basmul toamnei

5
PROIECT DIDACTIC Profesor: Unitatea: Data: Clasa: Aria curriculară: Obiectul: Subiectul: Tipul lecţiei: Criscov Mariuca - Angela Şcoala Spectrum , Constanta 10 oct. 2012 a VI-a A Limbă şi Comunicare Limba şi literatura română „Basmul toamnei” – de Ionel Teodoreanu. Descrierea literară. Personificarea de fixare a cunoştinţelor şi de formare de priceperi şi deprinderi Obiectiv special: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor Obiective: cognitive La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: -să dea definiţia personificării -să identifice personificări din texte date -să creeze personificări -să identifice rolul descrieii într-un text -să realizeze un cvintet având ca temă toamna afective -să devină sensibili la frumuseţea unor texte conţinând personificări, la inventivitatea şi creativitatea scriitorilor STRATEGIA DIDACTICĂ a. Metode şi procedee-învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, lucrul individual

Upload: minciusimona2995

Post on 29-Dec-2015

37 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

klklkkkkkkk

TRANSCRIPT

Page 1: Basmul Toamnei

PROIECT DIDACTIC

Profesor:

Unitatea:

Data:

Clasa:

Aria curriculară:

Obiectul:

Subiectul:

Tipul lecţiei:

Criscov Mariuca - Angela

Şcoala Spectrum , Constanta

10 oct. 2012

a VI-a A

Limbă şi Comunicare

Limba şi literatura română

„Basmul toamnei” – de Ionel Teodoreanu. Descrierea literară.

Personificarea

de fixare a cunoştinţelor şi de formare de priceperi şi deprinderi

Obiectiv special: cultivarea receptivităţii literar-artistice a elevilor

Obiective:

cognitive La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

-să dea definiţia personificării

-să identifice personificări din texte date

-să creeze personificări

-să identifice rolul descrieii într-un text

-să realizeze un cvintet având ca temă toamna

afective -să devină sensibili la frumuseţea unor texte conţinând personificări, la inventivitatea şi

creativitatea scriitorilor

STRATEGIA DIDACTICĂ

a. Metode şi procedee-învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, lucrul

individual

b Forme de organizare-activitate frontală şi independentă a învăţării

c. Resurse-capacităţile normale de învăţare ale elevilor

d. Mijloace de inv.-fişe cu texte literare conţinând personificări

-desene realizate de elevi – sursă de inspiraţie pentru realizarea unei descrieri

e. Bibliografie- manual de cls. a VI-a, Ed. ALL, volume de vesuri – Coşbuc, Topârceanu

Page 2: Basmul Toamnei

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Organizarea clasei

I.Actualizarea cunoştinţelor

-caietele de teme- controlul şi verificarea modului de rezolvare a temei-observaţii, aprecieri,

după caz

- scurtă discuţie referitoare la descrierea literară

II.Captarea atenţiei elevilor

În clasă îşi vor face apariţia două ,,Zile” de Toamnă – una călduroasă, alta – mai friguroasă

(două eleve, costumate corespunzător,sau se prezinta doua planse). Ele sunt întruchiparea

frumuseţii şi a belşugului anotimpului.

III.Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor

Vom descrie toamna din mai multe perspective: cromatismul, sentimentele transmise, bogăţia

anotimpului

IV. Dirijarea învăţării

Prin activitate frontală, elevii vor crea câmpul lexical al culorilor, al fenomenelor naturii, al

fructelor şi florilor specifice toamnei.

Ca activitate individuală, vor avea de realizat un cvintet pornind de la cuvântul toamnă.

Privind desenele, elevii vor observa personificarea anotimpului, apoi vor discuta rolul figurii de

stil.

Ca activitate independentă, vor primi fişe de lucru – sarcina va fi crearea de personificări,

pornind de la câteva cuvinte date.

Fiind astfel actualizate cunoştinţele despre descriere şi despre personificare, una dintre ,,Zilele”

de toamnă va citi expresiv textul ,,Basmul toamnei”, de Ionel Teodoreanu.

Prin activitate frontală, se va discuta despre semnificaţia titlului – schimbările pe care le suferă

natura, însufleţirea acesteia şi reacţiile diferite la apariţia toamnei.

Vor identifica cele două secvenţe ale textului – întâmplările din lumea vegetală, a livezilor şi a

viilor – coacerea fructelor şi schimbările trăite în lumea micilor vieţuitoare.

Elevii vor avea de căutat în text: personificări şi epitete cromatice.

Page 3: Basmul Toamnei

De asemenea, vor remarca folosirea pronumelui şi a verbelor la persoana a II-a singular –

modalitate prin care se accentuează participarea afectivă a scriitorului şi identificarea acestuia

cu cititorul.

V. Evaluarea formativă

Se dă ca activitate independent,sa creeze personificări in echipe de cate doi sis a le lipeasca pe

desenul de la table.Fise de lucru.

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului:

Ca temă pentru acasă, elevii vor realiza o compunere de 20-30 de rânduri în care vor descrie

toamna aşa cum o percepe fiecare dintre ei, folosind personificarea şi epitetul cromatic,

enumeraţia şi repetiţia. Titlul îl vor alege singuri.

Page 4: Basmul Toamnei