corpul omenesc proiect de lectie.doc

22
Proiect de lectie Propunator:Psihopedagog Stan Elena- Alina Disciplina:Cunoasterea si igiena corpului uman Data:31.03.2010 Clasa:a-V-a Subiectul:Corpul omenesc Tipul lectiei:consolidare Obiectiv fundamental:Imbogatirea cunostintelor despre corpul omenesc Obiective operationale: O1:sa recunoasca partile componente ale corpului uman; O2:sa distinga caracteristici specifice ale partilor componente ale corpului omenesc care ne diferentiaza unul de celalalt; 1

Upload: stan-elena-alina

Post on 05-Dec-2014

586 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

Este destinat copiilor de gradinita sau elevilor cu CES.

TRANSCRIPT

Page 1: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

Proiect de lectie

Propunator:Psihopedagog Stan Elena-Alina

Disciplina:Cunoasterea si igiena corpului uman

Data:31.03.2010

Clasa:a-V-a

Subiectul:Corpul omenesc

Tipul lectiei:consolidare

Obiectiv fundamental:Imbogatirea cunostintelor despre corpul omenesc

Obiective operationale:

O1:sa recunoasca partile componente ale corpului uman;

O2:sa distinga caracteristici specifice ale partilor componente ale corpului omenesc care ne diferentiaza unul

de celalalt;

O3:sa identifice organele de simt care ne ajuta in perceperea lumii inconjuratoare;

O4:sa recunoasca organele de simt din imaginile prezentate;

O5:sa recunoasca partile componente ale corpului uman din ghicitori;

O6:sa recite poezii despre partile componente ale corpului uman;

O7:sa execute corect sarcinile de pe fise;

1

Page 2: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O8:sa participe activ la activitate;

Rezultatele asteptate:

-participarea activa a elevilor la rezolvarea sarcinilor;

-sa cunoasca elementele schemei corporale;

Strategia didactica:

Metode si procedee:

-explicatia,problematizarea,conversatia,observatia,demonstratia, jocul didactic,exercitiul;

Material didactic:jetoane cu partile corpului,planse(fata/baiatul) jetoane cu trasaturi caracteristice,jetoane cu

cele cinci simturi, panou pentru afisaj,fisa de lucru, creioane;

Bibliografie:Olga Coanta,Magdalena Preda,”Hai sa invatam!”,ed.Paralela 45,Pitesti,2005.

Resurse temporale:45 minute

Resurse umane:clasa de elevi

Locul de de desfasurare:sala de clasa

2

Page 3: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

SecventeleLectiei

Obi-ective

Strategii didactice Resurse Modalitati de evaluare Emiterea sarcinilor si

informatiilorRezolvarea sarcinilor Metode Mijloace

didacticeForme de activitate

1.Organiza-rea activitatii

Asigurarea climatului psihopedagogic necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei:-pregatirea materialului didactic;-dispunerea mobilierului;

-intra ordonat in clasa si isi ocupa fiecare locul pe scaun;

2.Captarea si orientarea atentiei.

Am cumparat de la librarie o mapa despre corpul omenesc.Doriti sa ne jucam cu jetoanele din mapa?

-elevii asculta in liniste;-elevii participa la conversatia cu profesoara;

explicatia

conversatia

frontala

frontala

observare sistematicaaprecieri verbale

3

Page 4: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi vom invata mai multe lucruri despre corpul omenesc si anume care sunt partile componente, care sunt trasaturile caracteristice ale omului, organele de simt.-anunta titlul lectiei:”Corpul omenesc”si obiectivele urmarite in termeni acesibili.

-elevii asculta expunerea profesoarei;

-repeta titlul lectiei;

expunerea

conversatia

frontala

frontala

observare sistematica

observare sistematica

4.Activtatea propriu-zisa

-anunta elevii ca activitatea se va desfasura sub forma de concurs;-imparte elevii in doua echipe(echipa baiatilor/fetelor);-imparte elevilor jetoane reprezentand corpul omenesc;-prezinta elevilor

-sunt atenti la profesoara;

-elevii se grupeaza cum a stabilit profesoara;-primesc jetoanele si le observa;

-sunt atenti la

explicatia

joc de competitie

observatia

frontala

pe grupe

individu-ala

jetoane reprezen-tand partile

observare sistematica

aprecieri verbale

observare sistematica

4

Page 5: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O1

regulile jocului;

-solicita elevilor sa repete regulile jocului; -explica modalitatea de recompensa: un baiat/fata pentru fiecare raspuns corect;-jocul de proba;

-solicita unui elev din prima echipa sa vina in fata clasei si sa denumeasca partea corpului omenesc de pe jeton;-solicita elevului din a doua echipa sa vina in fata clasei si sadenumeasca partea corpului omenesc de pe jeton;-acorda grupelor punctajul meritat;

explicatiile profesoarei; -repeta regulile jocului; -sunt atenti la explicatiile profesoarei;

-recepteaza sarcina si o rezolva;-denumeste partea corpului omenesc de pe jeton(Aceasta este capul);

-recepteaza sarcina si o rezolva(Acesta este capul);

-aplauda raspunsurile corecte;

explicatia

conversatia

conversatia

demonstra-tiaconversatia

problemati-zarea

conversatia

frontala

frontala

frontala

pe grupe

pe grupe

pe grupe

frontal

corpului omenesc

jetoane reprezen-tand partile corpului omenesc

jetoane reprezen-tand partile corpului omenesc

observare sistematica

aprecieri verbaleobservare sistematica

aprecieri verbaleevaluare reciproca pe grupe

aprecieri verbaleevaluare reciproca pe grupe

aprecieri verbale

5

Page 6: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O2

-activitatea continua pana cand sunt denumite toate partile componente ale corpului omenesc;-solicita elevilor sa raspunda la urmatoa-rea intrebare:Toti oamenii arata la fel? -solicita elevilor sa raspunda la urmatoa-rea intrebare:Prin ce se deosebesc oamenii?-solicita elevilor sa recunoasca caracteris-ticile unor persoane;

-solicita elevilor sa recunoasca caracteris-ticile partilor componente ale corpului omenesc;

-solicita elevilor sa

-elevii participa la activitate;

-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Oamenii nu arata la fel);-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Oamenii au partile corpului diferite);

-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Aceasta este o fata.Ea are parul blond);-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Mainile pot fi :lungi/scurte,Degetele pot fi :groase/subtiri, Trunchiul poate fi:gras/slab);-elevii recepteaza

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

conversatia

pe grupe

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

jetoane reprezen-tand partile corpului omenesc

planse reprezen-tand portrete

observaresistematicaaprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri

6

Page 7: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O3

O4

raspunda la urmatoa-rea intrebare:Cine ne ajuta sa descoperim ce se intampla in jurul nostru?-solicita elevilor sa enumere care sunt organele de simt;

-solicita elevilor sa enumere care sunt simturile;

-solicita elevilor sa recunoasca organele de simt de pe jetoane;

sarcina si o rezolva(Organele de simt ne ajuta sa descoperim ce se intampla in jurul nostru);-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Organele de simt sunt:ochii,urechile, nasul, limba, pielea);-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Cele cinci simturi sunt:vazul, auzul, gustul, mirosul, pipaitul);-elevii recepteaza sarcina si o rezolva(Fata se uita in oglinda cu ajutorul ochilor);

conversatia

conversatia

conversatia

frontala

frontala

frontala

jetoanereprezen-tand simturile

verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

7

Page 8: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O5

-solicita elevilor sa recunoasca partile componente ale corpului omenescdin ghicitorile:-“Am un pomCu ramurile-n jos,Si cu radacina-n sus” -“Un dovleac Cu sapte gaurele”-“Ce padureE fara uscatura?”-“Am o grabluta cu cinci dintisori, Pe zi imi trebuie de-o mie de ori.”-“Peste tot gasesti in lumeCinci frati cu acelasi nume.i” -“Am doi calusei,Cutreier lumea cu ei.”-“Doua luminite areOrice om de la nascareSi le-ndreapta catre

-recunosc partile componente ale corpului uman din ghicitori;

(omul)

(capul)

(parul)

(mana)

(degetele)

(picioarele)

(ochii)

explicatia

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-rea

descoperi-readescoperi-rea

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

frontala

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbaleaprecieri verbale

8

Page 9: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

O6

cerSa dezlege un mister.”-“Am un ciocanas de pieleCu doua mici gaurele.”-“Una spune, unul miroasaDoi privesc si doua asculta..”-solicita elevilor sa recite poezii cunoscute despre partile componente ale corpului omenesc;

(nasul)

(gura, nasul, ochii si urechile)

-recita poezii despre partile componente ale corpului omenesc:Mainile“Bunicuta, harnicuta,Are mainile-ncretite,Dar cat tine saptama-naNu le vezi ca-s obosite!Ba prind nasturi la hainuta,Ba te miri ce mai aduna Si tot ele ne framanta

descoperi-rea

descoperi-rea

conversatia

frontala

frontala

frontala poezii

aprecieri verbale

aprecieri verbale

aprecieri verbale

9

Page 10: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

Covrigei si paine buna!”Degetele“Cum stau laolaltaFrunzele pe ramLa fiecare manaCinci degete am.Cinci frati buni, ai spuneDar ce curios...Unul e mai mareAltul e mai gros.Sau e mai subtire,Sau mai mititel,Dupa cum se vedeEle nu-s la fel.Degetele insaToate la un locImi ajuta mieZilnic sa ma joc.”Simturile“Eu cu ochii dragi copii Vad papusi si jucariiCu urechile oricandAud fiece cuvant

conversatia

conversatia

frontala

frontala

poezii

poezii

aprecieri verbale

aprecieri verbale

10

Page 11: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

Limba si cu cerul guriiImi spun gustul prajituriiDegetele-mi spun si eleDe sunt moi chiflele meleIar cu nasu-adeseoriSorb parfumul tot din flori.”Cantecul mainilor“Doua maini am mititeleStiu sa coasa si sa speleEle matura prin casaEle-aduc painea la masaEle deseneaza aiciIepuri, gaze, flori, ariciSi cuprind ca doua floriAi maicutei obrajori.”

conversatia frontala poezii aprecieri verbale

11

Page 12: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

Ce am?“Am un nasPe obraz.Unu.Ochi, am doiCa si voi.Unu, doi.Am trei nasturi la hainuta,Ilenuta.Unu, doi, trei.Am si patru buzunare,Le-a tesut mama si-o floare.Unu, doi, trei, patru.Si am cinci degetele,Parca sunt lumanarele,Unu, doi, trei, patru, cinci!”Desenam“Doua puncte si un cercSi o linie sa-ncerc!Capu-i gata cam

conversatia

conversatia

frontala

frontala

poezii

poezii

aprecieri verbale

aprecieri verbale

12

Page 13: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

atat...Am sa-i fac papusii gat.O rochita dintr-o frunza,O va purta in loc de bluza.In picioare ii voi puneDoua jumatati de-alune.Gata e papusa?Gata!Tii...!Ce mare este fata!”

5.Realizarea feed-back-ului si obtinerea performantei

O7-prezinta fisele de lucru si solicita rezolvarea lor:“Coloreaza membrele cu portocaliu, trunchiul cu albastru!Incercuieste capul!”

-recepteaza si rezolva succesiv fiecare sarcina;

explicatiaexercitiulconversatia

individu-ala

fise de lucru

evaluare amanata

6.Incheierea activitatii

-corecteaza fisele;-realizeaza insumareapasarilor si animale-lor obtinute de fiecare echipa si felicita

-participa la corectarea fiselor;-se felicita reciproc;

explicatia

conversatia

frontala medali-oane

aprecieri verbale

13

Page 14: CORPUL OMENESC PROIECT DE LECTIE.doc

echipa castigatoare;-fixeaza tema lectiei;-apreciaza modul de desfasurare al activitatii;-ofera recompense;

-repeta titlul lectiei;-primesc recompensele;-ies din clasa unul dupa altul;

14