dorința- proiect didactic

9
PROIECT DIDACTIC Data:14.XI.2014 Clasa a VIII-a A Liceul Tehnologic ,,Crișan” din Crișcior Disciplina:Limba și literatura română Aria curriculară:Limbă și comunicare Profesor: Hărduț Mariana-Adriana Unitatea de învățare:Genul liric Tema:Dorința de Mihai Eminescu Tipul lecției: formarea de priceperi și deprinderi de analiză a textului liric COMPETENŢE GENERALE: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris OBIECTIVE OPERAȚIONALE a. Cognitive: O1-să cunoască modul de formare a anumitor cuvinte; O2- să recunoască diftongii; O3- să folosească corect categoriile semantice învățate; O4-să identifice procedeele de expresivitate artistică arătând semnificația lor; O5- să compare două opere lirice; O6- să interpreteze poezia; b. Afective O1- stimularea interesului pentru lectură; O1 -să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor de învățare;

Upload: 24adi

Post on 16-Jan-2016

215 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Disciplina: Limba și literatura românăCls. a VIII-a

TRANSCRIPT

Page 1: Dorința- proiect didactic

PROIECT DIDACTIC

Data:14.XI.2014Clasa a VIII-a ALiceul Tehnologic ,,Crișan” din CrișciorDisciplina:Limba și literatura românăAria curriculară:Limbă şi comunicareProfesor: Hărduț Mariana-AdrianaUnitatea de învăţare:Genul liricTema:Dorința de Mihai EminescuTipul lecţiei: formarea de priceperi și deprinderi de analiză a textului liric

COMPETENŢE GENERALE:1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

a. Cognitive:

O1-să cunoască modul de formare a anumitor cuvinte;

O2- să recunoască diftongii;

O3- să folosească corect categoriile semantice învățate;

O4-să identifice procedeele de expresivitate artistică arătând semnificaţia lor;

O5- să compare două opere lirice;

O6- să interpreteze poezia;

b. Afective

O1- stimularea interesului pentru lectură;

O1 -să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor de învăţare;

STRATEGII DIDACTICE

a.Metode şi procedee:conversaţia euristică, exerciţiul, învăţarea prin descoperire,explicaţia, metoda cadranelor, diagrama Venn;b.Mijloace de învăţământ:fişe de lucru, marker, foi de flipchart, creioane colorate;c.Forme de organizare:activitate individuală,frontală şi pe grupe;

BIBLIOGRAFIE1. Eminescu, Mihai, Poezii, Editura Prietenii cărții, București, 1994;

Page 2: Dorința- proiect didactic

2. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, 2003, Editura Paralela 45, Bucureşti;

3. Parfene,Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii româneîn scoală, 1999,Editura Polirom, Iasi;

4. Programa pentru Evaluarea Națională 2014-2015, București;

Etapele

lecţiei

Activitatea

profesorului

Metode Mijloace Forme de

organizare

Moment organizatoric

conversația frontal

Verificarea cunoștințelor anterioare

Se va face prin verificarea temei

conversația Frontal

Captarea atenției Se va face prin dialog:-Numiți trei poeți români.-Numiți trei poezii scrise de Mihai Eminescu.

dialogul frontal

Anunțarea temei și a obiectivelor

Astăzi vom citi poezia Dorința de M.Eminescu.Pe parcursul orei vom rezolva exerciții lexicale, vom stabili care este tema poeziei, structura ei și vom identifica imaginile artistice și figurile de stil.

Dirijarea învățării

Profesorul împarte fișa cu textul poeziei.Elevii lecturează poezia cu voce tare.Profesorul împarte anexa nr.1, iar elevii rezolvă exercițiile

lectura -fișe cu textul poeziei

-fișe cu exerciții lexicale

individual

Page 3: Dorința- proiect didactic

lexicale individual.

Pentru stabilirea temei și a structurii poeziei profesorul întrabă: -Care este tema poeziei?-Care este structura poeziei?Profesorul împarte elevii în patru grupe și distribuie Anexa nr.2

Conversația

Metoda cadranelor

Fișe de lucruFoi de flipchartCreioane colorate

Frontal

Pe grupe

Obținerea performanței

Elevii sunt rugați să compare poezia Dorința de M.Eminescu cu poezia Emoție de toamnă de N.Stănescu

Diagrama Venn Foi de flipchart

markere

Pe grupe

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Temă: Alcătuiți o compunere de o pagină în care să demonstrați că poezia Dorința de M.Eminescu este operă lirică.

Page 4: Dorința- proiect didactic

Dorința

de Mihai Eminescu

Vino-n codru la izvorulCare tremură pe prund,Unde prispa cea de brazdeCrengi plecate o ascund.

Și în brațele-mi întinseSă alergi, pe piept să-mi cazi,Să-ți desprind din creștet vălul,Să-l ridic de pe obraz.

Pe genunchii mei ședea-vei,Vom fi singuri-singurei,Iar în păr înfiorateOr să-ți cada flori de tei.

Fruntea albă-n părul galbenPe-al meu braț încet s-o culci,Lăsând pradă gurii meleAle tale buze dulci...

Vom visa un vis ferice,Îngâna-ne-vor c-un cântSinguratice izvoare,Blânda batere de vânt;

Adormind de armoniaCodrului bătut de gânduri,Flori de tei deasupra noastrăOr să cadă rânduri-rânduri.

Page 5: Dorința- proiect didactic

Anexa nr.1.

1.Identifică în text trei termeni care aparţin câmpului lexical al corpului uman.

2.Formulează enunţuri pentru a evidenţia omonimia cuvântului cer.

3.Precizează sinonimul termenului înfiorate.

4.Transcrie două cuvinte care conțin diftongi din text.

5.Identifică în text doua derivate şi explică cum s-au format.

6.Precizează antonimul termenului să ridic.

Anexa nr.1.

1.Identifică în text trei termeni care aparţin câmpului lexical al corpului uman.

2.Formulează enunţuri pentru a evidenţia omonimia cuvântului cer.

3.Precizează sinonimul termenului înfiorate.

4.Transcrie două cuvinte care conțin diftongi din text.

5.Identifică în text doua derivate şi explică cum s-au format.

6.Precizează antonimul termenului să ridic.

Page 6: Dorința- proiect didactic

Anexa nr.2

Cadranele

Grupa1 Identificați două câmpuri lexicale care demonstrează tema poeziei și spuneți ce sentimente transmite eul liric

Grupa 2Identificați imaginile artistice din poezie

Grupa 31. Identificați figurile de stil din poezie.

Grupa.4Realizați un desen inspirat din textul poeziei.

Anexa nr.2

Cadranele

Grupa1 Identificați două câmpuri lexicale care demonstrează tema poeziei și spuneți ce sentimente transmite eul liric

Grupa 2Identificați imaginile artistice din poezie

Grupa 31. Identificați figurile de stil din poezie.

Grupa.4Realizați un desen inspirat din textul poeziei.

Page 7: Dorința- proiect didactic

Anexa nr.3

Diagrama Venn

Comparați poezia ,,Dorința ” de M. Eminescu cu poezia ,,Emoție de toamnă” de N. Stănescu.