condeiele lui voda.doc

11
PROIECT DE LECŢIE Data: Clasa: a III-a, Şcoala Nr. 8, suceava Propunător: Avdei Paula Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Unitatea de învăţare: Ţara Lecţia : Condeiele lui Vodă, după Boris Crăciun Tipul lecţiei: consolidare Scopul lecţiei: Cunoasterea faptelor de vitejie a strămoşilor noştri şi dragostea lor pentru ţară; Obiective operaţionale: O1.să citească curent şi fluent textul; O2.să redea conţinutul textului folosind un limbaj propriu; O3.să răspundă la întrebările puse pe baza textului; O4.să demonstreze înţelegerea textului prin dezbaterea unor probleme pe care le ridică textul;

Upload: paula-agavriloaei

Post on 07-Aug-2015

1.693 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: CONDEIELE LUI VODA.doc

PROIECT DE LECŢIE

Data:

Clasa: a III-a, Şcoala Nr. 8, suceava

Propunător: Avdei Paula

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Unitatea de învăţare: Ţara

Lecţia : Condeiele lui Vodă, după Boris Crăciun

Tipul lecţiei: consolidare

Scopul lecţiei: Cunoasterea faptelor de vitejie a strămoşilor noştri şi

dragostea lor pentru ţară;

Obiective operaţionale:

O1.să citească curent şi fluent textul;

O2.să redea conţinutul textului folosind un limbaj propriu;

O3.să răspundă la întrebările puse pe baza textului;

O4.să demonstreze înţelegerea textului prin dezbaterea unor probleme

pe care le ridică textul;

O5.să identifice relaţia de adevăr sau fals al propoziţiilor având ca

suport textul studiat;

O6.să extragă însuşirile personajelor principale din citatele date;

O7. să împărtăşească impresiile referitoare la text;

Page 2: CONDEIELE LUI VODA.doc

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, lectura explicativă,

Mijloace de învăţământ: imagini, fişe, manual,

Modalităţi de organizare a activităţii cu elevii:

- frontal;

- individual;

- lucrul în grup;

Bibliografie :

Limba si literatura romana- Editura Aramis, 2005;

Să dezlegăm tainele textelor literare clasa a III-a – Carmen Iordăchescu;

Metodica predării limbii române la clasele I- IV- Ion Şerdean – Ed.

Didactică şi Pedagocică Bucureşti;

Metodica predării limbii române la clasele I- IV- Ion Berca – Ed. Didactică

şi Pedagocică Bucureşti;

Povestiri istorice de Dumitru Almas – Ed. Nicol 2005

Page 3: CONDEIELE LUI VODA.doc

Nr.Crt.

Momenteleactivitaţii

Conţinuturi şi sarcini de instruire Strategii didactice

Metode Mijloace Evaluarea

1. Momentul Organizatoric

Se vor asigura condiţii optime pentru desfaşurarea activităţii: pregătirea colectivului de elevi şi a materialului

Conversaţia Frontală

2. Verificarea temei pentru acasă

Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?(noi pentru astăzi am avut de pregătit „Condeiele lui Vodă” după Boris Crăciun); rog elevii să deschidă caietele la tema pentru a o putea verifica.

Conversaţia CaieteleManualul

Frontală

3. Captarea atentiei

Voi prezenta elevilor o imagine cu Voievodul Mircea cel Bătrân şi M-rea Cozia.Ce personalitate istorică avem în această imagine? (Mircea cel Bătrân). Cine a fost Mircea cel Bătrân ?(Domnitorul Ţării Româneşti). În cea de-a doua imagine avem o manăstire. Ştie cineva despre ce manastire este vorba?(M-rea Cozia.). Care dintre voi imi poate spune mai multe despre aceasta manastire. (Mănăstirea se află lângă oraşul Râmnicul Vâlcea. Ctitorul acestei mănăstiri este chiar Mircea cel Bătrân, în acest lăcaş sfânt fiind şi înmormântat.)

4. Anunţarea obiectivelor

Astăzi vom continua lecţia „Condeiele lui Vodă” după Boris Crăciun, vom afla despre cea mai importantă bătalie a Domnitorului, vom realiza portretul personajelor principale, vom realiza un rebus şi alte exerciţii care le veţi descoperi pe parcursScriu la tabla data şi titlul lecţiei

Conversaţia Frontal

5. Dirijarea învăţării

Citirea integrala a textuluiCitirea în lanţ. (Elevii vor citi lecţia in lanţ.)Îmi poate spune cineva ce simbolizează „condeiele” în acest text. (Sunt săgeţi cu ajutorul cărora ţăranii români vor alunga duşmanii din ţara. Sunt săgeţi care seamană cu nişte condeie cu care romanii vor scrie vartos pe pielea vrăjmaşilor; deşi nu ştiau să scrie, ţăranii ştiu să le arate duşmanilor că ţara lor este bine apărată.)

Conversaţia

Citirea în lanţ

Manual Frontal

Citirea pe fragmente. (Elevii citesc primul fragment.)

Page 4: CONDEIELE LUI VODA.doc

Care este ideea principala a acestui fragment?(Într-o zi de sărbătoare ţăranii dintr-un sat din Argeş lucrau.)Acum aş dori să stabilim împreună relaţia de adevărat sau fals.Acţiunea se petrece într-un sat din Moldova.(F)Dar unde se petrece acţiunea? (Acţiunea se petrece într-un sat de pe Argeş.)Ţăranii veneau de la târg. (F)(Ţăranii veneau de la biserică.).Ei tăiau cu cuţitele nişte beţe lungi şi le lustruiau.(A)De ce lucrau ţăranii în zi de sărbătoare?(Ei trebuiau să realizeze cât mai multe săgeţi cu care să se apere de duşmani.)Elevii citesc al doilea fragment. Un pâlc de călăreţi.........Şi cum de lucraţi voi în zi de sărbătoare?Care este ideea principala din al doilea fragment?( În sat sosesc un grup de călăreţi.)Ce se întâmplă în cel de-al doilea fragment.?(În sat sosesc un grup de calăreţi îmbracaţi în haine de sărbătoare. Cu ei era un boier care l-a intrebat pe meşterul Lemnaru ce meşteresc ei într-o zi de sărbătoare. Acesta i-a explicat boierului că pregătesc nişte „condeie”.). Găsiţi în text cuvinte cu acelaşi sens: toc(condei), grup(pâlc),duşman(vrăşmaş), brumăriu (cenuşiu).Elevii citesc al treilea fragment.Deodată, meşterul...........deoarece ai sa muşti pământul”.Care este ideea principală în acest fragment? (Voievodul află de la meşterul Lemnaru semnificaţia „condeielor”). Povestiţi acest fragment. (Meşterul îl recunoscu pe Voievodul Mircea după însemnele domneşti. Îngenunchind în faţa domnitorul i-a spus acestuia că pregătesc săgeţi cu care îşi vor apăra ţara de duşmanii care vor încerca să o cotropeasca).Elevii citesc ultimul fragment. Ţăranii au început să râdă.................. vrajmaşii ţării.Care este ideea principală a acetui fragment? (Mircea pleacă, mulţumit de oamenii săi). Povestiţi acest fragment.( Mulţumit de răspunsul primit Vodă îşi

Citirea pe fragmente

Conversaţia

Exerciţiul

Povestirea

Manualul

Caietele

Frontal

Evaluarea cunoştinţelor

Frontal

Page 5: CONDEIELE LUI VODA.doc

continuă drumul. Ţăranii au dovedit că sunt români adevăraţi).În continuare vom rezolva un rebus şi vom descoperi ce cuvânt obţinem pe verticală.

A

A R G E ŞS Ă R B Ă T O A R E

V O D ĂS T R A I E

C O N D E I EN Ă D E J D E

B

1. Locul întâlnirii este un sat de pe Argeş .2. Era o zi de sărbătoare .3. În faţa casei meşterului Lemnaru descălecă chiar Vodă .4. Ţăranii erau îmbrăcaţi cu mândre straie .5. Săgeţile erau numite de către ţărani şi condeie .6. Mircea cel Bătrân a plecat mulţumit deoarece ştia că are români

de ............... . A-B Cea mai importantă bătălie a Voievodului a avut loc la ..................... .

Ştie cineva despre Rovine? Rovine este locul unde Voievodul Mircea cel Bătrân s-a luptat cu turcii care erau sub conducerea sultanului Baiazid. Despre ceea ce s-a întâmplat la Rovine a scris Mihai Eminescu în Scrisoarea a III-a, Dumitru Almaş în Poveştiri Istorice şi multi alţii. Eu vă voi citi un fragment din istorioara „La Rovine, în câmpie” de Dumitru Almaş. (Anexa 2). Unde are loc bătălia?Bătălia are loc pe o campie mlăştinoasă la Rovine.

Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Fise de lucru

Manualul

Fişe povestire

Individual

Frontal

Page 6: CONDEIELE LUI VODA.doc

Cum era armata turcă comparativ cu armata română? Cum o descrie povestitorul? ( Era formată din soldaţi bine pregătiţi, era înarmată foarte bine şi în număr foarte mare, de zece ori mai mulţi decât armata română. Vedeţi în continuare o imagine cu un cu un luptător valah din oastea cea mare şi un ienicer. Vă rog să observaţi deosebirile de vestimentaţie între cei doi.(luptător valah – opinci, iţari, cămaşă, căciulă, tolba cu săgeţi.)(ienicerul – apărătoare de oţel la picioare, coif, scut, suliţă, iatagane.)Un ienicer este un soldat din corpul de elită al vechii infanterii turceştiValah – românVoi împărţi elevii în trei grupe:Grupa lui Mircea cel Bătrân, grupa turcilor şi grupa ţăranilor români.Fiecare elev din cele trei grupe va primi câte o fişă unde se găsesc citate din care trebuie să extragă însuşirile personajelor .Grupa lui Mircea cel Bătrân.

1. Cine era Mircea cel Bătrân? (Domnitorul Ţării Româneşti.)2. Cum era el? (Bun, înţelept, modest.)3. Cum era el în timpul luptelor? (Era curajos. Chiar el conducea armata în

luptă. Era alături de oştenii lui deci era iubitor de popor.)

Grupa ţăranilor români

1. Ce însuşire se desprind din prima propoziţie (Anexa4). (Erau credincioşi şi buni români).

2. Cum îşi procurau ţăranii armele? (Şi le confecţionau singuri, deci erau meşteri pricepuţi.)

3. Cum se comportau ei faţă de Domnitor? (Erau respectuoşi.)4. Ce au făcut când au năvălit turcii în ţară? (Au plecat la luptă şi şi-au

apărat ţara cu curaj şi vitejie.)Ce insuşiri extrageţi din această propoziţie.„....la porunca domniei tale,

vom scrie vârtos pe pielea vrăjmaşilor o scrisoare. ......

Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Manual

Imagini

Fişe de lucru

Frontal

Individual

In perechi

Page 7: CONDEIELE LUI VODA.doc

- Ce cauţi straine, în ţara noastră ? Aur? Bogaţii? Prăzi? N-ai să le cucereşti deoarece ai să muşti pământul.” (Demnitate, iubire de ţară.)

Grupa turcilor. Anexa 5

1. Cum erau oastea turcă comparativ cu oastea română? (erau în număr foarte mare şi special pregătiţi pentru război. Soldaţi profesonişti, pricepuţi.)

2. Ce au făcut ei când au văzut că erau doborâţi de săgeţile oştenilor români? (Au luat-o la fuga. Deci erau laşi.)

Dupa ce au lucrat individual se vor corecta frontal fişeleConversaţia

Manualul

Frontal

6. Tema pentru acasă

Specificaţi în câteva rânduri impresiile voastre despre lecţia „Condeiele lui Vodă”.

Conversaţia Caietele de temă

7. Evaluarea Se fac aprecieri asupra participării elevilor la lecţie. Sunt evidenţiaţi elevii care au fost atenţi şi activi la oră.

Ascultă cu atenţie.

Evaluarea