cer instelar.doc
TRANSCRIPT
Proiect didacticClasa: a II-a Data: 2.04.2015Aria curriculară: Arte şi Tehnologii Disciplina: Arte vizuale şi lucru manualUnitatea tematică: Ziua si noaptea Subiectul: „Cer înstelat” dactilopicturăForma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Competenţe generale1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse
Competenţe specifice :1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opere de artă1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică
Competențe integrate:DP 2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variateMM 2.1. Cântarea în colectiv, în grupuri mici şi individual, asociind dirijatul intuitiv DP 2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
1
Obiective operaţionale:
a. Cognitive :
OC1: să recunoască culorile calde şi reci;MINIM – recunoaşterea culorilor reci cu ajutorul învăţătoruluiMEDIU – recunoaşterea a două culorilor reci/calde MAXIM – recunoaşterea tuturor culorilor reci/calde fără sprijin
OC2: să obţină forme prin apăsarea degetelor pe planşă;MINIM – obţinerea formelor folosind o culoareMEDIU – obţinerea formelor utilizând cel puţin două culori reciMAXIM – obţinerea formelor folosind tehnica de lucru şi culorile corespunzătoare
OC3: să interpreteze formele obţinute.MINIM – interpretarea unei formeMEDIU – interpretarea a două forme plasticeMAXIM – realizarea lucrării propuse
OC4 să descopere corespondenţe între formele plastice şi cele din natură;MINIM – descoperirea petei de culoareMEDIU – identificarea pe o suprafaţă dată pata de culoareMAXIM – descoperirea corespondenţei între formele plastice şi cele din natură
b. Psiho-motorii:
OM1: să realizeze puncte şi pete de culoare folosind acuarela în tehnica picturii; OM2: să manevreze atent instrumentele de lucru; OM3: să-şi coordoneze mobilitatea mâinii şi a corpului în funcţie de solicitări.
c. Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru realizarea compoziţiei; OA2: vor dori să creeze lucrări cât mai atractive; OA3: îşi vor exprima părerea faţă de lucrările colegilor; OA4: vor coopera cu cei din jur şi cu învăţătorul, în scopul finalizării lucrării.
RESURSE:
I. Metodologice
2
Strategii didactice:a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, observaţia dirijată, munca independentă, turul galeriei.b) Mijloace de învăţământ: auxiliar, planşe didactice, laptop, videoproiector.c) Forme de organizare: frontală, individuală.
Ii. Bibliografice:
● ştiinţifice:
- auxiliar didactic: Mihăilescu Cleopatra, Piţilă Tudora, Coman Camelia, Grigorescu Crinela, „ABC-ul micului artist”, Bucureşti, Editura „ART”, 2012 ● oficiale:
- Programe şcolare pentru clasa pregătitoare,I, II-a nr. 3656/29.03.2013
● metodico – didactice:
- M. Rotaru, M. Dumbravă, Educaţia plastică în învăţământul primar,Craiova,1996- I.N. Şuşală, Dicţionar de artă, Ed. Sigma, 1993
Nr. Momente Ob. Conţinut – activităţi de învăţare Strategii Evaluare
3
crt. Durata Op.Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizareActivitatea
învăţătoruluiActivitatea
elevilor
1.
Moment organizatoric 1’
OA1
OA2
- crearea cadrului necesar pentru desfăşurarea în bune condiţii a orei de educaţie plastică- se urmăreşte dacă toţi elevii au materialele necesar pregătite
- pregătirea materialelor necesare desfăşurării optime a lecţiei (acuarele, recipiente cu apă, prosoape, bloc de desen)
Conversaţia Explicaţia Frontală
2. Captarea şi orientarea atenţiei 2’
Ghicitori:
„Un cocoş, într-un coş,Ce culoare are creasta de cocoş?
“Sfântul soare,fraţioare,Ce culoare are?’
“Luna e un astru pe cerul ...”
“Am ieşit în stradă ,Să iau oranjadă,Ce culoare are oranjada mea?”
“Firele de iarba,Spune tu în grabă,Ce culoare pot să aibă?”
Participă cu interes la găsirea răspunsurilor la ghicitori
Conversaţia
conversaţia-explicaţia;
Planşe cu imagini Frontală
Frontală
4
“Peste tot , chiar si-n BrasovVinetele au culoarea ..
expunerea;
3.
Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 3’
OC1
Adresează întrebări legate de teoria culorilor.(Ce culori cunoaşteţi? Cum sunt ele clasificate? Care sunt nonculorile/culorile reci/calde? Ce tehnici de lucru cunoaşteţi? Etc.)
Răspund solicitărilor.
Conversaţia euristică
Planşe cu spectrul culorilor.
Frontală,Individuală
evaluare sumativă
4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor în termeni accesibili elevilor 1’
Comunică elevilor subiectul lecţiei: Cer înstelat – pata de
culoare - dactilopictură
Reţin tema plastică şi subiectul.
Conversaţia euristică Videoproiector
PPT cu exemple de lucrări realizate prin tehnica dactilopicturii.
Frontală
5
5.Prezentarea optimă a conţinutului 3’
OC1OC2OC3OA1OM2
Prezintă planşe pe tema anunţată, tehnica de lucru şi materialele utilizate. Anexa 1
Ascultă indicaţiile şi exprimă păreri proprii despre planşe.
Conversaţia euristică
Planşe cu imagini model, acuarele, auxiliar didactic
Frontală evaluare formativă
6.
Dirijarea învăţării 20’
a) Intuirea planşelor model
5’
b)Prezentarea tehnologiei de lucru 5’
c)Executarea lucrarii 15’
OC1
OC2
OC3
OC4
OM1
OA1
OC5
OM2
OA2
OM3
Dirijează o discuţie cu elevii privind culorile folosite în planşa model, tehnica de lucru, amestecuri cromatice, dominantă de culoare.
- se dau indicaţii de realizare a compoziţiei plastice cu tema Cer înstelat.
- se recomandă conturarea cu puţină culoare (pentru a se putea retuşa), acoperirea cu culoare a întregului spaţiu- se va insista pe aşezarea în pagină a formelor, echilibrul compoziţional – al formelor şi al culorilor Împarte colile de desen. Fiecare elev va realiza fondul lucrării cu degetul arătător, în albastru închis şi albastru deschis, deoarece aşa arată
Exprimă tot ce ar putea desena pe aceasta temă.
Urmăresc atenţi lucrările expuse power point la laptop, discută, emit păreri.
Receptează şi reţin indicaţiile
Conversaţia
Explicaţia
Demonstra-ţia
Exerciţiul
Munca independen-
Planse model Prezentare PPT
acuarele, recipiente apă,
Frontală
Individuală
evaluare formativă
evaluare formativă
6
OC1
OA2
OA4
cerul. Se vor realiza apoi, tot prin dactilopictură, stelele, în culoarea galbenă şi apoi Luna, tot în ceeaşi culoare. Va supraveghea activitatea elevilor şi îi va ajuta unde este necesar.
- elevii picteaza liber, respectând etapele de lucru
tă
7.
Obţinerea performanţei şi conexiunea inversă (feed-back-ul) 3’
OC1
OC4
OA3
OC4
OC2
OM1
Revine la planşsa demonstrativă:Ce observaţi în planşa expusă?
Cum sunt pictate stelele şi Luna?
Îi atenţionează pe elevi:Acoperiţi complet şi echilibrat pagina cu culoare!Finisaţi şi corectaţi desenul pictat!Îi sprijină, direct, pe copii în realizarea compoziţiei determinându-i să se autoaprecieze mereu.
Copiii vor recunoaşte pata picturală pe tonuri şi pe nuanţe.Copiii vor exprima tehnica utilizată, dactilopictura.
Se conformează recomandărilor.
Conversaţia
Analiza
Conversaţia
Videoproiector
Laptop
Planşe demonstrative
Frontală
Individuală
evaluare formativă
- aprecieri globale şi individuale
8. Retenţia şi transferul 2’
OC3 Revine asupra modului de obţinere a petei picturale.
Recunosc pata picturală pe planşe
Conversaţia Planşa didactică PPT
Frontală şi individuală
- evaluare formativă
7
Le recomandă elevilor să meargă să viziteze, într-un cadru organizat, planetariul, pentru a observa şi celelalte astre.
demonstrative.
Aderă la propunerea învăţătorului.
Explicaţia- observarea sistematică a elevilor- aprecieri globale şi individuale
9.Evaluarea
lucrărilor 7’
OC4
OA3
Analiza lucrărilorExpoziţie cu lucrările realizate.Se vor aprecia lucrările după diferite criterii. Exemplu: dacă elevii au lucrat îngrijit.
Fac turul galeriei, evaluează planşele colegilor şi îşi exprimă opinia - apreciază şi notează planşele analizate
Conversaţia
turul galeriei
Individuală
- observarea sistematică a elevilor-
- aprecieri globale şi individuale
ANEXA 1
8
9