automatizarea sunetului z

7
Proiect didactic Data : Instituţia: Gimnaziul Gheorghe Rîîșcanu Disciplina: Logopedie Logoped: Danu Ana Clasa: Tulburarea de limbaj: dislalie polimorfă. Subiectul lecţiei: Automatizarea sunetului Z. Tema lexicală: Iarna. Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor. Subcompetenţe: Formarea abilităţilor practice de folosire corectă a sunetului Z în diferite structuri verbale, în emiterea independentă, în silabe directe, în cuvinte şi propoziţii. Utilizarea vocabularului însuşit la tema Iarna, în diferite situaţii de comunicare: în convorbiri, la alcătuirea propoziţiilor, a micilor texte. Obiective operaţionale: O1-Să descopere subiectul lecţiei în baza răspunsurilor la rebus. O2 - Să respecte poziţia organelor articulatorii la emiterea sunetului Z. O3 - Să execute corect exerciţiile de articulare. O4 - Să pronunţe corect sunetul Z în diverse structuri verbale. O5 -Să stabilească poziţia sunetului şi literei Z în cuvinte şi propoziţii.

Upload: -

Post on 20-Feb-2016

177 views

Category:

Documents


24 download

DESCRIPTION

z

TRANSCRIPT

Page 1: Automatizarea Sunetului Z

Proiect didacticData :

Instituţia: Gimnaziul Gheorghe Rîîșcanu

Disciplina: Logopedie

Logoped: Danu Ana

Clasa:

Tulburarea de limbaj: dislalie polimorfă.

Subiectul lecţiei: Automatizarea sunetului Z.

Tema lexicală: Iarna.

Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor.

Subcompetenţe:

Formarea abilităţilor practice de folosire corectă a sunetului Z în diferite structuri verbale, în emiterea independentă, în silabe directe, în cuvinte şi propoziţii.

Utilizarea vocabularului însuşit la tema Iarna, în diferite situaţii de comunicare: în convorbiri, la alcătuirea propoziţiilor, a micilor texte.

Obiective operaţionale:

O1-Să descopere subiectul lecţiei în baza răspunsurilor la rebus.O2 - Să respecte poziţia organelor articulatorii la emiterea sunetului Z.O3 - Să execute corect exerciţiile de articulare.O4 - Să pronunţe corect sunetul Z în diverse structuri verbale.O5 -Să stabilească poziţia sunetului şi literei Z în cuvinte şi propoziţii.O6 - Să includă cuvintele cu sunetul Z în enunţuri proprii. O7- Să efectueze analiza sonoră a cuvintelor.O8 - Să participe activ şi cu interes la activitate.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, analiza, observarea, descoperirea, demonstrarea, audierea, brainstorming, acrostih, problematizarea, salată de cuvinte, jocul didactic.

Mijloace de învăţare: prezentare Power Point, fişe colorate cu cifre şi litere, oglinzi, rigle sonore, schema poziţiei sunetului în cuvînt.

Forme de organizare: frontal, individual, în grup.

Page 2: Automatizarea Sunetului Z

Secvenţa lecţiei

Obiectivele Conţinutul lecţiei Strategii didactice

EvocareCaptarea atenţiei

Anunţarea obiectivelor şi subiectul

lecţiei

Realizareasensului

Prezentarea situaţiei de

corecţie

Dirijarea învăţării

O8

O1

O2

O3

Ghiciţi cine a venit azi la noi în vizită. Aflaţi, dacă rezolvaţi rebusul.Rebus:

1. Fără ea nu ne putem da cu sania. (zăpada)

2. Este rece, dulce şi iubită de copii. (îngheţata)

3. Ei ne aduc fulgii. (norii)4. Frunzele bradului. (ace)5. Prima lună a anului. (Ianuarie)6. Prima literă din alfabet. (A)7. Trag sania lui Moş Crăciun.(renii)8. Vara plouă, iar iarna…(ninge)9. Ce culoare are zăpada? (albă)

Citiţi prima literă din cuvintele obţinute şi ve-ţi descoperi cine este oaspetele nostru.

Zîna Iarnă. Cu ce sunet se începe cuvîntul Zînă?Astăzi vom automatiza sunetul Z în silabe, cuvinte şi propoziţii.Anunţarea obiectivelor lecţiei.Se prezintă profilul sunetului Z.

Elevilor li se propune să numească poziţia

Prezentare PowerPoint

Problematizarea

Acrostih

AnalizaObservarea

Profilul sunetului Z

Page 3: Automatizarea Sunetului Z

Secvenţa lecţiei

Obiectivele Conţinutul lecţiei Strategii didactice

Reflecţia

Obţinereaperformanţe-

lor

O4O3

O8

O7

O5O4

O4O6

O4O8

O5

organelor articulatorii la emiterea sunetului (fonemului) Z.La pronunţia sunetului Z:Buzele iau forma unui zîmbet deschis. Dinţii se unesc, lăsînd o distanţă de 1mm unul de la altul, formînd un obstacol pentru aer. Vîrful limbii se află după dinţii de jos.Fluxul de aer la pronunţia sunetului Z este rece. Coardele vocale – vibrează. Z - este consoană sonoră.Elevii execută un complex de exerciţii articulatorii, la oglindă.Exerciţii pentru dezvoltarea mobilităţii aparatului fono-articulator.

- Zămbet deschis-tubuşor deschis- Limba lată(lopăţică) -limba

îngustă (acuşor)- Limba după dinţii de sus - de jos

(scrînciobul)- Limba în dreapta - în

stînga(ceasul)- Pieptănăm limba cu dinţii.- Spălăm dinţişorii.

Exerciţii de respiraţie.- La inspir, braţele lateral, la expir

pronunţăm silabele:Za, zo, zu, ze, zi, zî, ză.

- Mîinele au îngheţat, suflăm să le încălzim.

Zîna Iarnă, a adus pentru fiecare din voi cîte o surpriză, dar pentru a le primi trebuie să treceţi prin cîteva încercări!I încercare: Aranjaţi cărămizile colorate după culoarea jucăriilor de brad şi numere. Întoarceţi pe verso cărămizile colorate. Ce cuvinte aţi obţinut?Brazi, zăpadă.Faceţi analiza sonoră a cuvintelor obţinute.Gr. I- brazi Gr. II- zăpadăII încercare: Completaţi cuvintele cu litera lipsă.

Oglinzi

Demonstrarea

Fişe colorateobservarea

Rigle sonoreAnaliza

AnalizaObservarea

Joc didactic

Page 4: Automatizarea Sunetului Z

Secvenţa lecţiei

Obiectivele Conţinutul lecţiei Strategii didactice

Bilanţul lecţiei

Evaluarea lecţiei.

O8

Indicaţi poziţia literei Z în cuvinte. Împărţiţi în silabe cuvintele obţinute.Văzduh, zăpadă, brazi, obraz, zboară , zar,iernez, buzunare, zile, desenez .Pauză de relaxare.III încercare:Ordonaţi cuvintele pentru a forma propoziţii:1. verzi, înzăpeziți, veșnic, au frunze, Brazii. 1.Brazii înzăpeziţi au frunze veşnic verzi.2.Zîna Iarnă, surprize, a pregătit, pentru, Azi, noi. 2.Azi, Zîna Iarnă a pregătit surprize.Includeţi un cuvînt cu sunetul Z în enunţuri proprii.IV încercare: Audiaţi textul: Povestea Zînei Iarna. (Anexa 1) Continuaţi gîndul. Cum credeţi ce surpriză a hotărît să le facă copiilor Zîna Iarnă?Audierea repetată a textului.Fiţi atenţi ce cuvinte din text conţin sunetul Z. Ce cuvinte aţi reţinut?Zîna, zori, zi, văzduh, zbura, a zîmbit, brazii, verzi, zugrăvea, zahăr, schiază, patinează, zăpadă, dispoziţia, miez, văzut, surpriză.-Cu ce sunet am lucrat azi la lecţie?- Care e poziţia organelor articulatorii la sunetul Z?Găsiţi aceste obiective pe jucăriile de brad şi să înfrumuseţăm cu ele bradul. Zînei Iarna i-a plăcut mult cum aţi lucrat şi cît de bine v-aţi isprăvit cu fiecare însărcinare. De aceea fiţi pregătiţi pentru a primi surprizele, darurile bine meritate.

Joc didactic

Problematizarea

Audiere Conversaţie

Brainstorming

Analiză Observarea

Generalizarea

Page 5: Automatizarea Sunetului Z

Secvenţa lecţiei

Obiectivele Conţinutul lecţiei Strategii didactice

Anexa nr.1

Povestea Zînei Iarna

În zori de zi, Zîna Iarnă a pornit să vadă ce e mai nou prin lume.Ea zbura prin văzduh și se bucura de brazii veșnic verzi. Gerul zugrăvea la ferestre flori de gheață. Tot pămîntul parcă era acoperit cu pudră de zahăr. Copii se luptau cu bulgări de zăpadă, unii încercau să schieze, alții să patineze, iar cei mai mari au început să facă o babă de zăpadă, dar zăpadă era puțină. Mult i-a plăcut Zînei Iarna dispoziția de joacă a copiilor, a zîmbit și a hotărît să le facă o surpriză......

Zîna Iarnă a chemat la ea norii plini de zăpadă și le-a poruncit : -Pînă la miezul nopții să se aștearnă așa un strat de zăpadă, ca mîine dimineață fiecare copil să-și poată face cîte un om de zăpadă.

Mare le-a fost surpriza copiilor, cînd dimineața au ieșit afară și au văzut că totul în jur e acoperit de zăpadă. Ce zi minunată au avut copiii!

Page 6: Automatizarea Sunetului Z

Anexa nr.2

Rebus

1. Fără ea nu ne putem da cu săniuța. (Zăpada)2. Este rece, dulce și iubită de copii. (Înghețata)3. Ei ne aduc fulgii. (Norii)4. Frunzele bradului. (Ace)5. Prima lună a anului.(Ianuarie)6. Prima literă din alfabet. (A)7. Trag sania lui Moș Crăciun. (Renii)8. Vara plouă, iar iarna... (Ninge)9. Ce culoare are zăpada? (Albă)

Page 7: Automatizarea Sunetului Z