domniile fanariote
DESCRIPTION
.TRANSCRIPT
PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECIE
Scoala Gimnaziala Groseni, judetul Arad
Data: 18.03.2015
Clasa: a VIII-a
Unitatea de invatare: Societatea romaneasca intre traditie si modernitate
Lectia: Domniile fanariote
Tipul lectiei: dobandire de cunostinte
Competente specifice: 2.1, 3.2, 3.3 (conform programei)
Obiectiv general (scop): De a transmite cunotine elevilor despre domniile fanariote i influenele acestora, de a dezvolta gndirea istoric a elevilor, de a le contientiza valorile i impactul dominaiei fanariote n Principatele Romne.
Obiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili
-sa caracterizeze regimul fanariot
- s enumere principalii domnitori ai acestei perioade;
- s evidenieze principalele obligaii ale domnitorilor fa de Poarta Otoman;
- s sintetizeze impactul secolului fanariot asupra Principatelor Romne;
- s manifeste interes pentru cunoaterea adevrului istoric; Strategie didactica:
Metode i procedee didactice: expunerea sistematic a cunostintelor,conversaia euristic, nvarea prin descoperire, lucrul cu documentul istoric, descrierea.Mijloace didactice:
-tabla
-manualul;
-fie de lucru i de studiu.
Bibliografie: manual-Istorie clasa a VIII-a , editura Teora, Liviu Lazar, Viorel Lupu.
Desfurarea leciei
Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedee
I.Momentul organizatoric
(3 min)Consemnarea absenilor i organizarea pentru lecie
Elevul de serviciu anun absenii.
II.Rectualizarea
Cunostintelor anterioare
(10 min)Prof. verific nsuirea de ctre elevi a cunotinelor din lectia anterioara: Miscarea de emancipare politico-sociala din Transilvania. Unirea cu Biserica Romei
Elevii rspund cerinelor formulate de prof.
Conversaia euristic
III.Anunarea titlului leciei noi/Enuntarea obiectivelor activitatii
(2 min)Domniile fanarioteElevii noteaz n caiete
IV Dirijarea invatarii (25 de min)
Profesorul prezinta principale caracteristici ale regimului fanariot: instaurarea, efecte negative, efecte pozitive, domni reprezentativi, urmari. Se foloseste fisa de lucru si manualul pentru nuantarea continuturilor predate
Elevii ascult cu atenie expunerea i explicaiile prof. Si raspund intrebarilor acestoraElevii rezolva cerintele si completeaza tabelul.
Problematizarea
Descoperi
rea prin
studiu individual
Expunerea
Descoperi
rea
V.Fixarea noilor cunotine/ realizarea feed-back-ului
(8 min)Fixarea se realizeaz prin conversaie euristic, prin reluarea ideilor eseniale ale leciei.
VI.Aprecieri
(2 min)Aprecierea si notarea elevilor care s-au evidentiat.
FISA
Fanarioii erau nite simpli guvernatori cu o ndoit misiune: de a menine rile Romne sub dominaia otoman i de a le integra ct mai curnd n sistemul economic turcesc, pentru aprovizionarea Porii.
Poarta Otoman instituie n Principate sistemul dominaiei otomane bazat pe o serie de obligaii economice i politice:
1. s-a stabilit ca haraciul s fie de 30000 40000 de galbeni, n funcie de perioad, mai mare pentru ara Romneasc;
2. Pecheurile s reprezinte circa 25-30 % din cuantumul tributului;
3. mai mari erau obligaiile pentru obinerea domniei, mucarerul, daruri pentru confirmarea anual sau la trei ani;
4. rzboaiele Porii fiind tot mai numeroase, tot mai mari sunt i cantitile de produse la care sunt silite rile Romne, instituindu-se, n acest mod, monopolulu economic asupra Principatelor;
5. implicarea turcilor n numirea domnilor i shimbarea acestora foarte des pentru a nu-i ntri poziia], ajungndu-se la circa 40 de domnii n ara Romneasc i 36 n Moldova;
6. Principatele nu aveau voie s ncheie nici un tratat de alian cu oricare putere strin, lucru care va determina ca n perioada 1711-1821 s se poarte 6 rzboaie ruso-austro-turce pe teritoriul romnesc, rzboaie care vor provoca pagube materiale dar i teritoriale (Oltenia i Bucovina anexate de Austria i Basarabia de Rusia);
7. au fost iniiate n Principate i o serie de reforme.
( I. C. Filliti, Rolul diplomatic al fanarioilor)