compararea fr.zecimale

7
PROIECT DE LECŢIE DATA: CLASA: a V-a PROFESOR: DIACONU MIRELA-VIORICA OBIECTUL: MATEMATICĂ TEMA LECŢIEI: Compararea, ordonarea şi reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor zecimale TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢǍ: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili : - să compare două fracţii zecimale finite; - să ordoneze mai multe fracţii zecimale finite; - să reprezinte corect fracţiile zecimale finite pe axa numerelor; Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, culegerea PUIŞOR;

Upload: bivol-victor

Post on 28-Jan-2016

17 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

compararea fractiilor zecimale

TRANSCRIPT

Page 1: Compararea Fr.zecimale

PROIECT DE LECŢIE

DATA: CLASA: a V-a

PROFESOR: DIACONU MIRELA-VIORICA

OBIECTUL: MATEMATICĂ

TEMA LECŢIEI: Compararea, ordonarea şi reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor zecimale TIPUL LECŢIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢǍ: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili :

- să compare două fracţii zecimale finite; - să ordoneze mai multe fracţii zecimale finite; - să reprezinte corect fracţiile zecimale finite pe axa numerelor;

Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, culegerea PUIŞOR;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţieiObiective

dereferinţă

Conţinutul lecţieiMetode

şiprocedee

Procedeede

evaluare1. Momentorganizatoric

- Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei.- Verificarea prezenţei elevilor.

2. Captarea atenţiei

- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şi maculatoarele şi se va verifica tema prin sondaj.- Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuate de mai mulţi elevi, vor fi

-conversaţia-observarea sistematică a atenţiei

Page 2: Compararea Fr.zecimale

făcute la tablă.

3. Anunţarea temei şi dirijarea învăţării

- Ne propunem să discutăm despre:Compararea, ordonarea şi

reprezentarea pe axa numerelor a fracţiilor zecimale

- Voi propune elevilor următoarele probleme şi voi cere ca în desen sa folosească culori diferite pentru partea întreagă şi pentru cea zecimală:Probleme: 1. Să se deseneze un segment de 6,7cm şi altul de 8,2cm.a) Care dintre cele două segmente este mai lung? b) Care dintre cele două fracţii zecimale este mai mare? Rezolvare:Vom scrie: deoarece 8>6 şi vom citi: „ 8,2 mai mare decât 6,7”.

2. Să se deseneze un segment de 4,7cm şi altul de 4,2cm.a) Care dintre cele două segmente este mai scurt? b) Care dintre cele două fracţii zecimale este mai mică? Rezolvare:Vom scrie: deoarece 2<7 şi vom citi: „ 4,2 mai mic decât 4,7”.

3. Să se deseneze un segment de 0,25dm şi altul de 0,28dm.a) Care dintre cele două segmente este mai scurt? b) Care dintre cele două fracţii zecimale este mai mare? Rezolvare:Vom scrie: deoarece 8>5 şi vom citi: „0,28 mai mare decât 0,25”

Plan de lucru: Pentru a compara două fracţii

zecimale finite, se compară mai întâi părţile lor întregi, cea mai mare fiind fracţia cu partea întreagă mai mare.Ex: 21,07>17,998 deoarece 21>17.

Dacă părţile întregi sunt egale, atunci se compară părţile zecimale.Ex: a) 4,37>4,12 deoarece 37>12; b) 3,25>3,2 deoarece 25>20; c) 2,02>2,017 deoarece 20>17;

OBS. Putem compara fracţiile

-conversaţia

-activitate individuală

-explicaţia

-observareasistematică

-analiza răspunsu- rilor

-aprecieri verbale

-observarea sistematică

Page 3: Compararea Fr.zecimale

zecimale şi prin alte metode: Pentru orice metodă folosită trebuie să fim atenţi ca cele două fracţii zecimale să aibă acelaşi

număr de cifre zecimale.

Exemplu: 2,02>2,017 deoarece 2020>2017;21,07> 17,998 deoarece 21070>17998.

Prof. Utilizând diferite metode de comparare a fracţiilor zecimale, putem ordona crescător sau descrescător mai multe fracţii zecimale.

Exemplu: Fie numerele: 0,7; 1,2; 0,3; 1,25; 3,7.- Avem: 0,7>0,3 deoarece 0=0 şi 7>3; 1,2<1,25 deoarece 1=1 şi 20<25; - Observăm că 0,3 este cel mai mic număr şi este urmat de 0,7<1,2 deoarece 0<1 şi mai avem 1,25<3,7 deoarece 1<3. După comparare obţinem: 0, 3<0,7<1,2<1,25<3,7.

Prof. Comparând şi ordonând crescător fracţiile zecimale putem reprezenta pe axa numerelor aceste fracţii, astfel:* unitatea de măsură se împarte în 10 segmente de lungimi egale, lungimea unui segment fiind o zecime; (dacă avem nevoie continuăm):* segmentul de lungime o zecime se împarte şi el în zece părţi egale, lungimea lui fiind de o sutime, etc.Exemplu: 1,25

0 0,3 0,7 1 1,2 2

-problemati-zarea

-explicaţia

-conversaţia

-explicaţia

-conversaţia

-explicaţia

-analiza observaţiei făcute

-observarea sistematică

4. Retenţia şi asigurarea transferului

- Se vor efectua la tablă exerciţii din manual

-activitate frontală

-aprecieri verbale

5. Obţinerea performanţei şi asigurarea feed-back-ului

- Se va distribui fiecărui elev o fişă de lucru - ANEXA, iar după expirarea timpului se vor citi rezultatele şi se vor face eventuale observaţii.

-activitate individuală

-aprecieri verbale

6. Aprecieri,note şi tema pentru acasă

Notarea fişelor de lucru în caietul profesorului; Temă din culegerea Puişor, pag.40-ex.3,4,5,8;

-conversaţia-analiza activităţii

Page 4: Compararea Fr.zecimale

ANEXA

Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul potrivit:

a) 21,6 .... 21,58

b) 73,093 …. 730,093

2. Ordonaţi crescător nunerele:1,43; 0,5; 1,7; 0,437; 3,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele:3; 3,3; 3,8; 4

Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul potrivit:

a) 2,68 .... 2,5;

b) 73,93 …. 73,093

2. Ordonaţi crescător nunerele:1,23; 0,5; 4,07; 0,437; 4,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele:5; 5,5; 6; 6,2.

Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul potrivit:

a) 2,6 .... 2,58;

b) 73,193 …. 730,093

2. Ordonaţi crescător nunerele:1,43; 0,5; 4,7; 0,437; 4,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele:5; 5,3; 5,8; 6.

Nume.................................

1. Comparaţi, completând cu semnul potrivit:

a) 2,6 .... 2,58;

b) 73,093 …. 730,093

2. Ordonaţi crescător nunerele:1,43; 0,5; 2,7; 1,437; 2,27.

3. Reprezentaţi pe axă numerele:4; 4,7; 5; 5,2.

Page 5: Compararea Fr.zecimale