consiliere si orientare

7
Proiect didactic Data: 18 mai 2012 Clasa: I-III Propunator: Branescu Nicoleta Simona Tema: Igiena personala Disciplina: Consiliere si orientare Tipul activitatii: Transmitere si asimilare de noi cunostinte Formare de priceperi si deprinderi Scop: Diminuarea numarului de imbolnaviri cauzate de nerespectarea regulilor de igiena. Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sanatatii personale. Obiective de referinta: Sa identifice factorii interni si externi care determina starea de boala si de sanatate. Sa aplice constient reguli pentru mentinerea sanatatii acasa, la scoala, in comunitate. Sa identifice tipuri de boli si pericolul acestora pentru sanatate. Obiective operationale: Sa discute continutul poeziei “Ionica cel murdar”. Sa numeasca obiectele cu care se realizeaza diferite tipuri de igiena. Sa enumere reguli de igiena personala. Sa stie cum sa actioneze in situatii concrete referitoare la igiena personala. Sa coloreze din fisa de lucru doar obiectele de igiena. Sa raspunda la ghicitori. Sa completeze rebusul.

Upload: nicol84

Post on 25-Oct-2015

10 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Consiliere Si Orientare

Proiect didactic

Data: 18 mai 2012Clasa: I-IIIPropunator: Branescu Nicoleta SimonaTema: Igiena personalaDisciplina: Consiliere si orientareTipul activitatii: Transmitere si asimilare de noi cunostinte Formare de priceperi si deprinderi

Scop: Diminuarea numarului de imbolnaviri cauzate de nerespectarea regulilor de igiena. Dezvoltarea unor comportamente de protejare a sanatatii personale.

Obiective de referinta: Sa identifice factorii interni si externi care determina starea de boala si de sanatate. Sa aplice constient reguli pentru mentinerea sanatatii acasa, la scoala, in comunitate. Sa identifice tipuri de boli si pericolul acestora pentru sanatate.

Obiective operationale: Sa discute continutul poeziei “Ionica cel murdar”. Sa numeasca obiectele cu care se realizeaza diferite tipuri de igiena. Sa enumere reguli de igiena personala. Sa stie cum sa actioneze in situatii concrete referitoare la igiena personala. Sa coloreze din fisa de lucru doar obiectele de igiena. Sa raspunda la ghicitori. Sa completeze rebusul.

Metode si procedee: Conversatia, explicatia, problematizarea.

Mijloace: ` Obiecte de igiena, rebusul, fise de lucru, jetoane, prezentare power point, laptop, video

proiector.

Page 2: Consiliere Si Orientare

Desfasurarea activitatii

Etapele lectiei Activitatea propunatorului Activitatea elevilor

1. Moment organizatoric

Asigur un climat optim pentru desfasurarea in bune conditii a lectiei.

…se pregatesc pentru lectie

2. Captarea atentiei Prezint jetoane cu obiecte de igiena personala.

…recunosc obiectele

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Anunt tema si obiectivele pe intelesul elevilor: “Astazi vom invata cum putem sa ne ferim de anumite boli, cum putem preveni imbolnavirea”.

…isi exprima curiozitatea in legatura cu subiectul propus

4. Dirijarea invatarii

Propun citirea poeziei: “Ionica cel murdar” pe marginea careia se vor purta discutii:Cum este Ionica? De ce?Ce greseli face Ionica?Ce trebuie sa facem dimineata dupa ce ne trezim?

Exercitiu joc: “Ce este si ce faci cu el?”Fiecare copil va alege un obiect de igiena personala, il va denumi si va spune la ce foloseste.

Port discutii despre: Igiena corpului Igiena cavitatii bucale Igiena mainilor si a unghiilor Igiena parului

Pun accent pe importanta respectarii regulilor de igiena personala: spalatul pe maini si pe fata dimineata, spalatul pe maini inainte de masa si dupa folosirea toaletei, spalatul pe dinti dimineata si seara, pieptanatul.

Joc de energizare: “Faceti ce va spun eu!”

Periati dinti! Faceti dus! Spalati mainile! Faceti gimnastica!

…citesc poezia cu intonatie

…identifica greselile facute de Ionica in ceea ce priveste respectarea normelor de igiena personala

…denumeste obiectul si spune la ce foloseste.

…participa la actiuni, exemplificand situatii traite de ei.

…imita actiunile

Page 3: Consiliere Si Orientare

5. Obtinerea performantelor

Evidentiez factorii care produc imbolnavirea (microbii), ce fel de boli provoaca, caile prin care se transmit, masuri de prevenire.Cer elevilor sa faca recomandari pentru copii “certati” cu igiena. Exercitiu joc: “Adevarat sau Fals”

Folosim batista cand tusim si stranutam.

Consumam fructele fara sa le spalam.

Facem baie generala o data pe luna. Ne spalam pe dinti de cel putin doua

ori pe zi. Consumam dulciuri exagerat. Ne spalam pe maini cu apa si sapun.

Distribui elevilor fise de lucru individuale si le explic sarcina de lucru: “Coloreaza obiectele care-ti folosesc in asigurarea igienei”. (Anexa 1)

…participa la discutii

…spun pe rand reguli de igiena ce trebuie respectate…identifica afirmatiile false si adevarate

…coloreaza obiectele de igiena personala

6. Asigurarea retentiei si transferul

cunostintelor

Solicit elevilor sa completeze un rebus: “Completeaza rebusul si vei afla cine te ajuta sa-ti pastrezi sanatatea.” Pe verticala elevii vor descoperi cuvantul igiena (Anexa 2)

…completeaza rebusul

7. Incheierea lectiei Fac aprecieri asupra modului de desfasurare al lectiei. Se strange materialul didactic.

…sunt atenti la aprecieri

Page 4: Consiliere Si Orientare

Anexa 1

Colorează obiectele care-ţi folosesc în asigurarea igienei.

Page 5: Consiliere Si Orientare

Anexa 2

Completeaza rebusul si vei afla cine te ajuta sa-ti pastrezi sanatatea :

1. Un arici mititel Curatam gura cu el.

2. N-are limba si nici gura Si arata orice faptura.

3. Spuma alba, mentolata Curata gurita toata.

4. Cine are dinti multi Si nu poate musca ?

5. Daca-l uzi el face spuma Si-ti aluneca din mana.

6. Este buna, este clada Este foarte importanta Ea ne e la indemana In orice zi din saptamana.

P E R I A

O G L I N D AP A S T A D E D I N T I

P I E P T E N E

S A P N

A P A