cele dintai lecturi-2

7
PROIECT DE LECŢIE DATA: 04.10.2013 CLASA: a V – a C ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română PROFESOR: PĂCURARU IULIANA SUBIECTUL: Cele dintâi lecturi – Interpretarea textului TIPUL LECŢIEI: Mixtă COMPETENŢE GENERALE: 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse. COMPETENŢE SPECIFICE: 3.1. Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text. 3.2. Recunoaşterea modurilor de expunereutilizate într-un text narativ. 3.3. Identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

Upload: iuliana-pacuraru

Post on 28-Nov-2015

2.057 views

Category:

Documents


18 download

TRANSCRIPT

Page 1: Cele Dintai Lecturi-2

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 04.10.2013

CLASA: a V – a C

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura română

PROFESOR: PĂCURARU IULIANA

SUBIECTUL: Cele dintâi lecturi – Interpretarea textului

TIPUL LECŢIEI: Mixtă

COMPETENŢE GENERALE:

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.

COMPETENŢE SPECIFICE:

3.1. Identificarea ideilor principale după citirea globală a unui text.

3.2. Recunoaşterea modurilor de expunereutilizate într-un text narativ.

3.3. Identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. să explice ce însemna lectura pentru autor;

O 2. să identifice printre detaliile textului dorinţa pentru lectură;

O 3. să menţioneze care sunt lecturile potrivite pentru un copil de vârsta lor;

O 4. să explice semnificaţia ,,bibliotecii ferecate”.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode de învăţământ şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia,

învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: tabla, manualul.

Page 2: Cele Dintai Lecturi-2

Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală.

Locul de desfăşurare: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:

1. Crişan, Alexandru, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română, manual pentru

clasa a V-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2008.

2. Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura

Dacia Educaţional, Cluj- Napoca, 2002.

Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.

Din punctul de vedere al capacităţii de învăţare, clasa este omogenă. Majoritatea elevilor

dispun de capacităţi sporite, iar restul posedă resurse suficiente astfel încât să colaboreze cu

profesorul pentru o bună desfăşurare a activităţii didactice.

Timp: 50 minute.

Page 3: Cele Dintai Lecturi-2

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPEL

E

LECŢIEI

T

I

M

P

ACTIVITATEA

PROFESORULUI

ACTIVITATE

A ELEVILOR

STRATEGII

DIDACTICE

EVA-

LUA-

REMeto-

de

Mijloa-

ce

1.

Momen-

tul organi-

zatoric

1’ -Salutul

-Notarea absenţilor

-Profesorul va avea grijă

ca elevii să îşi pregăteas-

că materialele necesare

orei de limba română.

-Răspund la

salut

- Îşi pregătesc

materialele

necesare orei.

2.

Verifica-

rea temei

3’ -Profesorul verifică

selectiv tema.

-Elevii prezintă

foile pe care au

efectuat tema.

3.

Captarea

şi menţine-

rea

atenţiei

1’ -Profesorul va scrie pe

tablă citatul extras din

scrierile lui Jorge Luis

Borges, cu care începe

textul din manual.

4.

Anunţa-

rea temei

şi a com-

petenţelor

2’ -Profesorul anunţă tema

şi obiectivele

lecţiei: ,,Astăzi vom

aprofunda textul Cele

dintâi lecturi de M.

Eliade. Pornind de la

textul scris pe tablă se

dezvoltă discuţia în

sensul înţelegerii

dragostei pentru lectură a

eroului.

-Profesorul notează titlul

lecţiei pe tablă: Cele

-Elevii îşi notea-

ză titlul lecţiei.

Expli-

caţia

Tabla Obser-

vare

sistema

tică

Page 4: Cele Dintai Lecturi-2

dintâi lecturi de Mircea

Eliade

5. Dirijarea învăţării

2

9’

-Profesorul dirijează discuţia prin întrebări, astfel încât elevii să descopere singuri importanţa lecturii.

-Profesorul va numi câţiva elevi să citească fragmentele din text care dovedesc dragostea pentru lectură şi implicarea afectivă a autorului.

-Elevii vor fi întrebaţi care este semnificaţia ,,bibliotecii ferecate” Ce cărţi consideră că sunt potrivite pentru ei? De ce?

-Elevii notează

în caiete ideile

principale.

Con-

versaţi

a

Învăţa-

rea

prin

desco-

perire

Tabla Încura-

jez şi

ajut

elevii

pe

parcur-

sul

lecţiei

Evalu-

are

orală

Obser-

vare

sistema

tică

6. Asigura-rea feedback-ului, a retenţiei şi a transfe-rului

1

0’

- Se citeşte un paragraf din textul Poveste fără sfărşit de M Ende. Se face o paralelă între cele două texte citite şi se va ajunge la concluzia că lectura este o pasiune care se dezvoltă în timp.

Obser

vaţia

Manua-

lul

7.Tema

pentru

acasă

2’ Profesorul anunţă tema

pentru acasă: Relataţi

într-o compunere de 10

rânduri care este pasiunea

voastră. Argumentaţi

ideea.

8.Apreci-

eri finale

2’ -Profesorul face aprecieri

generale şi individuale,

pozitive şi negative.

Evalu-

are

orală

Page 5: Cele Dintai Lecturi-2