articol messi

5
Home » » Fotbal Extern Still counting. Messi, de la 1 la 500. Argentianul a atins o cifra uimitoare de meciuri în tricoul arcelonei. !um a... Still counting. Messi, de la 1 la 500.  Argentianul a atins o cifra uimitoare de meciuri în tricoul arcelonei. !um a înce"ut totul  Share On Facebook  Twitter Share on G+ #eri, $%&$' %($) afi*+ri 0 COMENTARII  FOTBAL EXTERN

7/25/2019 Articol Messi

Home » » Fotbal Extern Still counting. Messi, de la 1 la 500. Argentianul a atins o cifra uimitoare de meciuri întricoul arcelonei. !um a...

Still counting. Messi, de la 1 la 500. Argentianul a atins o cifra uimitoarede meciuri în tricoul arcelonei. !uma înce"ut totul Share On Facebook   Twitter  Share on G+

#eri, $%&$' %($) afi*+ri 0 COMENTARII FOTBAL EXTERN

• Meciul dintre F! arcelona *i etis scor -0/ a re"reentat, "entru ionel Messi, "artida

cu num+rul 500 în tricoul catalanilor. 2n $00%, acesta intra "e teren, "entru un sfert de or+, întrun

meci amical. 15 ani mai t3riu, cel considerat a fi cel de "e alt+ "lanet+, a s+rb+torit a*a cum *tie

el cel mai bine s+ o fac+& cu un gol *i cu un 4oc, din nou, excelent.

• Messi nu a reu*it s+ marcee în meciurile anterioare 6ani7ersare6& 100, $00, %00 *i -00. A reu*it la cel cu num+rul 500, c3nd 8e9mar ia "asat "erfect în minutul %-. Este singurul str+in

din istoria clubului catalan care a4unge la cel "u:in 500 de "reen:e.

;e 1( noiembrie $00%, un "u*ti de doar 1( ani *i 1-5 de ile urm+rea în calitate de reer7+

meciul dintre arcelona *i F! ;orto. Era inaugurat stadionul <=o =ragao> atunci, iar eci"a

antrenat+ "e atunci de ?ose Mourino se im"unea în fa:a arcelonei, scor $@0. ;u*tiul era fericit

ciar *i "e banca de reer7e. Fusese con7ocat la eci"a mare *i î*i imagina cum *iar "utea

a4uta eci"a, ce "ase ar "utea oferi, ce lo7ituri libere ar "utea s+ bat+. isa *i s"era s+ îi 7in+,

c3nd7a, r3ndul.

2n minutul B0, FranC Di4aCaard ia f+cut "u*tiului semn s+ se duc+ la înc+lire. Al+turi de el, al:i

trei colegi. 8u s"era s+ fie introdus în teren. enicianul arcelonei ia transmis a"oi& <T int!i

acm& Scces'>. Era minutul B5, iar Messi debuta în tricoul care a7ea s+l fac+ cel mai bun

fotbalist. arcelona a "ierdut atunci, dar sfertul de or+ "e care Di4aCaard i la oferit lui Messi nu

a7ea s+ fie uitat niciodat+ de fani *i de însu*i argentinian&

Fotbalistul de pe altă planetă, la debut. Barcelona a pierdut atunci, dar a câştigat un fotbalist care continuă să uimească. Sursă foto:

fcbarcelona.com

(A )$st $ *i )$a!te im"$!tant+, "ent! c+ mi-am .n/e"linit n is /in c$"il+!ie& e mic am

ate"tat s+ in+ *ia .n ca!e $i 3ca "ent! ec%i"a ma!e a Ba!cel$nei i n .mi enea s+

c!e/ c+ se .nt4m"l+ acel lc!& M+ ant!enam c ec%i"a a /$a .n m$mentl .n ca!e

ant!en$!l mi-a s"s c+ me!g a /$a *i c ec%i"a la #$!t$& N .mi enea s+ c!e/'

Bine.n5eles ca am )$st lat /$a! "ent! a "!in/e "5in+ e6"e!ien5+, s+ m+ "!eg+tesc c ceima!i, /a! acel lc! m-a a3tat )$a!te mlt s+ /ein 3c+t$!l /in "!e*ent&

N $i ita nici$/at+ c+ Ri37aa!/ mi-a /at .nc!e/e!e& Este nl /int!e $amenii ca!e mi-a

ma!cat ca!ie!a, a at c!a3l s+ m+ )$l$seasc+ /esi aeam /$a! 18 sa 19 ani:, declara

Messi ani mai t3riu atunci c3nd era întrebat des"re debutul s+u, des"re meciul cu num+rul 1 în

tricoul eci"ei mari a arcelonei.

8u a reu*it înc+ de la înce"ut s+ se im"un+ la arcelona. Donaldino *i =eco erau 7edetele

atunci. Acum, c3nd numele lui Messi este adus în discu:ie de c+tre cei din s"ort, el nu mai este"u*tiul care st+tea "e banca de reer7e *i î*i imagina doar. Este 7edeta. iderul. eniul.

;<< /e meci!i mai t4!*i, Ba!cel$na - Betis

-$- de goluri *i $( de trofee. ;e scurt, Messi la meciul cu num+rul 500 în tricoul arcelonei.

Aclamat de eci de mii de oameni înaintea "artidei contra lui etis, argentinianul a adus aminte

de "u*tiul care se uita la teren *i s"era ca lumea s+ îl a"laude *i "e el a*a cum o f+ceau cu

7edetele de "e atunci ale arcelonei. 2nc+ timid *i deloc arogant, "e alocuri "arc+ deran4at de

aten:ia care îi este oferit+, Messi a mul:umit. Gi a"oi a f+cut ceea ce *tie el mai bine s+ fac+& s+ îi

înc3nte "e cei care îl urm+resc. Acolo, "e teren, cu mingea la "icior, argentinianul a demonstrat,

înc+ o dat+, de ce este cel mai bun.

#nteresant este fa"tul c+ Messi nu a reu*it s+ marcee nici la meciul cu num+rul 100 în tricoul

arcelonei, nici în cel cu num+rul $00, %00 *i -00. A reu*it în meciul cu etis s+ nu mai res"ecte

6tradi:ia6, în minutul %-, din "asa lui 8e9mar.

A "lecat 3mbind de "e terenul de fotbal. -$5 de goluri, $( de trofee. #ar num+r+toarea continu+"entru Messi. a reu*i cine7a s+ îi doboare recordurile reu de creut c+ se 7a înt3m"la una ca

asta în 7iitorul a"ro"iat.

Pe 16 noiembrie 2!, "essi a debutat #n campionatul Spaniei. $ntrenorul% &ot 'i(a)aard a fost cel care a urmărit atent e*olu+ia celui