circuitul materiei

7
Proiect de lecţie a. Date introductive Data:16.03.2013 Clasa: a-VIII-a A Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Biologie Student practicant: Căluean George-Gabi Titlul lecţiei: Circuitul materiei in ecosistem Durata: 50 minute Tipul lecţiei: predare-invatare-evaluare Competenţe specifice: C1 Să indice substanţele care realizează circuitul materiei în natură C2 Să reprezinte prin schemă circuitul oxigenului şi dioxidului de carbon în natură C3 Să reprezinte printr-o schemă circuitul apei în natură C4 Să reprezinte printr-o schemă circuitul substanţelor minerale şi organice în natură Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii de instruire, elevii vor fi capabili : O1: Să explice termenul de circuit biogeochimic O2: Să prezinte circuitul apei in naura; O3: Să prezinte circuitul carbonului in natura; O4: Să prezinte circuitul azotului in natura; O5 :Sa prezinte exemple de elemente din cadrul circuitelor Metode şi procedee Expunere Observaţie Conversaţie euristică Învatarea prin descoperire Forme de organizare

Upload: geoo-geoo-george

Post on 31-Oct-2015

222 views

Category:

Documents


18 download

DESCRIPTION

materia

TRANSCRIPT

Page 1: circuitul materiei

Proiect de lecţie

a. Date introductiveData:16.03.2013Clasa: a-VIII-a AAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: BiologieStudent practicant: Căluean George-GabiTitlul lecţiei: Circuitul materiei in ecosistemDurata: 50 minuteTipul lecţiei: predare-invatare-evaluare

Competenţe specifice: C1 Să indice substanţele care realizează circuitul materiei în natură C2 Să reprezinte prin schemă circuitul oxigenului şi dioxidului de carbon în natură C3 Să reprezinte printr-o schemă circuitul apei în natură C4 Să reprezinte printr-o schemă circuitul substanţelor minerale şi organice în naturăObiective operaţionale:La sfârşitul activităţii de instruire, elevii vor fi capabili :O1: Să explice termenul de circuit biogeochimicO2: Să prezinte circuitul apei in naura;O3: Să prezinte circuitul carbonului in natura;O4: Să prezinte circuitul azotului in natura;O5 :Sa prezinte exemple de elemente din cadrul circuitelor

Metode şi procedee Expunere Observaţie Conversaţie euristică Învatarea prin descoperire

Forme de organizare

Activitate frontală şi individualăResurse materiale

Manualul; Tabla; Caiete;

Anexe: Schema lecţiei Bibliografie:Manualul de BIOLOGIE clasa a VII-a A :Gheorghe Mohan si Aurora Mihail;Editura All

Page 2: circuitul materiei

b. Scenariul didacticNr.crt.

Evenimentele instruirii

Ob. oper.

Conţinuturi Activităţi de predare-învăţare Metode şi procedee didactice

Mijloace de instruire

Timp alocat (min)

Evaluare

1 Organizarea colectivului

de elevi

- notarea absenţelor- organizarea clasei pentru începerea lecţiei

-pregătesc materialele necesare pentru lecţie

3

2 Verificarea cunoştinţelor

din lecţia anterioară

Productia secundara si consumatori -întrebări referitoare la lecţia anterioară;

-răspund la întrebari.

5

3 Captarea şi întreţinerea

atenţiei

Anunţarea activităţilor desfasurate pe parcursul orei. Întreabă principalele funcţii ale organismului animal

-asculta cu atenţie si răspund la întrebări

5

4 Enunţarea temei şi a

obiectivelor urmărite

Circuitul materiei in ecosistem - anunţarea titlului lecţiei curente şi a conţinuturilor acesteia

-ascultă cu atenţie şi scriu

1

5 O1 Circuitul biogeochimic reprezinta circulatia permanenta si reversibila a elementelor chimice intre mediul abiotic si organismele vii ale biocenozei si din organismele vii din nou in biotop.

-realizează schema lecţiei pe tablă şi explică noţiunile noi.

-ascultă cu atenţie, scriu;

- conversaţia euristică - frontală- orală

5

Page 3: circuitul materiei

Transmiterea noilor

cunoştinţe

O2

O3

O4

O5

Circuitul apei in natura este procesul de circulatie continua a apei in cadrul hidrosferei Pamantului.Acest proces este pus in miscare de radiatia solara si gravitatie.Apa trece prin toate cele trei stari de agregare pe parcursul acestui circuit.Evaporatia,infiltratia si scurgerea sunt cele mai importante procese fizice care permit circulatia apei.

Carbonul intra in compozitia tuturor substantelor organice din corpul vietuitoarelor.Prin fotosinteza carbonul din CO2 este fixat in materia organica vie iar dupa moartea organismelor ,compusii organici sunt descompusi si carbonul este redat mediului,circuitul reluanduse.

Circuitul azotului in natura reprezinta procesul de circulatie continua a azotului in atmosfera,scoarta terestra,organismele animale si cele vegetale, in decursul caruia acest element chimic trece prin diverse forme si combinatii.De exemplu azotul poate exista in stare gazoasa sau ca nitrat,nitriti,amoniac sau intra in componenta diversilor compusi organici.

Circuitul apei-transpiratie,respiratie, precipitatii, evaporare,scurgereCircuitul carbonului-chimiosinteza,fermentatie,bacterii, Fotosinteza,respiratie.Circuitul azotului-bacterii fixatoare de azot,in sol, nitriti,bacterii nitrifiante,bacterii denitrifiante,amoniu.

-reprezintă pe tablă schematic noile informaţii.

-notează schema de pe tabla sub supravegherea profesorului;

- conversaţia euristică- învătarea prin descoperire

- frontală- orală

10

10

Page 4: circuitul materiei

6 Fixarea cunoştinţelor şi asigurarea posibilităţilor

de transfer

-aprofundarea lecţiei prin întrebări şi răspunsuri.

-ascultă,raspund - conversaţia euristică - frontală- orală

3

7 Evaluare/Conexiune

inversă

Fişă de lucru completeazăspaţiile libere ,

- conversaţia-aprecierea verbală

6 - individuală- scrisă

8 Anunţarea temei de lucru pentru acasă

şi notarea elevilor

Rezolvarea planului de activitate de la sfarsitul lectiei

- conversaţia 2 -individuală

Page 5: circuitul materiei