin utilizarea punctului, liniei, culorii și formei.
a) cognitive
să încadreze temporal evenimentele zilei, prin completarea Calendarului naturii;
să identifice emoţii de bază (bucurie, tristețe, frică, furie), prin asociere cu elemente de limbaj nonverbal și paraverbal;
să descrie situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională;
să exprime trăiri personale prin intermediul elementelor de limbaj plastic (formă, culoare);
COMPETENŢE SPECIFICE:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
b) afectiv-atitudinale
să manifeste interes pentru lecţie, concretizat în participare activă;
c) psiho-motrice
să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.
.
Abilitățile și atitudinile dobândite în cadrul disciplinei, capacitatea de exprimare adecvată a trăirilor personale în raport cu ceilalți.
cunoașterea (termenilor ce denumesc emoțiile de bază);
înțelegerea (modului de manifestare a trăirilor personale);
aplicarea (cunoștințelor prerechizite în situații noi, unele de tip integrat).
dezvoltarea limbajului şi a comunicării: dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajelor orale în contexte de comunicare variate şi
exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situaţii de comunicare;
dezvoltarea cognitivă: dobândirea de cunoştinţe proprii disciplinelor implicate, dezvoltarea gândirii logice;
dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice implicate în timpul jocurilor propuse;
dezvoltarea socio-emoţională: prin valorificarea experiențelor elevilor, implicarea în desfășurarea jocurilor didactice (în cadrul cărora își
exprimă propriile sentimente și trăiri).
PRERECHIZITE:
CAPACITĂŢI DE GÂNDIRE IMPLICATE:
DOMENII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ VIZATE:
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;
Sistemul metodologic: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol, jocul didactic (metode didactice),
tehnica blazonului;
Sistemul resurselor curriculare: planul de învățământ, programa școlară, documentele de proiectare curriculară;
Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, în perechi.
Umane: 23 elevi;
Materiale: Calendarul naturii, mesajul zilei, animăluțe de pluș (Winnie și prietenii săi), planșa-suport, calculator, videoproiector, film de
animație, tabla, creta colorată, cartonașe cu situații, panou pentru afișat, chipuri de copii, carioci, inimi decupate, creioane colorate, jetoane cu
animale;
Spațiale: sala de clasă;
Temporale: 35 minute + 10 minute activități recreative;
Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului
Nr. 3418/19.03.2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV,
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
3. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. Reprograph, Craiova, 2010.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
RESURSE:
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Strategii, metode și instrumente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamentului elevilor, aprecierea verbală,
întrebări-problemă.
Descrierea modelului curriculumului integrat:
Modelul de integrare curriculară valorificat este cel al curriculumului conectat, model care valorifică legăturile între discipline, în
contextul temei integratoare Prieteni fără grai. Situațiile de învățare și secvențele tematice integrate, circumscrise temei integratoare, au fost
proiectate pe durata unei zile.
Capacitatea de operare cu noțiuni specifice disciplinelor implicate, aptitudini psihosociale, aptitudini de relaționare interpersonală,
empatie.
Reflecții individuale și colective, discuții.
EVALUARE:
DESCRIEREA DIDACTICĂ A SCENARIULUI ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
APTITUDINI ŞI CAPACITĂŢI IMPLICATE:
MODALITĂŢI DE VALORIFICARE A ACHIZIŢIILOR DOBÂNDITE:
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
NR. CRT.
SECVENŢELE INSTRUIRII
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI DEMERSUL DIDACTIC
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ EVALUARE RESURSE
PROCEDURALE RESURSE
MATERIALE FORME DE
ORGANIZARE
1.
Moment
organizatoric
Se creează condiţiile optime pentru buna
desfăşurare a activităţii propuse (spaţiu
educaţional, materiale didactice, climat
psihoafectiv).
Întâlnirea de dimineaţă debutează prin
intonarea cântecului Bună dimineața, clopoțel!
Se realizează salutul şi prezenţa elevilor, care
au venit la şcoală însoţiţi de animăluţul de pluș
preferat.
Încadrarea temporală a zilei are loc prin
completarea calendarului naturii.
Mesajul zilei: O zi minunată e atunci
când eşti înconjurat de prieteni! (Anexa 1)
Instructajul
verbal
Conversaţia
Conversaţia
Materiale
necesare
activităţii
Calendarul
naturii
Mesajul zilei
Frontal
Frontal
Individual
Frontal
Observarea
comportamentului
elevilor
Observarea
sistematică
Aprecieri verbale
2.
Captarea
atenţiei
Ştirea zilei: Prezenţa la activitate a
ursuleţului Winnie de Pluş şi a prietenilor săi
(Purceluș, Tigru, Iepure și Aiurel).
Conversaţia
Mascote
Winnie și
prietenii săi
Frontal
Observarea
sistematică
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
3.
Anunţarea
temei
Winnie și prietenii săi îi invită pe copii să
petreacă împreună o zi minunată în Pădurea
celor 100 de Stejari (planșa-suport).
La prima oprire, Căsuța emoțiilor, pe
elevi îi așteaptă un mesaj: Prietenii adevărați
sunt cei care te îmbrățișează atunci când ești
trist, dar și atunci când ești vesel!. Copiii se
îmbrățișează reciproc, căsuța deschizându-se
doar dacă îmbrățișările lor au fost sincere.
Explicaţia
Conversația
Planșa-suport
Mesajul
despre
prietenie
Frontal
În perechi
Observarea
sistematică
Aprecieri verbale
4.
Dirijarea
învăţării
Indiferent ce facem, transmitem emoții
celor din jurul nostru și simțim emoții din partea
lor. Pentru a ne putea ajuta prietenii la nevoie,
trebuie, înainte de toate, să înțelegem starea
sufletească pe care aceștia o simt.
Se vizionează un fragment din desenul
animat Noile aventuri ale lui Winnie de Pluş.
Acest moment ilustrează prietenia dintre
locuitorii pădurii şi încercarea acestora de a-l
înveseli pe măgăruş, care e mereu trist.
Explicația
Observația
Film de
animație
Frontal
Observarea
sistematică
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Elevii discută despre cele audiate şi
enumeră posibile motive ale tristeţii lui Aiurel.
Ce personaje apar în episodul vizionat?
Ce credeți că s-a întâmplat?
Care ar putea fi motivele pentru care
măgărușul este trist?
Ce fac prietenii săi ca să-l înveselească?
Ce propuneri aveți voi ca să-l înveselim
pe Aiurel?
Este posibil să fim tot timpul fericiți?
Ce emoții simțim câteodată?
Se interpretează cântecul Măgărușul.
Joc-exerciţiu: Ce simți dacă…? Se citesc
diferite situații-problemă, elevii având sarcina de
a mima emoția corespunzătoare.
1. Afară plouă și trebuie să rămâi în
casă.
2. Bunicii vor veni în vizită după mult
timp.
3. Un câine fioros se îndreaptă spre tine.
Conversația
Problematizarea
Problematizarea
Exercițiul
Cartonașe cu
situații
Frontal
Frontal
Aprecierea
răspunsurilor
elevilor
Aprecieri verbale
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
4. Te cerți cu un prieten.
5. Doamna învăţătoare îţi dă muncă în
plus.
6. Părinţii pleacă fără tine la
cumpărături.
7. Nu ai fost ales şef al clasei.
8. Câștigi la un concurs.
Pe un panou sunt afișate figuri de copii,
incomplete, elevii având sarcina de a ilustra prin
desen expresiile faciale corespunzătoare
etichetelor de sub imagini: Sunt tristă./Sunt
vesel./Mi-e teamă./Sunt nervos. (Anexa 2)
Se discută despre modul în care putem
depăși stările emoționale negative - Ce putem
face atunci când suntem triști/furioși/speriați?
Explicația
Exercițiul
Conversația
Panou
În perechi
Frontal
Analiza produselor
Evaluarea globală
5.
Obţinerea
performanţei şi
asigurarea
feed-back-ului
Se explică elevilor că emoţiile le simţim
în cămăruţa sufletului, în inimă. Dacă fiecare
emoţie ar avea o culoare, inima noastră ar fi
plină de culori care se schimbă mereu.
Conversația
Frontal
Observarea
sistematică
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Pornind de la întrebarea Ce culoare s-ar
potrivi fiecărei emoţii?, elevii vor asocia stărilor
sufletești enunțate anterior culorile cele mai
potrivite pentru a le exprima.
Problematizarea
Exercițiul
Inimi
colorate
Frontal
6.
Activitate
recreativă
Joc de mișcare: Cum păşeşte un om…
trist/furios/speriat/vesel?
O inimă plină de culoare - Elevii vor
colora o inimioară, după codul stabilit, pentru a
ilustra emoțiile pe care le simt în momentul
respectiv (bucurie, tristețe, teamă, furie).
Blazonul
Inimi
Creioane
colorate
Individual
Analiza produselor
7.
Încheierea şi
evaluarea
activităţii
Cu ajutorul elevilor se evidențiază cât de
important este să recunoaștem, să denumim și să
exprimăm propriile trăiri sufletești, pentru a
comunica cât mai profund cu ceilalți, pentru a
înțelege și pentru a fi înțeleși.
Se apreciază și se recompensează
participarea elevilor la activitate.
Conversația
Piesă de
puzzle
Frontal
Aprecieri verbale
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Anexa 1
O ZI MINUNATĂ E ATUNCI CÂND EȘTI ÎNCONJURAT DE
PRIETENI!
Școala Gimnazială Nr.1 Luduș Prof. înv. primar Botezan Ioana Lavinia
Anexa 2