cum ma vad eu,cum ma vad ceilalti

Upload: alexandra-matei

Post on 16-Mar-2016

275 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect de lecie Cum m vad eu, cum m vad ceilali

Data: 23.04.2015Unitatea colar: Liceul Teoretic Emil Racovi TechirghiolClasa: a IV-a CDisciplina: Consiliere i orientareComponenta: Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sineTema activitii: Cum m vad eu, cum m vad ceilaliTipul leciei: formare de priceperi i deprinderiProfesor psiholog: Matei Alexandra

Obiective cadru:1. Dezvoltarea capacitii de autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine2. Dezvoltarea abilitilor de interrelaionare n contexte variate3. Dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare Obiective de referin:1. S identifice caracteristici ale propriei personaliti cu rol de adaptare la solicitrile nvmntului gimnazial2. S identifice diferite roluri grup3. S identifice argumente pentru decizii luate n situaii specifice4. S identifice implicaii ale alternativelor de soluionare a unei probleme

Obiective operaionale:La finalul activitii elevii vor fi capabili : O1 - s identifice minim 4 trsturi personale tari i slabe; O2 - s identifice la persoane apropiate sau din texte propuse, cel puin 4 trsturi puternice i slabe; O3 - s accepte o persoan prin faptul c poate avea att caracteristici de dorit ct i unele ce pot fii mbuntite; O4 - s dea dovad de obiectivitate i corectitudine n relaiile cu colegii O5 - s lucreze n echip

Strategii didactice:a) Metode i procedee: exerciii de autocunoatere, completare de fie, discuia in diada, brainstorming, tehnica ciorchinelui, turul galeriei.b) Mod de organizare: frontal, pe echipe, n diada, individualc) Mijloace de nvmnt: fia Palatul oglinzilor, fie pe echiped) Forme de evaluare: observarea sistematic, analiza rspunsurilor orale i scrise, autoevaluarea.

Bibliografie:

Consiliere i orientare - ghid pentru nvtori, clasele I-IV L.Bevzan. T.Vintur/ed. George Tofan-Suceava, Consilierea n coal - dezvoltarea inteligenei emoionale prin educatie raional-emotiv i comportamental A.vernon/ed.ASCR, cluj-Napoca, 2004 Cunoaterea elevului - M.Druta/ed.Aramis, Bucuresti, 2004 www.povestirieducative.ro

11

SCENARIUL ACTIVITIIEtapele activitii didacticeOb. Op.Coninutul activitiiMetode i procedeeMijloace didacticeTimp

1. Captarea ateniei O1O2 Pe tabelul din Anexa 1 (Anexa 1 Trsturile mele tari i slabe), fiecare elev completeaz prima rubric (se bifeaz doar trsturile reprezentative, care consider fiecare c l descriu cel mai bine, apoi se face schimb cu colegul de banc i se completeaz a doua rubric cerut)Jocul didacticConversaia

Completarea fielor de lucruAnexa 1 Trsturile mele tari i slabe 10

2. Anunarea temei O2

O3

Elevii citesc cele dou rubrici ale tabelului, comparnd prerea personal despre sine cu imaginea pe care o are colegul de banc despre ei.n urma completrii tabelului, copiii sunt ncurajai s-i clarifice anumite aspecte:De ce m vezi astfel?Cnd i-am dovedit c sunt aa?De ce crezi despre mine asta?etc.Le voi explica de ce e necesar ca s se perceap corect(cu caliti i cu defecte), i de ce trebuie s adopte un comportament adecvat i nu doar pretenii.Anun tema i le explic termenul de percepiea percepe= a sesiza cu ajutorul simtrilor i a gndirii; perceperea unei persoane se face prin: autocaracterizare caracterizarea altor persoane prin faptele sale trsturi sufleteti trsturi fizice preferine hobby-uri etcpercepia poate fi corect sau eronat Conversaia

BrainstormingulDiscuia n diad

Anexa 1 Trsturile mele tari i slabe Tabla, creta10

3.Desfurarea activitiiO3O4Le voi supune ateniei o poveste Celul- Anexa 2, apoi vor sesiza percepia avut de dou persoane asupra aceluiai cel.ConversaiaProblematizareaObservaia

Studiul de caz

ConversaiaAnexa 2 Povestea Celul10

Percepia vnztorului despre cel:-nu era frumos-nu era drgla-era chiop-nu avea valoarePercepia copilului despre cel-era frumos-era drgla-perfect-valoros

4.Obinerea performanei O2

O3

O5 Se mpart elevii n patru grupe. Se dau patru fie cu cerine diferite celor patru echipe. Le citesc i ncearc impreun s le rezolve. Un reprezentant al echipei va iei n faa clasei i va citi rezolvarea, apoi vor expune fisa la tabla. La final se va face turul galeriei i se vor completa rspunsurile de ctre membrii celorlalte grupe n caz c acestea sunt incomplete.Tehnica ciorchinelui

Turul galerieiAnexa 3 - Echipa 1Anexa 4 - Echipa 2Anexa 5 - Echipa 3Anexa 6 - Echipa 4

10

5

5.Feed-back-ul O4Elevii explic ce au nvat n urma activitii (s fie sinceri cu ei inii i cu cei din jur;dac vrem s i spunem cuiva un adevr mai puin plcut, trebuie s o facem n aa fel nct s nu l rnim; este important s fim tolerani i s-i acceptm i pe cei ce nu sunt ca noi). Se trag ultimele concluzii, se fac aprecieri cu privire la modul n care au participat la activitateConversaia5

Anexa 1 Trsturile mele tari i slabeAnexa 1 Trsturile mele tari i slabeCum cred Eu c suntCum crede colegul de banc

harnic

emotiv

inteligent

prietenos

zgarcit

haios

curajos

indiferent

sensibil

agresiv

modest

egoist

simpatic

dezordonat

fricos

rautacios

sincer

darnic

timid

calm

Cum cred Eu c suntCum crede colegul de banc

harnic

emotiv

inteligent

prietenos

zgarcit

haios

curajos

indiferent

sensibil

agresiv

modest

egoist

simpatic

dezordonat

fricos

rautacios

sincer

darnic

timid

calm

Anexa 2 Povestea Celuln vitrina unui magazin de animale, era un afi: Celui de vanzare.Un bieel de 10 ani, intr i ntreab care-i preul unui celu. Vnztorul i rspunde c preul este ntre 30 i 50 de lei. Bieelul bag mna n buzunar, scoate cteva monezi, numar 10 de lei i ntreab: -A putea vedea celuii?.Vnztorul zmbese, fluier, i din magazin iese afar ceaua i n urma ei 5 celui frumoi. Al aselea celu rmse n urm i nu se apropia!Bieelul ntreab: -De ce celuul sta chioapt? Omul i rspunse c s-a nscut cu o problem la picior i va chiopta toata viaa!-Asta-i celuul pe care-l doresc! a spus bieelul cu bucurie in glas. -Dac asta-i dorina ta, i-l dau gratis!Copilul s-a suprat si a rspuns: -Nu-l vreau gratis, preul lui e la fel ca i al celorlali cei, ii voi da tot ce am la mine acum, i n fiecare lun i voi plati 5 lei, pn voi achita preul lui ntreg !-Eti sigur c vrei acest celu? Doar niciodat nu va putea fugi sau s se joace i sri ca ceilali !Bieelul s-a aplecat i i-a ridicat puin pantalonul i i-a artat vnztorului aparatul de fier ce-i susinea piciorul stramb. -Nici eu nu pot alerga, de aceea acest celu are nevoie de cineva care s-l neleag !Ochii vnztorului s-au umplut de lacrimi cnd i-a spus copilului: -M rog i sper ca fiecare celu s aib pe cineva care s-l iubeasc, aa cum tu l vei iubi pe acest celu!n via nu conteaz cine eti, conteaz ca cineva s te preuiasc i s te iubeasc necondiionat!Un prieten adevrat, este acela care sosete n timp ce ceilali dispar !

Anexa 3 - Echipa 1Fraii cum se caracterizeaz eiMama (perceput de cei doi frai)

Citii poezia i completai fia!Doi frai cuminide Elena FaragoNoi suntem doi frai, n casi nu ne certm deloc,i suntem tcui la mas,i cumini n orice loc.

Avem hamuri, cerc i minge,Cnd pe-afar ne jucm,Iar cnd plou, ori cnd ninge,Linitii n cas stm.

i cu jucrii frumoaseNe jucm tot amndoi,Pe cnd mama nostr coase,Ori citete, lng noi.

Mama noastr ne vorbetei ne mngie duios,Iar seara ne citeteOri ne spune-un basm frumos.

i ne-nva lucruri multe,i frumoase, stnd cu noi,i i place s ne-asculteCnd vorbim noi amndoi...

i n gndul nostru-ntrunaAuzim povaa ei:- Fii cumini ntotdeaunai fii buni, copiii mei!...Anexa 4 - Echipa 2

Citete i completeaz fia!

Corbul i vulpeade Jean de La Fontaine

Jupnul Corb, pe-o creang cocoat, inea n clon un bo de ca furat.Ademenit de mirosul caului,CorbulVulpea

Trasturi realeLinguirile spuse de vulpe

Cumtra Vulpe-i spuse-aa borfaului:-S ne trii muli ani , Mria Voastr,c suntei zu, ca din cutie scos!Iar de-ai avea i glasul mldiosPe ct v-arat penele frumoas-M prind c-ai fi vreo Pasre Miastr!Ci corbul, auzind-o, pe gnduri nu mai ade.Deschide ciocul. Prada cade.i vulpea , nghiind-o,l dsclete:-Bade,Liguitorii-nu tiai, se pare-Triesc pe seama cui le d crezare.Dar lecia pe care o-nvaiO fi fcnd ct botul tu de ca!nmrmurit, crocanul juratu-s-a cumplitC n-o s se mai lase de-acum pclit.

Anexa 5 - Echipa 3Citete i gsete trsturile pozitive ale fetei moneagului i cele negative ale fetei babei.

Fata babei i fata moneaguluide Ion Creanga

-Draga tatei, iaca ce-mi tot spune m-ta despre tine: c n-o asculi, c eti rea de gur i nnrvit i c nu e chip s mai stai la casa mea; de-aceea du-te i tu ncotro te-a ndrepta Dumnezeu, ca s nu se mai fac glceav la casa asta, din pricina ta.

Fata moneagului trasaturi pozitiveFata babei trasaturi negative

Anexa 6- Echipa 4Citii i caracterizai-l pe Domnu Trandafir!

Domnu Trandafirde Mihail Sadoveanu

Domnu nostru a fost un om deosebit. i scnteiau privirile i era micat cnd ne spunea despre mrirea strmoilor. Domnu ne-a nvat rugciuni, ne-a nvat cntece care erau aa de frumoase pentru copilria i sufletele noastre. Ne-a nvat s credem n trecut i n vrednicia noastr i multe altele de care nu ne mai aducem aminte, dar care au ramas n sufletul nostru ca semine bune care au nflorit bogat mai trziu.

Domnu Trandafir