compunerea vectorilor.docx

8
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a 7-a UNITATEA ŞCOLARĂ: DISCIPLINA: Fizică TEMA: Compunerea fortelor de directii diferite TIPUL LECŢIEI: mixta DURATA: 50 min OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Identifică situatiile practice în care actionează simultan mai multe forţe asupra unui corp. Înţelege faptul ca forţa rezultantă produce acelaşi efect ca acţiunea simultană a mai multor forţe . Realizează transferul cunoştintelor de geometrie necesare construirii formelor geometrice şi le aplica pentru a caracteriza forţa rezultantă. Cunoaşte şi aplica regulile de compunere ale forţelor în determinarea forţei rezultante pentru cazurile date. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii trebuie să fie capabili: O1. să redefinească mărimea vectorială; O2.să enunţe regulile de compunere a fortelor de directii diferite; O3. să compună doi sau mai mulţi vectori forta; O4.sa efectueze exercitii si probleme in care sa aplice metoda paralelogramului; STRATEGIA DIDACTICĂ 1. Resurse procedurale Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, feed-back-ul, algoritmizarea. Forme de organizare: frontal. 2. Resurse materiale: catalog, tablă, cretă. 3. Modalităţi de evaluare: observaţia, oral, scris. 1

Upload: atp101

Post on 05-Dec-2015

104 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: compunerea vectorilor.docx

PROIECT DE LECŢIE

DATA: CLASA: a 7-a UNITATEA ŞCOLARĂ: DISCIPLINA: FizicăTEMA: Compunerea fortelor de directii diferiteTIPUL LECŢIEI: mixtaDURATA: 50 min

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

Identifică situatiile practice în care actionează simultan mai multe forţe asupra unui corp. Înţelege faptul ca forţa rezultantă produce acelaşi efect ca acţiunea simultană a mai multor

forţe . Realizează transferul cunoştintelor de geometrie necesare construirii formelor geometrice şi le

aplica pentru a caracteriza forţa rezultantă. Cunoaşte şi aplica regulile de compunere ale forţelor în determinarea forţei rezultante pentru

cazurile date.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii trebuie să fie capabili:O1. să redefinească mărimea vectorială;O2.să enunţe regulile de compunere a fortelor de directii diferite;O3. să compună doi sau mai mulţi vectori forta;O4.sa efectueze exercitii si probleme in care sa aplice metoda paralelogramului;

STRATEGIA DIDACTICĂ1. Resurse procedurale

Metode şi procedee: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, feed-back-ul, algoritmizarea.

Forme de organizare: frontal.2. Resurse materiale: catalog, tablă, cretă.3. Modalităţi de evaluare: observaţia, oral, scris.

1

Page 2: compunerea vectorilor.docx

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele instruirii

(timp)

Ob. op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materiale

Modalităţi de

evaluareMoment organizatoric(2 min)

- Verific prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.

Elevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.

Conversaţie Frontal Catalog Observaţia

Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(10 min)

O1 Adresez elevilor întrebări precum: „Ce este o mărime vectorială şi ce exemple cunoaşteţi? Care sunt componentele vectorului forta?

Elevii răspund la întrebările puse de profesor: „Mărimea vectorială este mărimea caracterizată de punct de aplicaţie, direcţie, sens şi modul/valoare absolută. Exemple: forţa, viteza

Conversaţie Frontal - Oral -

Captarea atenţiei (3 min)

Anunţ şi scriu pe tablă titlul lecţiei noi „Compunerea analitică a mărimilor vectoriale. Aplicaţie la vectorii forţă”, după care enumăr pe scurt obiectivele operaţionale.

Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la obiectivele urmărite.

Conversaţie Frontal -

Desfăşurarea propriu-zisă a lecţiei(15 min)

O2 Cunoaştem faptul ca fiecare corp interacţionează cu alte corpuri, ceea ce ne duce la concluzia că asupra unui corp se pot exercita mai multe forţe.

Am întâlnit în practică situaţii în care acţionează simultan mai multe forţe asupra corpului respectiv. Astfel , intrarea unui vapor intr-un port este dirijată de două remorchere pe o direcţie diferită de direcţiile celor două forţe.Acest corp îşi continuă mişcare pe direcţia unei forţe ce înlocuieşte acţiunea celor două forţe . Această  forţă se numeşte forţă rezultantă şi produce acelaşi efect ca şi forţele ce acţionează simultan asupra corpului.Forţele sunt mărimi vectoriale care se reprezintă prin vectori şi din această cauză  , pentru a obţine forţa rezultantă a mai multor forţe ce acţionează simultan asupra unui corp, se aplică   regulile de compunere ale vectorilor.

Elevii scriu în caiet după dictare în ce constă metoda paralelogramului. Ascultă şi sunt atenţi la cele expuse şi explicate de profesor în continuare.Elevii copiază de pe tablă desenul în caietul lor şi scriu etapele metodei împreună cu formula.

ConversaţieeuristicăExpunereExplicaţieAlgoritmi-

zare

Frontal TablăCretă

-

2

Page 3: compunerea vectorilor.docx

Pentru început fac precizarea că vom aborda problema

compunerii vectorilor folosind vectorii forţă (F⃗ ), Dictez elevilor în ce constă metoda pentru calculul rezultantei în cazul compunerii fortelor1. Cazul compunerii a doi vectori forta cu directie diferita

Considerăm doi vectori forţă F⃗1şi

F⃗2 , care se compun şi

a căror vector rezultant este R⃗Regula paralelogramului: Rezultanta compunerii a doi vectori fortace au directii diferite este dată de diagonala paralelogramului construit cu cei doi vectori componenţi ca laturi, având origine comună.

Obţinerea performanţei(10 min)

O3 Mergem mai departe cu al doilea caz, anume:2. Cazul compunerii a mai multor vectori forta cu directie diferita. Fac precizarea că această metodă se aplică în mod frecvent la compunerea forţelor, când sistemul este alcătuit dintr-un număr mare de forţe.Rog elevii să noteze: „Fie un sistem de 3 forte cu directii

diferite F⃗1 , F⃗2 , F⃗3 .

Rezultanta lor R⃗ , se obţine, ca şi în cazul a doi vectori, aplicandu-se metoda paralelogramului initial pentru primele 2 forte ,iar apoi pentru rezultanta fortelor si cea de 3 a forta.

Elevii ascultă şi notează în caiet cazul 2.Răspund la întrebare prin analogie cu cazul 1.

Conversaţie euristicăExpunereExplicaţieFeed-back

Frontal Tablă Cretă

Observaţie Oral

AsigurareaConexiunii inverse (1 min)

- Informez clasa cu privire la nivelul atins în asimilarea cunoştinţelor.

Elevii ascultă. Conversaţie Frontal - -

Evaluarea performanţei(8 min)

O4 Supun atenţiei elevilor urmatoarele intrebari:

3.Forţa rezultantă produce efectul produs de :

Elevii notează datele problemei împreună cu desenul, rămânând să se completeze desenul cu proiecţiile forţelor respective.

ConversaţieAlgoritmi-

zare

Frontal TablăCretă

Observaţie OralScris

3

Page 4: compunerea vectorilor.docx

a) o forţă;

b) două forţe ce actionează simultan;

c) toate forţele ce actionează simultan asupra corpului.

4.Regula paralelogramului presupune construirea, cu ajutorul forţelor date , a unui:

a) triunghi;

b) paralelogram;

c) poligon.

5.Forţa rezultantă construită prin regula paralelogramului are modulul:

a)egal cu suma modulelor celor două forţe;

b)mai mic decat suma modulelor celor două forţe;

c)mai mare decat suma modulelor celor două forţe.

Calculati valoarea rezultantei compunerii a doua forte cu directii diferite F1=200N,F2=430N.

Dau sugestii de rezolvare invitând totodată un elev la tablă şi rugându-i pe ceilalţi din bancă să participe şi să-l ajute pe cel de la tablă.

Încheierea lecţiei şi tema pentru acasă (1 min)

- Apreciez şi notez în catalog elevii care au fost activi şi au dat răspunsuri bune.Le propun ca temă pentru acasă următoarea problemă:

Elevii îşi notează în caiet tema pentru acasă.

Conversaţie Frontal - -

4

Page 5: compunerea vectorilor.docx

5