diferiti dar egali

16
PROIECT DIDACTIC SCOALA GIMNAZIALA ZIMBOR, jud.:SALAJ DATA: 12.X.2009 PROPUNATOR: institutor COSMA IOANA - LIVI CLASA: a III-a MANUALUL: Editura „ARAMIS”, Bucureşti 2005, autori: Dumitru Radu, Gherghina Andrei ARIA CURRICULARA: Om si societate UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Persoana” SUBIECTUL: Diferiti dar totusi la fel TIPUL LECŢIEI: de predare- invatare SCOPUL: Cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera valorilor civice; Dezvoltarea unor comportamente relaţionale privind constituirea grupurilor sociale. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 : Să găsească asemănări şi deosebiri între persoane din jurul lor; O 2 :Să găsească într-un text însuşirile caracteristice ale per-sonajelor; O 3 : concluzioneze diferenţele de naţionalitate şi limba vorbită de fiecare popor; O 4 : Să stabilească după anumite criterii colegul descris în jocul: „Cine-l recunoaste, castiga!” O 5 : Să înveţe cum să se comporte cu persoanele diferite de ei; 1

Upload: negrea-sorin-lucian

Post on 24-Jun-2015

788 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: DIFERITI DAR EGALI

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA ZIMBOR, jud.:SALAJDATA: 12.X.2009

PROPUNATOR: institutor COSMA IOANA - LIVICLASA: a III-a

MANUALUL: Editura „ARAMIS”, Bucureşti 2005, autori: Dumitru Radu, Gherghina Andrei

ARIA CURRICULARA: Om si societateUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: „Persoana”SUBIECTUL: Diferiti dar totusi la felTIPUL LECŢIEI: de predare- invatareSCOPUL: Cunoaşterea şi utilizarea limbajului din sfera valorilor

civice; Dezvoltarea unor comportamente relaţionale privind

constituirea grupurilor sociale.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: Să găsească asemănări şi deosebiri între persoane din jurul

lor;O2:Să găsească într-un text însuşirile caracteristice ale per-

sonajelor;O3: Să concluzioneze diferenţele de naţionalitate şi limba vorbită

de fiecare popor;O4: Să stabilească după anumite criterii colegul descris în jocul:

„Cine-l recunoaste, castiga!” O5: Să înveţe cum să se comporte cu persoanele diferite de ei; O6: Să participe activ pe tot parcursul lecţiei, rezolvând corect

toate sarcinile de învăţare.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, exerciţiul, activitatea independentă, jocul didactic.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planşe, imagini, lipici, fişe cu textul suport „Banul muncit” de Alexandru Mitru

EVALUARE: - continuă (completarea răspunsurilor); - aprecierea verbală; - notarea.

1

Page 2: DIFERITI DAR EGALI

BIBLIOGRAFIE: Manualul „Educaţie civică”, autori: Dumitru Radu,Gherghina Andrei Îndrumător pentru utilizarea manualului de Educaţie civică, editura

Aramis, autori: Marcela Peneş, Vasile Volan Manualul „Limba română”, clasa a II-a, editura „Ana”, autor Marcela

Peneş

2

Page 3: DIFERITI DAR EGALI

Evenimenteinstrucţional

e

Ob.ref

Activitateaînvăţătorului

ActivitateaElevilor

Metode siprocedee

Mijloace deînvăţare

1. Moment organizatoric

2.Verificarea teme pentru acasa si a cunostintelor anterior dobandite

3. Captarea atenţiei si anuntarea subiectului

O6

O5

Asigur climatul psihopedagogic Adecvat pentru inceperea activitatii

Verific selectiv tema pentru Acasa. Ii intreb :-Ce ati avut de pregatit la Educatie civica? -Care este primul act

de identitate al unei persoane? -Cine sunt persoane?

De ce?

Le spu elevilor ca pe drumul spre scoala m-am intalnit cu cocosul din povestea ,,Punguta cu doi bani” si acesta mi-a dat o punguta cu ceva in ea.

Invit trei elevi sa vada ce se afla in punguta.

Se pregătesc pentru lecţie.

Raspund corect

Ascultă poezia citită de colegii lor, care primesc bileţelele cu cele trei strofe.

Trei copii numiţi citesc cele trei strofe:

Deşi suntem diferiţi

În clasa noastră sunt copiiMai liniştiţi şi mai zglobiiCu ochi căprui, cu ochelari,Sportivi şi pictori, meşteri mari,

Sunt fete cu codiţe-n vânt, Băieţi cu fotbalul în gând,

Conversaţia

Conversaţia

ObservareaConversatia

Punguta cu biletelele cu versurile poeziei

3

Page 4: DIFERITI DAR EGALI

Matematicieni vestiţiŞi pictori nemaipomeniţi,

Suntem înalţi sau potriviţiŞi împreună învăţăm.Suntem atât de diferiţi…Şi totuşi cum ne acceptăm?

O5

O1O6

Stabilesc cu elevii asemănarea dintre versurile poeziei şi colectivul clasei noastre.

– Cine este cel mai liniştit copil din clasa noastră?

– Dar cel mai zglobiu?– Cine are ochii căprui?– Care este cel mai bun fotbalist?– Dar matematician?– Dar pictor?Deci aşa cum spun versurile

poeziei şi noi suntem un colectiv cu persoane diferite, dar am învăţat să ne acceptăm aşa cum suntem, am devenit prieteni şi chiar ne iubim.

– Raducu.

– Alex.– Raul,Casandra etc.– Codrut.– Alex.– Lorena.

Dialogul

Explicaţia

4

Page 5: DIFERITI DAR EGALI

4.Dirijarea invatarii

O3

Le spun:

–Dragi copii, astăzi prin exerciţii şi jocuri diverse vom vedea că oamenii se diferenţiază după înfă-ţişare, gusturi, preferinţe, după naţi-onalitate şi limba vorbită, după credinţa pe care o au, ocupaţie şi obiceiuri. Scriu titlul lectiei pe tabla: DIFERITI DAR TOTUSI LA FEL

–Vom învăţa că fiecare om trebuie acceptat de ceilalţi oameni aşa cum este, cu personalitatea lui, cu nevoile lui, pentru că vom afla din lecţiile care urmează că sunt persoane care au nevoi speciale, deoarece nu văd, nu aud sau nu pot vorbi.

Discut cu elevii, pe baza a trei jetoane cu persoane din rase dife-rite, despre diferenţele legate de culoarea pielii, forma ochilor şi înălţime.

– Copii, vă rog să observaţi aceste jetoane şi să-mi spuneţi ce culoare are pielea acestor oameni şi dacă diferă forma ochilor.

Asculta cu interes.

Îşi notează titlul lecţiei în caiete.

Ascultă cu interes ceea ce va urma.

Copii observă şi răspund:– Persoana de pe primul jeton are

pielea albă, cea de pe al doilea jeton are pielea neagră, iar cea de pe ultimul are pielea galbenă şi ochii

Explicaţia Exerciţiul

Imagini cu persoane de diferite rase

5

Page 6: DIFERITI DAR EGALI

O4

O6

– Acum vă rog să precizaţi pe ce continent locuiesc acesti oameni.

În continuare vom citi si apoi vom extrage din textul ,,Banul muncit” însuşirile caracteristice ale personajelor.

Le propun sa identifice personajele si sa extraga insusirile personajelor.

Ii intreb:-Ce trasaturi ati extras pentru Petcu?Dar pentru fiul sau ?

alungiţi.Elevii numesc continentele şi rasa:– În Europa, America de Sud şi de

Nord şi în Australia trăiesc oameni albi.

– În Africa trăiesc negrii.– Pe continentul Asia trăiesc

oamenii de rasă galbenă şi statură mai mică. Elevii citesc textul, notează însu-şirile şi îşi amintesc titlul şi autorul.–Noi am citit textul „Banul muncit”, de Alexandru Mitru.

–Personajele au fost Petcu şi Iliuţă.

–Petcu îl pune pe fiul său Iliuţă să muncească pentru că dormea toată ziua. Acesta se prefăcea că merge la muncă şi i-a dat tatălui un galben primit de la mama sa.

Petcu a aruncat banul în foc, iar Iliuţă a pleacat la muncă.

Banul pe care l-a obţinut cu trudă îl preţuia şi de aceea a băgat mâna în foc după el când tatăl i l-a aruncat şi pe acesta.

–Petcu era harnic, hotărât, înţelept, bucuros, iar Iliuţă era leneş, prefăcut, trist, mincinos.

Explicaţia Fisa individuala

6

Page 7: DIFERITI DAR EGALI

6.Obtinerea performantei si realizarea feed-back-ului

7.Incheierea lectiei

.

O4O5O6

– Am văzut că oamenii se diferenţiază după na-ţionalitate, limba vorbită, religie, preferinţe, obiceiuri, înfăţişare şi după însuşiri caractristice.Hai sa si notam!

Le propun sa jucam jocul ,,Cine-l recunoaste, castiga!”

Le explic regulile jocului:,,O persoana descrie unul dintre colegii sai fara a spune cine este , iar ceilalti noteaza daca stiu cine este colegul.Castiga cine recunoaste mai multe persoane descrise si este aplaudat.”

Fac aprecieri si notez elevii activi.

Noteaza in caiete.

Ascultă ce au de făcut pentru a în-deplini sarcinile.

Toţi lucrează cu speranţa că vor termina primii.

Fac autoanaliza activitatii desfasurate.

Jocul didactic

7

Page 8: DIFERITI DAR EGALI

8

Page 9: DIFERITI DAR EGALI

9

Page 10: DIFERITI DAR EGALI

10

Page 11: DIFERITI DAR EGALI

11

Page 12: DIFERITI DAR EGALI

12

Page 13: DIFERITI DAR EGALI

13