calciul

20
Gimnaziul Cașunca Proiect didactic Profesor: Disciplina: Chimia Clasa: a IX-a Data: 20.10.2016 Modulul 2:Metalele; Subiectul lecţiei: Calciul; Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor și de dobîndire a cunoștinţelor); Competenţe: C1 A dobîndi cunoștinţe fundamentale, abilităţi și valori din domeniul chimiei; C2 A comunica în limbaj specific chimiei; C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă; Subcompetenţe: Elevul va fi capabil: S1 Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul periodic,structura atomului, valenţele și gradele de oxidare posibile, tipul legăturii chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor mai importanţi compuși si utilizarea; S2 Să rezolve exerciţii și probleme teoretice ; Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil:

Upload: rusanovschii-victroia

Post on 21-Feb-2017

48 views

Category:

Business


0 download

TRANSCRIPT

Gimnaziul Cașunca Proiect didactic

Profesor: Disciplina: ChimiaClasa: a IX-aData: 20.10.2016Modulul 2:Metalele;Subiectul lecţiei: Calciul;Tipul lecţiei: Mixtă (de formare a capacităţilor şi de dobîndire a cunoştinţelor);

Competenţe: C1 A dobîndi cunoştinţe fundamentale, abilităţi şi valori din domeniul chimiei; C2 A comunica în limbaj specific chimiei; C3 A rezolva probleme/situaţii-problemă;

Subcompetenţe:Elevul va fi capabil: S1 Să caracterizeze metalul calciul după algoritmul: poziţia în sistemul periodic,structura atomului, valenţele şi gradele de oxidare posibile, tipul legăturii chimice; răspîndirea în mediu, rolul biologic, proprietăţile fizice , compoziţia celor mai importanţi compuşi si utilizarea; S2 Să rezolve exerciţii şi probleme teoretice ;

Obiective operaţionale:Elevul va fi capabil: O1 Să caracterizeze calciul, ca element chimic, în baza Sistemului Periodic după algoritmul cunoscut; O2 Să descrie substanţa simplă calciul după algoritmul: formula chimică, legătura chimică, masa moleculară relativă, masa molară; O3 Să descrie răspîndirea calciul în mediu; O4 Să scrie ecuaţiile reactiilor de interactiune a calciului cu nemetalele O5 Să rezolve probleme de calcul şi exerciţii ;

Strategii didactice:-metode/ procedee/tehnici: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, algoritmizarea, rezolvarea de probleme, compararea,lucrul cu manualul, jocul didactic,prezentarea la computer.-mijloace de instruire: manualul şcolar, sistemul periodic, laptopul, videoproiectorul;-materiale necesare: manualul, Sistemul periodic, Tabelul solubilităţii, fişe de lucru;

Forme de activitate:frontală, individuală, în grup, ;

Tipuri/metode/ tehnici de evaluare: evaluare curentă, conversaţia de verificare, rezolvare de exerciţii şi probleme.

Demersul didactic

Etapele lecţiei

Sub- compe- tenţe/ obiec-tive

Conţinutul ştiinţific

Strategii didactice

Activitatea elevuluiForme de organizare

Metode şi procedee

Mijloace/ materialedidactice

EvaluareActivitatea profesorului

I.Evocarea1.Moment organiza-toric

2.Captarea atenţiei

3.Verifica-rea cunoş-tinţelor

Salută elevii. Verifică prezenţa elevilor la lecţie. Creează condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.

Motto-ul lecţiei: „Întilnirea dintre doi oameni este precum contactul dintre doua substante chimice –daca exista o reactie amindoi sufera o tansformare „

(Carl Gustav Jung)

Distribuie 3 fişe de lucru.

Fişa1 1.f. /m.f. Scierea formulelor si marimilor fizice studiate pina

Se pregătesc cu toate cele necesare pentru lecţie.

Meditează asupra Motto-ului. Formulează răspunsuri.

Trei elevi trec la tablă şi îndeplinesc fişele de lucru.

Frontală

Frontală

Motto

Conversatie

acum .

Fişa 2 2.r.p.Rezolvarea problemei. In laboratoarele de chimie, primul ajutor in caz de arsuri cu acid este folosita solutia de hidrogenocarbonat de sodiu .Ce volum de solutie de NaHCO3 cu partea de masa de 2% (densitatea 1g/cm3 ) poate fi pregAtit din 200g de soda alimentara? Fişa 3 3e.r.Ecuatiile reactiilor.1.Na +Cl =2.Na +S =3.NaOH+ =Na2CO3+4.NaOH+ =Zn(OH)2+5.Na2CO3+ + = NaHCO3

Vă prezint intre timp un mic joc„Ghicitul in carti„Jocul consta în-- - sint trei carti colorate cu configuratia electronica a unor

Prezintă individual rezolvarea. Se fac aprecieri.

X +19) ) ) ) 2881

Individual

Frontal

Problema-tizare

Ecuatii

Lucru cu fise

Joc didactic

Fişe de lucru

Postere

Rezolvare de probleme

Evaluare curentă

II.Reali-zarea sensului

elemente chimice care trebuie descoperite. de ce sint colorate ?-culoarea respectiva ne indica colorarea flacarii ce o reprezinta elementul dat.

Se verifică tema de acasă prinrezolvarea unui crossword-

1.Matalele situate în gr.I sub.A se numesc......2. Franciul si cesiul sint cele mai ........ metale3.Element cu ordinul 3 in S.P.4.Soda NaHCO3 poate exista sub forma......5.Orgnism ul are nevoie zilnic de sare de.......6. Sodiul coloreaza flacara in ......

Coloana verticala a croswordului are denumirea unui element chimic „Calciul„ care este si denumirea temei noi.

Se expun si obiectivele

Y +3 ) ) 21

Z +11 ) ) ) 281

1.alcaline

2.active

3.litiu4.calcinata

5.bucatarie

6.galben

Elevii scriu tema noua in caiete si mediteaza asupra obiectivelor propuse.

Buletinul de identitate al

Activitate în grup

Frontal

Crossord

poster

Evaluare curentă

S1,O1

-Vom prezenta buletinul de identitate al elementului calciu.(Anexa 1.)

Elementele din gr. II Ca, Sr si Ba -sint numite alcalino-pamintoase. „ În traducere numele lui deriva din latinescu calc - „ var”.

In natura calciul e raspindit doar sub forma de compusi -

Pentru studierea temei noi se prezintă un slaid în baza căruia se va studia tema nouă.

elementului chimic CalciuSimbolul chimic……………..CaNumărul de ordine…………..20Sarcina nucleului…………….+20Numărul total de electroni………….20Numărul nivelelor enegetice……….4Repartizarea electronilor pe nivele………2 e8 e8e 2eMetal sau nemetal ……metalValenţele posibile ………IIGradele de oxidare …+2Masa atomică relativă…………………….40Perioada……………………IVGrupa……………………IISubgrupa ………………A

Se prezinta mostre de alimente ce contin calciu.

Frontal

Buletin de identitate

Conver-saţie

Algoritmi-zareComparare

Sistemul periodic

LaptopVideo-proiector

Manualul

III.Refle-xia

O2,O3,

O4,O5

Un elev va rezolva la tablă o

Problema-tizare

Analiza

Explicatie

Discutia

Rezolvare

Compiuter

LaptopVideo-

IV.Extin-dere

Tema pentru acasă

La tema „ calciul” se propune de a se rezolva o problema interesanta.Organismul uman are nevoie zilnic de 0.7 g de calciu.Cit lapte de vaca(in grame) trebuie sa bea un om pentru a satisface aceasta necesitate,daca partea de masa a calciului in lapte este 0.13%.

Se citesc cîteva curiozităţi despre azot.

Tema 2.7.1. Calciul pag 41Problema 1,2 pag 46.

Se anunţă notele primite de elevi.

problemaSe dam (Ca)=0.7gw (Ca)=0.13%m(laptelui)-?

m(Ca)W(Ca)= *100% m(lapte)

m(lapte)=m(Ca)*100% w(Ca)

m(lapte)=0.7*100%=538.46g 0.13%

Îşi notează tema pentru acasă în agende.

Conversatie

Lucru la tabla

proiector

Rezolvare de probleme

Anexa 1

Buletinul de identitate al elementului chimic CalciuSimbolul chimic……………..Numărul de ordine…………..Sarcina nucleului…………….Numărul total de electroni………….Numărul nivelelor enegetice……….Repartizarea electronilor pe nivele……………………Metal sau nemetal ………………..Valenţele posibile …………………Gradele de oxidare ……………….Masa atomică relativă…………………….Perioada……………………Grupa……………………Subgrupa ………………….

Rezolvă problema. In laboratoarele de chimie, primul ajutor in caz de arsuri cu acid este folosita solutia de hidrogenocarbonat de sodiu .Ce volum de solutie de NaHCO3 cu partea de masa de 2% (densitatea 1g/cm3 ) poate fi pregatit din 200g de soda alimentara?

Ecuatiile reactiilor.1.Na +Cl =2.Na +S =3.NaOH+ =Na2CO3+4.NaOH+ =Zn(OH)2+5.Na2CO3+ + = NaHCO3

Anexa 2.

1.Matalele situate în gr.I sub.A se numesc......2. Franciul si cesiul sint cele mai ........ metale 3.Element cu ordinul 3 in S.P.4.Soda NaHCO3 poate exista sub forma......5.Orgnism ul are nevoie zilnic de sare de.......6. Sodiul coloreaza flacara in ......

Anexa 3

A C A L I N E

A C T V E

L I T I U

C A L C I N A T AA L I M E N T A

R A R I

B U C A TG A L B E N

Curiozitati

-Cantitatea de calciu si fosfor din organism oscilează cantitativ in funcție de ora, astfel încât in jurul orei 11 dimineața in organismul uman se găsește cel mai redus procent de calciu

-Calciul, se găsește în proporție de 99% în oase și dinți. Totodată, el contribuie la coagularea sângelui, la contractarea mușchilor și reglează tensiunea arterială.

-Anumite plante, de exemplu spanacul, contin substante care pot reduce absorbtia calciului in organism.De aceea, pot fi necesare cateva portii de spanac pentru a obtine aceeasi cantitate de calciu ca aceea adusa o cana de lapte (laptele nu numai ca este bogat in calciu, dar acesta este si intr-o forma usor asimilabila).

-100 grame de seminte de floarea-soarelui contin: 24 grame proteine, 7 miligrame fier, 120 miligrame calciu. Mai bune si mai ieftine decat orice pastile sau tratamente medicamentoase. De retinut si faptul ca acestea se absorb mult mai repede si mult mai firesc si, cel mai important, nu au efecte secundare.