copac cu flori - 8 martie

17
Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Maria Montessori” Cţa Data: 7.03.2016 Clasa: a V–a C Propunător: Saulea Nicoleta Aria Curriculară: Terapie Educaţională Complexă şi Integrată Terapia: Terapie Ocupaţională Tema: „Copac cu flori”- confecţionare felicitare Tipul activităţii: Formarea şi exersarea abilităţilor psihomotrice generale Obiective cadru: Formarea şi exersarea abilităţilor psihomotrice generale, prin intermediul acţiunilor de explorare senzorială a mediului înconjurător. Însuşirea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi instrumente de lucru. Obiective de referinţă: Formarea şi dezvoltarea psihomotricităţii prin identificare- discriminare obiectuală/imagistică. Formarea conduitelor perceptiv motrice de bază (culoare, timp, spaţiu). Exersarea gesturilor manuale fundamentale şi a coordonării motrice. Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de Terapie Ocupaţională. Obiective operaţionale: Cognitive O1– Să identifice anotimpurile; O2 – Să recunoască semnele caracteristice fiecărui anotimp; O3– Să respecte etapele de lucru ale colajului; O4 – Să îmbine tehnica îndoirii şi lipirii pentru a obţine lucrarea propusă; Afective O5 – Să participe voluntar la activitate;

Upload: nicoleta-saulea

Post on 10-Jul-2016

263 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Copac Cu Flori - 8 Martie

Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Maria Montessori” CţaData: 7.03.2016Clasa: a V–a CPropunător: Saulea NicoletaAria Curriculară: Terapie Educaţională Complexă şi IntegratăTerapia: Terapie Ocupaţională Tema: „Copac cu flori”- confecţionare felicitareTipul activităţii: Formarea şi exersarea abilităţilor psihomotrice generale

Obiective cadru: Formarea şi exersarea abilităţilor psihomotrice generale, prin intermediul acţiunilor de

explorare senzorială a mediului înconjurător. Însuşirea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi instrumente de lucru.

Obiective de referinţă: Formarea şi dezvoltarea psihomotricităţii prin identificare-discriminare obiectuală/imagistică. Formarea conduitelor perceptiv motrice de bază (culoare, timp, spaţiu). Exersarea gesturilor manuale fundamentale şi a coordonării motrice. Exersarea tehnicilor de lucru utilizate în activităţile de Terapie Ocupaţională.

Obiective operaţionale: Cognitive

O1– Să identifice anotimpurile;O2 – Să recunoască semnele caracteristice fiecărui anotimp;O3– Să respecte etapele de lucru ale colajului;O4 – Să îmbine tehnica îndoirii şi lipirii pentru a obţine lucrarea propusă;

AfectiveO5 – Să participe voluntar la activitate;

PsihomotoriiO6 – Să execute corect mişcările dupăa indicaţiile primite;O7 – Să utilizeze corect instrumentele de lucru;O8 – Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru.

Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, observarea, exerciţiul motric, explicaţia, demonstraţia.b) Materiale (mijloace): planşa cu etapele de lucru, hârtie, foarfecă, lipici, forme hârtie.

Forme de organizare: Frontal - IndividualDurata: 45 min.Bibliografie:

- „Programa şcolară de terapie educaţională complexă şi integrată” cls. I-VIII, Bucureşti, - „Ghid metodic pentru învăţători şi profesorii - educatori din şcolile speciale” – Iaşi

Ed.Tehnopress 2005 – C. Farzikhosronshahi, M.Codreanu

Page 2: Copac Cu Flori - 8 Martie

Nr. Crt.

Secvenţele activităţii

Timp Ob Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Modalităţi de evaluare

1.

2.

3.

Momentul Organizatoric

Captarea Atenţiei

Desfăşurarea activităţii

2’

3’

10’O1

O2

O3O4

O5

O3

Pregătirea materialului necesar activităţii şi asigurarea unui climat psihoafectiv propice desfăşurării activitatii.

Se iniţiază o discuţie despre anotimpuri, prezentandu-le plansa cu anotimpurile.

a.) Discuţii pregatitoare:Copii sunt intrebaţi arătând planşele/figurile cu anotimpuri:„În ce anotimp suntem?”„Cum este afară, frig/cald?”„Ce anotimp vine după iarna?” „Cine este vestitorul primăverii?”„Care sunt lunile anotimpului primăvara?”„Ce se oferă în luna Martie?”

b.)Anunţarea temei:„Astăzi vom realiza câte o felicitare pentru ziua mamei, pe care voi să o oferiţi.”

c.)Explicarea modului de realizare Se arată copiilor o felicitare, cum ar trebui să arate lucrarea finală.Se explică modul de realizare al elementelor lucrării pe cartonul colorat şi regulile de folosire a instrumentelor de lucru.d.)Pregătirea musculaturiiSe propune executarea unui exercitiu de dezvoltare a musculaturii fine (Anexa 1) şi se executa mişcarea de colorare în aer.e.) Executarea lucrăriiEtapele de lucru sunt executate concomitent cu elevii. Profesorul demonstrează, elevii lucrează,

Conversaţia

Observarea

ConversaţiaObservarea

Conversaţia

Observaţia

Explicaţia

Planşa anotimpuri

Puzzel-urile cu anotimpuri

PlanşeImagini

Planşă model felicitare

Apreciez capacitatea de atenţie

Apreciez capacitatea de atenţie

Page 3: Copac Cu Flori - 8 Martie

Nr. Crt.

Secvenţele activităţii

Timp Ob Conţinutul instructiv-educativ Metode şi procedee

Mijloace de învăţământ

Modalităţi de evaluare

4.

5.

Explicarea si demonstrarea tehnicilor de lucru concomitent cu realizarea lucrarilor de catre elevi

Evaluarea

20’

5’

O4

O5

06

cei care nu reuşesc sunt ajutaţi.Se împart materialele.Etapa I: Se pune mâna pe foaie şi se face conturul ei, urmând decuparea formei mâinii. (sunt ajutaţi cei care nu pot)Etapa II: Se lipesc florile, frunzele pe carton Elevii sunt solicitaţi să raspundă, ce culoare au frunzele, florile, inimile.

Se realizează o expoziţie.Se împart copiilor stimulente pe care aceştia trebuie să le aplice în dreptul lucrării cea mai apreciată de ei.

DemonstraţiaExplicaţia

Conversaţia „Turul galeriei”

Stimulente Aprecieri finale

Page 4: Copac Cu Flori - 8 Martie

Anexa 1

EXERCIŢIU PENTRU DEZVOLTAREA MOTRICITĂŢII FINE A MÂINILOR ŞI A DEGETELOR

BOBOC – FLOARE

„MÂNA LEBĂDĂ O FAC

CARE DĂ MEREU DIN CAP

LEBEDELE-N JUR PRIVESC

PUMNIŞORII EU ROTESC.”

Page 5: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 6: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 7: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 8: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 9: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 10: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 11: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 12: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 13: Copac Cu Flori - 8 Martie
Page 14: Copac Cu Flori - 8 Martie

Model

Page 15: Copac Cu Flori - 8 Martie

Final