consolidarea sunetelor si literelor a, a, m, m, n, n, u, u, i, i

7
PROIECT DE LECŢIE DISCIPLINA:Limba şi literatura română CLASA I TEMA LECŢIEI: Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate (a, A, m, M, n, N, u, U, i, I) TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor SCOPUL: Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate Formarea deprinderii de a citi corect, în ritm propriu Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului elevilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1. Să pronunţe corect sunetele învăţate; O2. Să citască corect şi cursiv, în ritm propriu, silabe, cuvinte, propoziţii; O3. Să recunoască literele mici şi mari de tipar, făcând conexiune între literă şi sunet; O4. Să formeze cuvinte cu literele învăţate; O5. Să alcătuiască şi să scrie propoziţii cu cuvinte date. MOTIVAŢIA: această lecţie dezvoltă gândirea, creativitatea, imaginaţia, deprinderea de a citi corect, cursiv; elevii îşi vor îmbogăţi şi activiza vocabularul. CONDIŢII PREALABILE: elevii vor exersa formarea silabelor, cuvintelor, propoziţiilor şi scrierea acestora, utilizând literele învăţate. RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică analitico-sintetică, jocul didactic, tehnica ciorchinelui, tehnica cadranelor;

Upload: ovidiu-luca

Post on 29-Jun-2015

2.975 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Consolidarea sunetelor si literelor a, A, m, M, n, N, u, U, i, I

PROIECT DE LECŢIEDISCIPLINA:Limba şi literatura română

CLASA I

TEMA LECŢIEI: Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate

(a, A, m, M, n, N, u, U, i, I)

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

SCOPUL:

Consolidarea sunetelor şi literelor învăţate

Formarea deprinderii de a citi corect, în ritm propriu

Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului elevilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1. Să pronunţe corect sunetele învăţate;

O2. Să citască corect şi cursiv, în ritm propriu, silabe, cuvinte, propoziţii;

O3. Să recunoască literele mici şi mari de tipar, făcând conexiune între literă şi sunet;

O4. Să formeze cuvinte cu literele învăţate;

O5. Să alcătuiască şi să scrie propoziţii cu cuvinte date.

MOTIVAŢIA: această lecţie dezvoltă gândirea, creativitatea, imaginaţia, deprinderea de a

citi corect, cursiv; elevii îşi vor îmbogăţi şi activiza vocabularul.

CONDIŢII PREALABILE: elevii vor exersa formarea silabelor, cuvintelor, propoziţiilor şi

scrierea acestora, utilizând literele învăţate.

RESURSE PROCEDURALE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, metoda fonetică analitico-

sintetică, jocul didactic, tehnica ciorchinelui, tehnica cadranelor;

RESURSE UMANE- 18 elevi implicaţi în activităţi: individuale, frontale, în perechi şi pe

grupe.

RESURSE MATERIALE: alfabetare, planşe cu literele învăţate, fişe de muncă

independentă, plicuri cu silabe, cosulete cu cuvinte, videoproiector

RESURSE TEMPORALE: 50 de minute.

INVATATOARE: prof. inv. primar Victoria Negoita

Page 2: Consolidarea sunetelor si literelor a, A, m, M, n, N, u, U, i, I

Nr.

Crt.

MOMENTELE

LECŢIEI

ELEMENTE DE CONŢINUT METODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE DE

ÎNVĂŢARE

EVALUARE

1. Moment

organizatoric

Pregătirea elevilor pentru lecţie

- pregătirea obiectelor necesare pentru lecţie;

- se asigură climatul afectiv;

- se formează grupele de lucru;

- se stabileste liderul grupului;

Conversaţia

explicatia

2. Captarea atenţiei Se prezinta mai multe ghicitori a caror dezlegari sunt

urmatoarele cuvinte :arici, albina , morcov, maimuta,

urzica, ursul, iepurele,ninsoarea si numaratoarea.Dupa

fiecare raspuns se noteaza pe o plansa fiecare litera cu

care incepe raspunsul, stabilindu-se astfel trecerea la

anuntarea temei si a obiectivelor

conversatia Colectiv dirijat Evaluare formativa

3. Anunţarea temei şi

a obiectivelor

Astăzi vom recapitula toate sunetele (literele) învăţate .

(se expun oral obiectivele urmărite)

Explicaţia

Colectiv dirijat

.

4. Actualizarea

cunoştinţelor

EVOCAREA

1. Verificarea lecţiei prin:

Recunoastera literelor invatate;

Recunoastera catorva silabe;

Alcatuirea cu silabele respective a catorva cuvinte

Fornarea unei prpozitii cu cuvintele alcatuite

Observaţia dirijată

Explicaţia

Activitate frontală

videoproictor

Obsevarea

sistematică

Page 3: Consolidarea sunetelor si literelor a, A, m, M, n, N, u, U, i, I

5. Dirijarea învăţării

-

Exemple de cuvinte care să înceapă cu I (nume

diferite); motivarea folosirii literei iniţiale mari în

exemplele date. Exemple de cuvinte care să înceapă

cu toate literele învăţate.(fiecare grupa va primi o

litera

REALIZAREA SENSULUI

2. Scrierea la stelaj a cuvintelor: Ina, Nina, Nana, Mimi,

Ana, Nini, Ani.

Analiza cuvintelor:

-despărţirea cuvintelor în silabe;

-precizarea numărului de silabe din fiecare cuvânt;

-componenţa silabelor (sunete şi litere).

Alcătuirea de propoziţii cu fiecare dintre cuvintele

scrise la stelaj.

Exerciţiu- joc-,,silabele surpriza,,

Formulati cuvinte cu silabele date (pe grup) cuvintele se

citesc de fiecare grupa si sunt trecute si pe plansa dar si

pe caiete

Joc: ,, Cosuletul cu cuvinte,,

Se prezintă elevilor câte un cosulet in care se afla mai

multe cuvinte pe care ei trebuie sa le ordoneze intr-o

propozitie (Fiecare grupa alta propozitie)

Analiza şi sinteza

Exerciţiul

Analiza si sinteza

Jocul didactic

Stelajul şi literele

din alfabetar

Plicuri cu silabe

Jocul

cosulete,stelaj

Observarea

sistematică

Evaluare frontală

I4.-Alcătuieşte

propoziţii cu

cuvinte date.

Evaluare frontala

Page 4: Consolidarea sunetelor si literelor a, A, m, M, n, N, u, U, i, I

Se citesc propozitiile de catre fiecare grupa ,se scriu de

mana pe plansa si in caiete.

3. Exrciţiu –joc - concurs

Se vor distribui fiecarei grupe fise de lucru cu

umatoarea sarcina:

Inlocuiti cifrele cu literele corespunzatoare.

Explicaţia

Analiza şi sinteza

Eplicatia

Fise de lucru

Litere din alfabet

stelaj

Observarea

sistemetică

Evaluare frontală

6. Obţinerea

performanţei

4.,, Incercuieste litera,,

Fiecare grupa va primi cate o fisa ce va contine un scurt

te xt.Textele vor fi diferite,iar fiecare grupa va trebui sa

incercuiasca alta litera

Se vor numara literele gasite mari si mici de tipar intr-un

timp fixat

Explicaţia

Jocul didactic

Activitate pe grupe

Fisa de lucru cu

texte ce contin

literele invatate.

Evaluare frontala

Observare

sistematică

Verificare fiselor

8. Asigurarea feed-

back-ului

REFLECŢIA

Se citesc propozitiile formate la concursul-joc.

Se despart in silabe cuvintele ce le alcatuiesc.

Explicaţia Evaluare frontală

9. Încheierea

activităţii Se fac aprecieri asupra lecţiei şi se notează anumiţi

elevi.

Se fixează tema pentru acasă.

Lecţia se poate încheia cu un cântecel ce pune accent pe

sunete învăţate.

Fisa de lucru

pentru acasa

Page 5: Consolidarea sunetelor si literelor a, A, m, M, n, N, u, U, i, I