de ce consuma oamenii droguri,cls viii

6
PROIECT DE LECŢIE „De ce consumă oamenii droguri?Şcoala Generala Nr.3 Mangalia Clasele aVIII-a - a VIII-a Disciplina: Consiliere si orientare Propunator: Matei Alexandra Subiectul: „De ce consumă oamenii droguriScop - Promovarea sănătăţii şi a stării de bine a elevului, prin formarea unui stil de viaţă sănătos; - Dezvoltarea personală prin autocunoaşterea şi construirea unei imagini pozitive despre sine; - Prevenirea comportamentelor de risc pentru sănătate. Obiective operaţionale: elevul trebuie să fie capabil: O1. să enumere substanţe şi produse cunoscute sub denumirea de droguri O2. să facă distincţia “droguri legale” / “ilegale” prin existenţa sau nu a restricţiilor privind consumul, cumpărarea / vânzarea acestora, etc., O3. să prezinte aspecte privind efectele unor droguri, în plan social, fizic şi psihic, pe termen scurt şi lung; O4. să exemplifice cauze ale consumului de droguri în cazul tinerilor şi mai ales în cazul copiilor; O5. să relateze momente în care cunoscuţi, prieteni sau rude s-au aflat într-o situaţie de risc din cele enumerate, cu accent pe decizia de a consuma sau nu, scurtă descriere a modului în care a fost depăşit momentul sau urmările deciziei de a consuma; O6. să prezinte modalităţi pozitive în care pot fi abordate următoarele situaţii de risc: fumatul/ consumul de băuturi alcoolice / droguri ca influenţă venită din partea părinţilor, a prietenilor, ori din teribilism, curiozitate, sau ca modalitate de răspuns la o situaţie dificilă de tipul eşecului şcolar Metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, tehnica ciorchinelui. Mijloace de învăţământ: coli flipchart, markere, minge. Desfăşurarea activităţii 1. Moment organizatoric: 1

Upload: alexandra-matei

Post on 08-Sep-2015

216 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEDe ce consum oamenii droguri?coala Generala Nr.3 Mangalia

Clasele aVIII-a - a VIII-a

Disciplina: Consiliere si orientarePropunator: Matei AlexandraSubiectul: De ce consum oamenii droguriScop- Promovarea sntii i a strii de bine a elevului, prin formarea unui stil de via sntos;

- Dezvoltarea personal prin autocunoaterea i construirea unei imagini pozitive despre sine;

- Prevenirea comportamentelor de risc pentru sntate.

Obiective operaionale: elevul trebuie s fie capabil:

O1. s enumere substane i produse cunoscute sub denumirea de droguri

O2. s fac distincia droguri legale / ilegale prin existena sau nu a restriciilor privind consumul, cumprarea / vnzarea acestora, etc.,

O3. s prezinte aspecte privind efectele unor droguri, n plan social, fizic i psihic, pe termen scurt i lung;

O4. s exemplifice cauze ale consumului de droguri n cazul tinerilor i mai ales n cazul copiilor;

O5. s relateze momente n care cunoscui, prieteni sau rude s-au aflat ntr-o situaie de risc din cele enumerate, cu accent pe decizia de a consuma sau nu, scurt descriere a modului n care a fost depit momentul sau urmrile deciziei de a consuma;O6. s prezinte modaliti pozitive n care pot fi abordate urmtoarele situaii de risc: fumatul/ consumul de buturi alcoolice / droguri ca influen venit din partea prinilor, a prietenilor, ori din teribilism, curiozitate, sau ca modalitate de rspuns la o situaie dificil de tipul eecului colar

Metode i procedee:conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, tehnica ciorchinelui. Mijloace de nvmnt: coli flipchart, markere, minge. Desfurarea activitii1. Moment organizatoric:- Asigurarea climatului de ordine i disciplin necesar desfurrii leciei.2. Captarea ateniei

- Se aeaz la tabl o coal flipchart pe care este scris n centru: DROGURI. TUTUN. ALCOOL

Elevii primesc o minge care va fi aruncat din mn n mn, cel care primete mingea trebuie s spun un cuvnt/ o propoziie scurt n legtur cu ceea ce se afl scris pe tabl. Termeni posibili: dependen, incontien, iluzie, durere, boal, moarte, familie, etc.- definirea cuvntului droguri pe baza termenului dependen, caracteristica comun tuturor substanelor incluse n aceast categorie; - explicarea i ordonarea termenilor gsii de ctre elevi n cauze incontien, familie, etc efecte boal, moarte, iluzie, etc.

- exemple de substane sau produse cunoscute sub denumirea de droguri;

- explicarea distinciei droguri legale droguri ilegale, exemple; Prin acest joc am aflat cteva lucruri referitoare la droguri ce sunt, care sunt acestea, la ce poate duce consumul de droguri, lund n considerare faptul c i tutunul i alcoolul sunt droguri, iar efectele lor sunt la fel de nocive ca ale celor ilegale.

3. Anunarea subiectului lecieiAstzi vom discuta despre motivele care i fac pe unii oameni s consume droguri, mai ales tinerii i copiii, i vom ncerca s vedem cum am putea face fa unor astfel de situaii periculoase.4. Dirijarea nvrii- Poster: De ce se consum droguri? Elevii rspund, detaliind cu situaii concrete din experiena lor i cu precizri suplimentare. Se noteaz rspunsurile gsite.

- Rspunsuri posibile: lipsa de informaii, modelele parentale, curiozitatea, anturajul (grupul de prieteni), probleme colare, probleme familiale (lipsa unuia sau a ambilor prini, dezinteresul prinilor fa de copii, etc.), teribilism, distracie, etc. 6. Obinerea performanei:

Fiecare grup primete o coal filpchart pe care sunt scrise mai multe enunuri privind cauzele consumului de droguri; elevii trebuie s gseasc aspecte pozitive n legtur cu situaia respectiv, soluii n ceea ce privete modul de a trece peste acestea. (Anexa 1) 7. Evaluare: aprecieri privind activitatea grupelor, aprecieri individuale, rezultatele activitii. FIE DE LUCRU PE GRUPGRUPA 1:

MULI TINERI NCEP S FUMEZE PENTRU C I PRINII LOR FUMEAZ. ORI NCEP S BEA PENTRU C VD CA UNEORI TATA NTRECE MSURA N ACEAST PRIVIN.

DACA VREM S FIM CA EI EXIST MULTE ALTE PRIVINE N CARE I-AM PUTEA COPIA. IAT CTEVA EXEMPLE DE ASTFEL DE LUCRURI BUNE PE CARE LE PUTEM COPIA DE LA PRINII NOTRI:.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................GRUPA 2:

MULI COPII NCEP S FUMEZE ORI S CONSUME BUTURI ALCOOLICE DEOARECE CRED C ACESTA ESTE UN MOD DE A TE DISTRA CU PRIETENII.

IAT CUM TE POI DISTRA CU PRIETENII, FR S FUMEZI SAU S CONSUMI BUTURI ALCOOLICE:.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................GRUPA 3:

DE MULTE ORI, UN PRIETEN ESTE CEL CARE TE CONVINGE C NU I SE NTMPL NIMIC RU DAC FUMEZI I TU, I C DAC NU O FACI, CEILALI VOR CONSIDERA C ESTI UN FRICOS. DE FAPT O ASTFEL DE PERSOAN NU I ESTE PRIETEN.

IAT CUM ARAT UN PRIETEN ADEVRAT:.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................GRUPA 4:

CURIOZITATEA ESTE DORINA FIREASC DE A AFLA/ VEDEA/ NCERCA NOI LUCRURI , DE A CUNOATE NOI EVENIMENTE, FENOMENE.CURIOZITATEA ESTE UN LUCRU BUN, DIN CURIOZITATE DESCOPERIM LUMEA, NVM MEREU LUCRURI NOI.ESTE BINE S FII CURIOS, DOAR C UNII SUNT CURIOI N CEEA CE PRIVETE IGRILE, ALCOOLUL SAU DROGURILE.

IAT CTEVA LUCRURI BUNE PE CARE, DIN CURIOZITATE, AM DORI S LE AFLM ORI S LE VEDEM:.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................GRUPA 5DE MULTE ORI DIVERSE PROBLEME I POT FACE PE OAMENI S RECURG LA LUMEA ILUZORIE A DROGURILOR. O ASTFEL DE PROBLEM POT FI NOTELE PROASTE DE LA COAL, O SITUAIE DE CORIGEN, ETC.IAT CUM S-AR PUTEA REZOLVA O ASTEFL DE PROBLEM CU COALA: .............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

.............................................................................................................................................

DROGURI

TUTUN

ALCOOL

PAGE 1