ce inseamna sa fiu crestin_proiect didactic (1).pdf

Upload: nicuriuc-maria

Post on 04-Oct-2015

266 views

Category:

Documents


12 download

TRANSCRIPT

  • 1

    PROIECT DIDACTIC

    Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial ,, Gh. I. Brtianu Iai Profesor: Nicuriuc Maria- Luciana

    Clasa: Pregtitoare B Data: 10. 02. 2015

    Unitatea de nvare: Dumnezeu ne-a creat din iubire Lecia: Ce nseamn s fiu cretin? Tipul de lecie: mixt Durata: 45 minute (35' predare-nvare-evaluare, 10' activiti ludice)

    Locul de desfurare: sala de clas

    Competene specifice vizate:

    1.1. Recunoaterea unor elemente de baz ale credinei religioase

    1.3. Aplicarea unor reguli de comportament moral-cretin n contexte de via familiare

    3.1. Explicarea semnificaiei unor evenimente religioase cunoscute

    Obiective operaionale:

    O1: s identifice icoana cu Domnul Iisus Hristos, n urma ndrumrii fcute de profesor;

    O2: s inteleaga termenul crestin, n urma ndrumrii fcute de profesor;

    O3: sa identifice anumite imagini/icoane si sa le coloreze: icoana cu Domnul Iisus Hristos, cristelnita, sticluta cu Sf. Mir si Sf. Potir;

    O4: sa rosteasca o rugciune scurt adresat Domnului Iisus Hristos;

    O5: s precizeze, folosind cunotinele acumulate n lecie, intelesul termenilor: crestin, cristelnita, Sf. Mir, Sf. Potir;

    Strategia didactic:

    metode i procedee didactice: jocul didactic, exerciiul, povestirea, descoperirea din imagini, conversaia;

    mijloace de nvmnt: Icoana cu Domnul Iisus Hristos, imagini cu: cristelnita, Sf. Mir, Sf. Potir;

    forme de organizare: frontal, individual;

    Mesajul-cheie al leciei: Cretinii sunt oamenii care cred c Domnul Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu.

  • 2

    Desfurarea activitii

    Etapele leciei Ob.op. Secvene de instruire i evaluare Strategia didactic

    Moment organizatoric Rostirea rugciunii de nceput.

    Organizarea clasei pentru nceperea leciei.

    rugciune

    - frontal

    Anunarea titlului

    leciei i prezentarea

    obiectivelor propuse

    Organizarea jocului S vorbim despre noi, prezentat n fia de lucru:

    Jocul pornete de la ntrebarea Cum devenim cretini?

    -Copiii vor fi invitai, s priveasc cteva imagini cu botezul unor copii. Pe baza acestora,

    se discut despre ce nseamn botezul;

    - Se valorific informaiile pe care copiii le tiu despre acest aspect.

    - Anunarea titlului leciei noi Ce nseamn s fiu cretin? (profesorul le arat o

    icoana cu Domnul Iisus Hristos).

    - Prezentarea obiectivelor propuse:

    - joc didactic

    - poze

    - frontal

    - individual

    Actualizarea unor

    cunotine

    O1

    O2

    Descrierea icoanei cu Domnul Iisus Hristos, prezentate n fia de lucru, pe aspecte

    referitoare la:

    Descoperire din imagini. Profesorul analizeaz mpreun cu copiii icoana din fi i

    pune cteva ntrebri:

    -Cine este reprezentat n icoan?

    -Cine este Domnul Iisus Hristos?

    Cum este reprezentat Domnul Iisus Hristos n icoan?

    locurile unde se ntlnete icoana cu Domnul Iisus Hristos;

    Profesorul le explic faptul c oamenii care cred c Domnul Iisus Hristos este Fiul lui

    Dumnezeu se numesc cretini i c aceast denumire provine de la numele Domnului

    Hristos. Copiii sunt ncurajai s adreseze ntrebri.

    Profesorul citete elevilor o lectur* despre principalele evenimente din viaa

    Domnului Iisus Hristos, n spaiul din clas destinat lecturii.

    Dialogul urmtor se poate referi la importana venirii Lui pe pmnt, valorificnd

    informaiile pe care copiii le tiu deja despre El, din familie.

    - conversaia

    - nvarea prin descoperire

    - icoana

    - frontal

    - individual

    - descrierea din imagini

    - explicaia

    - frontal

    - povestirea

    - literatura religioas

    Efectuarea activitii

    Se analizeaz imaginile de pe fi i se explic semnificaia acestora, fr a se intra n

  • 3

    practice

    O3

    amnunte. (Sunt surprinse trei momente: afundarea n cristelni, mirungerea,

    mprtirea. Elevii vor avea de colorat cristelnia, sticlua cu Sf. Mir i potirul.)

    Observarea de ctre elevi a imaginilor si colorarea acestora: icoana cu Domnul Iisus

    Hristos, cristelnita, sticluta cu Sf. Mir si Sf. Potir.

    Profesorul le explica elevilor cuvintele noi utilizate.

    - descrierea din imagini

    - conversaia

    - explicaia

    - observarea activitii elevilor

    - frontal

    - individual

    Analiza i aprecierea

    rezultatelor

    O4

    O5

    Rugciune. Profesorul i nva o rugciune scurt adresat Domnului Iisus Hristos: Doamne, ajut-m! sau Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluiete-ne pe noi! Discut cu elevii despre momentele n care pot rosti rugciunea nvat. Analiza de ctre elevi a icoanei/imaginilor de pe fi, pe aspecte legate de icoana/obiecte

    prezentate in lectie.

    Conversaie referitoare la diferite aspecte legate notiunea de crestin: ce insemna sa fii

    crestin? Ce este cristelnita? Ce este Sf. Mir? Ce este Sf. Potir? etc.

    Evaluarea de ctre profesor a modului n care elevii si-au nsusit intr-o oarecare masura

    notiunile/termenii prezentati.

    Elevii sunt apreciai.

    - conversaia

    - conversaia

    - frontal

    - individual

    (n spaiul de nvare, n faa

    clasei)

    - frontal

    - individual

    ncheierea Rostirea rugciunii.

    Salutul!

    - rugciunea

    - frontal

  • 4

    DOMNUL IISUS HRISTOS, FIUL LUI DUMNEZEU VENIT PE PMNT

    Cristina i Emanuel poart numele Domnului Iisus Hristos. ntr-una din zile, cei doi frai au auzit o scurt povestire, care i-a pus pe gnduri: Se spune c un mare mprat, Alexandru Macedon, avea un soldat cu numele Alexandru, care era tare lene. mpratul i-a spus ntr-o zi: Nu merii s te numeti Alexandru, ca i mine! Ai un comportament pentru care oamenii nu te vor iubi. Uite, ai dou variante: ori i schimbi comportamentul, ori numele! Emanuel a ntrebat-o pe mama lui:

    Mam, acelai lucru va fi valabil i pentru noi, dac purtm numele Domului Iisus Hristos i nu suntem ca El? Da, i nu numai pentru voi, ci pentru toi cretinii: i pentru mine, i pentru tata, i pentru prietenii votri, pentru toi cei care s-au botezat. Dar s v spun

    ceva: s fii ca Domnul Iisus Hristos este mai uor dect v nchipuii voi. Totul ncepe cu a ti ct mai multe despre El i a face ce ne-a nvat. Pe drumul acesta, omul nu este singur, ci chiar cu Dumnezeu, care l ajut. Apoi, mai

    suntem i noi, prinii, i preoii, i profesorul de religie. n plus, nu trebuie s tim totul deodat, ci ncet-ncet, cu rbdare. Uite, de exemplu, astzi am s v povestesc pe scurt, viaa Domnului Iisus Hristos.

    n urm cu peste 2000 de ani, tria la Roma un mare mprat, care cucerise multe ri i dorea s tie ci oameni sunt n stpnirea lui. Pentru aceasta, a ordonat ca toi oamenii s mearg n localitatea n care s-au nscut strmoii lor i acolo s fie nscrii fiecare cu numele lor, n nite cri mari. n timpul acestui eveniment a vrut Dumnezeu s se nasc Fiul Su! Fecioara Maria i Dreptul Iosif, un btrn care o ocrotea, au mers la Betleem, un ora care se afl n ara Sfnt, o ar departe de a noastr. Dup un drum lung i obositor, au ajuns n Betleem, dar nu au mai gsit niciun loc de gzduire. Pentru c se nnopta, au mers ntr-o peter la marginea acelui ora. n acea noapte, S-a nscut Domnul Iisus Hristos. La scurt timp, cei trei au fost nevoii s fug ntr-o alt ar, pentru a scpa de mnia regelui Irod, care aflase despre naterea noului mprat, de la trei magi venii s se nchine lui Iisus. Dup ce regele Irod a murit, Maica Domnului i Dreptul Iosif L-au dus pe Pruncul Sfnt n oraul Nazaret. Acolo i-a petrecut Domnul copilria i a locuit pn la vrsta de treizeci de ani, cnd a mers la rul Iordan, pentru a fi botezat de ctre Sfntul Ioan Boteztorul. n timpul botezului, s-a auzit din cer glasul Tatlui care L-a prezentat pe Iisus Hristos drept Fiul Su iubit, iar Duhul Sfnt S-a pogort asupra Lui sub chipul unui porumbel. Toi oamenii de acolo au aflat c venise Mntuitorul promis. n cei trei ani i jumtate ct i-a nvat pe oameni, Domnul Hristos a fost urmat de doisprezece Apostoli. Ei au ascultat alturi de oameni cuvintele Lui dumnezeieti, au vzut minunile pe care le-a fcut i au nvat cum trebuie s se comporte cei care cred n El. Cel mai important lucru pe care Domnul i-a nvat pe ucenici i pe noi toi este s i iubim pe toi oamenii, indiferent dac ne fac bine sau ru.

    Minunile fcute i faptul c tot mai muli oameni l urmau pe Domnul Iisus Hristos nu au fost pe placul tuturor. Aa se face c Domnul Iisus Hristos a fost condamnat la moarte pe nedrept, a fost rstignit pe cruce, dar a treia zi a nviat din mori i S-a nlat la Ceruri.

    Ce nseamn numele?

    Cristina uns; Emanuel Dumnezeu este cu noi. Cretinii cu aceste nume i srbtoresc onomastica la 25 decembrie. Exist i sfini care au purtat aceste nume. De exemplu, Sfnta Cristina este srbtorit n 24 iulie.